Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 33 (605) 5 бачень площі Народної

Пристрасті довкола найбільшої площі Ужгорода Народної не вщухають вже кілька років: на ній і будівлю Нацбанку планували зводити, і пам’ятник Шевченку перенести і дерев’яну церкву туди перевезти, і кінну статую Лаборця встановити тощо. Ідей стосовно завершення архітектурного вигляду не добудованої колись Народної площі було чимало, та всі вони існували на рівні думок.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Не раз говорив про потребу завершення ансамблю, розробленого Антоніном Крупкою ще за чехословацьких часів, і міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк, котрого категорично не влаштовує вигляд “футбольного поля” посеред площі. Зрештою, після призначення губернатором Олександра Ледиди питання зрушило з місця, й очільник Закарпатської ОДА видав розпорядження про проведення відкритого архітектурного конкурсу на кращий ескізний проект благоустрою та забудови площі Народної. Із 3 липня кожен архітектор чи майстерня могли подавати свої бачення оновленої території перед будівлею облдержадміністрації, а розглядати проекти запросили відомих крайових архітекторів, скульпторів, митців (Єву Асталош, Степана Багрія, Владислава Ганзела, Степана Шолтеса, Бориса Кузьму) та спеціалістів обласних і міських управлінь. У підсумку до 15 серпня до обласного управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури було подано 5 пропозицій від творчих майстерень Бровдія, Павлея, Ляха (Ужгород) та Толстоусова (Мукачево).

Так, перший варіант з доробку Тиберія Ляха передбачає зведення гігантської будівлі у формі півмісяця впритул до приміщення економічного факультету УжНУ. Пам’ятник Шевченку, за задумом автора проекту, залишається на тому ж місці, а посеред центральної клумби розташується відпочинкова зона з фонтаном, лавицями та скульптурами.

Другий варіант також пропонує завершити задум Антоніна Крупки зведенням будівлі в рові нинішнього розарію, от тільки Тиберій Лях бачить цю будівлю скляно-бетонною, так, аби в її стінах відображалося приміщення облпрофспілки. Центральну клумбу цей проект ділить на 3 секції: ближче до будівлі ОДА ростиме ялинка (таким чином відпадає потреба щозими купувати головну ялинку області), всередині розташується флагшток, ближче до проїжджої частини встановлять фонтан, а між ними лавиці для відпочинку городян і гостей міста. Пам’ятник Шевченку, за ескізом, переноситься у сквер навпроти економічного факультету УжНУ.

Проект творчої майстерні Павлея передбачає реконструкцію не лише Народної площі, а й прилеглих скверів: невеличкого парку на розі набережної Незалежності й площі Дружби Народів, де розташоване погруддя Масарика, та зелену зону перед медичним факультетом УжНУ, яку архітектор пропонує перетворити на місце відпочинку студентів. Щодо власне центральної клумби, то її майстерня Павлея бачить із фонтаном посередині та кінною статуєю Богдана Хмельницького, який “дивитиметься” на набережну. По периметру мощеної зони проектом передбачається розмістити лавиці, а ближче до будівлі ОДА знову ж таки повторюється ідея стаціонарної ялинки.

Архітектурна майстерня Толстоусова запропонувала проект, за яким дорога між центральною клумбою та розарієм забирається, об’єднуючи ці об’єкти в одну величезну зелену зону з кількома штучними водоймами, лавочками та просторим паркінгом поруч. Будівлю Нацбанку у формі олівця архітектор пропонує звести на частині скверу навпроти економічного факультету УжНУ.

Цікавий з практичної точки зору ескіз запропонувала творча майстерня Бровді. Проект передбачає будівництво підземного паркінгу під центральною клумбою, яка, у свою чергу, має перетворитися на декоративний басейн. Ближче до будівлі ОДА розміститься флагшток, пам’ятник Шевченкові займе місце біля проїжджої частини, на місці розарію розміститься приміщення (умовно Нацбанку), збоку від якого знаходитиметься в’їзд до підземної парковки.

Наразі члени комісії працюють над вивченням цих проектів, кращий з-поміж яких оберуть 2 вересня. В управлінні регіонального розвитку, містобудування та архітектури кажуть: цілком можливо, що в підсумку будуть скомпоновані найкращі ідеї кількох проектів, але старання архітекторів у будь-якому разі не пропадуть дарма, адже всім учасникам конкурсу передбачається грошова премія. Переможця нагородять премією в 5 тис. гривень та укладуть договір на авторство робочого проекту; проектант, котрий посяде друге місце, отримає премію в розмірі 3 тис. гривень, інші - по 1 тис. гривень заохочувального призу. Ознайомитися з трійкою проектів-переможців можна буде в холі будівлі ОДА - там уже з 3 вересня демонструватимуть майбутній вигляд Народної площі.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS