Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 16 (690) Інна Галіна: “Самодіяльні колективи міста є тим фундаментом, на якому й працює Ужгородський міський центр дозвілля - будинок культури”

Ужгород славиться своїми співочими й танцювальними талантами. Ужгородські колективи беруть участь у багатьох культурних заходах, які відбуваються на теренах міста, області, країни. Звідки виходять ці таланти, “Ужгород” запитував у керівника Міського центру дозвілля - будинку культури Інни Галіної.

- Пані Інно, якою є історія очолюваного Вами Центру дозвілля.

- У нашому місті існує багато закладів культури, та наш Центр є єдиною міською клубною установою. З історії заснування цього закладу відомо небагато. Ми знаємо, що він почав функціонувати ще в повоєнні роки. За час свого існування заклад пережив чимало складних періодів. Коли міський центр дозвілля тільки починав своє буття, він розташовувався у звичайній квартирі, яка, хоч і мала великі розміри, та все ж для будинку культури, де могли б репетирувати самодіяльні колективи, цієї площі було замало. Зважаючи на це, творчі колективи, котрі тоді функціонували в межах міського центру дозвілля, були розкидані містом: деякі працювали у школі мистецтв, якісь - при музичній школі або ж при культосвітньому училищі. Варто зазначити, що саме завдяки налагодженим товариським стосункам між закладами культури, що функціонують в Ужгороді, колективи завжди мали змогу безперервного тренування своїх талантів. Ця традиція збереглася й сьогодні. Наше місто, як обласний центр, потребує існування багатьох колективів. В Ужгороді проходить безліч заходів, на яких без самодіяльних талантів просто не обійтися.

- Коли Центр переїхав до свого теперішнього приміщення?

- Незважаючи на скрутне становище, настали часи, коли Центр почав відроджуватися. Цьому посприяв міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов за першої своєї каденції. Тоді ми й відсвяткували наше новосілля. Вже з листопада 2001 року домівкою Ужгородського міського центру дозвілля - будинку культури стала пам’ятка архітектури, що належить до історичної спадщини Ужгорода, “Совине гніздо”, розташована в самому центрі нашого міста. Безперечно, і в цьому приміщенні ще багато чого треба зробити й налагодити. До прикладу, в нас досі до кінця не облаштовані зала й костюмерні. Ремонтні роботи потребують немалих затрат. До уваги слід взяти й те, що сьогодні ми перебуваємо в стінах історичної спадщини, ремонтні роботи на території якої повинні виконуватися дуже обережно, з врахуванням усіх тонкощів, архітектурних особливостей.

- Яким є основне призначення очолюваного Вами закладу культури?

- Основою діяльності нашого Центру дозвілля і є ці ж самі самодіяльні колективи та їхнє повноцінне буття й процвітання, а також презентація їхньої творчості на різноманітних культурних заходах. Ці колективи є тим фундаментом, на якому ми й працюємо.

Що ж стосується основного завдання, то ним, безперечно, є приємне й змістовне дозвілля тутешнього населення - як діточок, так і дорослих, котрі мають бажання й здібності до творчості. З молодшого покоління згодом виростає наше майбутнє. Наші колективи беруть участь у багатьох заходах, які проходять протягом року на території нашого міста. Серед цих заходів можна відмітити свята: День Незалежності України, День Перемоги, День міста Ужгорода, День матері, фестивалі вина та меду, День молоді, “Проводи зими”, ярмарок “Золота осінь”, міське свято “Від Різдва до Різдва” та інші. Здебільшого це заходи, які проводяться на відкритих ділянках міста, оскільки ми працюємо не для окремої цільової аудиторії, а для жителів усього міста і гостей.

- Які секції функціонують у Центрі сьогодні?

- При будинку культури працюють народні й зразкові колективи, які вже неодноразово підтверджували це звання, пройшли відповідну атестацію і фінансуються за кошти з міського бюджету.

До широкого репертуарного списку колективів входять народні українські, закарпатські, угорські, словацькі, румунські пісні, народні танці, весільні інструментальні мелодії, вокальні, хореографічні та інструментальні композиції. Репертуар постійно оновлюється і розширюється. Якщо в колективі беруть участь діти, він має звання зразкового або взірцевого, якщо ж до його складу входять дорослі, він має звання народного. З найвідоміших можна виділити народний колектив “Ужгород”. Широкий репертуар, яскраві костюми роблять його обличчям нашого міста. Цей колектив бере участь і в міжнародних конкурсах, на яких представляє місто Ужгород. Його репертуар ексклюзивний тим, що в ньому зібрано різні фольклорні номери етнічних груп, котрі перебувають на Закарпатті, в єдине ціле. Є тут і гуцульські, й бойківські, й лемківські, й угорські мелодії. В одному фольклорному блоці цей колектив поєднує пісні різних куточків Закарпаття.

Не менш відомим є колектив народного вокального ансамблю “Писанка”, заснований відомим композитором, заслуженим артистом України Миколою Попенком, котрий упродовж довгих років керував ним і писав для нього твори. Також яскравим є народний танцювальний ансамбль “Писанка”, яким керує Оксана Хижун. Ансамбль відомий не тільки в Україні, а й далеко за її межами.

Естрадний жанр у нашому закладі представляє зразковий театр танцю “Диво”, керівником якого є Вікторія Данчин-Брежинська. До репертуарного наповнення цього театру танцю входять сучасніші номери. Щодо співочих талантів, то в нас існує ще й хор мікрорайону “Доманинці”, який був заснований багато років тому. Ідейним творцем цього хору є викладач музичного училища Іван Сопко. До його складу входять вже літні люди, котрі є справжніми ентузіастами своєї справи. Вони виконують як закарпатські пісні, так і народні пісні Словаччини, Угорщини. Крім цього, Іван Сопко паралельно керує ще одним дівочим вокальним колективом того ж мікрорайону.

Крім вищезгаданих колективів, у нас працює також народна студія “Чарівне слово” (керівник - Наталя Дубиніна), яка саме тепер представляє місто Ужгород на Всеукраїнському конкурсі ім. Т. Г. Шевченка. До речі, цьогоріч учасники конкурсу посіли призові місця серед міських шкіл. З цієї студії виходять діти, котрі в подальшому стають ведучими на телебаченні й радіомовленні, використовують надбані знання з риторики в різних галузях життя. Також особливої уваги заслуговує народне тріо бандуристок “Чарівні струни Карпат”, керівником якого є Марія Шиян. Це єдиний колектив такого плану в області.

Вже протягом багатьох років підтверджують звання “народний” і “зразковий” аматорські колективи міського центру дозвілля - будинку культури, а саме: народний фольклорно-етнографічний ансамбль “Ужгород” (керівник О. Шостак); народний вокальний ансамбль “Писанка” (кер. В. Зелінка); народний ансамбль танцю “Писанка” (кер. О. Хижун); народний хор мікрорайону Доманинці (кер. І. Сопко); народна студія “Чарівне слово” (кер. Н. Дубиніна); народний ансамбль танцю “Ритми молодості” (кер. заслужений працівник культури І. Пастеляк); народне тріо бандуристок “Чарівні струни Карпат” (кер. М. Шиян); зразковий театр танцю “Диво”(кер. В. Данчин-Брежинська).

Зразковими є також 7 інструментальних колективів, які працюють у приміщеннях дитячої музичної школи № 1 ім. П. І. Чайковського і дитячої школи мистецтв (духовий, камерний, струнний, народних інструментів, віолончелістів). Звісно, про кожен з цих колективів можна розповісти чимало хорошого, та все ж найкраще про це розказують результати їхньої копіткої роботи - численні перемоги на обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах і фестивалях.

- Скільки мешканців Ужгорода входять сьогодні до вищезгаданих колективів?

- Клубні формування налічують понад 280 осіб, майже половина з яких - діти. Ми намагаємося залучати до співпраці саме маленьких талановитих мешканців нашого міста, оскільки дитяча творчість завжди викликає тільки позитивні емоції та враження у глядачів.

- З якого віку діти можуть стати учасниками колективів, котрі функціонують при Центрі дозвілля?

- Щодо танцювальних колективів, то маленькі мешканці міста можуть ввійти до такого вже змалку, здебільшого з п’яти рочків. Що ж стосується дитячих вокальних колективів, то сьогодні ми займаємося підготовкою достойних послідовників до вокального ансамблю “Писанка”.

• • •

“Ужгород” поспілкувався з працівниками Ужгородського міського центру дозвілля, котрі розповіли нам про свою роботу.

Олена Киричук, художній керівник Міського центру дозвілля - будинку культури: “Свій кар’єрний шлях я обрала напрочуд легко. Здобула музичну освіту - закінчила музичне училище й консерваторію як хоровий диригент, до того ж я й сама співаю. Без цієї роботи просто не уявляю свого життя”.

Валентина Зелінка, викладач Ужгородської музичної школи № 1 і музичного училища, керівник вокального ансамблю “Писанка”: “Якихось вікових рамок відбору до нашого колективу немає. До його складу входять дітки, котрі тільки починають навчатися, така собі підготовча група, шкільного віку до 9 класу. Також у нас є старша група дівчат. Здебільшого наш колектив бере участь у міських і обласних заходах”.

Іннеса МАНЗУЛИЧ, Ужгород


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS