Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 2 (415) Епідситуація. Рік Свині приніс свинку

Кінець минулого та початок нинішнього року позначилися ускладененням епідемічної ситуації по захворюванню на паротит, що викликає занепокоєння міських медиків. Якщо в попередні 2004 і 2005 роки було зафіксовано по 8 випадків захворювання на свинку, то лише в грудні торік — 22. Серед тих, хто захворів, 2 дітей. А протягом січня нинішнього року — 12, повідомила Лариса Зарембо, лікар-епідеміолог міської СЕС. Ця хвиля прийшла до нас із Перечинського району, де підвищення захворюваності на епідемічний паротит розпочалося в листопаді, як і по Україні загалом, особливо в Західному регіоні.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Нагадаємо, що епідемічний паротит (свинка, завушниця) — гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням слинних залоз (навколовушних чи рідше підщелепних та під’язикових). Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом; не виключається можливість зараження через предмети побуту чи іграшки хворого. Хворий найбільш заразний протягом перших 3—8 днів захворювання. Свинка, як правило, має епідемічний характер, особливо холодної пори року (січень-березень). На неї хворіють здебільшого діти від 5 до 15 років, рідше — діти раннього віку й дорослі. Після перенесеного захворювання виробляється стійкий імунітет. Випадки повторного захворювання вкрай рідкісні.

Прихований (інкубаційний) період триває від 3 до 35 днів, частіше — від 14 до 21. За кілька днів до початку захворювання може з’явитися нездужання, втрата апетиту, головний біль, почервоніння горла. Початок хвороби, як правило, гострий. Температура підвищується до 38—39 градусів. Водночас припухає і стає болючою одна навколовушна залоза, через 1—2 дні захворювання стає двостороннім. У дітей часто спостерігається ураження підшлункової залози: з’являються різкий біль у животі, запори чи бігунець, знижується апетит, можливе блювання, обкладений і сухий язик. Температура тримається від 3 до 7 днів. Підвищення її у пізніші терміни є ознакою появи ускладнень, найчастішим із яких є запалення оболонок та речовини мозку (менінгіт), підшлункової залози (панкреатит), чоловічих статевих органів (орхіт).

Щодо нинішніх випадків захворювання, то вони, за словами Лариси Олексіївни, протікають переважно з ускладненнями. З 8 по 16 січня до обласної інфекційної лікарні госпіталізовано 8 хворих із ускладненнями у вигляді панкреатиту й двобічного орхіту. (Якщо вчасно їх не лікувати, панкреатит може спричинити цукровий діабет, а орхіт — безпліддя в чоловіків). У процес втягнені переважно діти підліткового віку, хоча є й хворі до 46 років. Як засвідчили дослідження, в них відсутній імунний захист або через однократну вакцинацію (а мали бути проведені ще й 2 ревакцинації в 6 та 15 років), або щеплення взагалі не робилося.

В організованих колективах за грудень-січень зафіксовано 17 випадків захворювання серед старшокласників та студентів навчальних закладів міста. У класах і групах, де виявлені хворі, оголошено карантин на 21 день. Розповсюдженню захворювання можна зарадити імунізацією, яка розпочалася і проводиться контактним особам у колективах ризику. Часткову потребу в моновакцині забезпечило облуправління охорони здоров’я, інша буде закуплена за кошти міського бюджету. У свою чергу, медики просять батьків із усією відповідальністю та розумінням поставитися до щеплення, оскільки, як відомо, легше попе-редити захворювання, яке небезпечне насамперед для хлопчиків.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS