Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 16/10/12№ 38 (682) Ремонт Швабської триває

На цьому тижні голова облдержадміністрації Олександр Ледида і міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов ознайомилися з ходом ремонтних робіт на вул. Швабській.

Загальна вартість робіт на вул. Швабськійістановитиме 6,5 млн. грн. Близько чотирьох - витратять саме на ремонт дорожнього полотна. Уже сьогодні майже половина дороги, а це 342 метри, готова. Усього на Швабській відремонтують понад 700 м автошляху і пішохідну частину.

Заради якості та довговічності майбутньої дороги від ямкового ремонту відмовилися. Старий асфальт і бруківку демонтують, натомість - будують нову дорогу, що відповідає сучасним нормам. До речі, старовинну бруківку, демонтовану з автошляху, використають для облаштування тротуарів, а залишок викладуть у центральній частині міста.

- Сьогодні підрядники вже освоїли понад 1,2 мільйона гривень. Розпочалося облаштування тротуарів - пішохідну частину викладають бруківкою, - розповів міський голова Віктор Погорєлов. Очільник Ужгорода також провів нараду на підприємстві, що виконує реконструкцію вул. Швабської, і встановив термін, за який ці роботи повинні бути завершені, - три тижні.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  16/10/12, 16:29


№ 38 (682) Народний оркестр з Ужгорода почули в Італії

Ми вже звикли до того, що вихованці Ужгородської дитячої школи мистецтв є лауреатами і дипломантами різноманітних обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів. Але й викладачі школи, виявляється, - не тільки високопрофесійні педагоги.

Свою виконавську майстерність підтвердив колектив народного оркестру народних інструментів під керівництвом заслуженого артиста України Михайла Вігули на престижному ХХІІ Міжнародному конкурсі-фестивалі в м. Ланчіано (Італія). У конкурсі взяли участь близько 300 виконавців (солістів, ансамблів, оркестрів) з 10 країн світу (Білорусь, Естонія, Італія, Казахстан, Латвія, Литва, Польща, Росія, Україна, Чехія).

Публіка захоплено аплодувала нашим музикантам, а почесне міжнародне журі високо оцінило концертний виступ. Колектив отримав 90 балів зі 100 і став лауреатом ІІ премії в номінації „Оркестр народних інструментів”. Вітаємо!

Вікторія ГОЙДОШ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:28


№ 38 (682) В Ужгороді відбувся Фестиваль свідомого батьківства

Минулого тижня в обласному центрі відбулося свято - II Закарпатський фестиваль свідомого батьківства під гаслом “Проведи вихідні у колі родини!”. Цьогорічний захід відбувався за підтримки управління у справах молоді та спорту Закарпатської ОДА, управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міської ради, управління освіти Ужгородської міської ради.

Протягом трьох днів ужгородці мали можливість відвідувати жіночі консультації № 1 (вул. Другетів, 79) та № 2 (вул. 8-го Березня, 30) - лекції (”Молочні ріки” - О. Бабіля), консультації для вагітних і лікарів (Н. Братасюк, А. Бізіля); кабінети психологічного консультування (В. Васьковська) по вул. Фединця, 7; психологічні центри розвитку “Абетка для дітей” (А. Шах) - вул. Швабська, 25а; психологічні консультації та тренінги в центрі медико-психологічної адаптації “Здоров’я народу” (С. Фурсова) - вул. Минайська, 27 і Центрі позитивної психотерапії. Всі консультації були безкоштовними.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:28


№ 38 (682) Гарант чистоти

Минулого четверга виконавчий комітет Ужгородської міської ради провів конкурс для визначення виконавця робіт із вивезення твердих побутових відходів на території міста, до якого були допущені дві конкурсні пропозиції. Переможцем конкурсу стало товариство “АVЕ Ужгород”. Група “АVЕ” зробила перші кроки на український ринок поводження з відходами ще у 2005 році, створивши підприємство за моделлю державно-приватного партнерства з Виноградівською районною радою; з січня 2010 року АVЕ почала працювати на території Мукачевого та району, а згодом - і в Хусті. Основним напрямком роботи цього підприємства на території Ужгорода буде провадження селективного збору твердих побутових відходів.

“Energie AG” - одна з провідних компаній на європейському ринку в розробці й використанні енергоощадних технологій. Вона активно зводить електростанції, альтернативні системи енергозабезпечення. А ще - переймається водопостачанням та утилізацією побутових відходів. До структури “Energie AG” входить і компанія “AVE”. Керівник “АVE-group” Гельмут Бергер стверджує, що на сьогодні фірма є одним із лідерів на ринку поводження з відходами у Центральній і Східній Європі. Вона налічує понад 4200 співробітників у 120 філіях в Австрії, Німеччині, Чехії, Угорщині, Румунії, Молдові, Словаччині й Україні. Послугами “AVE” користується близько 5,5 млн. приватних клієнтів, 50 400 підприємств та організацій, чимало міст і суб’єктів комунальної власності. Щорічно компанія переробляє 4 млн. тонн твердих побутових відходів. Центральне місце в технічному комплексі фірми посідають заводи з термічної переробки непотребу в Австрії (Вельс, Лінц) і Чехії (Пардубіце). Понад три десятки полігонів твердих побутових відходів “AVE” у різних країнах відповідають найсучаснішим європейським стандартам.

Спільне підприємство між австрійською групою компаній з утилізації відходів “AVE” та дочірнім під-приємством у Виноградові у 2006 році було стартом унікального успіху у сфері використання відходів на Західній Україні.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:28


№ 38 (682) Від них залежать права і свобода громадян. Юристи відзначили професійне свято

Чим сьогодні живе ужгородська юриспруденція? Якими якостями повинен бути наділений справжній юрист? Чи встигають ужгородські правники за постійними змінами в українському законодавстві? Відповіді на ці та багато інших запитань - у розмові з депутатом Ужгородської міської ради, кандидатом юридичних наук, доцентом кафедри конституційного права та порівняльного правознавства УжНУ, адвокатом Василем Гомонаєм і завідувачем кафедри кримінального права УжНУ, заслуженим юристом України Олександром Семераком.

“На час обрання мною професії недоліком освітньої сфери було те, що молоді люди після завершення навчання у школі, у 16-17 років, не знали, куди їм податися і ким стати в майбутньому, - згадує Василь Гомонай. - Ця проблема присутня і сьогодні. Та мені пощастило, що обрав для себе фах юриста, прислухавшись до порад батьків. Відверто кажучи, про свій вибір не шкодую і дуже вдячний мамі з татом”.

- У чому полягає специфіка роботи юриста?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:28


№ 38 (682) Ужгородська півцеучительська семінарія

Ідучи вулицею Капітульною в напрямку до Ужгородського замку, зупинімось навпроти нього - тут розташована будівля колишньої Ужгородської півцеучительської семінарії - препарандії (нині юридичний факультет УжНУ). Деякі дослідники вважають роком заснування школи 1793-й, інші - 1794-й. Так чи інакше, засновником її був єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Андрій Бачинський, безпосередньо причетний не тільки до золотого віку єпархії, а й до вагомого періоду в історії просвітництва у нашому краї.

Семінарія була заснована на підставі закону про шкільну реформу австрійської імператриці Марії Терезії “Ratio Educationis” 1777 року, впровадження якого на Закарпатті взяв на себе єпископ Андрій Бачинський. У 1793 році він перетворив курси вчителів приходських шкіл, що діяли в с. Коритнянах Ужанського комітату (нині Ужгородський район), на ліцей. Керівником цього навчального закладу був місцевий парох отець Микола Теодорович (1755-1819) - філософ, педагог і просвітитель, який уклав першу читанку русинською мовою для тогочасних шкіл, написав низку філософських праць та історію Мукачівської єпархії. Більшість його праць залишилася в рукописах. Теодорович порушував питання покращення освітнього рівня в листах до єпископа Андрія Бачинського, а також до вчителя чотирикласної школи канторів-дяків Дмитра Поповича, який згодом став першим директором півцеучительської семінарії (окремі листи о. Миколи Теодоровича зберігаються в бібліотеці УжНУ та фондах Закарпатського краєзнавчого музею). Після смерті Дмитра Поповича (18 серпня 1808 року) директором семінарії став Георгій Крічфалуші, учитель Ужгородської королівської гімназії з Надькарольської вищої школи. Саме ця вища школа стала прикладом для організації та діяльності Ужгородської півцеучительської семінарії. Що стосується Георгія Крічфалуші, то це був висококваліфікований педагог, зі сорокалітнім досвідом педагогічної діяльності, зокрема 22 роки він присвятив вихованню майбутніх вчителів, будучи разом з тим і проінспектором шкільництва Мукачівської єпархії. 26-го липня 1831 року у віці 67 років він вийшов на заслужений відпочинок, та ще протягом кількох років керував семінарією і тільки 20 березня 1835 року передав правління отцю Михайлові Лучкаю - історикові, мовознавцю, просвітителю, колишньому випускникові Ужгородської королівської гімназії та Ужгородської богословської семінарії, бібліотекарю й архіваріусу єпархіальної канцелярії. При ньому в учительській семінарії працювали проповідники Єроміс Гайду і Антон Русинкович, викладач церковного співу й літургії, дяк Ужгородського кафедрального собору Петро Герзанич, учителі русинської, угорської і латинської мов Антоній Яцкович і Василь Коню.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:27


№ 38 (682) Четвертий “Євро-Данс 2012″ завершився перемогою команд із Рівного, Вінниччини й Ужгорода

На фестивалі були представлені три вікові категорії учасників, переможців визначали у двох номінаціях: сучасна і народна хореографія. Перші місця здобули колективи “Дружба” та “Зорецвіт” з Рівного; “Сучасник” і “Веселкова мрія” з Вінниччини теж перші в різних номінаціях, а ще перше місце в одній віковій категорії виборов Ужгород-ський театр танцю “Диво”. Такі остаточні результати 4-го всеукраїн-ського танцювального фестивалю “ПАДІЮН Євро-Данс 2012″.

Участь у танцювальному поєдинку взяли представники з 6 областей: Рівненської, Вінницької, Харківської, Чернівецької, Житомирської та Закарпатської - всього 15 танцювальних колективів. Від нашої області, яка приймала гостей, виступили колективи з Мукачева, Великих Лазів, Рахова, Воловця й Ужгорода. Член журі Олена Камінська зауважила, що всі учасники показали достойний рівень підготовки: “Сильними виявилися закарпатські колективи, які склали конкуренцію приїжджим танцюристам. Особливо вразив “Сучасник” і гості з Рівного”. “Якщо ще кілька років тому метою таких фестивалів була популяризація сучасної та народної хореографії, то сьогодні це вже відбір щонайкращих, оскільки танці ввійшли у повсякденне життя сучасної молоді”, - стверджує завідувач художньо-творчого відділу Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості “ПАДІЮН” Маргарита Сойнова.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:27


№ 38 (682) Петро Шолтес: “Малюю за настроєм, реалістично, без прикрас нашого життя, в якому є досить світла й тіней”

Життя і творча біографія Петра Шолтеса нерозривно пов’язані з Ужгородом. Він став своєрідним літописцем міста, створюючи у своїх роботах його неповторний образ. Творчість художника гідно оцінили мистецтвознавці, письменники. Михайло Сирохман назвав Петра Шолтеса останнім романтиком Ужгорода. А Петро Скунць писав про нього:

…І робиш світ, а він, проте, невдячний,

Живеш ти добрим, де нема добра.

І хочу жити, але жити й лячно

У творчім світі Шолтеса Петра.

- Ти народився і все своє життя провів в Ужгороді. Яке місце у Твоїй творчості займає це місто?

- Центральне. Не уявляю себе деінде. Мав і маю можливість жити в Угорщині чи будь-якій іншій європейській країні. Але Ужгород, Закарпаття - це мій рідний дім, це земля моїх предків. Тут моє коріння. Я залюблений у це древнє місто, тонко відчуваю його мінливий настрій, характер. Про мене, мої картини писали, що я малюю історію свого краю. Мені це дуже приємно. Я люблю малювати камерні куточки міста, які пробуджують мої спогади. Це старий центр міста, вулицю Кремлівську, якій нині повернули стару назву Капітульна, провулок Замкові сходи, що вели до будинку, де свого часу було Ужгородське училище прикладного мистецтва. Наприкінці вересня у Закарпатському краєзнавчому музеї до Дня Ужгорода пройшла цікава тематична виставка “Ужгород і ужгородці”, на якій були репрезентовані роботи класиків краю Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая, Антона Кашшая, Шандора Петкі… Відзначу, що й мої полотна були виставлені там. І я пишаюся цим. Світлини моїх робіт також увійшли до багатьох книжок та альбомів про місто Ужгород. Вони є у каталозі-альбомі “Ужгород і ужгородці”, книзі “Ужгород через віки”, у календарі “Ужгород в образотворчому мистецтві” тощо.

- Як відбувається процес творення образу Ужгорода? Що стимулює Тебе до роботи?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:27


№ 38 (682) Дзюдоїсти з 9 країн змагалися в Ужгороді

Минулого тижня у спорткомплексі “Юність” пройшов триденний міжнародний турнір із дзюдо, в якому взяли участь найсильніші представники цього виду спорту з 10 міст України, а також зі Словаччини, Словенії, Хорватії, Білорусі, Чехії, Угорщини, Австрії та Росії. У шаленій боротьбі за IX Кубок Закарпаття на трьох татамі одночасно боролися суперники різних вагових категорій.

Якщо ви досі вважаєте, що дзюдо - це спорт для чоловіків, то дівчата, які брали участь у змаганнях, змусили б вас переконатися в протилежному.

“Я прийшла у цей спорт, щоб навчитися самооборони, але так захопилася, що почала колекціонувати медалі, - каже росіянка Олена КАНДРАШОВА. - У цьому чемпіонаті беру участь уже вдруге. Змагання саме такого рівня змушують мене згадувати про те, що мені ще дуже багато чого потрібно навчитися”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  16/10/12, 16:26
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS