Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 09/07/13№ 25 (718) Обрано проект реконструкції Театральної

Центральну площу міста оновлять за ескізом львівського архітектора Романа Данилевича

Стали відомі результати конкурсу ескізних проектів комплексного благоустрою пішохідної зони історичної частини Ужгорода і прилеглих до неї територій. Цікаво, що жоден з ужгородських архітекторів не взяв участі в конкурсі. Комісія оцінювала три надіслані проекти - двох львівських авторів та одного закарпатського - зі Солотвина Тячівського району. Вони й розділять між собою призовий фонд - 45 тисяч гривень.

Конкурсна комісія визначила ім’я переможця. Його “Ужгороду” назвав виконувач обов’язків головного архітектора Ужгорода Леонід Самсонов.

Отже, ужгородську Театральну площу реконстру-юватимуть за ескізним проектом архітектора зі Львова Романа Данилевича. Саме його проект під зашифрованим номером 11111 переміг у конкурсі.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:54


№ 25 (718) Як співпрацювати владі й молоді?

В Ужгороді відбувся круглий стіл, покликаний налагодити контакти між молодіжними організаціями і керівництвом міста й області

Ужгородська молодь і влада міста домовилися про “полювання на оленів”, стажування без грошей і про те, чим можуть допомогти одне одному.

30-го червня, у День молоді, молодіжні організації міста влаштували круглий стіл, на який запросили представників органів державної влади, місцевого самоврядування, депутатів. Зустріч відбулася просто неба на одній із міських терас. Поговорити на тему “Молодь і влада. Точки взаємодії” зібралися представники понад 10 молодіжних організацій, міський голова Віктор Погорєлов, народний депутат Валерій Пацкан, начальник управління сім’ї, молоді та спорту Закарпатської ОДА Віталій Ерфан, ректор УжНУ Федір Ващук та інші.

Під час зустрічі з представниками влади активісти молодіжних організацій хотіли з’ясувати, на яку допомогу й підтримку вони можуть розраховувати. За словами Віталія Ерфана, останніми роками молодіжні організації трохи більше активізувалися, тому влада області мала б виділяти для їхньої діяльності більше коштів: “Ми маємо план дій - під нього виділяються кошти, щоб організації могли реалізувати той чи інший проект. Обмеження на суму фактично немає. Єдине: треба переконати депутатів, що проект цікавий, за ним стоять молоді активісти і суспільству проект дійсно потрібен”. На жаль, поки що, як зазначив управлінець, більшість молодіжних організацій практично мертві. В області зареєстровано аж 106 організацій, однак активність проявляють, за спостереженням пана Віталія, лише 8-12 із них.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  09/07/13, 09:52


№ 25 (718) На аукціон із продажу майна Ужгорода? Будь ласка!

Аби всі охочі могли проконтролювати, як реалізуються міські об’єкти, мерія уклала угоду про безплатну реєстрацію

Цього тижня завершились аукціони, на яких продали три приміщення колишніх комунальних аптек Ужгорода. У нашій державі вже склався стереотип - люди з підозрою ставляться до будь-якого відчуження державного чи комунального майна. Чому продавали в Ужгороді - і саме приміщення аптек? Як формувалася ціна та куди підуть гроші?

Коментар директора Департаменту міського господарства Олексія Касперова:

- Депутати міської ради наприкінці травня цього року ухвалили зміни до програми приватизації, які передбачали продаж приміщень кількох колишніх аптек. Як відомо, бюджет міста має не лише видаткову частину, а й дохідну, а в Ужгороді, як і в інших містах, проблем багато, і грошей для їх вирішення теж треба немало - тому мусимо шукати кошти, зокрема й через приватизацію, тобто продаж.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  09/07/13, 09:50


№ 25 (718) “Не маємо приводу не дотримуватися угоди з мером”

Золтан Кулін про відстоювання угорської громади Ужгорода

Сьогодні гість “Ужгорода” - представник інтересів угорської громади міста, перший заступник генерального директора обласної державної телерадіокомпанії “Тиса-1″, депутат міськради Золтан Кулін. Про те, що турбує громаду, яку він представляє, і проблеми, які вже вдалося розв’язати за підтримки міського голови, - наша розмова.

- Пане Золтане, чи вдається відстоювати інтереси угорської громади міста, зважаючи на те, що угорців у міськраді мало?

- Так, нас лише двоє (представників КМКС - Партії угорців України - Ред.), причому обидва - Золтани Золтановичі. До речі, це вже спадкоємність, бо до нас був Жофчак Золтан Золтанович, а тепер - я і Золтан Золтанович Торич. Напевно, якщо угорець потрапить до наступного складу міської ради, то й це буде Золтан Золтанович. А якщо ні, то ми його перейменуємо (сміється - Авт.).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  09/07/13, 09:49


№ 25 (718) На ЗНО цьогоріч прийшли всі

В Ужгороді грубих порушень під час тестування не зафіксовано

Зовнішнє незалежне оцінювання в ужгородських навчальних закладах проходили не тільки ужгородці, та це аж ніяк не ускладнило контроль за його проведенням. За словами начальника управління освіти Ужгородської міської ради Оксани Бабунич, зовнішнє незалежне оцінювання не є заходом місцевого масштабу, тому контроль за його проведенням здійснювали і представники департаменту освіти, науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА, і фахівці з Івано-Франківського Центру оцінювання якості освіти.

Як і в попередні роки, ЗНО в Ужгороді проводилося на базі п’яти закладів: чотири з них - міські школи (Лінгвістична гімназія м. Ужгорода, Ужгородська гімназія, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 ім. Ґренджі-Донського, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19 із поглибленим вивченням окремих предметів), один - заклад обласного підпорядкування (ОСШІ). У 2013 році на зовнішньому незалежному оцінюванні вперше до переліку предметів, з яких можна писати тестування, ввели світову літературу. “Тестування з цього предмета стане в пригоді тим, хто хоче вступати на гуманітарні спеціальності, на кшталт журналістики чи філології. Тим паче, що тепер попит на ці професії знову починає набирати оберти”, - пояснила Оксана Бабунич.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:47


№ 25 (718) На Закарпатті відзначили День Дунаю

Ужгородська фотовиставка, приурочена до святкування, увійшла до Книги рекордів України

Минулими вихідними в Ужгороді відбулося відкриття виставки “Водна окраса Закарпаття”, присвяченої Дню Дунаю. Експонатами на Пішохідному мосту стали 100 фотографій, які присилали організаторам усі охочі. Виставку зареєстровано в Національному проекті “Книга рекордів України” як найдовшу екологічну експозицію - 144 метри. Диплом про це досягнення міському голові Віктору Погорєлову вручив представник проекту Владислав Лакатош.

Мер міста, який брав участь в урочистому відкритті виставки, зазначив, що мешканці Ужгорода мусять піклуватися про чистоту своєї річки. Місто в цьому напрямку робить чимало, адже Уж - головна його окраса.

Продовженням Дня Дунаю стало очищення річки Боржави у Берегів-ському районі від одного з найбільших сміттєвих заторів. Сміттєві затори на річках - це небезпека і водночас сором для всіх, хто живе на берегах. Останнім часом Європа серйозно взялася за “лікування” цієї недуги людей і води. Для очищення води від сміття різні європейські організації виділяють шалені гроші - і все тому, що наші річки несуть весь непотріб до їхніх країн.

Сміттєві затори на Боржаві (втім, як і на інших річках) - явище нерідкісне. Лише на території села Квасова їх аж п’ять. До розчищення річки взялася місцева громада. Мешканець села пан Золтан розповідає, що це доволі копітка робота, адже спочатку за допомогою трактора витягають гілляки, які, власне, і є причиною скупчення сміття, а потім вручну, сачками виловлюють пляшки. За 15 днів роботи вже зібрали 80 кубічних метрів пластику, 15 тонн скляних пляшок і 5 тонн іншого сміття. Виловлену “здобич” забирають фірми, котрі погодилися її утилізувати.

Торік зафіксували 13 випадків потрапляння сміття з України за кордон. Начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиси Володимир Чіпак розповідає, що порахувати всі затори на Закарпатті і простежити за ними важко. Лише на Боржаві їх 18, а на Латориці - 20. Утилізувати впійманий пластик - не проблема: є багато організацій, готових на це. Та пан Володимир упевнений, що якби в кожному селі була налагоджена система вивезення сміття, то в людей не виникало би потреби скидати все в річку, а відтак - витрачати шалені гроші, щоб це виловити й утилізувати.

Мало хто знає, яку шкоду завдають річкам сміттєві затори. Про це розповів заступник директора Інституту гідробіології Національної академії наук Сергій Афанасьєв. Виявляється, затори на річці - це наче тромби в людському організмі, які закупорюють судини. Вони перешкоджають міграції риб, що пливуть до верхів’я річки для нересту. Крім того, органіка, котра скупчується в заторі, починає гнити - через це погіршується якість води. В результаті - шкода і людям, і всім мешканцям річки. Третя небезпека, що виникає через сміттєві затори, - розмноження шкідливих інвазивних мікроорганізмів, які шкодять аборигенам річки. За словами науковця, тепер катастрофічних наслідків ще нема, але якщо людина не змінить ставлення до річок, то через 20-25 років виправити щось уже буде пізно.

Біду, спричинену на річках людьми, особливо усвідомлюєш, коли бачиш кількаметровий пластиковий “щит” на воді. Та охочих поліпшити ситуацію бракує. Води Ужа теж несуть чимало сміття. Багато непотребу недбалі містяни залишають після себе на берегах річки. Доводиться тільки сподіватися на позитивні результати організованих містом заходів із виховання громади - може, якщо не батьки, то хоча б їхні діти в майбутньому зрозуміють: ріка - це джерело життя, а не стічна канава.

Лілія ГОРВАТ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:47


№ 25 (718) Батьківщина асу, гірськолижний курорт і музей… мови

Маленьке угорське містечко Шаторалйауйгей має чим привабити туристів

Шаторалйауйгей - угорське містечко, котре, як і наші Селменці, після Другої світової війни розділили кордоном: на угорське місто і словацьке невеличке поселення Нове Место. Нині кордон - жодних прикордонників чи митників, лише позначка посеред мосту через річку Роняву. А річка - потічок, який легко перескочити, хоч у повоєнних документах, розповідають, значилася як суднохідна.

Директор одного з департаментів мерії Шаторалйауйгей Штулф Імре Марія каже: “Раніше вважали, що кордон роз’єднує, а тепер - навпаки, що це фактор для співпраці”. Про те, як 16-тисячне містечко при одній горі стало найвідомішим гірськолижним центром Угорщини, про світло-музичний фонтан у центрі й унікальний музей угорської мови та яке вино нині на батьківщині славнозвісного асу - дізналися закарпатські журналісти завдяки поїздці, організованій Генеральним консульством Угорщини в Ужгороді.

Шаторалйауйгей - перекладається як нове місто під шатром. Шатро тут - гора, під якою місто притулилося, а нове, бо попереднє поселення знищила монголо-татарська навала. На перехресті торгових шляхів до Польщі, Трансільванії та Росії Шаторалйауйгей став центром комітату Земплін, а в 17-18 століттях ще й серйозно бунтував проти Габсбургів.

Тепер у місті плекають пам’ять про керівника антигабсбурзького повстання Ференца ІІ Ракоці, очільника революції 1848-49 років Лайоша Кошута, який провів тут молоді роки, і письменника, реформатора, просвітителя, творця сучасної угорської літературної мови Ференца Казінці.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум)  -  09/07/13, 09:44


№ 25 (718) Міська влада підтримує молодіжні організації

Головне - вміти правильно подати пропозицію

Минулої неділі Ужгород відзначав День молоді. Разом із феєричним Парадом наречених у місті відбулася ще одна цікава подія - круглий стіл молодіжних організацій і представників влади - міської, обласної та парламентської. Представники обох сторін обговорювали, як молодіжним організаціям порозумітися з владними структурами, адже, як зазначили перші, вони часто звертаються до влади з різними проектами, але та їх не підтримує…

У дійсності такі докори не є справедливими. Так протягом 2012 року до управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міської ради звернулося чимало молодіжних організацій з проханням посприяти проведенню різних заходів. Серед них - УММО “АЙСЕК” (дозвіл на проведення фотовиставки), ГО “Верітас” (проведення “ФутКвесту”), МГО КМФ “ПораБУло” (нічний велозаїзд “НайтРайд”), МГО “Закарпатська ліга КВН”, корпорація свят “Не ПоНяЛ” (”Ужгородська Палачінта” і “П’ятий парад наречених”).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:42


№ 25 (718) УжНУ відвідали австралійці

Заокеанські освітяни прагнуть налагодити партнерство з нашим університетом

Минулого понеділка з одноденним візитом до Ужгорода прибула делегація з університету Західної Австралії. Під час зустрічі з ректором Ужгородського національного університету Федором Ващуком члени делегації ознайомилися зі структурою українського навчального закладу і обговорили майбутні плани щодо налагодження співпраці.

“З Ужгородом особисто в мене пов’язано багато приємних спогадів. Тут я проходив інтернатуру і звідси вирушив до Австралії. Там захистив дисертацію і став професором кардіології. Тепер же ми приїхали сюди, аби привести до дії програму, яку розробили для підняття рейтингу УжНУ, - зазначив член делегації, професор Василь Голоботовський. - На меті у нас налагодження міжнародної колаборації між українським і австралійським закладами. Вона дозволить підвищити якість викладання і покращити дослідницьку базу УжНУ. Робота над втіленням у життя нашої ідеї розпочнеться вже з початку нового навчального року і, сподіваюся, принесе доволі хороші результати”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:42


№ 25 (718) Оригінально, пафосно і рекордно

Вулицями міста пройшла сотня дівчат у не зовсім весільних сукнях

Шостий за відліком Парад наречених уже традиційно вразив ужгородців своєю непередбачуваністю. Учасниці Параду під час оформлення суконь ввімкнули фантазію і креативність на повну. Цього року захід відвідали, зокрема, Шахова Королева, Русалонька, Небесна Фея, Барбі.

Були такі, хто готувався до Параду близько року. До прикладу, нареченій Наталії її рідна сестра виплітала вбрання 11 місяців. “Саму сукню я виплела буквально за тиждень, - повідомляє дизайнер сукні Жужанна. - Решту ж часу я доводила до ладу шлейф сукні. Ексклюзивним є те, що весь він виплетений з однієї нитки, без жодного розриву”. Довжина цієї частини сукні - 22 метри і 5 сантиметрів - стала черговим рекордом параду. Вимірювали її просто під час фотосесії на одній із локацій.

Та були й ті, хто готував свої весільні сукні напередодні самого параду. До таких наречених належить і дев’ятнадцятирічна Каміла: “У Параді наречених беру участь уже вдруге. І на відміну від минулого року тепер захотілося зробити щось дійсно оригінальне. Ідеї шукала всюди: в Інтернеті й на сторінках дизайнерських каталогів. Над оформленням сукні думала близько місяця, а виготовляла її півтора тижня. У підсумку вирішила оформити сукню як парасольку. Шила її я сама, а над каркасом парасольки працював мій хлопець, який залюбки зголосився допомогти мені”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/07/13, 09:41
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS