Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 3 (416) Однакової оплати за газ не буде. Закарпатгазівці про ціни на голубе паливо, його споживання і порядок розрахунків

Керівництво ВАТ “Закарпатгаз” зініціювало нинішнього четверга зустріч із медійниками, аби нарешті розставити крапки над “і” в питанні оплати за спожитий газ.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Насамперед Василь Фізер, перший заступник голови правління ВАТ “Закарпатгаз”, сказав, що хоч постанова НКРЕ “Про роздрібні ціни на газ природний, що використовується для потреб населення” була прийнята 19 грудня 2006 року й зареєстрована в Мін’юсті 20-го, вичерпну інформацію по ній навіть у перших числах січня ніхто не міг дати. Питань документ породив більш ніж достатньо. І лише отримавши на майже всі з них відповіді від вищих органів, газовики можуть говорити про механізм розрахунків за новими цінами.

Згідно зі згаданою постановою, за спожитий газ населення з 1 січня цього року сплачуватиме диференційовано. Введення градації в тарифах, на думку уряду, повинне, по-перше, знизити навантаження на соціально незахищені верстви населення, по-друге, спонукати споживачів до більш ефективного використання дорогого природного газу, запровадження енергозберігаючих технологій.

Нещодавно на сторінках нашого часопису ми вже розповідали, хто і як платитиме за газ, проте є сенс повторитися. Отже, ті споживачі, котрі протягом року використали не більше 2500 куб. м газу, за наявності лічильника платитимуть 31,5 коп. за 1 куб. м, за відсутності лічильника — 34,5 коп./куб. м. Якщо обсяг споживання не перевищив 6000 куб. м — 47,8 коп. й 52,6 коп. відповідно; до 1200 куб. м — 98,0 та 107,8; понад 1200 куб. м — 117,3 і 129,0 коп./куб. м.

За іншими тарифами доведеться сплачувати за газ тим, хто встановив індивідуальне опалення, від’єднавшись від централізованої системи теплопостачання в багатоквартирних будинках. Оскільки вони використовують газ комплексно, тобто на приготування їжі, підігрів води й опалення помешкання, то, за рішенням НКРЕ, голубе паливо їм відпускатиметься за наявності лічильника по 68,6 коп./куб. м і без нього — по 75,4 коп. Одразу ніби упередивши зустрічне запитання щодо справедливості такого рішення, Василь Юрійович сказав, що, як їм повідомили з НКРЕ, це зроблено для того, аби урівняти в оплаті жителів багатоповерхівок, яким газ на опалення відпускається за такою ж ціною. Утім це не стосується мешканців тих будинків, де при проектуванні вже було закладено індивідуальне опалення, та тих, де централізованого опалення не було. Для них при розрахунках визначальним буде обсяг спожитого газу.

Ще на одне, знову ж таки пов’язане з індивідуальним опаленням, питання отримали відповідь журналісти: а яким чином здійснюватиметься проплата за газ улітку, коли він не використовується на опалення? За роз’ясненям, наданим НКРЕ, у разі, коли газовий опалювальний прилад за заявою споживача відключено, розрахунок вартості спожитого природного газу здійснюється за фактично надану послугу, з урахуванням напрямку його споживання, а саме: для приготування їжі та підігріву води. Це суттєво вплине на вартість газу влітку, який за умови опломбування котла за заявою абонента рахуватиметься по
31,5 коп. за куб. м. Усе ніби ясно щодо одноконтурних котлів, та не зрозуміло, яким чином опломбувати двоконтурні, аби за допомогою них вода нагрівалася, а приміщення не опалювалося. Доведеться теплої пори року або відмовитися від гарячої води і сплачувати за газ по 31,5 коп., або не опломбовувати котел і платити “на повну розкрутку”, тобто по 68,6 коп… Хоча, сподіваються закарпатгазівці, й це питання буде врегульоване.

Яким чином робитимуться розрахунки в оплаті за використаний газ? На базі даних 2006-го. За словами Василя Фізера, вони вже мають повну інформацію зі споживання голубого палива кожним абонентом. Якщо за підсумками 2007 року виявиться, що визначену норму перевищено чи недовикористано, то буде зроблено перерахунок за весь період у бік збільшення чи зменшення плати.

Оскільки ціни на газ для потреб населення змінилися, то ще певна частина громадян набуде право на отримання субсидій. У цьому зв’язку Марія Тороній, начальник управління розрахунків за природний газ, звернула увагу присутніх на те, що таким правом можуть скористатися й ті, в кого є борг, який утворився станом на 1 грудня 2006 року, за умови укладення договору на його реструктуризацію, що передбачено змінами до Закону України “Про реструктуризацію заборгованості…”.

Окремо Марія Юріївна зупинилася на абонентах, котрі мають право на пільги згідно з чинним законодавством. Таких у “Закарпатгазу” 76792, з них найбільще — 55655 — т.зв. “дітей війни”, які користуються 25-відсотковою знижкою в оплаті за використані послуги. Щоправда, якщо в сім’ї є двоє з таким статусом, право на пільгу має хтось один (але це вже не в компетенції газовиків, тож і претензії не до них).

Зміни до деяких статей Закону “Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту” розширили коло пільговиків. Так, зокрема, за ст. 10, дія Закону поширюється на дітей померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною формою навчання у ВНЗ І—ІV рівнів акредитації та ПТУ до закінчення ними цих закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років. Змінено коло осіб, котрі мають право на пільги разом із громадянами, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: до членів родини, які також мають право на 50-відсоткову знижку, окрім дружини/чоловіка та неповнолітніх дітей, включено непрацездатних батьків; особу, котра проживає разом із постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи — інвалідом І групи та доглядає за ним за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, котра знаходиться під опікою або піклуванням громадянина та проживає разом із ним.

Про інші зміни чи доповнення до згаданої постанови (а вони, очевидно, будуть, бо вже питань і пропозицій від газопостачальників до НКРЕ надійшло близько 700; вони виникають і зараз) представники “Закарпатгазу” інформуватимуть у міру їх появи.

На завершення вони звернулися до всіх своїх споживачів із проханням поставитися з розумінням до ситуації і не вихлюпувати своє невдоволення новими цінами, а чи великими чергами в розрахункових підрозділах на їхніх працівників, бо умови, в яких їм нині доводиться працювати, непрості: лише торік з травня ціни на газ змінювалися тричі, а з січня розрахунки робляться за 10-ма тарифами замість двох.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS