Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 2 (574) Закарпаття здивувало, віддавши найбільше голосів Януковичу, проте в Ужгороді з серйозним відривом перемогла Тимошенко

У першому турі президентських виборів, який відбувся 17 січня, на першому місці по Україні з 35,32 відсотка підтримки виявився лідер Партії регіонів Віктор Янукович, на другому з 25,05% - Юлія Тимошенко. Утім це був очікуваний результат: хоч і з деякими варіаціями, та прогнозований попередніми соцопитуваннями. Тим часом на Закарпатті місцеві соціологи перевагу пророкували Юлії Володимирівні, а вона тут, в єдиній області на теренах Західної України, поступилася Віктору Федоровичу. Хоча Ужгород переконливо симпатизує очільниці БЮТу.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Перший тур: місцева статистика

Дані голосування в Закарпатській області засвідчили найнижчу явку виборців - усього 56,8% (із 949 054 чоловік, що були в списках, на дільниці прийшло 540736). По державі загалом явка становила 66,76 відсотка. Остаточні крайові результати (з урахуванням даних усіх 776 дільниць) вийшли такі:

Віктор Янукович - 29,65% (159 777 голосів)

Юлія Тимошенко - 26,23% (141 642)

Арсеній Яценюк - 10,17% (55 038)

Сергій Тігіпко - 10% (54 020)

Віктор Ющенко - 5,93% (31 996)

Володимир Литвин - 3,25% (17 577)

Сергій Ратушняк - 2,61% (13 993)

Олександр Мороз - 1,58%

Анатолій Гриценко - 1,19%

Петро Симоненко - 1,08%

Олег Тягнибок - 1,02%

Василь Противсіх - 0,31%

Юрій Костенко - 0,27%

Інна Богословська - 0,25%

Людмила Супрун - 0,17%

Михайло Бродський - 0,11%

Олександр Пабат - 0,08%

Олег Рябоконь - 0,05%.

Проти всіх на Закарпатті проголосували 2,58 відсотка тих, хто прийшов на виборчі дільниці.

Якщо робити аналіз по районах, то:

Юлії Володимирівні перевагу віддали Рахівщина (39,6%), Воловеччина (31,9), Великоберезнянщина (31,8), Свалявщина (30,7), Ужгородщина (29,3), Міжгірщина (27,7%) та міста Ужгород (31,9) і Хуст (23,2);

а Януковичу - Берегівський (54,8%), Тячівський (39,8), Хустський (36), Виноградівський (31,1), Перечинський (30,9), Мукачівський (30,5), Іршавський (26,7) райони та міста Берегово (40,9), Чоп (37), Мукачево (27,1) (на жаль, дані щодо всіх міст області знайти не вдалося - авт.).

Що стосується Ужгорода, тут явка становила 54 відсотки, а голоси розподілилися так:

Юлія Тимошенко - 31,9%

Сергій Тігіпко - 17,9%

Віктор Янукович - 16,4%

Арсеній Яценюк - 8,7%

Сергій Ратушняк - 6,09%.

Віктор Ющенко - 3,6%.

Далі по спадній - решта 12 кандидатів.

Коментарі штабів політичних важковаговиків

Першими результати прокоментував штаб Віктора Януковича. У прес-клубі перед журналістами виступив керівник обласного осередку ПР Олександр Ледида - зрозуміло, цілком задоволений підсумками голосування. Власне, йому й розповідати особливо не було про що: озвучив результати підрахунків штабу, котрі майже збіглися з офіційними, зазначив, що загалом вибори пройшли чесно й демократично, хоч були зафіксовані й окремі порушення. Акцентувалося на проблемах зі списками виборців та з внесенням бажаючих у списки голосуючих удома. Останніх, до речі, у нас виявилося менше 2%, у той час як по Україні - 2-3%.

Незрозуміло чому, але разом із Олександром Ледидою виступили й спостерігачі від міжнародної організації “За чесні вибори” (зазвичай такі структури намагаються дистанціюватися від будь-яких політичних сил). Іон Хорга та Діана Гал самі з Румунії, проте мають зв’язки з університетом, тому з можливих варіантів обрали саме Закарпаття. Як і належить, зареєструвалися спостерігачами в ЦВК. Побувавши на дільницях Ужгорода, Мукачева, Виноградова, Берегова та відповідних районів, претензій до проведення виборів вони практично не мають. Хоча відзначили низьку явку виборців, а відтак слабку зацікавленість людей у результатах (читай - зневіру), проблема-тичність добирання до місця голосування у селах, проведення агітації в час, коли це вже було заборонено законом.

А у вівторок висновки за наслідками першого туру проводили БЮТівці. Андрій Сербайло, заступник голови виборчого штабу Юлії Тимошенко, зізнався, що сподівалися на перемогу, але виконали тільки завдання-мінімум - програти з щонайменшим розривом. Говорячи про причини такого результату, пан Андрій у першу чергу посилався на “розтягування голосів” - з 18 кандидатів основна частина знаходилися на електоральному полі Тимошенко. Він висловив сподівання, що у ІІ турі прихильники представників демократичних сил об’єднаються навколо Юлії Володимирівни, навіть якщо ті, за кого вони голосували раніше, запевняють, що нікому не віддадуть свої голоси. Зрештою, останнє слово дійсно за виборцями, тому основним своїм завданням БЮТівці зараз вважають переконувати людей, що саме Ю.Т. достойна стати Президентом.

Немалу роль, за словами Андрія Сербайла, мав і вплив адмінресурсу, особливо в угорськомовних селах. Там, траплялося, голови сільрад 17 січня постійно перебували на дільницях: контролювали, хто прийшов, хто ні, хоч це заборонено законом. І в місцях компактного проживання нацменшин перевагу якраз отримав Віктор Янукович. Діяв адмінресурс, котрий, як відомо, досі в руках Віктора Балоги, і на бюджетників області: їм настійно, навіть із натяками про звільнення, рекомендували не ходити на І тур виборів. Ігнорувати волевиявлення закликала й політична сила, котра не мала свого кандидата та не була залучена жодним із найреальніших претендентів.

До речі, за Віктора Януковича активно агітували в православних церквах Московського патріархату. Хоч про це не йшла мова на прес-конференції, та можна припустити, що настанови священиків мали немалий вплив на ту частину виборців, котрі вагалися, за кого голосувати, або ж просто індеферентні в політичних питаннях.

Побачили закарпатські БЮТівці за результатами І туру й чимало промахів чисто організаційного плану, про які говорилося вище: недосконалий реєстр виборців, спірні питання у виборчому законодавстві тощо. А от промахів у роботі їхніх штабістів, вважають, не було. Тож, сподіваються, заява Томенка про чистки у регіонах, де БЮТ втратив свої позиції порівняно з минулими виборами, їх не зачепить. (Утім, з Києва вже пролунала заява-заспокоєння, що ніде нікого чіпати не будуть, хіба посилять штаби свіжими силами). Тим більше, що кількість голосів, відданих за цю політсилу на Закарпатті у 2007-му, була така ж - 141 тисяча, от тільки у відсотках співвідношення змінилося за рахунок низької явки та інших чинників. І все ж відповідні висновки, обіцяє Андрій Сербайло, буде зроблено, роботу штабу відкоригують, виходячи з проблемних моментів, висвітлених І туром.

Українські вибори - змагання грошових мішків

Проте не так лояльно оцінив працю обласного штабу Юлії Тимошенко очільник крайової “Просвіти” Павло Федака. Виступаючи в четвер у прес-клубі “Нове Закарпаття” й аналізуючи підсумки І туру, він заявив, що той “вів незрозумілу кампанію”. Так, партнери БЮТу по виборах - Народний рух України - мали по області 30 наметів, у яких постійно вели агітацію за Ю.Т., тим часом як БЮТ свої намети виставив лише за кілька днів до виборів. Більше того, коли в с. Клиновець на Мукачівщині побили агітатора НРУ й знищили палатку, а голові Мукачівського районного штабу рухівців стали погрожувати, БЮТ на це ніяк не відреагував. Описаний факт, до речі, зареєстрований, на місце події виїздив начальник райвідділу міліції. Тому розслабленість БЮТівських штабістів - теж один із чинників перемоги Януковича на Закарпатті, як і активна робота штабів останнього та “барвистий” адмінресурс, включений на пониження явки.

Аналізуючи вибори в державному розрізі, Павло Федака заявив: відбулося змагання грошових мішків. Хто більше вклав, той і переміг. Експерти вважають, що загалом на вибори витрачено 800 млн. доларів, причому половину цієї суми - по 200 мільйонів - використали Віктор Федорович та Юлія Володимирівна Далі йдуть Арсеній Яценюк, котрий фактично розпочав кампанію ще в червні, зі 150 млн. доларів; Сергій Тігіпко зі 100 млн.; Володимир Литвин - 90 і далі по спадаючій. Якщо враховувати вартість одного голосу, то найдорожче кампанія обійшлася саме чинному спікеру: 146 доларів за кожен голос. Яценюку - 70, Тігіпкові - приблизно в 60, Тимошенко - 29, Януковичу - 26 доларів за кожного прихильника. Найдешевше відбулися Гриценко, Симоненко (десь по 3 долари) та Ратушняк - 1,2 долара за голос.

Наші вибори безпрецедентно дорогі, підсумовує пан Павло, бо в США, наприклад, у 2006 році Обамі кожен голос обійшовся в 9 доларів, Макейну - в 6. А в Росії Медведєву взагалі в 3,3 рубля. Правда, там був задіяний адмінресурс, який нам і не снився.

До слова, наведені П. Федакою цифри ще досить скромні, бо ми знайшли в Інтернеті дані інших експертів, за якими вибори-2010 потягнуть як мінімум на мільярд доларів, причому на основних двох претендентів припадає 500 - 700 мільйонів. Згідно з новим законом про вибори обмеження на виборчий фонд кандидата зняті, відтак маємо найдорожчі в історії України вибори. Значно зросли витрати на телерекламу, а от на зовнішню рекламу й оплату праці задіяних у процесі людей видатки у доларовому еквіваленті ті ж самі, а то й менші, ніж у 2007-му. Що поробиш, доступ до виборця, особливо в період різдвяно-новорічних свят, коли всі сидять удома перед телеекранами, в основному відбувається через ТБ. Тому ті, хто не мав широкого доступу до телебачення, - не мали шансів на перемогу.

Утім, повернімося до прес-конференції в “Новому Закарпатті”. Павло Федака проаналізував і ужгородські результати виборів. Перше місце Юлії Тимошенко тут не має заколисувати, вважає він, бо у 2007-му відсоток підтримки БЮТу був на 9% вищим, а це тривожний дзвіночок. Те, що на друге місце в обласному центрі вийшов Сергій Тігіпко, свідчить: люди чекають нових політиків. От тільки Тігіпка таким назвати важко, він, скоріше, призабутий старий, бо на 5 років випав із політики. А перед тим у 2004-му очолював виборчий штаб Віктора Януковича, та, наляканий помаранчевою революцією, втік за кордон і відсидівся там 2 роки. Зараз виїхав на віртуальній кампанії, яку вів через телебачення, ЗМІ, Інтернет.

Що стосується Сергія Ратушняка, то його результат вважають невисоким, але якщо порівняти його з голосами, відданими ужгородцями за Віктора Ющенка та Володимира Литвина, то за першого мер Ужгорода набрав удвічі більше відсотків, а за другого - утричі. Причому ці люди вклали в кампанію величезні кошти, а Сергій Миколайович - ні.

Навколо Яценюка ж в Ужгороді об’єдналися всі ті, хто проти Ратушняка - осколки закарпатської “Пори”, частина ЄЦу, представники ОДА. У підсумку він отримав на 2% більше за ужгородського мера, проте чи ці відсотки реальні - питання, бо були відомості, що показники Яценюка могли зрости за рахунок купівлі голосів ромського населення.

Результати другого туру Павло Федака не вважає наперед визначеними: з одного боку, розрив у 10% - великий, але з іншого - Юлія Тимошенко, на відміну від лідера Партії Регіонів, має великий електоральний потенціал.

Чи можна вважати вибори чесними?

Цікавим був і виступ екс-голови Ужгородської ТВК Юрія Келемена. На противагу запевненням міжнародних спостерігачів, штабістів БЮТу та ПР, він вважає, що чесними й демократичними ці вибори назвати важко. Каже, порушень вистачало, тільки нікому до них діла нема. У день виборів як довірена особа кандидата він побував у “гарячій точці” - на Мукачівщині. Спочатку відвідав дільницю Мукачівського педагогічного інституту. Більшість у списку там становлять 700 студентів, котрі живуть у гуртожитку. Проте в п’ятницю ректор навчального закладу дав команду всім роз’їжджатися: мовляв, наступний іспит зимової сесії аж у середу. У підсумку з 700 юнаків та дівчат станом на 17-ту годину прийшло голосувати тільки четверо. А оскільки на дільниці всього 1202 чоловік, на момент від’їзду Юрія Петровича явка там становила 36%.

У Великих Лучках теж було на що подивитися: в селі всього 3 дільниці, і біля кожної, крім міліціонерів, стояли “козачки”, котрі записували, хто з бюджетників насмілився прийти голосувати. Зрозуміло, що таких виявилося мало - люди не хотіли шукати собі проблем із місцевою владою. У Вучковому ж голова виборчої дільниці за кілька хвилин до завершення голосування вкинула в урну пачку бюлетенів. Мовляв, явка низька, треба її підняти. А бюлетені, каже, на користь Януковича.

Довелося Юрію Келемену побачити й факт підкупу виборців: у Хусті знайомий показав йому намет, де біло-блакитні агітатори роздавали по 100 грн., а взамін треба було підписатися “за Віктора Януковича”, та ще й подати паспортні дані. Юрій Петрович відразу звернувся до чергового міліціонера з проханням розібратися, і за 40 хвилин щедрі регіонали зникли. Тим часом в угорських селах, де живуть родичі виступаючого, “подарунки” від імені лідера ПР роздавали кількаразово: по 200, 20 і 100 гривень, та ще й окремо фрукти. У Лумшорах теж усе село отримало подарунки й проголосувало за Янукрвича. Тим часом румунам він пообіцяв відремонтувати соляну шахту, працевлаштувати 6 тисяч чоловік і … підняти на 2 м село. Як це зробить, незрозуміло, але головне пообіцяти. “Тож про які чесні вибори йдеться? - ставить риторичне питання Юрій Келемен. - Це школа Медведчука, котрий, будучи в СДПУ (о), розвозив по селах гроші й підкуповував у кожному сільського голову, священика, директора школи й лікаря, щоб мати потрібний результат. Так само Черновецький за подачки двічі став мером Києва. І в нас те саме”.

Ще один напрям порушень, на який вказали Павло Федака та Юрій Келемен, - псування бюлетенів. За їхніми словами, була вказівка Балоги робити недійсними бюлетені тих, хто голосував за Ратушняка. При підрахунку досить було поставити ще одну галочку або підкреслити прізвище кандидата. Скажімо, під обручкою на долоні в члена комісії заховано коротенький стержень, і досить просто провести рукою по потрібному бюлетеню, щоб він став недійсним. Та за ситуації, коли при підрахунку на більшості дільниць усі спостерігачі сиділи віддалік під стінкою, не треба було навіть удаватися до таких хитрощів. Як іще пояснити, що в Ужгороді на дільниці №3 виявилися недійсними 8% бюлетенів, в районі на 58-й дільниці - 13%, в Берегові, на Перечинщині - по 10% тощо. Зазвичай же зіпсованих бюлетенів буває 1 відсоток, тож факти насторожують. З заявою щодо подібних порушень по 69 виборчому округу Юрій Келемен навіть звернувся до голови окружної виборчої комісії, та безрезультатно.

Оскільки зараз ламати списи з приводу порушень вже пізно, Юрій Келемен закликає зосередитися на 2 турі виборів. Каже, дуже важливо пробудити свідомість тих 40 - 45 % громадян, котрі 17 січня не прийшли на дільниці. Вони повинні розуміти: якщо президентом стане Янукович, на Закарпатті всі ключові посади займуть донеччани, і думатимуть вони зовсім не про інтереси краян. “Отямтеся, з цих двох кандидатів виберіть жінку, котра змогла в умовах кризи й шаленого тиску зберегти спокій у країні!” - закликає Юрій Келемен. Наш земляк Сергій Ратушняк першим і наразі єдиним із екс-кандидатів уже заявив про підтримку Юлії Тимошенко. У коментарі “Коммерсанту” він пояснив, що її принаймні сприйме світова спільнота, у той час як перед Януковичем закриють двері половина країн.

Шанси ІІ туру

Прогнози соціологів щодо результатів другого туру можна зустріти діаметрально протилежні. Скажімо, Інститут соціологічних досліджень бачить його таким: Тимошенко - 44%, Янукович - близько 50. При цьому підкреслюється, що значна частина електорату вибулих кандидатів демократичного табору не підуть на вибори або голосуватимуть проти обох. Голоси прихильників Тігіпка за цією версією розподіляться так: 35% не голосуватимуть, 35% - за В,Я., 30 - за Ю.Т. Яценюка - 40% Тимошенко, 20 - Януковичу. За версією “ФОМ-Україна” 28% електорату Тігіпка буде за В.Я,, 22 - за Ю.Т., 50% - проти всіх. Голоси Яценюка відповідно поділяться на 12, 33 і 50, Ющенка - 6, 43 і 51 відсоток. А політолог Володимир Полохало вважає, що переможе Юлія Тимошенко, причому зі значним відривом, бо в неї електоральний резерв становить близько 20%, а Янукович практично досяг своєї стелі. Утім, всі погоджуються, що значні корективи до симпатій-антипатій виборців можуть внести наступні тижні виборчої кампанії. До 7 лютого залишилося не так багато, тож думайте, визначайтеся. В ситуації “або - або” байдужість і готовність банально продати свій голос можуть обійтися дуже дорого.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS