Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 28 (652) Ужгородська освіта: від навчання до здорового відпочинку

Завершився ще один навчальний рік. Позаду контрольні та підсумкові роботи, державні підсумкові атестації, навчальні екскурсії, зовнішнє незалежне оцінювання. Яким для Ужгорода видався освітній “сезон” 2010-2011 рр. - звітує начальник управління освіти Ужгородської міської ради Мар’ян Комарницький.

- Мар’яне Несторовичу, для початку трохи статистики: скільки школярів цього року здобувало освіту в обласному центрі Закарпаття?

- У 2010-2011 навчальному році школи відвідувало 12744 учні, які навчались у 501 класі; середня наповнюваність класів становила 25 учнів. У школах працювало 50 груп продовженого дня для молодших школярів. Дошкільну освіту в 20 дошкільних навчальних закладах та 10 навчально-виховних комплексах здобувало в минулому навчальному році 5112 малюків, що становить 68% дітей віком від 1-го до 6 років. Зі 199 дошкільних груп у 34 групах виховувалося 789 дітей ясельного віку, а в решті, 165 групах, - 4325 дітей віком від 3-х років до 6-и.

- Якими були здобутки наших школярів на всеукраїнських олімпіадах?

- Одразу зазначу, що одним із завдань, яке вирішується організаторами олімпіадних змагань, є виявлення та розвиток обдарованих учнів нашого міста, підвищення інтересу до поглибленого вивчення предметів, формування творчого покоління молодих науковців. Так у листопаді-грудні 2010 року був проведений ІІ етап всеукраїнських учнівських олімпіад із 21 базової дисципліни, в якому взяли участь 1486 учнів загальноосвітніх навчальних закладів м. Ужгорода. У ІІІ етапі взяв участь 231 учень, вибороли 89 призових місць - І місце в Закарпатській області. Усі вони нагоро-джені дипломами та отримали грошову винагороду. На всеукраїнському рівні (ІV етап) перемогу отримали 12 учнів: Михайло Туряниця, учень лінгвістичної гімназії - диплом І ступеня з англійської мови (вчитель Вікторія Пушкаш); Юрій Онисько, учень лінгвістичної гімназії - диплом ІІІ ступеня з хімії (вчитель Ольга Петюшка); Микита Ларіонов, учень ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 ім. Гренджі-Донського - диплом ІІІ ступеня з історії (вчитель Ігор Щерба); Любомир Лайкун, учень ЗОШ І-ІІІ ст. № 8 - диплом ІІІ ступеня з географії (вчитель Наталія Давиденко); Олександр Староста, учень багатопрофільного ліцею “Інтелект” - диплом ІІ ступеня з української мови (вчитель Наталія Комишна); Дарія Серегола, учениця багатопрофільного ліцею “Інтелект” - диплом ІІІ ступеня з біології (вчитель Олеся Білецька); Віталій Трачук, учень ЗОШ І-ІІІ ст. № 15 - диплом ІІІ ступеня з історії (вчитель Сергій Шпілька); Єва Куц, учениця ЗОШ І-ІІІ ст. № 15 - диплом І ступеня з української мови (вчитель Вікторія Митровці); Катерина Розумик, учениця ЗОШ І-ІІІ ст. № 21 - диплом І ступеня з української мови (вчитель Зінаїда Берник); Юрій Вощепинець, учень гімназії м. Ужгорода - диплом ІІІ ступеня з української мови; Ярослав Сігетій, учень гімназії м. Ужгорода - диплом ІІ ступеня з математики (вчитель Тетяна Кіндюх) і Роман Мельник, учень гімназії м. Ужгорода - диплом І ступеня з інформатики (вчитель Наталія Мателешка).

- Чи отримали переможці заохочення?

- На виконання рішення ХХІХ сесії Ужгородської міської ради ІV скликання від 4 червня 2004 року № 317 “Про стипендію Ужгородської міської ради” сім переможців ІV етапу, які продовжують навчання, з 1 травня 2011 року протягом одного календарного року будуть отримувати стипендію в розмірі 100 грн. щомісяця.

- Сьогодні школи дають можливість не тільки отримати освіту, а й спробувати себе у справжній науці. Яка ситуація в Ужгороді?

- У 2010-2011 н. р. у школах міста працювали дванадцять осередків Ужгородської філії Закарпатської МАН: АНВК, ЗОШ №№ 3, 5, 6, 7, 8, 19, ліцей “Інтелект”, ліцей “Лідер” лінгвістична гімназія, гімназія. На потреби Малої академії наук у міському бюджеті було передбачено 135 годин на тиждень, що на 15 годин більше, ніж у минулому році. У секціях МАН при школах міста працювали 2100 учнів, які мали змогу працювати по 38 напрямках. На І (міський) етап до захисту було подано 220 робіт, з них отримано 40 перших місць, 52 - других, 50 - третіх. На ІІ (обласний) етап до захисту було подано 40 робіт, з них 12 перших місць, 15 - других, 12 - третіх, що на 10 призових місць більше, ніж у минулому році. У грудні 2010 р. команда м. Ужгорода взяла участь у Всеукраїнському турнірі юних фізиків. У квітні 2011 р. на базі гімназії вперше проведено міський турнір юних фізиків, у якому взяли участь команди гімназії, ЗОШ №№ 12, 19.

Відмінні сертифікати Всеукраїнського фізичного конкурсу “Левеня”, в якому взяли участь 124 учні шкіл м. Ужгорода, отримали 18 учнів, добрі - 40 школярів. Сертифікати Міжнародного математичного конкурсу “КЕНГУРУ” отримали 1136 учнів, з них 88 отримали відмінний диплом, 434 - добрий, інші - дипломи учасників. За результативністю м. Ужгород увійшов у першу п’ятірку. Учні шкіл міста взяли активну участь у Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика та у ІV етапі І Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Там учениця 10 класу ЗОШ № 15 Єва Куц отримала Диплом І ступеня.

- Розкажіть про Міжнародний євроінтеграційний проект “Школи: партнери майбутнього”.

- Його мета полягає у створенні мережі із щонайменше 1000 шкіл-партнерів по всьому світу. Гете-Інститутом та Міністерством освіти і науки України відібрано 15 шкіл-учасниць проекту з України, серед яких лінгвістична гімназія імені Тараса Шевченка міста Ужгорода. Упродовж навчального року четверо вчителів німецької мови проходили курси підвищення кваліфікації в Гете-Інституті, Німеччина. 12 учнів лінгвістичної гімназії підвищили рівень володіння німецькою мовою під час літніх та зимових канікул у Німеччині. Понад 40 учнів 9-11 класів вищевказаного закладу успішно склали іспит на Міжнародний сертифікат А1, А2, В1, В2 у Києві.

- У яких ще освітніх проектах беруть участь ужгородські навчальні заклади?

- Цього року завершився Регіональний науковий експеримент на базі гімназії та ЗОШ І-ІІІ ст. № 19 за темою “Втілення інноваційних технологій у навчально-виховний процес на уроках природничого циклу загальноосвітньої школи”, яка забезпечує наступність між початковою і базовою освітою у плані поєднання різноманітних традиційних технологій навчання з інформаційними технологіями.

Заклади м. Ужгорода будуть впроваджувати у практику педагогічні інновації, виявлені під час проведення Всеукраїнської естафети “Нові горизонти української школи”, а елементи управлінської, методичної, виховної систем роботи гімназії та ЗОШ № 19 м. Ужгорода будуть впроваджені в подальшій роботі загальноосвітніх навчальних закладів Чернігівської області. Досвід реалізації регіональних освітянських програм закарпатців пошириться на Чернігівщині, а система роботи управлінської діяльності та методичної роботи управління освіти Ужгородської міської ради отримує продовження у містах Білій Церкві та Кам’янці-Подільському.

ЗОШ № 5 бере участь у Міжнародному проекті “Європейська Школа обміну досвідом” між освітніми установами прикордонних регіонів України, Словаччини, Угорщини та Румунії. Працювала Літня мовна школа (англійська мова) на базі Ужгородської загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням англійської мови для учнів 10-х класів.

- Які здобутки маємо в залученні школярів до здорового способу життя?

- У цьому році успішним був виступ школярів м. Ужгорода на обласних змаганнях. Так команда гімназії м. Ужгорода виборола перше місце на ІІІ етапі дитячих спортивних ігор “Ігри Чемпіонів” і представляла Закарпатську область на Всеукраїнських змаганнях (вчителі Орлов Є. О., Білик Л. В.), а також на ІІ Всеукраїнській Олімпіаді серед ЗНЗ з плавання, які проходили в МДЦ “Артек”. Команда ЗОШ № 7 успішно виступила на обласному фестивалі “Нащадки козацької слави”, виборовши почесне друге місце (Кожайкін В. М.).

Проведено І міський етап Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Молодь обирає здоров’я”, в якому змагалися команди з 13-ти закладів. А команда гімназії м. Ужгорода перемогла на ІІ обласному етапі у номінації „Конкурс фотографій та художніх робіт”. У навчальних закладах м. Ужгорода працюють 4 басейни - БПЛ “Лідер”, гімназія, НВК “Веселка”, ДНЗ № 39. 1 червня 2011 року відкрито ігровий майданчик для учнів початкової школи в НВК “Пролісок”. із залученням цільових закордонних інвестицій. Ужгород одним із перших долучився до “Олімпійського дня бігу”. першими стартували наймолодші спортсмени дошкільних закладів №№ 26, 38, 39, 19 та інші.

- Чи долучаються школярі до культурно-просвітницьких заходів?

- Звичайно. До дня міста Ужгорода вони підготували виставку “Золота осінь” та концерт “Тобі, мій Ужгороде!”. Також взяли участь у загальноміському святі до Дня Святого Миколая “Миколайчик-2010″. На високому рівні проведено огляд вертепних дійств серед навчальних закладів - взяли участь 18 колективів. Найкращі матеріали узагальнені у збірник “Різдво в Ужгороді - 2011″. Заслуговує на увагу і загальноміська акція “Посади сакуру”, яка проводилася з метою підтримки японських дітей, що постраждали від землетрусу. Також була загальноміська виставка великодніх писанок та виробів декоративно-вжиткового мистецтва, у якій взяли участь усі навчально-виховні заклади. Вдруге, в рамках відзначення Всесвітнього дня книги та авторського права, проведено огляд літературно-музичних композицій, літературний КВЕСТ (12 команд учнів 6-7 класів), парад літературних героїв. До Дня захисту дітей відбувся концерт художніх самодіяльних колективів загальноосвітніх закладів міста “Подорож у країну дитячих мрій”. Став традиційним в Ужгороді і конкурс художньої самодіяльності вихованців дошкільних навчальних закладів м. Ужгорода “ДО-РЕ-МІ-ФА-СОЛЬКА”, головною метою якого є розвиток творчих здібностей дітей дошкільного віку, формування здатності створювати музичний образ. У заключному концерті взяли участь близько 330 вихованців дошкільних навчальних закладів та НВК “школа-садок” м. Ужгорода. З метою виявлення талановитих і обдарованих дітей та молоді у танцювальному та вокальному мистецтві в м. Ужгороді вперше проведено міський фестиваль народної пісні та народного танцю Закарпаття серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів - як підбиття підсумків роботи методоб’єднань вчителів музики та хореографії. В міському фестивалі команд КВН взяли участь 7 команд загальноосвітніх закладів. Крім того, збірна команда КВН міста посіла ІІ місце у профорієнтаційному фестивалі ліги КВН “Поринь у світ професій”.

- Після інтенсивного навчального процесу доречним є відпочинок. Яка ситуація з оздоровленням ужгородських школярів?

- Міською владою у 2011 році було відкрито 18 таборів відпочинку при загальноосвітніх закладах міста: АНВК, ЗОШ №№ 1, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 15, НВК “Гармонія”, НВК “Ужгородський економічний ліцей”, ліцей “Лідер”, ліцей “Інтелект”, НВК “Пролісок”, НВК “Престиж”, НВК “Первоцвіт”, НВК “Дзвіночок”. У таборах міста працювали висококваліфіковані працівники, управлінням освіти Ужгородської міської ради разом із громадськими організаціями було проведено ряд спортивних та культурних заходів. Табірна зміна в ужгородських таборах відпочинку працювала з 6-го по 24 червня, що становило 14 робочих днів. За цей період у таборах відпочило 26 дітей, позбавлених батьківської опіки; 7 дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС; 13 дітей-інвалідів; 217 дітей із багатодітних сімей; 267 дітей із малозабезпечених сімей; 821 дитина - талановиті та обдаровані. Всього оздоровлено у 2011 році 2018 учнів шкіл міста - проти 1396 у 2010 році.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS