Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 34 (554) Відкрити для себе Лесю Українку запрошує “Бавка”

За тиждень, наступних суботи та неділі, театр ляльок “Бавка” після літньої перерви знову збере у своїх стінах поціновувачів мистецтва лялькарів. І, звісно, не обійдеться без приємних несподіванок. Причому як для постійного юного глядача, так і для зрілого: у новому, 29-му театральному сезоні тут не збираються відходити від успішно зреалізованої в “Недотепі із Вертепа” та “Енеїді” ідеї створення постановок для дорослих, яка ламає стереотип, що театр ляльок працює лише для дітей.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Першою виставою, яку побачать малюки в неділю у звичні години (об 11-й та 13-й), буде “Поросятко Чок”, що входить до “золотого” фонду “Бавки”. “Якщо вистава хороша, вона має довге життя”, - каже головна режисерка театру Наталія Орєшникова. Так сталося і з “Поросятком”. Воно є майже ровесником театру - на сцені йде чверть сторіччя й однаково захоплено сприймається як 25 років тому, так і нині.

Проте родзинкою початку сезону стане прем’єрний показ вистави для молоді та дорослих “Лісова пісня” за Лесею Українкою, якому буде відведено два вечори: суботній та недільний. Ідея постановки відомого й дуже непростого твору видатної письменниці належить надзвичайно талановитому білоруському режисеру Олегу Жюгжді. “Мавку” я покохав дуже давно… І ось тепер так склалося, що це моє старе кохання постає у зримих образах, ясних і туманних, реальних і примарних, - сказав він. - “Пісня” ніколи не була для мене суто фольклорною п’єсою. Напевно, так само заманливо вона б лунала всіма слов’янськими мовами. Тому що це класика, а класика належить усім… Але я завжди хотів почути, як звучать останні слова Мавки її рідною українською: “Грай же, коханий, благаю!”. (До речі, до постановки в Ужгороді режисер знав лише російськомовний варіант твору).

Як зізналася Наталія Орєшникова, котрій дісталася головна роль у виставі, задум узятися за “Лісову пісню” спочатку спантеличив усіх. “Зокрема я ставилася до цього твору як до обов’язкового зі шкільної програми з не дуже великою любов’ю. Та коли режисер розповів, як він його бачить, це неабияк зацікавило. А як почали працювати над виставою, багато прочитала про саму Лесю Українку, тож по-новому відчула сам твір і захопилася ним”. Майже те саме відбувалося і з рештою акторів, котрих Олег Жюгжда відібрав для постановки (ужгородську трупу він знає добре, бо поставив тут “Про Янка-дурня, чорта і сиротинку Мариську”, який став першим фестивальним спектаклем у репертуарі театру, і “Красуню та чудовисько”). Тому всім було цікаво працювати, хоч, звісно, і непросто. А здача вистави, що відбулася у серпні в присутності обмеженого кола глядачів, показала: ця робота ужгородців має всі шанси на успіх. Побажаємо їй цього й ми. У свою чергу, артисти щиро сподіваються, що городяни не оминуть прем’єру своєю увагою. “Я дуже вболіваю, аби все вийшло. Цей твір мене підкорив. І хотілося б, аби те саме відбулося і з глядачем, аби він від-крив для себе Лесю Українку”, - сказала пані Наталія.

Загалом на 29-й сезон у “Бавці” чимало планів. Він для театру перед’ювілейний - наступного року заклад відзначатиме 30-річчя. Тож, за словами керівника літературно-драматичної частини Ніни Малишки, “мусимо зустріти його достойно, щоб усі побачили, що театр не стоїть на місці”. У задумах - ще одна вистава, до створення якої так само запросили режисера. У цьому полягає політика театру: не замикатися в рамках одного постановника, навіть незважаючи на непростий у фінансовому плані час.

Ще одна новація: невдовзі при “Бавці” запрацює театр-студія для дітей. “З вересня набиратимемо групи і спробуємо залучити дітей до театрального мистецтва. Якщо все вийде так, як плануємо, то перший результат нашої праці покажемо напередодні Нового року, - каже Ніна Малишка. - Гадаємо, інтерес буде. Бо це робота в професійному театрі, з професійними акторами, до того ж у перспективі діти можуть бути задіяні в нас на сцені”.

Це в планах. А наразі до численної кількості відзнак закарпатських лялькарів додалася перемога на престижному фестивалі лялькарської майстерності в Бейкешчобо: “Недотепу із Вертепа” журі визнало найкращою!


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS