Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 46 (566) Сергій Ратушняк: “Ми повинні висмикнути зі шлунків олігархів свою державу”

Сергій Ратушняк, мер Ужгорода, перший кандидат у Президенти від Закарпаття і член Спілки журналістів із 20-річним стажем, у День радіо й телебачення понад дві години спілкувався з мас-медійниками. Говорив про найрізноманітніші речі, починаючи з помилок нашої незалежної історії і закінчуючи власним баченням шляхів розвитку держави, тверезо оцінював свої можливості й завдання, відповідав на всі поставлені запитання. Судячи з того, що під кінець зустрічі у залі дружно сміялися навіть ті, кого важко назвати симпатиками мера, захід вийшов неформальним і невимушеним.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Помилки історії і висновки з них

“Треба розуміти, що незалежний етап історії України ми всі з вами профукали, - вважає Сегрій Ратушняк. - Чому? Бо після комуністів державу треба було очистити. Саме їхня ідеологія творила голодомори, ГУЛАГи, знищила 25 млн. людей до Другої світової війни, під час і після неї. Проголосивши незалежність, варто було зробити 3 речі. По-перше, на 3 роки відсторонити від влади, навіть на низових ланках, усіх комуністів. По-друге, розкрити архіви КДБ, щоб виявити “стукачів”, які спричинили купу нещасть. По-третє, для Буковини, Закарпаття і Прикарпаття провести реституцію, себто повернути неправомірно відібране з приходом радянської влади майно його законним власникам або їх нащадкам. Якщо в тих квартирах, будинках, скажімо, зараз живуть інші люди - матеріальну й моральну компенсацію мала б узяти на себе держава. Але замість цього ми обрали першим Президентом не-залежної України Леоніда Кравчука, котрий відповідав за ідеологію Комуністичної партії.

Безпосередньо його помилками було позбавлення України ядерного статусу, поспішна й непродумана репатріація татарів у Криму, через що той став українською Чечнею. Наш риболовецький флот, за Союзу 6-й у світі, продали за ціною брухту - від 20 до 30 доларів за тонну. Так само сталося з військово-морським і торговельним флотом. Потім почали переписувати на Суркісів стадіони за 20 тис. грн. І так випадково сталося, що на українця жоден не оформляли. Звичайно, в той час хтось за це ставав Лицарем почесного легіону, Леонід Макарович отримав хатинку у Швейцарії на березі Женевського озера. А там, до речі, нема жодної ділянки, дешевшої за 1,5 млн. євро, і це - офіційний хабар…

На час розпаду СРСР економіка України була 15-ю у світі, ми мали розвинуту промисловість. Стали продавати це іноземцям. Цементну галузь віддали, а тепер цемент купуємо у 4 рази дорожче собівартості. Акцизна галузь, яка могла б наповнювати бюджет, теж пішла. Крім Ахметова, ви не знайдете жодного українського виробника горілки. Зате зараз ми серед 182 країн за розвитком економіки на 173-му місці. І це результат діяльності трьох наших великих керманичів.

Потім ми вирішили, що краще за комуніста Кравчука нову демократичну державу будуватиме комуніст Кучма. А той, талановитий преферансист, прикинув: для чого продавати все іноземцям? Краще на себе переписати. А для уникнення великого галасу треба висмикнути кілька точок по державі, щоб не було незадоволених регіонів. Ну, так вийшло, що ці точки виявилися неслов’янськими. І почалося присвоєння того, що створювалося з 1917-го року, на ці бригади, а наймасовіше - на Кучму та його сім’ю, до якої увійшов Пінчук. Вони монопольно володіють експортною продукцією, Укртелекомом, металургійною галуззю, які мали б наповнювати бюджет. Земельки у Порошенків, Губських, Суркісів стало по 100 - 150 га, ну і Балога від них не відставав. Передавалися в управління, а потім викуповувалися підприємства. І таким чином створилася олігархія, яка заволоділа 85% інтегральних багатств України. Нікопольський феросплавний завод випадково опинився у Пінчука, котрий у 1994 році (коли я вже був офіційним мільйонером у доларах, не продавши жодного закарпатського дерева чи шматка землі) працював лаборантом на заводі й отримував мізерну зарплату. Звідки в нього гроші? Питання риторичне. А цей завод дає 50-80 млн. грн. прибутку на місяць, і його доходи могли наповнювати державну скарбницю. Натомість сьогодні ім’я цієї скарбниці - холдинг “Кучма - Пінчук”. 5% доходу вони виділяють на відрядження сюди Елтона Джона, “Пінчук-арт”, володіння ІСTV, “Новим каналом”. І що маємо? Шалом-шалом, українська громадо. Ось ми вам пропонуємо цих і цих, можете обирати Президента.

Коли залишилося 15% національних багатств, ми вийшли нарешті на майдан. І по Ужгороду ходили, хороші були враження. До речі, між І і ІІ туром президентських виборів Балогу ви не знайшли б на мітингах навіть за допомогою полковника СБУ, він домовлявся з представниками Партії регіонів, як жити при Президентові Януковичу. Коли ж побачив, що назріває ІІІ тур, показався на “хороводі”, очолив його, пофотографувався на фоні, а потім уся ОДА й Секретаріат Президента були обклеєні цими світлинами. А ми ходили на мітинги, не тримаючи носа за вітром, ми вірили, що будуємо нову державу. І поставили керувати нею комуніста з 15-річним стажем Ющенка. Той вирішив постати центральною фігурою в олігархії, що виросла при Кучмі. Він повіз до Росії бурята Єханурова і переписав контракт на газ, який до 2010 року мав бути по 50 доларів. Російська сторона, до речі, ніколи не ставила під сумнів легітимність цих договорів. Він нам привіз газ по 95 дол. І мільярд пішов туди. Потім були “Венко”, програш 79,5% уже розробленого шельфу румунам, хоча можна було уникнути цього, просто не беручи участь у міжнародному суді. Пізніше надрукували мільярди гривень, роздали їх 4-5 банкам Фірташа-Коломойського, і зрештою ці гроші осіли в офшорах. На реальну економіку не пішло нічого. Зате там давали 20% відкату, а це з кожного мільярда 20 млн. готівкою.

Я, до речі, не виключаю реалізацію проекту “Ющенко-2″. Уявіть: Юлію Володимирівну заарештовують, бо виявляється, що вона, скажімо, отруювала Президента, або ж просто реанімується справа ЄЕСУ. На свободі ж вона є небезпечною людиною. Потім 10-15 членів ЦВК збираються, хоч і серед ночі, й знімають її з реєстрації. Ратушняка ж знімали, і це мало кого обурювало. Після цього в ІІ тур ідуть Віктор Янукович і Віктор Ющенко. Перший знімає свою кандидатуру в обмін на п’ятирічне прем’єрство, і все. Як вам сценарій? Нормальний! І наше ТБ, шолом-шолом, роз’яснить, що все по-державницьки. Хоча я й Юлію Тимошенко не ідеалізую. Вона - альтернатива альтернатив, але належить до тієї ж колоди карт, яку всіх вас закликаю викинути. Проте на каналах Коломойського-Пінчука іншого розкрученого лідера нема. Тому моє завдання - пробудити регіональну свідомість, бо ми і є Україна! Зрозумійте, що Україна - це не ті, хто бігає по екранах телевізорів, повилазили на біг-борди і шпальти найтиражніших газет, а те, що ви бачите в дзеркалі. Зрозумійте це, і тоді ви інакше сприйматимете державу. Я хочу показати, що Київ - це не тільки Банкова, Грушевського й Інститутська, що не тільки там усі розумні, не там монополізовано право на власну думку. Це право кожного. Я хочу показати, що Закарпаття - це не тільки Завидово і сімейка Балог-Петьовок, що ми заслуговуємо зовсім іншого іміджу, аніж той, який вони зробили нам у Києві. Оце мої завдання. Я вважаю, що ми повинні висмикнути зі шлунку олігархів свою державу. І кожен із нас із бюлетенем - воїн. А можливості свої я розумію. Якщо загальний виборчий фонд становить 1,5 млрд грн. і півмільярда вже використали 4 особи, то я й півмільйона доларів не витрачу на кампанію”.

Що робити?

“Щодо моєї програми, - повідомив Сергій Ратушняк, - то я написав її на двох сторінках безпосередньо у присутності членів ЦВК. Їм це дуже сподобалося. Як наповнювати бюджет? Зробити переоцінку приватизованої державної власності, вартість якої перевищує 10 млн. грн. Насамперед це стосується промислового й енергетичного комплексів. Пане Пінчук, ви дуже симпатична людина, але якщо ви купили завод за 3% його вартості, то ці 3% залиште собі, а 97% поверніть державі. Таким чином ми зберігаємо священне право на приватну власність, але відновлюємо справедливість.

Крім того, негайно слід запровадити податок на багатство. Я поважаю майно, яке було у нас і наших батьків станом на 1991 рік. Тогочасні будинки, квартири оподаткуванню не підлягають, а заводів, фабрик, по 100 га землі чи комерційних об’єктів у приватній власності просто не значилося. А тепер домовимося, що в містах не оподатковується житлова площа 25 м2 на одну людину і 10 соток земельної ділянки, в селі - 50 м2 житлової площі, 50 - господарських споруд і 1,5 га землі. Все інше майно - оподатковується. Як і орендовані площі будь-яких споруд і землі. Розмір податку на багатство має сягати щорічно 1% від його вартості. Щоб це не було як сніг на голову, досягти такого рівня можна поступово, за 10 років: скажімо, на перший запроваджується 0,1 відсотка плати за майно і т. д. до 1% на десятий. Оцінка майна визначається органами місцевого самоврядування з урахуванням кадастру щодо розташування об’єктів ближче чи далі від центру, поверховості, технічного стану, цільового використання тощо.

Так ми законодавчо примусимо інтегроване національне багатство і результат діяльності нації працювати не на купку олігархів, а на всю державу. В разі відмови Верховної Ради прийняти такі закони і внести відповідні зміни до Конституції України слід винести ці питання на всенародний референдум. У підсумку ми, щонайменше, подвоїмо центральний і місцеві бюджети. А звідси реальна, а не популістська, можливість підвищення соціальних стандартів - зарплат і пенсій.”

Пенсійна реформа: максимум обрізати, мінімум - підняти

Коли Сергій Ратушняк виклав усі свої міркування, журналісти стали випитувати його погляд на найнеобхідніші реформи. У першу чергу поцікавилися пенсійною. “Треба нарешті звести баланс наших пенсійних можливостей і потреб, - відповів Сергій Миколайович. - У нас сьогодні є десятки тисяч пенсіонерів, які отримують - вслухайтеся - від 10 тис. до 150 тис. грн. на місяць. А мільйони людей вимушені виживати за 600 з гаком гривень. І жодна партія, жоден кандидат не пропонує це свавілля припинити. Я раджу мораторій, нехай навіть тимчасовий, років на 5, на максимальні пенсії. Обрізати їх на рівні 5 тисяч, а мінімальну підняти, виходячи з вартості споживчого кошика. На сьогодні це десь 1440 грн. Зрізаний верх десь на 94% дасть можливість вийти на збалансований пенсійний обсяг. Тих кілька відсотків, що не вистачає, можна добрати, закладаючи певні відрахування до Пенсійного фонду від продажу предметів розкоші. Але баланс потрібен обов’язково. Це як у сімейному бюджеті: ви не можете планувати витратити більше, ніж заробляють усі члени вашої родини”.

Щодо судової системи Сергій Ратушняк відповів досить жорстко: її реформуванню має передувати чистка. Майно суддів (а також податківців) і членів їхніх родин повинно повністю відповідати їх офіційним доходам. Усе перевищене є результатом корупційної діяльності, а відтак підлягає 25-відсотковому оподаткуванню з подальшим звільненням чиновника із займаної посади без права працевлаштування в цих органах до кінця життя.

Натомість і забезпечувати цю категорію службовців мер пропонує належним чином. Наприклад, давати безвідсотковий кредит на 30 років для придбання котеджу, кожні 3 роки міняти машину, членам сімей надавати пільгові, під невисокі відсотки, кредити для заснування якогось дрібного бізнесу, зарплату при цьому встановити на рівні 1,5 тис. доларів. Але якщо, маючи все це, він порушив правила, попався на хабарі, то відповідати має за всією суворістю - довічне ув’язнення і конфіскація всього майна. Щоб іншому не кортіло.

Вас обрали Президентом…

Таку картину запропонували уявити журналісти Сергію Ратушняку і розповісти, якими будуть його дії першого робочого дня. Виявляється, у першу чергу ужгородський мер закрив би кордони, щоб ті, в кого “рильце в пушку”, не повтікали. “Я в прямому ефірі назвав би, скільки вони мають повернути державі. А інакше заберемо самі, - каже Сергій Ратушняк.- Далі я посадив би працювати, навіть без права ночувати вдома, хоча, зрозуміло, при повному забезпеченні, 3 групи фахівців. Перша мала би розробляти фіскальне законодавство. Бо в нас зараз є десятки видів податків, але завод із мільйонними прибутками іноді їх ховає і майже нічого не платить, а в той же час бізнес “неугодного” податківці можуть просто знищити. До речі, будь-які кошти, що вивозяться в офшори, я б оподатковував за ставкою 50%. Це жорстко, але потрібно.

Друга група терміново взялася б розробляти стратегію розвитку України, визначивши при цьому 5 пріоритетних напрямів в економіці, причому акцент повинен робитися на наукоємних галузях. Ці ж фахівці мали б визначити, який ресурс - матеріальний і сировинний - для цього потрібен. Важливо акумулювати кошти на науку, розвиток нанотехнологій, освіту, медицину й обороноздатність держави. Причому відсотки на ці галузі у видатковій частині державного бюджету мають бути аналогічними із середньостатистичними в бюджетах європейських держав. Енергозбереження повинно стати складовою національної ідеї. Тут є три напрями: модернізація промисловості, реформування енергоспоживання в комунальній сфері, активне створення енергетичної системи з поновлювальних джерел енергії, а також із переробки технологічних, побутових і біологічних відходів.

Третю групу попросив би зайнятися розробкою гуманітарного блоку: права людини, мовні питання, з’ясування поступу історичної ідентифікації української нації. На мою думку, є питання, які на 20 років узагалі треба винести за дужки. Може, ми ще не те покоління, яке про Шухевича, Бандеру, Махна і т. д. може говорити об’єктивно, не роздратовуючи один одного.

Щодо мовного питання, вважаю, не потрібно займатися шароварщиною і телефонну трубку називати “слухавкою”. Це при Леніні була “слухавка” і “говоруховка” як два окремі прилади. Але ж нині ситуація змінилася, ці два - в одному, тому не треба з себе робити посміховисько. Я не глузую, це моя рідна мова, як і русинська, але потрібно знати міру. Українська - державна, це поза сумнівом, але й російською чиновники всіх рівнів повинні володіти. Ми поважаємо субкультуру Галичини, але не можемо насильно натягнути її на Донеччину. Більше того, треба розширювати наші мовні коридори: вже через два роки зробити обов’язковою здачу одного іспиту іноземною мовою, а через п’ять років - двох. Так ми прорвемо “залізну завісу” до світового інформаційного простору. В СРСР стимулу вивчати іноземні мови не було: для мене Нижнє Нємецьке за 2 км звідси видавалося таким же недосяжним, як Нью-Йорк. Я був переконаний, що ніколи туди не поїду, ніколи не побачу прилавків, на яких виставлені жуйки, кросівки і джинси. Тепер усе змінилося, і знання мов є дуже важливим. Японці відкрили для себе світ, запровадивши як другу суспільну мову англійську, і зараз вони - друга економіка світу, хоч ресурсів мають мінімум”.

Сам собі режисер

На запитання, чи користується він послугами політтехнологів і чи має свою команду, Сергій Ратушняк відповів: “Я сам собі політтехнолог, сам собі режисер. Ліпити з себе якогось аристократа - кому це потрібно, ви ж самі сміятися будете. А штаб є, по області перекриватимемо всі точки. Хоча знаю, що виникне проблема із захистом своїх голосів: Балога за губернаторство пообіцяв їх Януковичу. При всій повазі до Віктора Федоровича хочу сказати закарпатцям: голосуючи за Януковича, ви голосуєте за третю реінкарнацію Балоги. Та, зрештою, хто б зараз не прийшов до влади, йому відведено рік-півтора. Далі все розвалиться, бо це люди зі старої когорти. Таких, як я, на центральне телебачення навіть не запрошують. Вони мене інформаційно ізолювали, проте є ви, Інтернет, маю пропозиції 6 регіональних холдингів з Чернівців, Львівщини, Запоріжжя, Херсона, Дніпропетровська і Чернігова, я їх об’їду, наговорюся, як із вами, по 2-3 години, може, десь виступлю перед підприємцями чи в університеті - і все. Ще раз повторю: моє основне завдання - пробудити свідомість людей. Нехай через рік-два навіть хтось інший глибше осмислить почуте, допрацює, і суспільство повернеться до тих засад та концепцій, про які говорю я. Якщо, звісно, ми на той час ще будемо державою, а не розлетимося за югославським сценарієм на 6 частин”.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS