Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 37 (397) Вибивання боргів за комунальні послуги — не компетенція міської влади

Ще наприкінці березня цього року ВАТ “Закарпаття-обленерго” заявило керівництву КП “Ужгородтеплоко-муненерго”, що в останнього перед енергетиками чималі борги, та попередило про можливе знеструмлення його котелень. Тепловики свої обіцянки найближчим часом розрахуватися за електроенергію не виконували, тому Ужгород періодично залишався без гарячої води.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

Міська влада тоді неодноразово сприяла КП “Ужгородтеплокомуненерго”, домовляючись із обленерго про відстрочку платежів тощо. На жаль, основний негатив від усіх наслідків відключення мешканці Ужгорода переносять на міську владу. Зважаючи на ці обставини, необхідно роз’яснити: ситуація, що виникла в “тепловій” сфері міста, є суто наслідком бездіяльності теплового підприємства у питаннях роботи із населенням. І ніхто, окрім “Ужгородтеплокомуненерго”, не є відповідальним за наявний стан справ. До слова, це підприємство має 59 мільйонів боргу перед постачальниками за енергоносії.

Останніми днями ситуація почала загострюватися. Наближається холодна пора року, і деякі місцеві засоби масової інформації повідомили, що Ужгород абсолютно не готовий до опалювального сезону. Нібито жодна із 49 котелень міста не підключена до електропостачання, що, у свою чергу, не дозволяє провести працівникам “Ужгородтеплокомуненерго” поточні профілактичні ремонтні роботи, не кажучи вже про вчасний початок опалювального сезону.

Виникає просте питання: а до чого тут міська влада? Невже це вона припинила електропостачання “Ужгородтеплокомуненерго”? Це питання можна поставити дирекції ВАТ “Закарпаттяобленерго”, яке в черговий раз відключило тепловиків. І зробило це цілком справедливо, бо останні чимало боргують. Обласних енергетиків можна зрозуміти: вони відпускають товар, за який не отримують гроші. Мало того, цей товар і надалі продовжують від них вимагати. Зі свого боку (і це природно) енергетики припиняють подавати струм, а тепловики на них ображаються, замість того, щоб стягувати кошти зі своїх боржників і нормально розраховуватися. Ця історія вже тягнеться багато років, але вона не може тривати вічно, і врешті-решт треба поставити крапку. Хтось таки має відповісти за ситуацію, яка склалася в енергетичній сфері міста.

Також слід розуміти, що КП не є в управлінні ужгородської міської ради. Цією структурою керують кредитори та санатори, котрих призначив суд: “Закарпаттяобленерго”, “Закарпатгаз”, “Газ України”, “Газ-тепло”. Отже, “Ужгородтеплокомуненерго” є об’єктом, який жодним чином не підпорядкований міській владі. І на цьому потрібно особливо наголосити. Але склалася дивна ситуація: дехто вважає, що до обов’язків міської ради входить усебічна підтримка “Ужгородтеплокомуненерго”, постійна фінансова допомога. Хоча міська влада не боргує тепловикам жодної копійки. Підкреслюю: всі до єдиної бюджетні організації міста — держустанови, садки, школи, лікарні — вчасно і в повному обсязі розрахувалися за послуги теплопостачання.

Інша ситуація з рівнем розрахунків населення Ужгорода за ці послуги. За останні роки ужгородці завинили тепловикам колосальну суму. Проблема заборгованості населення міста за теплову енергію та інші енергоносії ніколи не зникала з поля уваги міської влади, але ситуація вже надто загострилася. На початку року борги сягнули десятків мільйонів і, попри все, продовжують зростати щомісячно. Але невже влада міста має займатися боргами “Ужгородтеплокомуненерго”? Навряд чи, і з цим усі погодяться. Зрозуміло, що саме тепловики, а не влада повинні провести копітку роботу із населенням задля збільшення розрахунків за надані ними послуги, а не ходити щомісячно до мерії з простягнутою рукою: дайте мільйон, підкиньте ще 700 тисяч… Виникає певна несправедливість. Виходить, що Ужгород змуше-ний від лікарень відбирати ліки, зі шкіл — підручники, а отримані таким чином кошти направляти до “Ужгородтеплокомуненерго”, яке, зі свого боку, нічого не робить, щоб покращити власну фінансову ситуацію. Тепловикам так жити простіше — завжди є можливість звинуватити ужгородську владу. Звичайно, міське керівництво має піклуватися про населення. А з другого боку, городяни теж повинні дбати про своє місто та власний дім. Останнім часом ужгородці надто недбало ставляться до сплати за комунальні послуги, які отримують. І знову ж таки вибивання боргів населення перед постачальником — не в комперенції міської влади.

Цього тижня ситуація покращилася. “Ужгородтеплокомуненерго” надало енергетикам гарантійного листа, в якому бере на себе зобов’язання вчасно розраховуватися за поточні витрати електроенергії, і до того ж, у міру можливості погашати старі борги. Тому цієї середи тепловикам таки подали струм, завдяки чому вони отримали змогу приступити до підготовки до опалювального сезону, провести необхідні профілактичні та ремонтні роботи.

Щодо боргів населення, а від-повідно комунальних підприємств, то вони накопичувалися не рік і не два, а мінімум останні п’ятнадцять років. Весь цей час можновладці нагорі гралися в популізм, а в своїх програмах декларували та обіцяли речі, які не в змозі виконати бодай на четвертину. Вони вважають, що людей не слід надто сердити, бо вони — їхні потенційні виборці. А зрозуміти просту істину так і не схотіли: щоб люди нормально платили за послуги, їм слід забезпечити відповідну заробітну плату. Зараз навряд чи при зарплатні у 700 гривень хтось зможе віддати 600 за комунальні послуги. У підсумку ж весь негатив приймає на себе місцева влада, яка в цій ситуації опинилися між Києвом-молотом та народом-ковадлом.

Звичайно, ніхто не буде голодувати чи ходити в лахмітті, щоб сплатити за тепло чи вивіз сміття. І не існує жодних аргументів, щоб примусити людину при прожитковому мінімумі в 496 гривень 500 віддавати за комунальні послуги. Звичайно, є такі, хто може платити, але, використовуючи ситуацію, яка склалася, цього не роблять. Вони, по суті, отримали довгостроковий безвідсотковий кредит. Але це вже проблема менталітету…

До початку опалювального сезону залишилось обмаль часу. Зрозуміло, що саме громада міста повинна спільними зусиллями розв’язати свої проблеми. І передусім це стосується заборгованості за надані комунальні послуги.

Насамкінець можна згадати, що минулої зими у державі газ коштував 210 гривень за тисячу куб. м. Сьогоднішня ціна — 686 гривень. Відповідно, тариф на теплопостачання зросте в три з половиною раза. До слова, зросли тарифи на пасажирські перевезення, бо бензин вже не 1,90, а 4,90 гривні. Більшою є і ціна на вивіз та утилізацію побутових відходів. Зросла ціна на електрику — відповідно зростає ціна на водопостачання та водовідведення. Звинувачувати ж у цьому міську владу принаймні нерозумно.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS