Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 48 (672) Не рубай ялинку, най ся зеленіє!

Проблема вирубки лісів не втрачає актуальності ніколи, та перед новорічними святами про неї говорять особливо багато, адже щороку задля того, аби всього тиждень втішати людей на перетині років, в українських лісах гинуть сотні тисяч вічнозелених дерев.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Чомусь традиційно склалося так, що у передноворічні дні ужгородські ринки рясніють ялинками, завезеними до нас із сусідніх областей. Як розповіли нам у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, така тенденція пояснюється тим, що в нашому краї ялицевих і смерекових лісів не так вже й багато, натомість у Галичині та Буковині шпилькові види дерев ростуть надзвичайно рясно. Майже немає на Закарпатті і спеціальних ялинкових плантацій, які б висаджували винятково задля їх вирубування до новорічних свят. Тому щороку у крайових лісогосподарських підприємствах заготівля новорічних ялинок стає все менш активною і кількість їх на ринку зменшується.

Цьогоріч Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області й узагалі видало значно менше, ніж торік, лімітів на вирубку ялинок. Як повідомив заступник начальника відділу раціонального природокористування Юрій Бахарєв, у 2010 році заявки на заготівлю смереки та ялиці подало 18 державних лісогосподарських підприємств, 5 філій “Закарпатагролісу” і 2 природно-заповідних фонди, які всього вирубали та реалізували до новорічних свят 97 290 вічнозелених дерев. Цього ж року цифри значно менші. Зокрема, по ліміти до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області звернулися 16 лісогосподарських підприємств і 3 філії “Закарпатагролісу”, які отримали право вирубати у грудні 72 630 смерек та ялиць. Найбільшим заготівельником новорічного дерева у нашому краї, як і минулого року, залишилася філія “Закарпатагролісу” “Міжгір’ядержспецлісгосп”, яка не змінила лімітів і цьогоріч вирубає в лісах Міжгірщини 20 тисяч смерек. За нею йдують ДП “Мокрянське ЛМГ”, яке вирубає на своїх територіях 10 тисяч смерек і 300 ялиць, та ДП “Міжгірське ЛГ”, в лісах якого буде вирубано 10 200 дерев.

Реалізовувати закарпатські ялинки підприємства будуть винятково в межах області. Правда, природоохоронці визнають, що тієї кількості новорічних дерев, які будуть заготовлені тепер, звичайно, не вистачить для задоволення потреб усіх охочих придбати ялинку. Тому знову слід очікувати напливу продавців дерев із сусідніх областей. Та головне, аби ці продавці реалізовували законно вирубані деревця, бо щороку від рук браконьєрів в Україні потерпають території, де вирубувати смереки та ялиці не можна. Власне, цього року здійснювати контроль за законністю реалізації ялинок природоохоронцям (а точніше Державній екологічній інспекції у Закарпатській області у співпраці з органами міліції) стане простіше, адже в країні - нововведення: кожна законно зрубана ялинка мусить мати спеціальну бирку, за якою її можуть відрізнити від браконьєрської і самі покупці.

“Ми не втомлюємося закликати людей бути свідомими і небайдужими до природи, - розповідає начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов. - Звичайно, найкращим способом викорінити в Україні проблему вирубки величезної кількості ялинок могла би стати відмова людей від купівлі живих новорічних дерев та заміна їх штучними. Тим більше, що нині ринок пропонує нам величезний вибір різноманітних як за виглядом, так і за ціною штучних лісових красунь, котрі мають безліч переваг, а подекуди виглядають так природно, що їх взагалі важко відрізнити від справжніх. Та якщо ви вже ніяк не можете обійтися без запаху і вигляду справжньої ялинки, віддайте перевагу деревцю у діжечці (нині такі пропонують і магазини, і лісогосподарські підприємства) або принаймні купуйте дерево з биркою, адже так ви зробите ще один крок у напрямку захисту від браконьєрства і збережете наші ліси”.

Для того, щоб по законно вирубані ялинки не доводилося їхати до лісогосподарського підприємства (для мешканців нашого міста це досить незручно, бо ДП “Ужгородське лісове господарство” цьогоріч заготовить лише 140 смерек, а до інших підприємств їхати далеко) і щоб ялинки стали доступнішими для громадян, в Ужгороді з 12-го по 31 грудня діятимуть спеціальні ялинкові ярмарки. Зокрема, легальні новорічні деревця можна буде придбати позаду “зеленого” ринку на вул. Фединця, а також на вул. Фединця, 17, площі Корятовича (на ділянці біля готелю “Атлант”), на вул. І. Ваша (ринок “Білочка”), на вул. Бородіна (ринок “Альбіон”), вул. Бородіна, 21 г, вул. Заньковецької (біля та навпроти ринку “Новий”) і на вул. Закарпатській (біля магазину ПП “Борислав 2001″). Перевірятимуть у торговців право на реалізацію законно вирубаних ялинок природоохоронці та міліціонери - учасники операції “Новорічна ялинка”, що стартувала в краї ще 3 грудня. Зокрема, рейдові перевірки будуть проводитися не лише на зазначених ринках, а й у не визначених для торгівлі ялинками місцях, громадському транспорті, на вокзалах - повсюди, де можуть з’явитися браконьєри. Разом із виявленням свідомості краян це може стати початком кінця передноворічного бізнесу тих, хто обкрадає наші ліси, і наближенням до цивілізованих підходів природокористування, які допоможуть зберегти та покращити наше довкілля.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS