Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Серпень 2011№ 32 (656) Угорський Шарошпоток - відтепер побратим Ужгорода

20-го серпня до 16 міст-побратимів Ужгорода додався й угорський Шарошпоток. Нині обласний центр Закарпаття відроджує дружні взаємини із закордоном, які дещо занепали за останні роки, - поновлює угоди про побратимські стосунки з європейськими містами і прагне укладати нові. Ужгородський міський голова Віктор Погорєлов цієї неділі підписав угоду про співпрацю з Яношем Арошем - мером угорського міста Шарошпоток.

Шарошпоток має не лише чудовий старовинний замок і гостинних мешканців, а й історичні “прив’язки” до України. Історія розповідає про те, що дочка князя Київської Русі Ярослава Мудрого Анастасія вийшла заміж за угорського короля Андраша і саме в цьому місті вони побралися. Намагаючись відтворити події тих часів, члени делегації з Ужгорода спільно з мешканцями міста Шарошпоток інсценували весілля молодят: привезли Анастасію на човні, а на березі річки Бодрог її зустрів Андраш. Там і пройшла церемонія вінчання. Опісля святкова колона попрямувала до мерії міста, де й відбулося підписання міжнародної угоди про співпрацю між українським Ужгородом та угорським Шарошпотоком.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 10:01


№ 32 (656) Бювет у дворі міської дитячої лікарні буде капличкою

Тривають завершальні роботи з відродження бювету на подвір’ї міської дитячої лікарні, що на вулиці Ракоці. Як і повідомлялося раніше, це - перший із міських бюветів, що повертаються ужгородцям, і буде він мистецьки оздобленим. Крім того, у неділю він слугуватиме ще й для богослужінь - таким чином, місто збагатиться на ще одну оригінальну капличку.

Ініціатива облаштувати бювет як місце, де не просто можна попити води, належить колективу лікарні; підтримала медиків і греко-католицька громада (благодійний фонд імені Блаженного Теодора Ромжі фінансово доклався до ремонту та оздоблення павільйону). Вже встановлені вітражі у вигляді святих образів (авторства художника Ігоря Сідуна) та зображення 12-ти голубів. На даху бювету - екуменічний хрест (що підходить різним конфесіям), макет якого розробив проректор ЗХІ Михайло Приймич, котрий, власне, доклав руку до вигляду всього бювету-каплички. Одним із головних елементів облаштування є гранітний стіл - до розміщеного в центрі бювету кам’яного куба підведена вода, яка стікатиме з краників на його стінках у гранітні ж чаші. Над головною оздобою працює скульптор Василь Роман. Стіл водночас є й престолом - виконаний за канонами, він разом з іншими елементами оздоблення бювету перетворює його на каплицю. Саме в такій якості павільйон діятиме по неділях - там відбуватимуться богослужіння. Втім, місцем, де можна не лише попити води і трохи відпочити, а й помолитися, він буде щодня. Тим паче, за ініціативою головного лікаря закладу Ігоря Рошка (який координував роботи з відновлення бювету) в приміщенні облаштовано й аудіосистему - вже лунає духовна музика, яка збагатиться на духовні мелодії різних країн і конфесій. До речі, сама вода неодмінно буде освячена - у день відкриття, яке відбудеться в перші числа вересня.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 10:01


№ 32 (656) Ужгородські депутати були єдиними на увесь Радянський Союз, хто відкрито висловився проти ГКЧП

Події 20-річної давнини бачаться нині українцям, а особливо молодому поколінню,
лише в рожевому і героїчному світлі.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Насправді ж тим, хто стояв біля витоків українського державотворення, було не до героїзму. Дехто зізнається, що бачити, як в один день гине така велика держава, - це справді страшно, адже крім ейфорії й очікувань кращого життя, були й сумніви у тому, чи здійсняться всі сподівання.

Ужгородець Володимир Ломоносов був одним із тих, хто опинився в центрі місцевих подій, пов’язаних із самопроголошенням Державного комітету з надзвичайного стану (російська абревіатура - ГКЧП). У той час Володимир Іванович був міським депутатом, очолював одну з комісій і працював у комісії з заміни старих зразків 50- і 100-рублевих купюр на нові. Така додаткова робота дала йому можливість мати у приміщенні міськвиконкому власний кабінет, куди з самого ранку 19 серпня 1991 року і стали збиратися міські депутати.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 10:01


№ 32 (656) “Спартак” зажив по-новому

Минулої суботи найстаріший стадіон Закарпаття “Спартак” святкував 110-у річницю і зустрів відвідувачів в оновленому вигляді. В урочистостях з нагоди відкриття реконструйованого стадіону взяли участь очільник краю, начальники обласних управлінь, спортсмени, молодь та вболівальники. Урочисте відкриття стадіону почалось із вручення грамот ветеранам спорту. Для концертної програми були запрошені найкращі співаки й танцювальні колективи краю.

Історія стадіону “Спартак”, знаного всіма не байдужими до спорту ужгородцями, почалася 15 серпня 1901 року, коли на цій збудованій молоддю футбольній площадці відбулась перша офіційна товариська зустріч із командою будапештського атлетичного клубу (БАК), яка закінчилася з рахунком 3:0. Цікаво, що перші матчі проходили без сітки на воротах. Прилеглу до стадіону територію облаштували лише на початку 30-х років, а першу реконструкцію провели у 1953-му, тоді ж з’явилися трибуни для вболівальників.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 10:00


№ 32 (656) Ремонт Минайської йде повним ходом, а в Підзамковому парку можна кататися на роликах

Минулої п’ятниці міський голова Віктор Погорєлов з керівниками комунальних служб, які відповідають за благоустрій Ужгорода, знову об’їжджав вулиці міста, аби переконатися в тому, що комунальники та інші міські служби виконують заплановані роботи, і не допустити недоліків та недоробок.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Проїжджаючи площу Народну, мер звернув увагу на те, що в тих місцях, де по бруківці не їздять автомобілі, щілини між камінням заросли травою, що виглядає не дуже гарно. Позбуватися цієї небажаної порослі вручну Віктор Погорєлов вважає надто копіткою роботою, тому фахівцям управління міського господарства було дане доручення подумати, порадитись і виробити більш дієвий і простий спосіб очищення бруківки в центрі міста від трави. Як один із можливих варіантів, було запропоновано обробити щілини гербіцидами - якщо цей метод дасть хороші результати, його застосовуватимуть і в наступні роки.

Друге зауваження міського голови стосувалося неохайних опор вуличного освітлення, з котрих подекуди просто злізла фарба. Мер дав “Міськсвітлові” завдання більше дбати про зовнішній вигляд ліхтарів і вже найближчим часом пофарбувати опори в центрі міста.

На перехресті вулиць І. Франка і Гленца Віктор Погорєлов дав кілька доручень комунальникам стосовно облагородження ділянки, де вже незабаром має бути встановлений пам’ятник одному з організаторів Дитячих олімпійських ігор 1990 року в Ужгороді Фріцу Гленцу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 10:00


№ 32 (656) Ужгородські кольори української незалежності

Святкуванню Дня Незалежності передувало відзначення Дня державного прапора України, як відбувається з 2004 року. В Ужгороді урочистості з цієї нагоди проходили перед будівлею ОДА й обласної ради, де представники області та міста взяли участь у піднятті державного прапора, який на площу Народну урочисто внесли військовослужбовці. Серед представників владних структур в урочистостях взяли участь заступники міського голови Ужгорода Юрій Беляков та Володимир Фленько. Традиційно після церемонії підняття прапора вони поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку.

22 серпня в Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі відбулися урочистості, присвячені Дню Незалежності України. На святкове зібрання були запрошені керівники структурних підрозділів ОДА, депутати облради, а також Верховної Ради України І скликання від Закарпатської області, представники військового комісаріату та військових частин, правоохоронних і контролюючих органів, митниці, судів, дипломатичних установ, політичних партій, релігійних організацій, ветеранських громад, а також репрезентанти від національно-культурних товариств, творчої інтелігенції, навчальних закладів нашого краю тощо.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 09:59


№ 32 (656) 65 років мистецької історії

Минулого тижня великою виставкою, що зайняла 5 залів Обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відзначила своє 65-річчя Закарпатська організація Національної спілки художників України.

Власне, відзначення такої поважної дати збіглося в часі з завершенням реставраційних робіт у 200-літній будівлі колишнього Жупанату, що є нині місцем розташування обласної організації Спілки художників України. Ще одним доповненням до свята став вихід альбому “Художники Закарпаття”, в якому представлені роботи 148 митців, чиї імена нерозривно пов’язані з нашим мистецьким краєм.

Привітати членів Спілки до Художнього музею завітали представники влади (зокрема, ужгородський міський голова Віктор Погорєлов), гості від Національної спілки художників України, дипломати, друзі й колеги спілчан та усі, кому не байдуже мистецтво.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 09:59


№ 32 (656) Ужгород від давнини і за 20 років незалежної України

Наближається чергова дата відзначення Дня Ужгорода. Цьогоріч наше місто офіційно відсвяткує 1118-ту річницю, і хоч дата ця є досить спірною, ніхто не сумнівається в тому, що наше місто має дуже давню й багату історію, яка, безперечно, варта того, аби про неї розказати детальніше. З цього номера газета “Ужгород” розпочинає цикл історичних матеріалів, які розповідатимуть про місто від часу його заснування до сьогодення.

У різних історичних джерелах Унгвар (замок на ріці Унг) згадується у 872-ому, 894-ому, 898-ому, 903-ому і в 1154-ому роках. З древньослов’янського городища і поселення легендарного слов’янського князя Лаборця (ІХ ст.) Унгвар поступово розвивався і перетворювався на невелике провінційне містечко, яке набувало європейського вигляду. До 1919 року місто зберігало назву Унгвар. Очевидно, завдяки віршеві отця Євгенія Фенцика “Ужгород”, опублікованому в 1863 році, поступово входила у вжиток серед місцевого слов’янського населення і його нова назва.

У середині ХVІ ст. Ужгород входив до складу Австрійської Габсбурзької монархії, будучи ще малим містечком Ужанського комітату всього з 200 жителями (1567 р.). Згодом, як згадується в одному з описів міста за 1691 рік, в Ужгороді вже проживало 1100 жителів і було 10 вулиць, які, очевидно, відходили від старовинного Ужгородського замку: Замкова, Вовняна (нині О. Духновича), Ринкова (мабуть, пл. Корятовича), Мостецька (пл. Пушкіна), Соляна (вул. Августина Волошина), Циганська (Мукачівська), Мельнична (О. Фединця), Цегольнянська (назва збереглася), Ватна (де вона проходила - невідомо) та Кладбищенська (А. Добрянського).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  31/08/11, 09:59


№ 31 (655) Ужгород затвердив нову стратегію теплопостачання. Опалення в місті буде автономним, а для бюджетних і соціальних закладів будуватимуться модульні котельні за рахунок бюджету та лізингу

Завершена робота комісії міської ради, яка вивчала підготовку до опалювального сезону. Комісія, за звіт якої проголосували депутати міськради на пленарному засіданні, розробила 12 пропозицій, що окреслюють те, як в майбутньому опалюватиметься Ужгород.

Відтак було затверджено і Програму будівництва й реконструкції автономних котелень закладів освіти та охорони здоров’я на 2011-2015 роки для реалізації “Енерго- та екологоефективної схеми теплопостачання м. Ужгород”.

Як уже наголошувалося раніше, в місті припиняється централізоване теплопостачання. Ужгородці, які ще не забезпечили себе автономним опаленням (таких помешкань в місті близько 1300), про це повідомлені, соціально незахищені верстви населення вже отримують індивідуальні системи електроопалення коштом міста (у близько 500 квартир таке обладнання вже буде у вересні).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада)  -  25/08/11, 09:15


№ 31 (655) Підзамковий парк відроджується. І вже запрошує на прогулянки й навіть катання на роликах

Завершується перший етап відновлення парку “Під замком” - найдавнішого міського парку, відомого ужгородцям як Підградський, а в радянські часи - імені Горького. Він десятиліттями був улюбленим місцем відпочинку городян, утім, на жаль, в останні роки занепав. Нині триває його повернення ужгородцям.

У парку розчистили чагарники, після обстеження екологами й лісівниками вирубали аварійні дерева, прибрали завали сміття. Минулого тижня в Підзамковому парку з’явилися оновлені ворота, а цього тижня облаштували і заасфальтували доріжки. До речі, путівці через парк проклали в обхід знаменитого дерева-велетня, відомого як Платан Другетів - із дотриманням охоронної зони зеленої пам’ятки, але з можливістю помилуватися рослиною, вік якої становить понад три століття.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  25/08/11, 09:15
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS