Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Березень 2013№ 11 (704) Віктор Погорєлов: “У нас є деякі питання, які треба вирішувати спільно з областю і районом”

У четвер в малому залі Ужгородської міської ради відбулася прес-конференція міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова, під час якої журналісти отримали відповіді на актуальні для міста питання. Зокрема, йшлося про новий генплан Ужгорода і ремонт доріг у місті.

“На порядку денному в нас дуже актуальне питання стратегічного розвитку обласного центру Закарпаття на майбутні роки, - почав розмову Віктор Погорєлов. - Сьогодні надзвичайно актуальними є розробка, затвердження й експертиза генерального плану Ужгорода. Якщо казати про історію цього генплану, то підготовка до його оприлюднення і затвердження розпочалася ще у 2003 році. Та тоді ми з головним архітектором міста Олександром Шебою, на жаль, не змогли представити його на розгляд експертної комісії в Києві, оскільки у 2006 році до влади прийшли інші люди. Отож це питання відклалося в довгу шухляду. Тепер, коли ми знову при владі, роботи були відновлені. Сьогодні підготовка генерального плану Ужгорода добігає фінішу. Цю містобудівну документацію розробляє Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “ДІПРОМІСТО” імені Ю. М. Білоконя, яке виготовляє генеральні плани всіх міст України. На цей час генплан Ужгорода перебуває на стадії обговорення колективами структур і мешканцями Ужгорода. Йдеться про розвиток Ужгорода, його межі, про економічний і культурний аспекти його життя. Ужгород нині займає близько 40 км2, а це 4 тисячі гектарів. Для сучасного 120-тисячного міста це доволі мало. Особливо, якщо мова йде про транспортні розв’язки, місця паркування. Ми також не повинні забувати про те, що маємо допомагати мешканцям міста у вирішенні їхніх питань щодо права на приватизацію земельних ділянок. З огляду на те, що попередня міська влада роздала близько 4 тисяч ділянок, черга заявників на приватизацію не зменшилася. І на жаль, ми бачимо серед людей, які претендують на землю, не тільки ужгородців. Багато заявок надходять від мешканців інших районів, а також з-за меж області. Ми певним чином обмежені: з півночі - Словацький кордон і гори, поруч одразу ж села Минай, Сторожниця, з якими ми межуємо вулицями. Розширюватися можливо тільки в сторону Оноківської сільської ради, в бік Мукачева, уздовж траси, і в бік Чопа. Якщо ми живемо в місті, яке є обласним центром, і бачимо, що нам потрібно створювати умови для нормального проживання його мешканців та функціонування його як наукового і ділового центру краю, то, думаю, жителі навколишніх сіл, котрі працюють в Ужгороді і діти котрих виховуються в наших дитсадочках та відвідують міські школи, теж розуміють цю проблему.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  26/03/13, 13:01


№ 11 (704) В Ужгородській лінгвістичній гімназії розпочато роботи з очистки фасаду від застарілої штукатурки

Повноцінні ремонтні роботи в закладі почнуться у квітні цього року.

За словами директора гімназії Михайла Мегеша, взятися до усунення старої штукатурки вже тепер були просто змушені, оскільки керівництво гімназії не може наражати на небезпеку своїх учнів, учителів і, звичайно ж, людей, котрі ходять набережною Незалежності повсякчас. “Тендер із визначення виконавця капітального ремонту фасаду навчального закладу був проведений ще торік. Тоді й мали початися відновлювальні роботи на фасаді будівлі. Зважаючи ж на те, що взимку їх проводити було безглуздо, мерія вирішила зачекати до настання весни, - каже Михайло Михайлович. - Сьогодні підприємство “Пантеон”, яке виграло тендер, який до того проводився двічі, на прохання міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова погодилося розпочати роботи з фасадом. І, чесно кажучи, я радий, що ремонт відбувається вже тепер, напередодні відзначення сотої річниці з дня спорудження будівлі”.

Керівник відділу капітального будівництва Ужгородської міської ради Олександр Доктор розповідає: “Бюджетом міста і планом економічного та соціального розвитку на 2013 рік передбачено бюджетні призначення в сумі 1 218 804 гривні на капітальний ремонт будівлі Ужгородської лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка, при загальній кошторисній вартості 2 214 777 гривень. За гроші, передбачені проектно-кошторисною документацією, повинні бути виконані капітальний ремонт головного і внутрішнього фасадів будівлі, заміна вікон і дверей, капітальний ремонт коридорів, утеплення стелі актового залу, а також ремонт туалетів. До ремонтних і відновлювальних робіт підприємство “Пантеон” приступить вже у квітні. Сьогодні ж тривають тільки роботи з очистки фасаду від застарілої штукатурки”.

Іннеса МАНЗУЛИЧ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  26/03/13, 13:00


№ 11 (704) За правопорядком на міських вулицях стежать міліціонери разом із членами громадських формувань

Протягом кількох років в Ужгороді функціонують громадські формування з охорони правопорядку. За словами начальника Ужгородського МВ УМВС України в Закарпатській області полковника міліції Євгена Калитича, “мова йде про п’ять таких формувань: “Студентський загін сприяння міліції”, “Сила і честь”, “Сенк-захист”, “Легіон” та “Стражі порядку Ужгорода”, які разом із працівниками міської ППС здійснюють контроль за дотриманням громадського порядку в місті”.

До складу названих формувань входить 81 особа. Вони патрулюють вулиці разом із працівниками міськвідділу здебільшого у святкові дні, під час масових заходів. “Громадські формування “Сенк-захист” і “Легіон” заступають на патрулювання щоденно, інші ж три ми залучаємо, як правило, під час проведення масштабних загальноміських святкувань і футбольних матчів, - каже Євген Михайлович. - За період від початку 2013 року працівники міліції спільно з представниками громадських формувань розкрили три злочини - дві крадіжки і один факт пошкодження чужого майна. Гадаю, ця співпраця і далі приноситиме позитивні результати і сприятиме покращенню ситуації з правопорядком в Ужгороді”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  26/03/13, 13:00


№ 11 (704) УЖГОРОДСЬКІ ПАУЕРЛІФТЕРИ СТАЛИ ЧЕМПІОНАМИ УКРАЇНИ

У місті Бориславі пройшов чемпіонат України з пауерліфтингу в жимі лежачи серед різних вікових груп. У складі збірної команди області в чемпіонаті взяли участь троє ужгородських силачів, яких тренує Андрій Федорішко.

У змаганнях серед юніорок до 23-х років найуспішніше виступила багаторазова чемпіонка і рекордсменка України, студентка факультету фізичного виховання і спорту УжНУ Єлизавета Бан. Ужгородська спортсменка впевнено перемогла у ваговій категорії до 52 кг і, крім золотої медалі, виборола також кубок за абсолютну першість, адже жодна інша учасниця, навіть набагато важча, не змогла підняти більшу вагу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/03/13, 13:00


№ 11 (704) Кам’яниці і Богольвар: один подих на двох

Незабаром в Ужгороді розпочнуть відновлювати пам’ятку архітектури національного значення “Амбар і винний льох”, зведену тут ще у XVIII столітті. Стіни підвалів, де раніше зберігалося і продавалося справжнє закарпатське вино, сьогодні просто благають про порятунок. З огляду на це, питання реставрації будівлі “Богольвару” дедалі частіше опиняється “на слуху”. Незабаром підвали отримають довгоочікуваний черговий шанс на життя. Відбудеться це завдяки реалізації спільного грантового проекту між польським і українським містами “Ярослав - Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст-побратимів”. Про деталі реставрації, історію пам’ятки національного значення, а також спільний грантовий проект реставрації історичних пам’яток польського Ярослава й українського Ужгорода - у розмові з начальником відділу інвестицій, інновацій, розвитку та туризму Ужгородської міської ради Ольгою Травіною і головним архітектором Ужгорода Олександром Шебою.

- Пані Ольго, розкажіть, як виникла ідея реставрації “Богольвару”.

- У нас діє Програма транскордонного співробітництва “Польща - Білорусь - Україна 2007-2013″. Відповідно до умов Програми представники транскордонних областей України - громадські організації чи органи місцевого самоврядування - мають право подати грантові проекти, що будуть розглядатися міжнародним технічним секретаріатом Програми, який діє у Варшаві. Після розгляду спільний моніторинговий комітет має повноваження погодити дії з реалізації цих проектів, а також затвердити їх фінансування - або навпаки. Для нас ці грантові проекти є дуже визначальними в плані фінансової підтримки, коштів міського і державного бюджету - м’яко кажучи, не вистачає на фінансування охорони пам’яток архітектури. Саме тому у 2012 році, коли технічний секретаріат офіційно оголосив про відкриття конкурсу на подання проектів за цією програмою, виникла ідея написати один із проектів, який би стосувався саме реставрації і збереження визначної пам’ятки архітектури в нашому місті. Саму ж ідею обрати об’єктом для відновлення “Богольвар” нам подали поляки. Ужгород є містом-побратимом польського Ярослава, з яким стосунки в нас дружні. На наше запрошення делегація з міста Ярослава прибула сюди на першу робочу зустріч - безпосередньо для обговорення можливих варіантів написання проектів. Програма транскордонного співробітництва дає нам можливість подати одразу кілька проектів у різних сферах, зокрема туризму, екології, інфраструктури тощо. Зважаючи на це, Ужгород подав на розгляд секретаріату одразу чотири проекти, одним із яких є вже згадуваний мною проект.

- Що вам відомо про пам’ятку, яку, згідно з проектом, відновлюватиме Ярослав?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  26/03/13, 13:00


№ 11 (704) Через труднощі - до зірок! А точніше, до супутників…

Запуск першого супутника Землі в 1957 році поклав початок ери космічних досліджень у Радянському Союзі. Та разом з тим прославився й наш Ужгород, адже саме тут містилася Лабораторія космічних досліджень. У 1957 році було відкрито кілька десятків станцій оптичних спостережень за штучними супутниками, але тільки три з них перетворилися на потужні науково-дослідні підрозділи астрономічного напрямку - Ризька, Звенигородська та Ужгородська. Сьогодні лабораторія в нашому місті переживає не найкращі часи, і це м’яко сказано… Звісно, колишня слава й авторитет іноді про себе нагадують, проте цього замало, щоб продовжувати дослідження. “Козирем” у цій справі (напевно, як і у всіх) є гроші. Фінансування Лабораторії мізерне, обладнання - ще з радянських часів. Лабораторія існує, про неї знають за кордоном - от тільки чомусь з боку нашої держави вона уваги не заслужила. Віталій Єпішов, науковий керівник установи, погодився зустрітися з кореспондентом газети “Ужгород”. Отож про колишні досягнення ужгородських учених і перспективи розвитку космічних досліджень - у розмові з Віталієм Петровичем.

- Віталію Петровичу, лабораторія за часів Союзу була однією з найкращих і найвідоміших. Як трапилося, що саме Ужгород став таким важливим пунктом космічних досліджень?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/03/13, 12:59


№ 11 (704) Одне з культурно-освітніх товариств Ужгорода До 90-річчя створення товариства ім. О. Духновича

Початок ХХ сторіччя, особливо 20-ті роки, після входження краю до складу Чехословацької республіки, ознаменувався пожвавленням політичного і культурно-просвітницького руху серед тогочасної інтелігенції Підкарпатської Русі. Так уже 9 травня 1920 року в Ужгороді було створено Крайове товариство “Просвіта”, головою якого став др. Юлій Бращайко, а членами правління о. др. Августин Волошин, о. др. Василь Гаджега, др. Микола Долинай, редактор Степан Клочурак, др. Іван Панькевич, ужгородський піджупан Мирон Стрипський, др. Августин Штефан. Це товариство поступово все більше ставало на позиції проукраїнської культурно-просвітницької організації. У 1928 році завдяки зібраним благодійним коштам і пожертвуванням, у тому числі з боку першого президента Чехословацької республіки Томаша Масарика, товариством було збудовано в Ужгороді свій Народний Дім “Просвіта” - на колишній площі Другетів, яка в наш час є площею Гренджі-Донського. З 30-х років ХХ століття до Товариства “Просвіта” приєдналися й українці з Галичини та України, серед яких були Василь Пачовський, Володимир Бирчак, Андрій Алискевич та інші, які перебралися з території Польщі й Радянської України, щоб уникнути переслідувань тамтешніх режимів.

Частина інтелігенції Підкарпатської Русі, яка стояла на русино- і русофільських позиціях, створила іншу культурно-освітню організацію - Крайове товариство ім. О. Духновича, яке, фактично, було правонаступником Товариства Святого Василія Великого (1866-1902) та заснованого ще у 1850 році отцем каноніком Олександром Духновичем у Пряшеві “Літературного заведенія Пряшевського”. 23-го березня 1923 року в місті Мукачеві відбулися установчі збори Товариства ім. О. Духновича, які відкрив др. Антонін Бескид, губернатор Підкарпатської Русі, колишній голова Руської Народної Ради Пряшівської Русі. У зборах взяло участь 163 делегати, представники інтелігенції краю. Товариство було названо на честь будителя підкарпатських русинів Олександра Духновича (24.04.1803-30.03.1865). Принагідно зауважимо, що саме 24 квітня ц. р. громадськість краю відзначатиме 210-ту річницю від дня народження О. Духновича. Основну доповідь на зборах виголосив др. Йосиф Камінський (1878-1944), громадсько-політичний діяч, син директора Ужгородської греко-католицької півцеучительської чоловічої семінарії отця Віктора Камінського (1854-1929). Головою новоствореного культурно-освітнього осередку краю збори обрали отця Євменія Сабова, архідиякона Мукачівської греко-католицької єпархії, педагога, літератора, автора шкільних підручників та знаменитої “Хрестоматії літературних пам`яток” (1893 р.).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/03/13, 12:59


№ 11 (704) Маріанна Берец: “Джерело мого натхнення - життя у всіх його проявах”

Кожне село славне своїми людьми, родинами, що там живуть чи походять звідти. Родина Береців, яка живе в селі Середньому, відома далеко за його межами. У цій родині - художники, музиканти, вчителі, священики, яскраві представники інтелігенції краю, які зробили вагомий вклад у культуру Закарпаття. На цій ниві вже понад тридцять років працює Маріанна Берец-Скоропад. Відомий письменник краю Мирослав Дочинець, відгукнувшись на її творчість, пише: “У Середньому, між Мукачевом і Ужгородом, між небом і землею, між “учора” й “завтра”, між творчістю і життям, - ця благословенна серединність стала золотим перетином долі Маріанни Берец, власне золотою пектораллю її розквітлої в нових образах і барвах душі. Бо нема в мистецтві границь. І немає в духу провінції. Є лише серце, що любить, служить і творить. Ось вона - зрима сповідь мудрого в зрілості серця”.

- Рід Береців на Закарпатті відомий художниками, музикантами, вчителями… Маріанно, розкажи, будь ласка, трохи про оточення, в якому Ти зростала.

- Так, справді, у нашій родині багато професійних митців та тих, хто займався мистецтвом у вільний час. Мої бабка і прабабка по батькові гарно малювали. Навіть пам’ятаю, що бабка любила малювати натюрморти. Мій вуйко, Вільмош Степанович Берец, професійний художник, навчався у Празі та Будапешті, працював викладачем в Ужгородському училищі прикладного мистецтва у 50-их роках минулого століття. Його донька, Маргарита Берец, закінчила Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, факультет художньго текстилю, нині - відома мисткиня краю. Йосип Степанович Берец, рідний брат батька, викладав співи та малювання в Середнянській середній школі. Відомий художник краю, талановитий графік Шандор Петкі теж був нашим родичем. Він понад 20 років викладав в училищі живопис. Далеким родичем був і Семен Мальчицький… Памятаю, моя тітка, вчителька Марія Степанівна, розповідала, що ми маємо якісь родинні зв’язки з відомим художником Австро-Угорської імперії Ігнацієм Рошковичем, життя і творчість якого пов’язані з Ужгородом. Минулого року на площі Театральній йому встановили пам’ятник. Цей перелік можна продовжувати. Чи не кожному членові нашої родини дісталася якась частка таланту до мистецтва. Словом, я росла у мистецькому середовищі й не уявляла себе ким-небудь іншим.

- Я би доповнив цей список. Твій рідний брат Лоці - теж всебічно обдарована людина. Знаю його добре, бо на початку 80-их ми працювали з ним на одному підприємстві в Середньому. Я - художником-оформлювачем, а він - монтажником радіопаратури. Він у молоді роки займався різьбою по дереву. Я бачив його роботи. Гадаю, вони заслуговують на увагу. А ще він був закоханий у музику - як сучасну, так і класичну. Чи не вперше у його майстерні, де він займався різьбою, я слухав платівку з хітами всесвітньо відомої групи “Бітлз”. Він чудово розуміється на техніці, і не тільки… Філософ за природою, спілкування з ним збагачує… Хто з родини мав на Тебе найбільший вплив?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/03/13, 12:58


№ 11 (704) Павло Мигович: “Маємо на меті влаштувати справжнє футбольне свято”

Незабаром в Ужгороді розпочнеться нова епоха футбольного життя. Свій початок вона візьме з футбольного турніру серед ветеранів цього виду спорту. Ідея його відродження спала на думку справжньому знавцю справи - бізнесменові, керівнику кількох структур і громадському діячеві, Президенту спортивного клубу “Ужгород” і голові федерації з легкої атлетики в Ужгороді Павлові Миговичу, який і сам у минулому мав справу з цим видом спорту.

- Чи є у вас досвід організації таких змагань?

- Так, і він чималий! Як Президент спортивного клубу “Ужгород” не раз організовував змагання з міні-футболу, легкої атлетики та інших видів спорту, серед яких і дворові види спорту. Я знайшов серед ветеранів людей, з котрими ми й розпочнемо цю справу. Кажу про фахівців футболу - Президента ГО “Дитячо-юнацький фонд ліги здоров’я Закарпаття” Василя Качура, директора ДЮСШ № 1 м. Ужгорода Анатолія Коломойця і представників Ужгородської районної федерації футболу. На цей час уже налагоджені деякі контакти, ми обрали поля, де проводитимуться турніри, визначилися зі складом суддів. Хочемо влаштувати для глядачів справжнє свято футболу, а не організувати звичайні змагання. Нашим головним завданням є створення святкової атмосфери на полі для поціновувачів цього виду спорту, а не організація комерційного заходу, який приноситиме прибутки тій чи іншій стороні. Учасники цих турнірів, сподіваємося, стануть прикладом для наслідування молодим поколінням футболістів міста, області і країни. Ми покажемо шляхи реалізації себе у футболі і варіанти здорового відпочинку, який загартовує. На ці заходи ми запрошуємо всіх, адже люди повинні вміти відпочивати.

- Які проблеми зустріли ви на шляху до втілення вашого задуму в життя?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/03/13, 12:57


№ 8 (701) Відбулася сесія міської ради

Порядок денний позачергової XVI сесії Ужгородської міської ради VI скликання сформували близько двох десятків проектів рішень, що стосуються всіх сфер життєдіяльності міста.

Зокрема, депутатами були розглянуті й ухвалені рішення про відзначення новонародженої дитини 1 січня 2013 року, про програму участі м. Ужгорода в реалізації грантового проекту “Ярослав - Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст-побратимів” на 2013-2015 роки (мова йде про реконструкцію Богольвару, про що “Ужгород” писав у минулому номері), про зміни до бюджету міста на 2013 рік тощо.

“Метою скликання цієї позачергової сесії, на якій, в основному, розглядалися питання сфери фінансів, стало затвердження порядку повернення боргів підприємствам за виконані в минулому році роботи. Це борги державного бюджету, субвенції з обласного бюджету, - зазначив ужгородський міський голова Віктор Погорєлов. - Також я вважаю, що одним із важливих моментів у житті інфраструктури міста є визначення дороги до кладовища, і сьогодні ми можемо сказати, що роботи з облаштування нового цвинтаря вже розпочато. Крім того, нещодавно був проведений тендер на виконання робіт для забезпечення освітлення міста. Він показав, що наше підприємство “Уж-світло” не в змозі вирішувати питання, пов’язані з освітленням, і я вважаю правильним ухвалення рішення про ліквідацію “Уж-світла”. Тим більше, що є приватне підприємство, яке серйозно працює в нашому місті. Керівник його - пан Кордонець. Які б завдання йому не доручали щодо освітлення, вони виконуються миттєво. Вчора довелося забрати ключі від попередніх спеціалістів у цій справі, для того щоб увімкнути світлофори й інші прилади. Активи “Уж-світла” ми передали до нашого ДЕУ КШЕП, оскільки відтепер воно буде обслуговувати всі дорожні знаки належним чином, а не так, як це було дотепер. Виконуватиметься підтримувальний ремонт доріг і прибирання міських вулиць. У тому числі йдеться і про утримання світлофорів. Таке рішення було ухвалене, щоб ми вже змогли працювати і над програмою освітлення міста. Мені дуже приємно, що народний депутат Верховної Ради України Нестор Шуфрич зателефонував мені вчора і попросив два проекти на захист у Кабміні: реконструкції Горянської ротонди і прилеглої території на 1,5 млн. грн. та ремонту фасаду Лінгвістичної гімназії. Крім того, телефонував депутат Верховної ради України від Ужгорода Василь Ковач - просив у нас проект програми реконструкції освітлення вулиць міста Ужгорода. На щастя, ми це зробили в минулому році, і є позитивні висновки - взяли і цю нашу програму на 25 мільйонів гривень. Ми виділили з бюджету 1 мільйон на цю програму, і якщо хоча б 3-4 мільйони отримаємо з державного бюджету, - я думаю, що багато чого зміниться з освітленням у місті”.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  04/03/13, 12:58
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS