Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 39 (399) Місто готується до зими із новими тарифами на опалення та гаряче водопостачання

Із початком зимового сезону кожного жителя міста хвилює практично одне питання: чи буде в його квартирі тепло? У попередніх номерах “Ужгород” уже детально розповідав про ситуацію стосовно готовності міста до опалювального сезону. Але, здається, в “тепловій” сфері проблем залишилося таки чимало. Тому продовжити розмову про стан підготовки “Ужгородтеплокомуненерго” до опалювального сезону погодилася керівник економічного відділу підприємства Юдіта Соскида.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

Не секрет, що проблеми, переважно фінансові, на підприємстві були і є. До того ж протягом останніх років вони різко загострилися. Але, за словами пані Юдіти, колектив “Ужгородтеплокомуненерго” робить усе можливе, щоб початок опалювального сезону не було зірвано. Щотижня складається план обов’язкових робіт, якого працівники підприємства неухильно дотримуються; при головному інженерові створено технічну раду, мета якої — розв’язувати поточні проблеми. Отже, загальна ситуація, в принципі, є контрольованою.

І це незважаючи на те, що об’єкти тепловиків на сьогодні практично знеструмлені. Причина відома: велика заборгованість перед ВАТ “Закарпаттяобленерго”. Правда, енергетики час від часу по-дають струм на котельні, що хоч якось дозволяє провести відповідні налагоджувальні та профілактичні роботи на коте-льнях, настроїти автоматику тощо. У повному режимі працює цех із ремонту устаткування “Ужгородтеплокомуненерго”, в якому своєї черги че-кає близько 200 насосів.

Щоб розпочати опалювальний сезон в Ужгороді, підприємству потрібно мінімум 3 мільйони гривень. Тому минулого тижня відповідним рішенням сесії Ужгородської міської ради для підготовки до сезону “Ужгородтеплокомуненерго” виділено додаткові кошти. Ці гроші частково підуть на погашення боргів, решту керівники-санатори розподілять за пріоритетами. Зрозуміло, що для вчасного початку сезону в першу чергу потрібно буде заплатити за електроенергію. По-друге, розрахуватися із газовиками. Відомо, що газопостачальні організації погоджуються подавати блакитне паливо лише за умови передоплати. В ситуації, яка зараз склалася на “Ужгородтеплокомуненерго”, підприємству необхідно найближчими днями погасити 1,5 мільйона боргів, які накопичилися раніше, а в листопаді ще внести газовикам приблизно 30 відсотків передоплати від загальної суми запланованого використання газу. А це близько
2 мільйонів. Вирішення цих питань цілком залежить від свідомості населення. Бо якщо розрахунки ужгородців за отримані від тепловиків послуги здійснюватимуться вчасно, то й проблем в опалювальний період не передбачається. Газовиків теж можна зрозуміти — підприємства теплокомуненерго практично по всій Україні останніми роками “про-валюють” розрахунки за газ. Тому попереду — складна робота з “витягування” цих заборгованостей. Нині в ужгородському тепловому підприємстві при юридичному відділі на тендерній основі планується створення нової структури, яка займатиметься, грубо кажучи, виключно “вибиванням” боргів із населення. Причина такої рішучості “Ужгородтеплокомуненерго” взятися за цю проблему — безвихідь. Бо населення боргує підприємству понад 20 мільйонів, а для того, щоб внести початковий аванс за газ, потрібно 2 мільйони…

Юдіта Соскида зазначає, що є ще одна невтішна новина для власників автономного теплоустаткування (а їх нині в Ужгороді нараховується вже більше 8 тисяч), які прожива-ють у багатоповерхових будинках: незважаючи на “індивідуальність” свого опалення, вони з часом таки будуть змушені платити деяку суму “Ужгородтеплокомуненерго” за підігрів будинку в цілому. Для цього існують рекомендації Держбуду, галузеві комунальні норми України, які вже затверджені приблизно два роки тому. На перший погляд — безглуздість, а насправді — виважене рішення. Ці кошти тепловики отримуватимуть за підігрів водопостачальних та каналізаційних комунікацій, підвалів багатоквартирних будинків узимку тощо. Для цього наразі розробляють відповідну тарифну сітку.

Адже зрозуміло, що квар-тири багатоповерхового будинку набагато краще теплоізольовані, ніж помешкання приватного житла. В цьому випадку витрати газу у власників індивідуального опалення в багатоквартирках набагато менші (приблизно на 40 відсотків), аніж у споживачів тепла окремого будинку приватного сектору. Підходити до вищезгаданих розрахунків будуть поступово та диференційовано. В першу чергу слід буде провести інвентаризацію, вирахувати співвідношення “центральників” та “індивідуальників” для кожного будинку окремо, а вже після цього провести розрахунки поправкових коефіцієнтів. На жаль, великий відсоток населення Ужгорода не бажає цього розуміти. Насправді ж, не існує абсолютно відокремленої квартири в поверховому будинку, бо ми живемо в громаді. Кожна, навіть найприватизованіша і найіндивідуальніша, квартира знаходиться на спільній території. Вона разом із іншими квартирами має спільні прибудинкові межі, стіни, дах будинку, підвали та сходові клітки. Треба розуміти, що встановлення індивідуального опалення — серйозне технічне рішення, яке має зважати на місцеві умови.

Якщо повернутися до теми економічного стану підприємства “Ужгородтеплокомуненерго”, то стає зрозумілим, що воно є збитковим. Заборгованість за газ становить 1,5 млн. грн. тільки за поточний рік, а з урахуванням попередніх років — 30 млн. грн. Загальна сума боргів підприємства перед усіма своїми енергопостачальниками — понад 55 млн. грн. Що стосується ціни за послуги “Ужгородтеплокомуненерго” для населення, то питання впорядкування і запровадження економічно обгрунтованих тарифів уже давно перезріло. Зараз, за словами пані Юдіти, узгоджуються нові тарифи на гарячу воду і опалення. За великим рахунком, ніхто не сумнівається, що підвищувати ціни за ці послуги потрібно. А ось наскільки? КП “Ужгородтеплокомуненерго” планує підвищити тарифи на теплопостачання в 2,3 раза. Таким чином, 1 кв. м опалюваної площі “коштуватиме” 5,05 грн., кубометр гарячої води — 10,01 грн., а у випадку відсутності лічильника — 33,43 грн. на людину. Щоправда, тарифні пропозиції тепловиків ще має розглянути та затвердити міська влада. І остаточним у цьому питанні буде рішення відповідної сесії.

Отже, перед початком опалювального сезону працівники “Ужгородтеплокомуненерго” обіцяють повну готовність підприємства до холодів. Вони запевняють: усе, що від них залежить, виконають професійно та якісно. Будемо сподіватися, що ці слова відповідають дійсності, оскільки зимою цю проблему вирішувати буде вже пізно.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS