Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 31/10/14№ 43 (786) Ужгород обрав музикантів на фінал «Червоної Рути – 2015»

На сцені Закарпатського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв 11-го жовтня відбувся обласний відбірковий конкурс всеукраїнського фестивалю «Червона Рута». За участь у фіналі змагалися десятки учасників – представників різних районів нашого краю.

«Червона Рута» – фестиваль, який щороку виводить на український музичний ринок нові імена. Тут акцентують на патріотичному вихованні молоді та формуванні свідомості завдяки масовій музиці. Фестиваль україномовний і безплатний – «перепусткою» для учасників є три пісні українською. У час, коли багато заходів скасували чи відтермінували, «Червону Руту» внесено до плану роботи Міністерства культури. Цього року, за словами виконавчого директора «ЧР» Мирослава Мельника, фестиваль має «засвітити» ще більше хороших музикантів, адже український музичний простір нарешті звільнився від російської «попси», тепер ми маємо можливість заповнити його якісним вітчизняним продуктом.

В Ужгороді журі, у складі якого були, крім Мирослава Мельника, також в. о. директора Обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук, художній керівник та головний диригент Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук і викладач Ужгородського коледжу культури і мистецтв Олександр Ухач, визначало переможців у різних жанрах музики: популярна, рок, акустична, інша та український автентичний фольклор.

Лауреати відбіркового конкурсу представлятимуть Закарпаття у фіналі «Червоної Рути». Серед найкращих солістів та гуртів – Ірина Колесник, Маріанна Окс, Даніела Якобчук (популярна музика); Роман Кінев (акустична музика); Мирослава Копинець (інша музика); Ансамбль народної музики Ужгородського коледжу культури і мистецтв (український автентичний фольклор), гурти «Фан-Фан», «Схід Сонця» та «Комутація» (рок-музика).

Ужгородська співачка Даніела Якобчук на «Червоній Руті» вже вдруге. Даніела вдосконалює свій вокал близько 10 років, грає на фортепіано і скрипці. Незважаючи на юний вік, має чималий досвід виступів на всеукраїнських та міжнародних конкурсах і фестивалях, серед яких «Нова хвиля», «Дитяче Євробачення». У відбірковому турі «Червоної Рути» раніше Даніела вже виступала разом з колективом. Тепер, за її словами, вирішила перевірити, на що здатна сама: «Взяла участь, бо хотіла оцінити рівень своїх можливостей. Це дуже серйозний фестиваль, що вже відкрив чимало українських зірок. До того ж мені подобається його патріотичність, яку організатори підтримують постійно. Відбір в Ужгороді був доволі складний – відчувалося, що вимоги до учасників серйозні. Після виступу я зрозуміла: завжди треба бути готовою до всього і мати при собі весь репертуар. Навіть не знаю, чому саме я у трійці переможців свого жанру. Як на мене, то було ще багато достойних претендентів. Думаю, у фіналі буду виконувати авторські пісні. Хочеться нових вражень і досвіду!».

Колега Даніели Якобчук – мукачівка Маріанна Окс, яку теж визнали лауреатом у жанрі популярної музики, так само вже була на сцені «Червоної Рути». «Їдучи вдруге на конкурс, я дуже надіялася, мріяла, хотіла представляти своє місто на всеукраїнському рівні, у фіналі «Червоної Рути», який відбудеться у 2015 році. 36 конкурсантів з усієї області змагалися за перемогу. Там була і я! У понеділок зателефонували – сказали, що буду співати на головній сцені фестивалю. Досі не можу в це повірити. Ось моя перша мрія здійснилася!» – радіє Маріанна.

Серед переможців у жанрі рок-музика – ужгородський гурт «Схід Сонця». Вокаліст-гітарист Роман Мацкевич, бас-гітарист Олександр Білаш і барабанник Антон Рабел об’єдналися щойно у серпні цього року. За короткий час свого спільного існування хлопці встигли дати чимало концертів. У репертуарі «Сходу Сонця» – й авторські пісні, і кавери на пісні відомих гуртів («Океан Ельзи», «ДДТ», «Ленінград» тощо). Роман Мацкевич розповідає: «Ми раді, що взяли участь у конкурсі, та ще й стали одними з переможців! Було багато драйву і позитивних емоцій. Сподіваємося, нам вдасться на другому етапі здивувати журі незвичним виконанням своїх нових пісень».

Разом зі «Сходом Сонця» на фінал «Червоної Рути» поїде і гурт «Комутація», створений наприкінці червня 2012 року. Хлопці – клавішник Микола Дмитрієв, соліст-гітарист Юрій Белеканич, ударник Євген Панін і бас-гітарист Олег Мицьовда – мають широкий репертуар, грають і кавери, й авторські композиції. «Ми вважаємо, що потрібно приносити щось нове в музику. Так, у нас не експериментальний стиль музики, але дещо ми бачимо по-іншому. Намагаємося знайти середину між стилями брит-попу, інді-року, альтернативи, класичного року. Це все поєднуємо з академічним вокалом нашого Юри. Гурт ще не встиг взяти участь у якихось конкурсах, оскільки не так давно існує. На «Червону Руту» пішли через те, що це один з небагатьох фестивалів в Україні, де можна вибитися за допомогою власного таланту. Чесно кажучи, не розраховували на перемогу у відборі. Члени журі сказали, що в нас стиль, у якому в Україні майже ніхто не грає. Від фіналу очікуємо нового досвіду. Ми молодий гурт, якому вкрай потрібні виступи. Хочемо спробувати себе на великій сцені», – каже Микола Дмитрієв, клавішник гурту і його організатор.

Виконавчий директор фестивалю Мирослав Мельник відбірковим туром в Ужгороді задоволений, адже було помітно, що в музичних школах, училищах та в гуртках викладачі серйозно ставляться до роботи зі своїми вихованцями. «Ужгород – 18-е місто, в якому пройшов відбір. Від березня ми встигли послухати тисячі солістів і гуртів та відібрати з них найкращих. Цього разу конкурси особливі, адже проводяться у непростий для країни час. Багато подібних заходів у 2014 перенесли чи скасували. Ми ж працюємо далі, бо «Червона Рута» від початку свого існування, тобто з 1989 року, позиціонує себе як патріотичний фестиваль, який має виховне значення. В Ужгороді ми побачили хороший рівень конкурсантів. Про це свідчить те, що в деяких жанрах – по кілька переможців. Приємно, що приїхали представники з різних куточків Закарпаття, – це дало нам змогу оцінити ситуацію у районах. Було багато нових облич, проте пощастило зустріти і вже добрих знайомих. Наприклад, Мирослава Копинець, яка позаминулого року стала переможницею в жанрі популярної музики, тепер виступала в напрямку іншої, експериментальної. Приємно, що люди не зупиняються, розвиваються, шукають для себе щось нове. Так само давно знаю Романа Кінева, який тепер виступав у напрямку акустичної музики. Рок-гурти, які поїдуть на фінал, теж дуже перспективні. Думаю, навіть коли вони зустрінуться з переможцями інших областей, то не втратять своєї яскравості », – зазначив пан Мирослав.

Фінал «Червоної Рути» відбудеться наступного року. Коли і де – ще невідомо. За словами директора фестивалю, захід планували провести в Луганську. Тепер розглядають варіанти: Тернопіль, Київ і Чернівці. А ми будемо вболівати за наших і чекати від них нових перемог!

Крістіна Гудак

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/10/14, 10:30
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS