Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 07/12/11№ 46 (670) В очікуванні свята

У нашому багатоконфесійному краї ні для кого не є дивиною відзначати релігійні свята двічі - і Ужгород не є винятком. У нас і на Різдво двічі колядують, і Миколая два рази очікують, і Великдень теж святкують подвійно. Вже наступного тижня за григоріанським календарем Святий Миколай завітає до діток, аби потішити їх подарунками або й докорити за погану поведінку різкою (правда, різку батьки підкладають діткам усе рідше - щоб не розчаровувати своїх чад). І хоч про самого святого малеча, як правило, майже нічого не знає, свято Миколая залишається одним з найдобріших і найбільш наповнених виховним змістом. Якою ж є справжня історія доброго святого та як до свята Миколая за юліанським календарем готується місто?

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

День Святого Миколая - це день пам’яті одного з найшанованіших в Україні святих - Миколи, котрого ще називають Угодником або Чудотворцем. Образ цього святого багато віків був відомий на нашій землі, однак спершу він вважався покровителем воїнів, мандрівників, мореплавців, котрим у скрутні хвилини допомагав долати труднощі. Нині вважається, що за цим легендарним образом стоїть цілком реальна людина - архієпископ лікійського міста Мира (колишня Візантія, а нині територія Туреччини), Миколай, який жив приблизно у 270-345 роках. За переказами, він народився в родині багатих греків-християн, котрі довго не мали дітей і в молитвах пообіцяли Богу, що віддадуть своє дитя на служіння йому. Миколай справді став священиком, а згодом - єпископом у Мирі. Коли його батьки померли, він отримав величезний спадок, але не став жити в розкошах, а відзначився неабиякою щедрістю, допомагаючи бідним. Про його діяння за віки складено чимало легенд. Найвідомішою є оповідь про бідного чоловіка і його трьох доньок, котрих він не міг видати заміж, бо не мав для них приданого. За переказами, Святий Миколай таємно, вночі, через вікно підкидав для кожної з сестер шматок золота (за іншою версією, скидав у хату через димар), таким чином не допустивши, щоб дівчата заробляли на життя неправедним способом. Саме цю легенду вважають початком традиції підкладати дарунки від імені Святого Миколая. Згодом це стали робити в день смерті Святого - 6 грудня за григоріанським календарем та 19 грудня за юліанським.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:23


№ 46 (670) Медичне обладнання з Корваліса нарешті в Ужгороді

Вантаж вартістю 106,5 тисяч доларів складається з мамографа, апарата ультразвукової діагностики, денситометра (апарат для вимірювання щільності кістки), оксигенератора (для насичення крові киснем), пульсоксиметра, ФЕК КФК2, пікфлоуметрів, вакуумних апаратів для стимуляції лактації у молодих матерів, лабораторного устаткування, автоклавів, мікроскопа, небулайзерних інгаляторів, медичних меблів тощо.

Це медичне обладнання отримали: міська поліклініка, сімейна амбулаторія на вул. Перемоги, 161/1, Закарпатський обласний центр нейрохірургії та неврології, медико-соціальний реабілітаційний центр “Дорога життя”, міський фонд “Репродуктивне здоров’я”, благодійний фонд “Нова сім’я”, благодійний фонд “Райдуга”, ужгородська ЗОШ № 14, Часлівська загальноосвітня школа.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:22


№ 46 (670) Котик Боні став володарем титулу “Міс-кіс 2011″

Минулими вихідними у ПАДІЮНі відбулась виставка кішок “Міс-кіс”. Близько сорока чотирилапих учасників боролися за перемогу. Британські весловухі, шотландські, ка-надські сфінкси, бенгальські, сіамські, традиційні персидські кішечки - найрізно-манітніші породи були представ-лені для справедливого оцінювання журі. Хоч до складу журі входили біологи, ветеринари і представники спеціалізованих клубів любителів тварин, об’єктивно оцінити домашніх улюбленців було важко.

У категорії “Безпородні” перше місце отримав кіт Томас Беати Поляк. Серед “Юніорів” (найменші учасники виставки) перемогла кішка Настя (скоттіш-перс). Її хазяйка - Кондрашкова Ірина. Найкращими “Породистими короткошерстими” стали дві прекрасні претендентки: сіамська кішечка Ельфіка й бенгальська Арізона Унгваріум. Серед “Породистих довгошерстих” переміг кіт Семен (персидська порода).

Серця всіх глядачів завоював кіт Жуль - цікавої для нашої місцевості породи скоттіш-страйт. Він отримав титул “Глядацька симпатія”.

А головна перемога - титул “Міс-кіс 2011″ - дісталась котикові Боні Наталії Шкірби.

Діана КОЦАК, студентка відділення журналістики УжНУ

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:22


№ 46 (670) Тиждень права пройде в Ужгороді

5-10-е грудня в Україні буде Всеукраїнським тижнем права. Відповідний наказ, яким затверджено план заходів Головного управління юстиції у Закарпатській області з проведення Всеукраїнського тижня права, підписав начальник управління Петро Ільницький.

Заходи проводяться щороку, в тиждень, що включає 10 грудня - День прав людини, який відзначається у світі в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини. Тиждень права охоплює цілу низку соціально значимих заходів. Їхня відкритість дає змогу долучатися до участі в них усім охочим - як у статусі гостя, безпосереднього учасника або члена організаційної групи, так і ініціатора проведення того чи іншого заходу, акції або конкурсу, благодійника чи мецената проекту.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:22


№ 46 (670) Від телеграфу до мобільника. В Історії телефонізації Ужгорода залишається чимало білих плям

Цього тижня один із провідних мобільних операторів представив дослідження “Історія телефонного зв’язку в Ужгороді”, яке провів відомий на Закарпатті колекціонер старовинних поштових листівок та знавець історії Ужгорода Олександр Волошин.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Такі дослідження проводяться в кожному обласному центрі України, аби в майбутньому бути зібраними в одне видання, а можливо, навіть у цілий інформаційний портал, присвячений технологічній історії України. І хоч про історію телефонізації Ужгорода дослідникам відомо не так багато, як про розвиток цього напрямку зв’язку в інших містах країни, наша історія, без сумніву, теж варта уваги.

Зокрема, Олександр Волошин розповів, що телеграфний зв’язок з’явився в Ужгороді у 1897 році - тоді він з’єднував наше місто з Будапештом. При цьому сказати достеменно, коли в нашому місті стали реальністю телефонні розмови, нині неможливо, адже з невідомих причин інформація про цей важливий крок до цивілізації не набула широкого розповсюдження. Найімовірніше, перший телефонний дзвінок в Ужгороді пролунав десь на самому початку XX століття, за часів входження Закарпаття до складу Австро-Угорщини. Збереглися дані, що в 1904 році в нашому місті працював переговорний пункт на залізничному вокзалі (відділення № 1 Угорської королівської пошти), а в 1910-ому, коли на тодішній площі Жатковича (нині це площа Жупанатська) була зведена будівля центральної міської пошти (тепер у цьому приміщенні працює Ужгородський МРЕМ), переговорний пункт (№ 2) обладнали і там. У той час телеграфний і телефонний зв’язок підпорядковувався відомству пошти і телеграфу Угорщини - з найближчим центром у м. Кошице. Хвилина розмови тоді коштувала 3 коруни - за ці гроші можна було замовити у кав’ярні каву й тістечко, тож багато хто не міг собі дозволити таких розкошів. На жаль, спогадів про те, як мешканці міста сприйняли тогочасне диво техніки - телефонізацію, теж не залишилося, хоч історикам і так зрозуміло, що звичайні люди спочатку користувалися телеграфом і телефоном дуже рідко, набагато швидше сприйняли новинку заможні верстви населення, підприємці та чиновники.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:21


№ 46 (670) “Бліц” знову з нагородами

Художній колектив “Студія сучасного танцю “Бліц” потішив усіх своїх шанувальників новими досягненнями. 25-26-го листопада в Києві колектив узяв участь у Х Ювілейному Міжнародному фестивалі сучасної хореографії “NEPROSTO Танці - 2011″, звідки повернувся з “золотом” та “сріблом”.

25-го листопада, у рамках фестивалю, 30 танцюристів студії (серед котрих були не тільки педагоги, а й вихованці) уже вкотре відвідали майстер-класи відомих українських хореографів: Крістіни Шишкарьової, викладача сучасної хореографії КНУКіМ, хореографа телепроекту “Танцюють всі”, дипломанта міжнародного конкурсу ім. Сержа Лифаря; Наталі Кротової, фіналістки телепроекту “Танцюють всі - 2″, виконавиці головної ролі в мюзиклі “Барон Мюнхгаузен”, солістки балету “Soul b”; Артема Гордєєва, фіналіста телепроекту “Танцюють всі - 2″, виконавця головної ролі в мюзиклі “Барон Мюнхгаузен”, артиста балетів “Freedom”, “Soul b”; Юрія Пристаєцького, соліста балету “Soul b”, артиста мюзиклу “Барон Мюнхгаузен”, хореографа багатьох українських і європейських мюзиклів, шоу та вистав, у тому числі й першої хореографічної вистави на Закарпатті “Колись було… Колись буде”; Андрія Зубчевського, соліста балету “Soul b”, виконавця бродвейських вистав і європейських шоу у Франції, Данії, Голландії, Німеччині й Монако, артиста Національного академічного ансамблю танцю ім. П. Вірського. На цих майстер-класах “бліцівці” отримали нові знання з джаз-модерну, контемпорарі та бродвейського джазу. А вже наступного дня ужгородські танцюристи успішно показали свою майстерність безпосередньо на фестивалі, де в номінації “Джаз, модерн, контемпорарі” здобули 1 місце в категорії “Юніори” (педагог Анжеліка Клайзнер) і 2 місце в категорії “Дорослі” (педагог Елеонора Кос). Ці здобутки черговий раз довели дуже високий рівень викладання в хореографічній школі “Бліц”, тим більше, що на цьому напрацювання колективу не закінчилися.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:21


№ 46 (670) Програма підтримки ОСББ в Ужгороді: перспективи обговорено

25-го листопада у приміщенні Ужгородської міської ради за круглим столом зібралися голови Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Семінар був організований з метою обговорення проекту Програми підтримки ОСББ та органів самоорганізації населення у м. Ужгороді на 2012-2014 роки.

На початку роботи семінару пред-ставник головного управління міського господарства, голова Дорадчого комітету Марина Куберка доповіла про свою участь у Другому Форумі ОСББ, який відбувся у Львові. Зокрема, вона зауважила, що для іноземних експертів було дивним чути, як українські посадовці сперечаються між собою про те, чи не зарано створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  07/12/11, 10:21


№ 46 (670) Віталій Ніколайчук: “Наука - майбутнє людства!”

17-19-го листопада в Будапешті під егідою провідних світових наукових та громадських організацій планети відбувся Світовий науковий форум “Пейзаж науки, який змінюється: виклики і можливості”. Організаторами зібрання світового рівня стали Угорська академія Наук (УАН), ЮНЕСКО, Міжнародна рада наукових спілок (МРНС), Американська асоціація розвитку науки (ААРН) та інші організації. Форум зібрав провідних науковців, відомих політичних, громадських діячів, представників неурядових організацій, освітніх та дослідницьких інститутів з різних країн світу. По закінченні форуму газеті “Ужгород” вдалося поспілкуватися з одним із його учасників - доктором біологічних наук, професором, завідувачем кафедри генетики, фізіології рослин і мікробіології біологічного факультету УжНУ, заслуженим діячем науки і техніки України, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, почесним академіком Угорської академії наук, заслуженим професором ДВНЗ “УжНУ” Віталієм Ніколайчуком.

- Віталію Івановичу, які перші враження від міжнародного форуму?

- Насамперед варто зазначити, що форум пройшов під лозунгом виживання людства на Землі. Важливе місце в роботі форуму було відведено питанню щодо впливу космосу на живу оболонку планети, світовий океан, ядро Землі. Крім цього, форум зосередив увагу на проблемі забезпечення людства якісними продуктами харчування, прісною водою, антропогенному тиску на біосферу Землі. Свідченням високого рівня форуму стала безпосередня участь Президента Угорщини Пала Шмідта і Прем’єр-міністра республіки Віктора Орбана.

- Хто ще з відомих науковців та політиків відвідав подію?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:20


№ 46 (670) Голодна епідемія

Смерть, жах, розруха… Мільйони людей постраждали, не витримавши страшного натиску голодного звіра, що тоннами ковтав зерно. А вони це зерно сіяли, вони його ростили, вони його збирали. Вони… Ті, що все життя працювали на рідній, не своїй, землі. Ті, що століттями боролися за свободу, жадали незалежності. Ті, що заважали Сталіну створити його “Червону імперію”.

За п’ять колосків - розстріл

У листі до Кагановича від 11 серпня 1932 року вождь писав: “Якщо не візьмемось нині за виправлення становища в Україні, то можемо її втратити… Поставити собі за мету перетворити Україну у найкоротший термін на справжню фортецю СРСР; на справжню зразкову республіку. Грошей на це не шкодувати…” Таким чином, переслідуючи дві “великі мети” - збільшити обсяги хлібозаготівель і зламати класовий та національний рух опору, радянське керівництво почало масово винищувати українців. “Дії радянського уряду класифікуються як геноцид, адже це була цілеспрямована політика СРСР, внаслідок якої винищили величезну кількість людей. Голодомор - це метафора, що міцно залягла у пам’яті народу”, - стверджує завідувач кафедри історії України УжНУ професор Роман Офіцинський.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум)  -  07/12/11, 10:20


№ 46 (670) Закарпатський музей народної архітектури та побуту “дружитиме” з румунським скансеном

У культурній скарбниці українського народу чільне місце належить традиційному народному будівництву, ремеслам і промислам, звичаям та обрядам, що зберігаються, вивчаються й популяризуються різноманітними історико-культурними установами, чільне місце серед яких посідають етнографічні музеї просто неба - скансени.

Завдання таких музеїв - приносити емоційне задоволення відвідува-чам, розширювати їхні знання про національні культурні надбання, надавати інформацію для роздумів про минувшину і сьогодення етнічної традиційної культури. Водночас у них ведеться збирання, а отже і дослідження, оригінальних та автентичних речей, котрі засвідчують реальність свого існування в часі, відбувається нагромадження інформації, узагальнення знань про окремі сфери людського буття і творчості.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  07/12/11, 10:19
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS