Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 16 (690) Іван Риляк: “Недоліком олімпійського руху нашого краю є те, що тренувальні бази, на яких раніше проходили тренування молодих спортсменів, перейшли до приватної власності”

Світовий спортивний простір завмер в очікуванні… Вже незабаром у Лондоні відбудуться ХХХ Літні Олімпійські ігри, Сочі ж прийме Зимову Олімпіаду. Національний Олімпійський комітет України, як завжди, планує гідно представити нашу країну на світовому рівні. Це, безперечно, стосується всіх областей і регіонів, і Закарпаття не є винятком. Наскільки ретельно відшліфовують свої таланти закарпатські спортсмени, готуючись до світового змагання? Як їм допомагає влада? Хто є фаворитами мільйонів? На ці й багато інших запитань “Ужгороду” відповідав голова Закарпатського обласного відділення Національного Олімпійського комітету України, начальник обласного управління фізичного виховання і спорту Міністерства освіти і науки України, майстер спорту СРСР Іван Риляк:

- Іване Івановичу, розкажіть про олімпійський рух на Закарпатті.

- Кажучи про олімпійський рух на Закарпатті загалом, варто зазначити, що він у нас багатоступеневий: починаючи з дитсадочків і завершуючи ветеранами. В нашому краї проходить багато різноманітних конкурсів і змагань для молодого покоління спортсменів. Нещодавно у спорткомплексі “Юність” відбулися обласні фінальні змагання “Олімпійське лелеченя”, участь у яких взяли учні 5-6 класів. Перемогу виборола досить перспективна команда зі села Лінці. 1-го червня, у Міжнародний день захисту дітей, вони поїдуть до Криму, де візьмуть участь вже у всеукраїнських змаганнях, які проходитимуть у Міжнародному дитячому центрі “Артек”.

Крім того, ми проводимо й масштабні змагання, серед яких Олімпійський день бігу, Олімпійський урок, Олімпійський тиждень. Під час останніх двох ми запрошуємо до спортивних шкіл наших олімпійців, котрі вже мають досвід участі в Олімпійських іграх. Вони розповідають учням про олімпійський рух на Закарпатті, про підготовку до змагань, діляться досвідом і враженнями від участі в них. Цим ми виховуємо в дітях олімпійський дух, а водночас і популяризуємо спортивний спосіб життя.

- А як справи з фінансуванням закарпатського олімпійського руху?

- З інвентарним забезпеченням нам допомагає Національний Олімпійський комітет України, який очолює Сергій Бубка. Ця структура виділяє багато спортивного спорядження й літератури, які ми після завершення змагань даруємо призерам та учасникам цих заходів. Що ж до підтримки міської й обласної влади, то нас підтримує і одна, і друга. З області допомога надходить від Управління у справах молоді та спорту, яке очолює Віталій Ерфан. Якщо ж справа стосується ужгородських спортсменів, то міцне плече нам підставляє міська влада. Одним словом, робиться все для того, аби спортсмени, котрі захищають честь Закарпаття на тих чи інших престижних змаганнях, показали себе достойно. Та все ж свій коректив вносить економічна криза, яка відчутно впливає на розвиток спорту й фізичного виховання спортсменів. Займатися спортом сьогодні досить дорого: пара лиж і належне екіпірування коштують як хороша автівка. На жаль, не кожен може собі дозволити займатися улюбленим видом спорту.

- На Олімпійських іграх якого року Закарпаття було представлене найдостойніше?

- Найвизначнішими для Закарпаття були ХХІ Зимові Олімпійські ігри, які проходили у Ванкувері. Саме тоді, у 2010 році, наша область була представлена найпотужніше: кожен сьомий член української команди на тій Олімпіаді був закарпатцем. До того ж, порівняно з загальними результатами збірної України, наші “олімпійці” непогано представили Закарпатський край. Найкращі результати серед закарпатських спортсменів показав майстер спорту з акробатики міжнародного класу Станіслав Кравчук. Він є претендентом на медаль на майбутніх Олімпійських іграх. До речі, це вже четверті Олімпійські ігри, в яких він братиме участь. На одному з останніх чемпіонатів - Кубку світу - Станіслав став чемпіоном одного з етапів змагань. Він належить до найкращих фрістайлістів не тільки України чи Європи, він - світовий лідер. Хороші результати показують спортсмени і з інших видів спорту, до прикладу гірськолижного, який на минулих Олімпійських іграх достойно представила Анастасія Скрябіна з Мукачева.

- Хто ще представлятиме Закарпаття на Зимових Олімпійських іграх у Сочі?

- Закарпатським кістяком команди збірної України на Зимових Олімпійських іграх будуть сноубордисти, майстри спорту України й міжнародного класу. Найкращими закарпатськими сноубордистами є Анна-Марія Чундак і Йосип Пеняк, котрі дебютували на Олімпійських іграх у Ванкувері. Кожен з них має всі шанси повернутися з Олімпіади не тільки з медалями, а й, відповідно, зі всеукраїнським, а можливо, навіть світовим визнанням.

- Більшість спортивних змагань проходять під девізом “Головне - не перемога, а участь”. Чи підходить цей вислів до Олімпійських ігор?

- Потрапити на Олімпійські ігри - це вже перемога. На Олімпіаду йдуть тільки спортсмени екстра-класу, найкращі. Таких спортсменів на Закарпатті є чимало, особливо із зимових видів спорту. Цьому сприяють клімат та умови для тренування спортивних навичок. Закарпаття як гірський край дає всі можливості для повноцінного тренування на відкритому просторі, особливо це стосується зимових видів спорту.

- Та все ж, як і всі сфери життя, спорт частенько перетинається з різноманітни-ми проблемами. Якою є проблематика олімпійського руху на Закарпатті?

- Основним недоліком олімпійського руху нашого краю є те, що тренувальні бази, на яких раніше проходили тренування молодих спортсменів, перейшли до приватної власності й тепер їхні власники вимагають оплати за заняття на їхній території. До того ж умови на цих базах не такі, які б дозволяли спортсменам професійно відшліфовувати свою майстерність.

- Наостанок хотілося б почути вашу думку стосовно того, на що можуть претендувати закарпатці на цьогорічних Олімпійських іграх. Чи є в наших краян шанси на перемогу?

- Якісь міркування й плани щодо перемоги недоречні, оскільки спорт є надто непередбачуваним. Безперечно, в нас є значні злети, але не варто забувати й про падіння. Бувають випадки, коли спортсмени-початківці здобувають перемогу над олімпійськими чемпіонами.

Розмовляла Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS