Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 17/09/13№ 35 (728) Усіх якісно лікувати не вдається

Пацієнтів-неужгородців без направлення міські лікарі приймати не можуть

Те, що в обласному центрі якість медицини краща, ніж у деяких районах, - факт очевидний. Тут і обладнання новіше, і спеціалісти кваліфіковані - мало хто з хороших лікарів лишиться працювати в районі, коли є можливість переїхати до Ужгорода. Керуючись цим, багато хворих з районів їдуть лікуватися до обласного центру.

Взагалі, жоден лікар не має права відмовити пацієнтові в наданні медичної допомоги - людина може звернутися до будь-якого медичного закладу на території України. Та річ у тім, що фінансування на це не завжди виділено. Бюджет Ужгородської міської клінічної лікарні формується в залежності від кількості населення в місті. А от на пацієнтів з районів тут коштів не передбачено.

Та оскільки люди все ж приходять, ігноруючи лікарні в себе вдома, раціональним рішенням була б компенсація з боку районів Ужгородській лікарні за всіх пацієнтів. Заступник міського голови Юрій Беляков розповідає, що міська влада робила спроби розв’язати проблему: “Ми розсилали листи до райдержадміністрацій з проханням відшкодувати нам ті гроші, які місто витрачає на іногородніх пацієнтів. Та якщо з Ужгородським районом дійшли порозуміння, то від інших ми отримали відповідь, що в їхніх лікарнях не дають направлень на Ужгород, там теж є потрібні спеціалісти - тому й компенсувати нічого не будуть. А що бюджетні кошти на медицину і так дуже скромні, то витрати на неужгородців тільки загострюють проблему нестачі грошей”.

За словами пана Юрія, ситуація складна, адже лікарі змушені відмовляти в наданні медичної допомоги, тож це питання, скоріше за все, розглядатимуть на рівні області.

Згідно з рішенням міськвиконкому, лікарі не повинні надавати планову медичну допомогу пацієнтам з інших районів, які звертаються без направлень. Оскільки ж багато хворих приходять саме так, в Ужгородській ЦМКЛ з ними проводять “виховну роботу”. Головний лікар Іван Курах розповідає, що останнім часом навіть є позитивні зрушення - кількість хворих з направленнями трохи зросла. Але багато людей звертаються самі. “Проблему я вбачаю в не зовсім правильному розподілі бюджету. За кордоном фінансування лікарень залежить від кількості пролікованих пацієнтів. У нас - інакше. Доводиться відмовляти деяким хворим. Як обласний депутат, я не раз намагався подати на розгляд це питання. Поки що порозуміння ми не знайшли, і райони на компенсацію не погоджуються”.

Отож хворим з різних куточків Закарпаття доведеться все-таки лікуватися вдома. Подобається це не всім, але іншого виходу наразі нема.

Лілія ГОРВАТ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:08


№ 35 (728) Генплан міста буде готовий до кінця року

Причина затримки - зміни в архітектурному законодавстві

Нині генплан міста над Ужем перебуває на експертизі в Києві. Процедура ознайомлення з цим документом затягнулася у зв’язку зі змінами в законодавстві, внесеними за час від початку розробки генплану, тобто від 2011 року.

“Саме тому, розглядаючи наш генеральний план, Київське ДП “Держбудекспертиза” висуває нові вимоги до його оформлення, - пояснює заступник начальника управління містобудівного комплексу та земельних ресурсів Ужгорода Леонід Самсонов. - Йдеться про розробку ще двох розділів містобудівної документації: перший - це “Цивільна оборона” і другий - “Історико-архітектурний опорний план”.

Відповідно до цього постає питання виділення додаткових коштів на доопрацювання генерального плану міста. Якщо все піде добре, то обидва розділи проекту генплану будуть готові до кінця 2013 року. Тоді й зможемо говорити про подальші кроки в нашому містобудуванні.

Іннеса МАНЗУЛИЧ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:08


№ 35 (728) Богольвар готують до реставрації

На цей час триває оформлення документів

9-го вересня у міській раді відбулася робоча нарада щодо проекту реставрації історичної пам’ятки міста - винного льоху та амбару “Богольвар” на вулиці Ференца Ракоці, 2.

Учасники наради доручили спеціальній комісії повторно оглянути пам’ятку, щоб вирішити, з чого починати реставраційні роботи. Огляд провели міський голова Ужгорода, архітектори, львівські й київські реставратори, працівники відділів, котрі налагоджують і контролюють міжнародну співпрацю.

Нагадаємо, що цей об’єкт реставруватимуть у рамках Програми транскордонного співробітництва “Польща - Білорусь - Україна 2007-2013″. Процес оформлення дозволів і всієї необхідної документації проходить досить складно саме з правового погляду. Реставрації підлягає пам’ятка архітектури ХІХ століття національного значення, а це, відповідно, тягне за собою і проведення всіляких дореставраційних обстежень - геологічних, історичних, археологічних тощо. Проект в остаточному його варіанті буде направлений до Києва, після чого “Укрдержбудекспертиза” мала б його погодити.

За умовами гранту, на реставрацію містам виділено по 900 тисяч євро. У Польщі за ці кошти відреставрують кам’яниці в місті Ярославі, а в Ужгороді нове життя отримає пам’ятка архітектури Богольвар.

“Механізм реалізації таких проектів досить повільний, - каже начальник відділу інвестицій, інновацій, розвитку та туризму Ужгорода Ольга Травіна. - Гроші на реставрацію виділяють поступово - траншами. Після того як перший переказ уже здійснено, відбувається аудит - перевірка використання коштів за цільовим призначенням. Контролюється все це не тільки українцями, а й польською стороною. Коли перевірка завершена, її результати направляють до Технічного секретаріату у Варшаві. Якщо зауважень немає, подається запит на наступний транш і процедура повторюється”.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:07


№ 35 (728) Підготовка до Дня Ужгорода триває

Відсвяткувати ювілейні 1120 допоможуть міські підприємці

Незабаром Ужгород відзначить свою 1120-у річницю. Приготування до цієї поважної дати потребують відповідного фінан-сування. Допомогти місту відсвяткувати його День народження традиційно зголосилися й ужгородські підприємці.

Свою допомогу вони надають різними способами - одні перераховують кошти на рахунок міської ради, інші самотужки облаштовують квітники, встановлюють лавочки тощо.

“Ми не визначаємо якихось рамок бізнесменам, - каже заступник начальника управління економіки Ужгорода Людмила Катинська. - Хто скільки може, стільки й перераховує грошей. Є такі, для кого 100 гривень - великі гроші, а є ті, кому не шкода на благо міста й 10 тисяч переказати. Всі ці кошти, можу вас запевнити, будуть використані на святкування”.

Вже тепер на рахунках міської ради лежить понад 50 тисяч спонсорських гривень, і майже щодня надходять нові кошти.

“Позитивно проявило себе і те, що про наш ювілей дізналися в цілій державі, - зазначає Людмила Іванівна. - Тепер на лінію управління економіки телефонують підприємці з різних куточків України. Вони бажають приїхати сюди, аби й самим стати учасниками цього дійства - чи то продаватимуть свій товар, а чи встановлять тут атракціони задля створення святкової атмосфери”.

До вимог, поставлених перед підприємцями міста, належать прибирання і благоустрій прилеглої до їхніх закладів території. Міська влада зобов’язує встановити там смітники і, по змозі, прикрасити до свята свої підприємства. А щодо підбору необхідних деталей декору, котрі б не порушували правил благоустрою Ужгорода, підприємці можуть звертатися до працівників міського управління архітектури.

Іннеса МАНЗУЛИЧ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:05


№ 35 (728) А де ж будуватися?

Земельна комісія рекомендуватиме управлінцям знайти іншу земельну ділянку замість спірної. В іншому випадку - суд

Цього тижня набирав обертів скандал із забудовою території в 5 сотин поруч з будинками № 2 на вул. Достоєвського і № 8 на вул. Годинки.

Мешканці виступили проти робітників, які хотіли починати спорудження нового будинку. Пристрасті нагніталися - особливо, коли підключилися політики: встановили цілодобове чергування на ділянці, влаштували імпровізовані громадські приймальні депутатів, ходили з пікетом до керівництва міста, збирали підписи під листами-зверненнями. Проте знайти вихід зі ситуації непросто - ділянка виділена ще у 2005 році, оформлені всі документи, які дозволяють почати будівництво.

У четвер, 12 вересня, питання, серед інших, винесли на розгляд земельної комісії Ужгородської міської ради. Прийшли і люди, які проти забудови, і представник власника ділянок Ігор Фартушок.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:05


№ 35 (728) Транзитним авто знову дозволили робити “коло”

Прикордонники спробували ускладнити життя водіям машин на іноземних номерах, але потім передумали

Минулого тижня на вимогу Чопського прикордонного загону в пунк-ті митного пропуску “Ужгород” була встановлена бетонна огорожа, щоб не дозволяти так званим транзитним автівкам повертатися на українську територію, не перетинаючи кордон зі Словаччиною.

Нагадаємо: раніше автомобілі, покидаючи зону митного контролю, могли розвертатися без заїзду на словацьку митницю і, таким чином, виконувати вимогу законодавства, щоб транзитні машини покидали територію України не частіше ніж раз на 5 днів. Це дозволяло ужгородцям купувати дешеві іномарки, дотримуючись чинного законодавства.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  17/09/13, 12:04


№ 35 (728) Володимир Чіпак: “Поділяю тривогу міського голови щодо дамби на Радванці”

Незаконні забудови загрожують катастрофою

Несанкціоноване будівництво осель ромів у мікрорайоні “Радванка” останніми тижнями набуло неабиякого розголосу. Суть справи не стільки у зведенні жител без документів, скільки в тому, що облюбували роми саме водозахисну споруду.

Спеціальна комісія, перед якою поставили завдання перевірити гідротехнічні споруди в місті, виявила на Радванці самовільно влаштоване поселення з порушенням вимог Земельного і Водного кодексів України. У департаменті міського господарства розповіли: при детальному обстеженні території комісія встановила, що в межах захисної смуги відбувається переміщення гужового транспорту і самовільний забір гравійно-піщаної суміші.

14-го серпня відбулося позапланове засідання комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому міський голова Віктор Погорєлов наголосив, що через неконтрольовані звалища сміття, гноєсховища, накопичення твердих відходів порушена цілісність захисної споруди і місту завдано великих збитків.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:04


№ 35 (728) Раннє знайомство

В Ужгороді все частіше алкоголем отруюються неповнолітні

Прихильності багатьох українців до алкоголю вже ніхто не дивується. Шмат сала і горілочка - от де щастя! А ще пристрасть - футбол. Але тільки з пивом. Найбільша ж біда навіть не в любові до спиртного, а в тому, що чимало людей знайомляться з алкоголем задовго до того, як стають повнолітніми.

Підтвердженням цього є постійні пацієнти Ужгородської дитячої клінічної лікарні, котрих привозять туди з алкогольним отруєнням. Завідувач відділення анестезіології й інтенсивної терапії Юрій Небесник каже, що з таким діагнозом діти й підлітки потрапляють до них трохи частіше ніж раз на місяць, від початку року - 12 неповнолітніх. За останні два тижні - аж два такі випадки. 1-го вересня “швидка” привезла 13-річну школярку, яка “пересвяткувала” Перший дзвоник, а минулого тижня - хлопця з Ужгородського району. Той був на дні народження і начебто випив “3 по 25″, у чому, правда, лікарі сумніваються - кажуть, що там було близько пляшки.

Головний лікар Закарпатського наркодиспансеру Василь Кручаниця розповідає, що проблему слід розділити на дві частини: зловживання алкоголем підлітків і алкоголізм як хвороба. Алкоголізм як повністю сформоване захворювання розвивається протягом певного часу і, як правило, не встигає сформуватись до повноліття. Проте, почавши “експерименти” з алкоголем у підлітковому віці і продовжуючи далі, до 18-22 років молоді люди вже мають повністю сформовану хворобу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  17/09/13, 12:03


№ 35 (728) “Місто стало світлішим”, -

каже Володимир Кордонець, керівник підприємства, що віднедавна відповідає за вуличне освітлення Ужгорода

Як відомо, з березня обслуговуванням вуличного освітлення в Ужгороді опікується приватне підприємство “Промтехобладнання”, що взялося до цієї роботи замість ліквідованого КП “Уж-світло”. Керівник “Промтехобладнання” Володимир Кордонець розповів “Ужгороду”, що вже вдалося зробити за півроку і з якими труднощами - очікуваними і зовсім несподіваними - стикнулися електрики.

“Через казначейство уже три місяці працюємо в борг”

- Коли стало відомо, що ваше підприємство обслуговуватиме мережу вуличного освітлення в місті, дехто сумнівався, що справитеся. Тепер таких закидів не чути…

- Звичайно, бо всі побачили, що працюємо відповідально. За півроку місто вже стало світлішим. Ми провели серйозну роботу, здали кілька знакових вулиць. Це всі помітили. Але знаєте, як воно буває, - кожне чудо три дні тримається. Позитив люди, на жаль, швидко забувають. От ми зробили набережну Незалежності, вулицю біля облмуздрамтеатру між набережною і Льва Толстого - там роками не було освітлення. На вулиці Будителів уже років п’ять не працювали ліхтарі. Тепер зосередилися на одній з основних магістралей міста - Гагаріна.

Коли ми прийшли і почали працювати, жодна з перерахованих вулиць взагалі не освітлювалася. Тепер завершимо роботу на Гагаріна і приступаємо до площі Кирпи, вулиць Анкудінова і Шумної. Насамперед освітлимо площу біля залізничного вокзалу, бо це обличчя міста. Люди приїжджають, а в нас темно, ліхтарі не світять - це нікуди не годиться. Але мушу зауважити, що ми це все робимо нині… в кредит. Не безкоштовно, а саме в борг, бо за останні 3 місяці взагалі грошей не отримали.

- Через затримки проплат із казначейства?

- Саме так. Ми реально не отримали за цей час ні копійки. А кожен день треба заправити машину мінімум на 250-300 літрів, щонайменше трьох працівників задіяти в роботі. Ось, наприклад, сьогодні (інтерв’ю записувалося в четвер - Авт.) працює дві бригади по двоє чоловік і одна автовишка. Тобто треба заплатити за роботу п’ятьом людям. Плюс - матеріали придбати, бо мережі в жахливому стані, зношені, все треба міняти…

- Наскільки зношені? Можете приблизно сказати, наприклад, у відсотках?

- Точну цифру не назву, але більш ніж половина - однозначно. Ідеться і про кабелі між опорами, і самі щитові управління (а їх у місті 78), і проводи, що йдуть всередині кожної опори, і світильники. Про лампи вже й не кажу.

Щитові, наприклад, буквально всі без винятку зроблені в радянський час, при Брежнєві. Декотрі з них трохи ремонтувалися, встановлено якесь нове обладнання. Але я можу будь-яку щитову відкрити і показати: там тільки лічильник новий, а коробки - що випускалися в радянські часи.

- Чому їх не заміните?

- Бо на це нема коштів. Ми їх потрохи ремонтуємо і міняємо, чесно кажучи, за власний рахунок. Не зважаємо на те, що ця робота не зовсім запланована і, відповідно, не завжди оплачується. Ми за власний кошт їх ремонтуємо, бо якщо сьогодні цього не зробити, то завтра виникне проблема і доведеться йти і в ручному режимі подавати струм. Краще поставити нові електронні годинники, які автоматично вмикають і вимикають світло. Тепер уже одинадцять таких встановили. Решту час від часу ремонтуємо, але за відсутності фінансування це дуже складно робити.

“На багатьох вулицях ми повністю замінили лінії”

- Володимире Володимировичу, ви наголошуєте, що не вистачає коштів. Але ж цього року в міському бюджеті закладена немала сума на вуличне освітлення.

- На обслуговування було передбачено 700 тисяч. Потім ми виграли тендер ще на сімсот, але буквально за два тижні нам зменшили цю суму до 450 тисяч. У підсумку, якщо розділити все на рік, то мали б отримувати щомісяця 37 тисяч гривень. Цих коштів, відверто кажучи, замало для підтримання мережі в нормальному стані. Точніше, для підтримання, може, й вистачило б, але ж спочатку треба все відремонтувати, аби працювало.

Більше скажу: ми повністю замінюємо лінії. На Гагаріна, Гойди, Володимирській, Капушанській - всюди оновили. Бо зі старими, де ще старі голі алюмінієві дроти, купа проблем. Вони плутаються в кронах дерев, виникають перебої, або коротке замикання, або ж навпаки - вдень включається світло.

- Тобто ліхтарі, що час від часу світять удень, - це не так недогляд, як проблеми з мережами?

- Переважно це пов’язано з тим, що лінії старі, дерева не обрізані і заплітаються мережі - побутова з нашою. Достатньо сильного вітру чи зламаної гілки - все перемикається, і тоді запалюється світло. Я розумію, що люди обурюються - мовляв, удень світять ліхтарі, гроші витрачаються. Але пояснюю, чому це відбувається. До речі, якщо ліхтарі вдень і горять, то не за гроші міста, а за рахунок “Обленерго”, бо наше освітлення в такому разі живиться від їхньої електромережі. Ще вдень ліхтарі можуть світитися, коли ми працюємо на вулиці, - бо вмикаємо струм, аби бачити, де проблеми, і усунути несправність.

На початку бувало: замінимо лампочку в ліхтарі, їдемо собі; ввечері вмикаємо світло, а ліхтар не світить - начинка світильника згоріла; розбираємо його - а там усередині вже горобці гніздо звили. Це на Богдана Хмельницького мали такі випадки. До речі, тепер на цій площі всі ліхтарі світять. А коли ми приймали мережу на обслуговування, там жоден не працював.

- Кілька вулиць, на яких працюватимете, ви вже згадали. А де ще цього року заплановано відновити освітлення?

- Плани великі, але, повторюся, потрібне фінансування. Хай навіть це невелике, ці 37 тисяч, але щоб виплата йшла регулярно. На сьогодні казначейство боргує нам близько 220 тисяч гривень. Роботи виконані, акти виконання робіт оформлені, а грошей нема. Востаннє ми отримали гроші на початку червня - за роботу в травні. А три місяці жити треба. У нас досить велике підприємство, яке займається не тільки освітленням, а й надає послуги, веде будівництво. Є кілька об’єктів, які здаватимемо цього року, де заробляємо гроші. Але завжди так тривати не може - щоб зі своєї кишені брати і витрачати гроші, а потім місяцями чекати проплат із казначейства.

“Переведення міста на ощадне споживання може окупитися за 5 років”

- Але ви спитали про плани. Задумів багато. Наприклад, є цікавий грантовий проект заміни світильників, що тепер використовуються, на світлодіодні, економні. Розроблена програма, і, якщо не помиляюся, на цей проект передбачалося виділити 8 мільйонів гривень у 2013 році, а загалом - 25 мільйонів на 5 років. Інша програма, дотична, передбачає, що старі світильники, замість яких будуть встановлені світлодіодні, підуть на ті вулиці, де взагалі нема освітлення.

Соромно сказати, але навіть на вулиці поруч із будівлею обласної ради й адміністрації стоять опори, а світильників нема. Також є задум освітлити партерний сквер позаду ОДА. Заплановано й відремонтувати щити управління, про які я вже згадував. Ми підготували проект, захистили його, маємо висновки експертизи, можемо приступати до роботи, але коштів нема, то й справа гальмується. На ремонт щитів мало бути 250 тисяч гривень, та, схоже, їх цього року з бюджету не вдасться виділити.

- Розкажіть, будь ласка, детальніше про згаданий грантовий проект зі світлодіодними ліхтарями.

- Світлодіод - це революція в освітленні, надзвичайно ощадний світильник, який споживає енергії в 10 разів менше, ніж звичайна лампочка (економні лампочки, які тепер використовуються, - тільки у 5 разів менше, а світлодіодні - аж у 10). Це може бути і справді величезна економія для міста. Ми підраховували, що за 3-4 роки, максимум до п’яти, за рахунок ощадного споживання і, відповідно, економії, окупляться всі необхідні вкладення. Але проблема в тому, що спочатку треба вкласти немалі кошти, а потім вже буде економія.

Розмовляв Ярослав СВІТЛИК

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  17/09/13, 12:03


№ 35 (728) Бедзір відомий і невідомий

Слово з приводу виставки

“Людину роблять людиною її думки і вчинки” Павло Бедзір

Художників, котрі своєю творчістю залишають слід у мистецтві рідного краю, держави чи навіть світу, небагато. Але Павло Бедзір належить до цієї когорти. Уже минуло десятиліття, як майстер відійшов у Вічність, а його твори і далі нас хвилюють, викликають цікавість, захоплення, його філософія життя і творчості донині має своїх адептів і послідовників. Під його впливом формувалося не одне покоління митців, які нині відомі далеко за межами Закарпаття, України. Серед них Іван Маснюк, Михайло Сирохман, Павло Ковач та інші.

Світогляд Павла Бедзіра формувався під впливом християнської релігії, західної та східної філософії. Він читав твори видатних філософів світу, добре знав основи християнства, ісламу, буддизму, індуїзму, даосизму, іудаїзму та інших релігій, був освіченою людиною. Павло Бедзір, якщо говорити про філософію буття, найближче стоїть до Адальберта Ерделі. Їхні погляди на основні питання філософії майже повністю ідентичні, що дуже цікаво і спонукає до пошуків зв’язків. Вони разом йшли до однієї мети, але різними шляхами. Сутністю їхнього життя було самовдосконалення, пізнання через мистецтво себе і Бога. Мистецтво Бедзір трактував як шлях до самовдосконалення, як засіб для досягнення нірвани, повної свободи, до якої він прагнув усе життя.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  17/09/13, 12:02
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS