Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 26/02/10№ 6 (578) Лебідь-одинак на Ужі

Зимовий Ужгород уже традиційно асоціюється в городян із прильотом лебедів, котрі зазвичай розташовуються однією чи кількома родинами у водах Ужа поміж пішохідним і великим транспортним мостами. Цього ж тижня під пішохідним мостом оселився самотній лебідь, який здебільшого одиноко стоїть на кризі, сховавши голову під крило, та лише іноді плаває в компанії диких качок, підбираючи їжу, кинуту стурбованими городянами.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

На жаль, кілька останніх років лебеді оминали Ужгород, хоч орнітологи запевняють: це зовсім не означає, що вони не з’являлися в іншій частині Закарпаття (зокрема, їх бачили на Тисі в районі Берегова). Ці благородні птахи прилітають до нас із сусідніх країн - Угорщини, Словаччини, Польщі, - коли тамтешні місця їхньої зимівлі замерзають. Цікаво, що в останні 20 років у нас бачили лише лебедів-шипунів, тоді як документи чехословацької доби твердять про часті візити їхніх родичів кликунів (відрізняються від шипунів тим, що вміють ґелґотати і мають жовтий дзьоб). На жаль, закарпатці не завжди гостинно ставляться до білосніжних птахів, доказом чого є всім відома історія кількарічної давнини, коли браконьєри застрелили двох лебедів біля Оріховського озера.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  26/02/10, 15:53


№ 6 (578) Ми знову перші в області за перемогами в предметних олімпіадах

У черговий раз нас порадували учасники ІІІ, обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад - цьогоріч вони записали в актив Ужгорода 106 призових місць: 29 перших, 31 друге й 46 третіх, вивівши таким чином наше місто на першу позицію в краї.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Знов, як і торік, майже кожен другий із229-ти посланців Ужгорода став призером обласних олімпіад. Найвищу результативність виявили команди з німецької мови та трудового навчання (по 75% перемог), основ інформатики (66,6), англійської мови (60), географії (55,5), історії та української мови й літератури для угорськомовних шкіл (по 50), повідомила Валентина Кирик, головний спеціаліст відділу шкіл та дошкільних закладів управління освіти Ужгородської міської ради. Крім того, нинішні виступи на обласному рівні відзначилися й певними рекордами. Так, проти 2009-го побільшало перших місць із 16 до 29-ти, а серед призерів олімпіад, окрім 2-кратних, з’явилися й 3- та 4-кратні. І це добре відомі нам за успішними виступами попередніх років 10-класник Микита Ларіонов із ЗОШ № 6, в котрого два 1-х місця з історії й основ правознавства і два 3-ті: з біології та німецької мови, і 9-класник лінгвістичної гімназії Михайло Туряниця, який здобув перше місце з англійської та три 3-ті - з фізики, хімії й географії. Слідом за ними майбутній випускник Павло Соколов із ЗОШ № 6, на рахунку котрого 2-гі місця з історії та географії й 3-тє - з біології, і гімназист (9 кл.) Іван Опачко з двома 2-ми місцями з хімії та основ інформатики й 3-м - з фізики. По дві перемоги мають Єва Куц із ЗОШ № 15 (1-ше місце з української мови, 3-тє - з історії), Марина Костик (два перших місця з української та російської мов) та Людмила Морозова (1-ше з російської, 2-ге з англійської мов) із ЗОШ № 3, Діана Слижук із ЗОШ № 6 (2-ге місце з української та 3-тє з географії), Віталій Трачук із ЗОШ № 18 (2-ге з історії, 3-тє з географії), Микола Червак з ліцею “Лідер” (1-ше з географії, 3-тє з історії), Еліс Рошко із ЗОШ № 21 (два перші місця з англійської та німецької мов), гімназисти Григорій Гогерчак (2-ге з фізики, 3-тє з математики), Олександр Завацький (2-ге з хімії та 3-тє з фізики) й Олександр Решетар (2-ге з хімії і 3-тє з біології), Юрій Онисько з лінгвістичної гімназії (1-ше місце з хімії, 3-тє з географії).

Вітаємо переможців!

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  26/02/10, 15:52


6 (578) В Ужгороді прибирають небезпечний сухостій

Цього тижня, незважаючи на складну ситуацію з виділенням бюджетних коштів (як відомо, міський бюджет на поточний рік не може бути прийнятий, поки не затвердять Державний), у місті продовжилися роботи з коронації (обрізки) дерев.

Як розповів керівник комунального підприємства “Агромікс” Петро Харевич, потреба в коронації дерев назрівала вже давно, адже за рік на вулицях міста з’явилася велика кількість аварійних, “хворих” дерев, які можуть впасти, завдавши шкоди майну або здоров’ю ужгородців. Лише за січень цього року в Ужгороді зафіксовано 35 випадків, коли дерева або великі гілки падали на проїжджу частину та автомобілі, тож міська влада вирішила терміново починати роботи з прибирання сухостою й обрізки. Так, цього тижня до ладу приводили вулицю Капушанську, де було короновано 180 дерев, - тепер вони мають охайний вигляд і не становлять небезпеки для городян. На черзі вулиці Собранецька та Заньковецької, де росте чимало аварійних, “хворих” та й просто недоглянутих дерев, - там планують обрізати по 250 рослин. Відтак підприємство візьметься за коронування дерев поблизу ліній електропередач, аби під час буревіїв уникнути замикання проводів і, відповідно, знеструмлення міста (про таку роботу вже укладено домовленість із “Закарпатобленерго”). Петро Харевич розповів, що наразі ці роботи “Агромікс” проводить власним коштом, але на підприємстві чекають прийняття бюджету, аби мати змогу виконати заплановане в повному обсязі. До речі, обрізка не є дешевим задоволенням: лише над одним деревом працюють 11-12 людей та 6 одиниць техніки, а вартість коронації (залежно від висоти та товщини стовбура) коливається від 600 до 1000 гривень.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  26/02/10, 15:51


6 (578) На громадських слуханнях обговорювали концепцію нового кварталу в східній частині Ужгорода

Великий зал міськради цього понеділка був заповнений - небайдужих до того, як забудують 41 га вільних земель на східній периферії Ужгорода (в мікрорайоні Горяни), виявилося чимало. Головував на громадському обговоренні перший заступник міського голови Микола Адамовський, а інформувала про концепцію забудови цієї місцевості заступник начальника управління архітектури й містобудування Олександра Зотова.

Ішлося про ділянку, яка на півночі межує з виробничою зоною (заводом залізобетонних виробів та асфальтобетонним заводом) і кар’єром, на сході - з об’їзною дорогою, на півдні - з садибною забудовою по вул. Дєндєші, а на заході - по вул. Стефаника. З цих 41 гектара 21,6 планується відвести під комерційні об’єкти, котрі розташовуватимуться біля промзони, 9,347 га - під житлову забудову, а решту - під рекреаційну зону та мережу вулиць і доріг. Останні ув’язуватимуться з вулицями Дєндєші та Стефаника згідно з Генпланом розбудови Ужгорода. А водо- та енергопостачання, відведення стоків, освітлення розміщених тут об’єктів здійснюватимуться від існуючих інженерних мереж міста.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  26/02/10, 15:51


№ 6 (578) Ужгород святкував Масляну та День кохання

Минулі вихідні видалися для ужгородців повними масових розваг та веселощів. Незважаючи на дощ та снігову “кашу” під ногами, городяни й гості міста в суботу весело проводжали зиму в Боздоському парку. В неділю ж молодь активно брала участь у флеш-мобі, влаштованому до Дня святого Валентина.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Організатори цих акцій - міська влада, Закарпатська ліга КВН, Корпорація свят “Не ПоНяЛ”, кафедра туризму УжНУ та Туристично-інформаційний центр Закарпаття - потрудилися на славу, тож тепер не можна навіть сказати, що перший млинець у них вийшов комом (перший, бо Масляну в Ужгороді з таким розмахом не “гуляли”, мабуть, років із 20). Одну з алей Боздоського парку в суботу переобладнали в ярмарок, на якому можна було купити як дитячі іграшки, сувеніри, м’ясо-ковбасну продукцію, сири, “зігріваючі” напої, так і смакоту, тут-таки приготовану на вогні: шашлики, картоплю, смажені ковбаски і, звісно, млинці з найрізноманітнішими начинками. Були там м’ясні, сирні, яблучні, шоколадні, зі згущеним молоком, повидлом - на всі смаки й фінансові можливості. Ціна коливалася від 3 до 6 гривень за 1 млинець, а в наметі організаторів смажені млинчики з повидлом і медом роздавали за благодійні внески, розмір яких залежав виключно від можливостей голодного покупця. Саме в цьому наметі, до речі, були поставлені нові рекорди для новоствореної Книги рекордів Закарпаття. Так, найбільшу кількість млинців спік відомий у місті КВНівець Денис Лагодін, котрий протягом години на одній сковорідці зумів приготувати їх аж 104. А його помічник Борис Чернявський спромігся зробити найменший начинений медом закарпатський млинець, діаметр якого становив 2,5 см. Між тим на сцені виступали фольклорні колективи, а людей веселили хлопці з Корпорації свят “Не ПоНяЛ”, котрі розігрували серед усіх бажаючих різні призи. Не обійшлося і без застосування спортивних навичок: у швидкості змагалися лижники, у перетягуванні каната - найдужчі гості свята, а наспритнішим давали можливість вилізти на традиційний масничний стовп, на верхівці якого були закріплені чоботи із призами всередині. Спеціально ж для дітей (ну а ще для дорослих дядьків, котрі, наївшись млинців, захочуть за старовинним звичаєм з’їхати голим пузом донизу) організатори встановили велику снігову гірку, з якої ті з превеликим задоволенням каталися на санчатах і без них.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  26/02/10, 15:51


№ 6 (578) 28 тисяч кілометрів по світу пішки пройшов чех Петер Майєр, перш ніж опинився у нас

Напевно, його можна назвати космополітом, але без тіні негативного підтексту. Він крокує світом, намагаючись пізнати життя різних народів та народностей, і йому добре там, де він є. Відкритий, щирий, невибагливий Петер Майєр із Чехії всюди зустрічає добрих людей, завдяки матеріальній підтримці яких (інакше не виходило, бо ж, як сам каже, - не мільйонер) на своїх двох подолав 28 тисяч кілометрів і, залишивши позаду 44 держави світу. Ужгород - тільки “перевалочний пункт” на подальшому шляху. Але раз мандрівник уже тут опинився, преса не залишила без уваги таку колоритну постать.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Правда, в обласному центрі Петер просто “засвітився”, шукаючи спонсорської допомоги в мерії, а зупинився в глибинці - у селі Стричава на Великоберезнянщині, де зараз іще справжня зима і чудові краєвиди. Саме туди їдемо в пошуках цікавого співрозмовника. Трохи поблукавши селом, таки знаходимо його.

Дитячі мрії збуваються, якщо дуже захотіти

Петер Майєр, котрому зараз 33, народився в Чехії у невеликому містечку за 350 км від Праги. Жив то там, то неподалік у селі в дідуся-бабусі. Його улюбленим уроком у школі була географія, фільми про подорожі Марко Поло теж справили чималий вплив, тож у 12 років у творі написав: хочу, мовляв, стати мандрівником, письменником і моряком. Каже, мав до того й генетичні передумови, бо його прадід, котрого практично не пам’ятає, вів сільську хроніку. Виявилося, що навіть почерки у них дуже схожі, каліграфічні. Словом, хлопець із дитинства відчував: на нього чекає якесь незвичайне завдання. Однак батьки Петера, які працювали офіціантами в ресторані, мислили значно приземленіше, прагматичніше. Тато, не надто переймаючись фантазіями сина, відправив його вчитися на столяра - адже в селі мали 250-річний дубовий будинок, котрий потребував капітального ремонту. Проте шумна і пильна робота була не до душі юнакові, котрий полюбляв мріяти й роздумовувати в повній тиші на самоті. Провчившись після “столярки” ще 2 роки в економічній школі і відслуживши в армії, він зрозумів, що не можна більше нікому дозволяти керувати своїм життям, інакше його внутрішня місія залишиться невиконаною. Вирішив - і зібрався в дорогу. Благо, фізична підготовка була хороша: бігав до того і марафони, і супермарафони, навіть у чемпіонаті світу брав участь.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Новини)  -  26/02/10, 15:50


№ 6 (578) Правобережний греко-католицький Ужгород очима журналістів

Мукачівська греко-католицька єпархія влаштувала для журналістів чергову екскурсію місцями, пов’язаними з її діяльністю. Цього разу на них чекало 4-годинне знайомство з правобережним Ужгородом.

Стартувало воно з відвідин однієї з наймолодших парафій Ужгорода, заснованої в березні 2002 року з благословення єпископа Івана Семедія, - Святого Священномученика Йосафата і Всіх Святих на Шахті. Доки тривало будівництво храму, для якого обране чудове з точки зору духовності місце, бо, як зауважив владика Мілан, “поруч є цвинтар, отже, молимося за наших померлих; з іншого боку - страждущі, котрим так потрібна молитва”, її прихожани попервах молилися на території дитсадка, у приміщенні розташованого поруч кардіологічного центру, згодом - біля хреста на цвинтарі, а з кінця 2004-го служби відправляються у підвальній церкві, освяченій 1 січня 2005 року на честь Всіх Святих. За 3 роки, 4 липня, на празник Серця Ісусового був освячений і горішній храм на честь Св. Священномученика Йосафата архієпископа Полоцького; тоді урочистість очолив один із благодійників його високопреосвященство кардинал Йоахим Майснер із Кельна. По завершенні будівельних робіт тут зберігатимуться мощі св. свщмч Йосафата і земля, на яку пролив свою кров святий, передані храму архімандритом Сергієм із білоруського Полоцька. Наразі вони знаходяться в нижній церкві Всіх Святих, як і мощі блаженного свщмч Теодора. В парафії триває активне духовне життя. Тут щодня відправляються богослужіння, діють молодіжний католицький центр “Діти світла”, молодіжний хор “Усіх святих”, яким керує Світлана Глеба. Парафіяни стають учасниками молитовних зустрічей, благодійних акцій. Так, нещодавно вони зібрали і передали речі ув’язненим СІЗО.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  26/02/10, 15:50


№ 6 (578) Україну врятує сміх

У столиці неньки-України за сприяння патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета світ побачила антологія українського сміху “З ким сміється Україна”. Автор проекту і видання - класик українського гумору письменник Валентин Чемерис.

Володимир ТОВТИН, Ужгород

“Чи знаєте ви, що таке гелотологія? Ай-ай! Це наука про сміх. Є й така. Тобто сміх - це ліки, що його ви у жодній аптеці не купите - ні в краплях, ні в пігулках…”. Чим цінний сміх? У першу чергу відповідь для студентів майбутнього факультету гелотології УжНУ: “Коли людина сміється, в неї підстрибує діафрагма, швидше б’ється серце, розщеплюються гормони страху і стресу, а це зміцнює імунну систему”. А ще сміх, за тлумачним словником, - це “… переривчасті характерні звуки, які утворюються видихальними рухами, як вияв радості, задоволення…”. І т. д., і т. д…

Антологія складається всього з 4-х книжок, або 660 сторінок, що на вагу - цілий кілограм. З літературно-духовного боку вона безцінна. Хоча антологія й наймолодша, та обігнала всіх своїх старших сестер, які вже віками мандрують від хати до хати. До видання ввійшли книжки “А все почалося з Івана Сміхована”, “Червоний Парнас”, “Курінним ти служиш отаманом у державі гетьмана Остапа” та “За столом ніхто у нас не вишня”. Складаються вони з усіх жанрів українських гумористів та сатириків, які трудилися й трудяться на веселій ниві впродовж останніх 300 років. А це сотні й сотні добре знаних у смішному світі імен.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  26/02/10, 15:49


№ 6 (578) Іван Шкіря: “На війні немає часу на сумніви, там або ти його, або він тебе”

15 лютого всі країни колишнього Союзу відначали День виводу радянських військ з Афганістану. Це свято сприймається, безперечно, двояко: вітати воїнів-афганців якось недоречно, адже в далекому Афганістані багато з них залишили здоров’я та вірних товаришів, але й сумувати з цього приводу воякам не хочеться, бо вони все ж зуміли вийти з цієї страшної війни живими, повернулися до рідних людей і тепер мають нагоду сповна використовувати відвойоване ними життя. Одного з таких “щасливих” воїнів-інтернаціоналістів, підполковника запасу Івана Шкірю ми й запросили стати гостем наших традиційних “Суботніх зустрічей”.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

- Іване Івановичу, розкажіть трохи про ваше життя до Афганістану.

- Ну що ж, народився я 26 листопада 1958 року в селі Локоть Іршавського району в родині військових. 1979 року закінчив навчання в Харківському гвардійському вищому військовому танковому командному училищі. Почав службу офіцером у прославленій Рогачевській дивізії Білоруського військового округу, брав участь у масштабних навчаннях “Захід-81″, на які вперше запросили спостерігачів із країн-учасниць НАТО. За успішне форсування танками дном річки Західна Двіна та відзнаку за виконання завдань на етапі бойової стрільби достроково отримав звання старшого лейтенанта й посаду командира танкової роти.

- Правда, що ви самі напросилися до Афганістану?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  26/02/10, 15:49
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS