Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 09/10/12№ 37 (681) В Ужгороді у День міста відкрили недільну школу для вірменської громади

Ініціатором відкриття навчального закладу для ужгородських вірменів став голова опікунської ради вірменської общини “Арарат” Вардан Товмасян. За його словами, раніше недільна школа діяла на базі Ужгородської ЗОШ № 8, але згодом її закрили з невідомих причин. Тепер правління общини вирішило відновити її функціонування вже на базі ЗОШ № 3.

“Цю школу сьогодні відвідує більшість дітей, батьки яких належать до нашої вірменської общини, - розповідає Вардан Товмасян. - Метою її відкриття є вивчення рідної вірменської мови, ознайомлення з історією й культурою, релігією і традиціями Вірменії. Діти повинні знати рідну мову, оскільки, на мою думку, саме мова матері і батька є дзеркалом душі кожного. У нашому ж випадку це певним чином дозволить зберегти вірменські звичаї і традиції”.

Школа працюватиме у вихідні - в суботу й неділю. Її керівництво розраховує, що цей навчальний заклад стане криницею знань не тільки для вірменів, а й для українців, котрі виявлять бажання вивчити вірменську мову, ознайомитися з вірменською культурою, звичаями. “Ми очікуємо, що школа матиме популярність і серед українців. До того ж перевагою є і те, що ця школа не встановлює будь-яких вікових рамок для своїх учнів, - зазначив пан Вардан. - Для початку на базі ЗОШ № 3 планується відкрити два вірменські класи, які поділятимуться за віком. До так званого загальноосвітнього класу ходитимуть учні з 6-7 років до 12-13, а ті, хто не ввійде до цієї вікової категорії, будуть оформлені у другий, дорослий клас”. Нині бажання відвідувати вірменську недільну школу висловили близько тридцяти осіб, і вже тепер серед них є українці.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:59


№ 37 (681) Мешканців міста турбують фінансові труднощі, комунальні питання і тепло в оселях

1-го жовтня відбувся особистий прийом громадян міським головою Ужгорода.

Загалом за час прийому Віктор Погорєлов розглянув 38 звернень, серед яких були прохання щодо надання матеріальної допомоги у зв’язку з усілякими життєвими труднощами, щодо ремонту будинків і комунальних мереж, отримання дозволів на будівництво на виділених земельних ділянках, а також щодо приватизації землі. Крім того, одним із головних питань залишається безкоштовне встановлення автономного електричного опалення у помешканнях малозабезпечених громадян міста.

Віктор Погорєлов вислухав кожного, розглянув усі скарги та пропозиції і пообіцяв по можливості вирішити зазначені проблеми.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:58


№ 37 (681) День народження по-ужгородськи. Обласний центр Закарпаття відзначив свою 1119-у річницю

До програми святкування цієї солідної дати ввійшло чимало культурно-мистецьких і спортивних заходів, тож мешканці й гості міста змогли відпочити “на повну”.

Уже в суботу зранку на пл. Театральній розпо-чався спортивний фестиваль “Ужгородська десятка 2012″. Він зібрав докупи спортсменів-бігунів і простих ентузіастів, аматорів, котрі продемонстрували свій рівень фізичної підготовки під час забігу набережною Незалежності.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:57


№ 37 (681) Зима почнеться не скоро

За прогнозами синоптиків осінь буде довгою і помірно теплою. Якихось особливих, потужних морозів узимку теж не слід очікувати. Як розповіла “Ужгороду” заступник начальника Закарпатського центру з гідрометеорології Василина Блох, найхолоднішим другий місяць осені був відмічений у 1997 році, коли температура повітря знижувалася аж до 7-10 °С з позначкою “мінус”. Найтеплішим був жовтень 2008 року. Тоді температурний максимум сягав +29 °С.

“Вихідними в Ужгороді буде тепло і без опадів, а вже з понеділка похолодає, можливий короткочасний дощ, - каже пані Василина. - Температура у вихідні коливатиметься між 17 і 22 градусами тепла вдень, а вночі сягатиме 7-13 °С з позначкою “плюс”. З 9-го по 13 жовтня опадів не очікуємо, щоправда вже з початку наступного тижня, з 8 жовтня, стане дещо прохолодніше. На Ужгород насувається холодна повітряна маса з півночі, температура становитиме вдень 12-17 градусів тепла, а вночі - від +5 до +10 °С”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:57


№ 37 (681) В Ужгород - європейські технології!

У четвер виконавчим комітетом Ужгородської міської ради було проведено конкурс для визначення виконавця робіт із вивезення твердих побутових відходів на території міста.

До конкурсу були допущені дві конкурсні пропозиції. Переможцем конкурсу стало товариство “АVЕ Ужгород”. “Основним напрямком роботи цього підприємства на території міста протягом року є провадження селективного збору твердих побутових відходів, - розповіла начальник відділу благоустрою Ужгородської міської ради Олександра Турянчик. - У планах підприємства - повна заміна наявних контейнерів, зміна їх розміщення, завезення п’яти тисяч одиниць контейнерів місткістю 1,1 кубометра та близько 4 тисяч контейнерів для обслуговування індивідуальної житлової забудови”.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:56


№ 37 (681) Музичні інструменті Гуцульщини у книзі

Щойно у видавництві м. Вінниці “Нова книга” вийшла у світ довгоочікувана монографія визначного композитора і етномузиколога Ігоря Володимировича Мацієвського - доктора мистецтвознавства, професора, академіка природничих наук і Міжнародної академії інформатизації ООН, заслуженого діяча мистецтв України та Польщі, члена спілок композиторів України і Росії, Міжнародної ради традиційної музики ЮНЕСКО, голови Програмної ради Центру народної і духовної музики Центрально-Східної Європи.

Ця робота, яка довгі десятиліття шукала дороги до читача, присвячена дивному за своєрідністю та мірою художньої обдарованості народу - карпатським гуцулам і найбільш розвинутому виду їхнього мистецтва - інструментальній музиці. У центрі уваги книги - музичні інструменти, що використовуються в побуті й творчості гуцулів. Тут, уперше в етномузикології, органології та українознавстві, автор подає цілісну характеристику музичного інструментарію основних етнографічних ареалів Гуцульщини: Галицького, Буковинського і Закарпатського. У роботі використано численні джерела: друковані, рукописні, іконографічні матеріали, усні свідчення, матеріали музеїв (у т. ч. Закарпатського краєзнавчого музею і Закарпатського музею народної архітектури та побуту) і приватних колекцій. Але насамперед автор спирається на безпосереднє польове спостереження та дослідження інструментарію в його живому побуті під час численних експедицій протягом 1963-1997 років. Згідно з поданим матеріалом, автором віднайдено, описано і паспортизовано близько 200 видів і різновидів музичних інструментів; для порівняння: російський інструментарій - по К. Верткову - подано 26 видами, весь український, включно з гуцульським, - по Г. Хоткевичу - близько 60 видів, угорський - по Б. Шароші - 70. Багаторічна експедиційна й архівно-джерелознавча робота І. Мацієвського вперше в історії вивчення гуцулів охопила всю їхню етнічну територію (південь Закарпатської й Івано-Франківської, північний захід Чернівецької областей України і північний схід Румунії). Це реальна фіксація і розшифровка різних видів і жанрів сольного, ансамблевого, інструментального, вокально-інструментального виконавства.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:56


№ 37 (681) Священик, просвітитель, педагог і публіцист. Євгеній Фенцик в історії Ужгорода

Прямуючи від Театральної площі до будівлі філармонії - однієї з імпозантних пам’яток Ужгорода (колишньої синагоги, зведеної угорськими архітекторами Дюлою Паппом і Ференцом Саболчем у 1904 р.), численні туристи і гості нашого міста зупиняються у скверику, де стоїть на постаменті бюст Євгенія Фенцика. Це є другий за хронологією парковий пам’ятник у нашому місті. Чим же заслужив на таку честь цей чоловік, який навіть не був уродженцем Ужгорода?

Євгеній Фенцик народився 5 жовтня 1844 р. в селі Малій Мартинці Березького комітату (нині Свалявський район) у сім’ї священика місцевого храму Св. Петра і Павла Андрія Фенцика. Початкову освіту Євгеній здобув у рідному селі, відтак вчився в Ужгородській та Сатмарській (Румунія) гімназіях, а далі - на теологічному факультеті Віденського університету.

У 1869 р. єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Стефан Панкович уділив йому священичі свячення, возвівши в духовний сан ієрея, і направив його служити вірникам у с. Бочаревицю Іршавського району. У 1871-1872 рр. Євгеній Фенцик був священиком у с. Буківці Воловецького району, а з 1873-го по 1882 рік - душпастирем у с. Дусині Свалявського району. Протягом 20-ти років був священиком у с. Порошкові Перечинського району. Саме в цьому селі, виконуючи свої священичі обов’язки, отець Євгеній Фенцик активно проводить і свою літературно-публіцистичну діяльність у сфері просвітительства. З 1894-го по 1902 рік він був священиком у Великому Раковці Іршавського району. Останній рік свого земного життя провів у с. Горінчеві Хустського району, де 5 грудня 1903 р. помер.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:56


№ 37 (681) Зінаїда Нескородяна: “Ні краплі не шкодую, що присвятила своє життя професії вчителя. Я не уявляю себе без школи”

Завтра своє професійне свято відзначать важливі для кожного з нас люди, ті, хто зробив вагомий внесок у наше життя, - наші вчителі. Завдяки їхнім зусиллям ми отримуємо стартовий кошик знань, котрі в будь-якому разі стануть нам у пригоді. На жаль, збагнути важливість їхньої роботи багатьом дано не відразу, а лише за певний час після завершення навчання.

З нагоди відзначення всеукраїнського Дня учителя “Ужгород” завітав до одного з навчальних закладів міста і дізнався все про цю нелегку професію. На наші запитання відповідала заступник директора з навчально-виховної роботи і вчителька світової літератури Ужгородської ЗОШ № 12 Зінаїда Нескородяна. У цій школі пані Зінаїда працює з 1986 року.

- Чому Ви вирішили стати вчителькою?

- Зробивши вибір на користь професії вчителя, я пішла шляхом своєї мами, яка вчителювала на Вінниччині. Розглядаючи варіанти працевлаштування після завершення навчання, я без вагань обрала вчителювання. Після восьмого класу вступила до Немирівського педагогічного училища, де свого часу працювала відома українська письменниця Марко Вовчок. Щоправда, також я мріяла працювати журналістом. Викладач української мови і літератури завжди казала: “Зіночко, і все ж таки щось у тобі є. Мені здається, тобі варто спробувати проявити себе в журналістиці…”. Та після педучилища я поїхала працювати за направленням до сільської школи. Потім вийшла заміж, закінчила заочне навчання на факультеті російської мови і літератури в Одеському державному університеті, а оскільки вчилася добре, то вирішила стати вчителем. Та сьогодні я ні краплі не шкодую, що присвятила своє життя цій професії. Я не уявляю себе без школи.

- Що змінилося з того часу в поведінці дітей?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:55


№ 37 (681) Руданки для сміхотерапії

Небагато нині авторів, які хочуть, можуть і вміють жартувати. Цинізм політиків, криза духовності в суспільстві, тотальна зневіра всіх у всьому відбивають бажання творити і сприймати гумор. Одним із тих, хто не втратив здатності бачити й відображати світ весело, оптимістично, є Іван Дмитрович Ситар. Книжка “Смійтеся, смійте з того, Русины”, яка вийшла цього року в Ужгороді, - добрий тому доказ.

Обравши за зразок форму віршування Степана Руданського, Іван Ситар увів у літературний ужиток термін “руданки” і пише ними свої твори.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:55


№ 37 (681) Подарунок до дня міста. “Говерла” (Ужгород) - “Металург” (Донецьк) - 2:1

Обидві команди в останніх турах досягали непоганих результатів: “Говерла” здобула першу перемогу, “Металург” після приходу Юрія Максимова на тренерський місток взагалі очок не втрачав. Однак у Кубку України донецька команда поступилась “Чорноморцю”, натомість в ужгородців попереду протистояння з “Шахтарем” в 1/8 фіналу.

Прикметно, що поєдинок в Ужгороді проходив на День міста, тож гравцям “Говерли” хотілося порадувати ужгородців перемогою до 1119-річчя міста над Ужем. Саме до цього свята фани “Говерли” на початку гри розгорнули гігантський банер з зображенням засновника Ужгорода князя Лаборця і таким чином привітали всіх городян.

Олександр Севідов вибудував гру команди таким чином: на воротах - Бабенко, у лінії захисту - Малішич, Єлісєєв, Бордіян і Макаренко, який в останніх іграх повністю перекваліфікувався в крайнього оборонця. У центральній зоні діяли Лопез, Балафас і Єдігарян, по краях - Трухін з Одонкором. На вістрі атаки - досвідчений Тодоров.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  09/10/12, 15:55
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS