Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Грудень 2009№ 51 (571) Сергій Ратушняк: “Поки не опустимося до 3-5% річних на короткострокових депозитах, економіки в нас не буде”

Сергій Ратушняк у ході онлайн-відеоконференції на сайті “Український вибір” відповідав на запитання небайдужих людей із усієї України і навіть Росії. Вони зачіпали найрізноманітніші теми від економіки до геополітики, тож обсяг Інтернет-спілкування вийшов дуже великим. Пропонуємо читачам найцікавіші на наш погляд моменти з нього.

Cir: - Хотілося б дізнатися вашу думку щодо ряду питань, які вже стали традиційними на таких зустрічах. Чому досі не вирішене питання про надання російській мові статусу другої державної? Адже, згідно з даними “Геллопа”, її вважають рідною 82% населення України.

- Не можна надавати російській мові статусу державної. Російська - друга загальнонаціональна, визнана вона законодавчо чи ні - не має значення. До того ж вона є для нас мовою міжнаціонального спілкування на території колишнього Радянського Союзу. Моя концепція у мовному питанні складається з 3 пунктів. Перший: державна мова - українська. Другий: російська не є іноземною, і нею повинні володіти чиновники всіх рівнів, оскільки серед їхніх відвідувачів половина виявиться російськомовних. Вони зобов’язані всіх вислухати і допомогти вирішити їхні проблеми. Не знаєш російської - іди до чорта, ти не чиновник. Це моя думка. Я ж розмовляю кількома мовами, і це не заважає мені бути українцем. І третє: не треба заганяти себе в шароварщину, а слід розширювати мовні кордони. І розвиваючи українську, обов’язково запровадити через 2 роки здачу одного іспиту для школярів іноземною. Підкреслюю: російська іноземною не вважається. Через 5 років - і так закріпити назавжди - будь-які 2 іспити за власним вибором учень складає іноземною.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  30/12/09, 17:50


№ 51 (571) Новорічна ніч на площі Театральній уразить ужгородців незвичною ілюмінацією та ярмарком

Відзначення Новорічно-Різдвяних свят у нашому місті, як завжди, розпочалося яскраво і неординарно. Саме Ужгород може похвалитися найпершим в Україні запаленням головної ялинки міста та багаторічною традицією проведення параду маленьких Миколайчиків, до яких вже вдруге долучилися їхні дорослі наставники - Миколаї. Саме вони минулої п’ятниці станцювали в найбільшому хороводі, який захопив площу Театральну, пасаж, вулиці Волошина і Корзо, а поміж тим роздали гостям свята півтонни солодощів. І саме в нас на Миколая влаштували свято молодого вина, яким на морозі зігрівалася значна кількість ужгородців та гостей міста.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Смакуючи подробиці параду Миколайчиків та Миколаїв, якось усі забули згадати про цьогорічну ялинку, а вона у нас також вийшла незвичною. Як розповів газеті начальник міського управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Олег Муртазін, цьогорічну ялинку зібрали з 52 кронштейнів із ялинками різного розміру - так, аби кількість гілок спеціально вийшла пропорційною кількості тижнів у році. На ялинкових прикрасах міській владі цьогоріч удалося заощадити, адже для прикрашання лісової красуні цілком вистачило великих куль, що були закуплені в попередні роки. Не купували й нових гірлянд - цьогоріч на оздоблення ялинки та фасаду будинку над сценою використали 800 великих лампочок і понад тисячу маленьких. Окремо підсвітили пішохідний міст, вулицю Корзо та частину площі Петефі, а також повісили від вершечка ялинки гірлянди з флажечками (на жаль, кілька з них цього тижня не витримали “уваги” нічних перехожих, котрі якимось дивом зуміли їх зірвати). До речі, управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді понад місяць ретельно готувало всі новорічно-різдвяні заходи, докупило для Миколаїв 35 нових костюмів, разом із міським управлінням освіти організувало школярів-Миколайчиків, запросило артистів лялькового театру, котрі розіграли перед дітлахами інтермедію за участю самого св. Миколая тощо. Олег Муртазін навіть сам перевдягнувся в костюм Миколая і за допомогою мегафона запрошував перехожих приєднатися до дитячого святкування. У його компанії були й інші організатори цього дійства: завкафедрою туризму УжНУ Федір Шандор, керівник Туристично-інформаційного центру Олександр Коваль, Ростислав Буланов та інші хлопці з Корпорації свят “Не понял”, працівники Центру соціальних служб для молоді та Ужгородського міського центру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” та інші професійні й аматорські Миколаї.

Якщо діти минулими вихідними веселилися на Параді, то дорослі мали змогу відпочити на фестивалі “Закарпатське божоле”, який цьогоріч також проходив у рамках новорічно-різдвяних свят. Протягом 2-х днів ужгородці й гості міста могли скуштувати молоде вино від 30 виноробних господарств краю, мед від 4-х бджологосподарств, а крім того, придбати до свят свіже м’ясо та бринзу. Загалом організатор фестивалю Олександр Ковач цілком задоволений його проведенням, адже морозна та сніжна погода сприяла піднесеному настрою відвідувачів, котрі успішно спожили багато десятків тонн напою. Близько 300 людей узяло участь у запропонованому організаторами дегустуванні вина - саме вони й визначили переможця свята, котрим став знаний винороб із села Кідьош Берегівського району Карло Шош.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  30/12/09, 17:49


№ 51 (571) Авторські фільми молодих режисерів демонструватимуть у рамках Тижня угорського кіно

З наступного понеділка стартує чергова культурна акція від Генерального консульства Угорської Республіки в м. Ужгороді - Тиждень угорського кіно. Протягом 7 днів у конференц-залі Закарпатського державного університету продемонструють 7 авторських фільмів молодих угорських режисерів.

“Ми хочемо показати наше кіно, - розповідає Томаш Віціан, перший заступник Генерального консула Угорської Республіки в м. Ужгороді. - На щастя, в Угорщині щороку знімається близько 30 картин. Це досить багато для нашої країни. Серед них, звісно, є не лише авторські фільми, проте для початку вирішили зупинитися саме на них. Ужгородці побачать роботи Флігауфа Бенедека, Хойду Саболча, Мундруцо Корнела, Гігора Аттіли, Палфі Дьордя. І якщо публіка сприйме їх позитивно, плануватимемо й наступні покази, наприклад, сеанси популярних стрічок, покажемо нашу класику, бо старше покоління має теж цікаві картини, анімаційні, документальні фільми”.

Захід проходитиме з 28 грудня по 3 січня, щодня по одному сеансу (31.12 та 1.01 показів не буде) , втім за потреби в суботу й неділю улаштують по 2 перегляди, каже віце-консул. Стрічки йтимуть угорською мовою і супроводжуватимуться субтитрами, з якими допомогла Закарпатська держтелерадіокомпанія. За це їй, а також ЗакДУ, який надав для показу конференц-зал і техніку, організатори акції - Генконсульство УР в м. Ужгороді за підтримки Міністерства закордонних справ УР, що профінансувало захід, та Унії угорських кінематографістів, яка запропонувала фільми, щиро вдячні.

Початок сеансів о 17.00.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  30/12/09, 17:49


№ 51 (571) “Наш культурно- історичний календар” видали чехи і словаки Ужгорода

Днями побачив світ черговий щорічний календар, присвячений історії, культурі та побуту закарпатських словаків.

Традиція випускати його сягає корінням 1996 року, тож на видання давно очікують у тих населених пунктах краю, де компактно проживають представники цієї національної меншини: Ужгороді, Середньому, Анталовцях, Глубокому тощо. Цього разу календар складається з уривків книжки “Народна культура словаків України”, над якою працювали науковці Академії наук Словаччини, але містить і традиційні рубрики “Про нас пишуть”, “Гумор” та “Видатні словаки”.

Появою чергового календаря завдячуємо уряду для закордонних словаків у м. Братислава та Ужгородському товариству словаків.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  30/12/09, 17:48


№ 51 (571) Передріздвяний дарунок краянам - від класики до джазу

20 грудня в Мукачеві, а 21-го - в Ужгороді відбулись яскраві передріздвяні концерти симфонічного оркестру Закарпатської філармонії під диригуванням Олени Короленко з чудовими солістами - гостями зі Львова, лауреатами багатьох міжнародних конкурсів, молодими скрипалями, вихованцями відомого професора Львівської національної музичної академії, заслуженого діяча мистецтв Польщі Володимира Заранського скрипалями Назаром Федюком, Миколою Гав’юком та нашими знаними музикантами, викладачами Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора, лауреатом міжнародного конкурсу трубачем Михайлом Бачинським та композитором, піаністом, заслуженим діячем мистецтв України Віктором Теличком.

У концертній програмі, складеній із шедеврів світової класики від Антоніо Вівальді до Джорджа Гершвіна, сольна та оркестрова музика органічно і невимушено змінювали одна одну, а солісти - львів’яни та ужгородці - продемонстрували високий професійний рівень, природний артистизм і глибоке проникнення у виконувану ними музику.

Молодий творчий колектив Закарпатської філармонії - симфонічний оркестр, про відновлення роботи якого так палко і довго мріяло багато професійних музикантів, -відчутно зріс, активно і плідно працює з видатними сучасними музикантами різних країн. Хочеться побажати колективу гарних гастролей - по містах краю і далі, а також повторення цієї безперечно вдалої програми в інших районних центрах області.

Численні слухачі двох найбільших міст краю довго і гаряче аплодували талановитим музикантам і неохоче залишали зал - зате з прекрасним святковим настроєм.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  30/12/09, 17:48


№ 51 (571) Передріздвяний дарунок краянам - від класики до джазу

20 грудня в Мукачеві, а 21-го - в Ужгороді відбулись яскраві передріздвяні концерти симфонічного оркестру Закарпатської філармонії під диригуванням Олени Короленко з чудовими солістами - гостями зі Львова, лауреатами багатьох міжнародних конкурсів, молодими скрипалями, вихованцями відомого професора Львівської національної музичної академії, заслуженого діяча мистецтв Польщі Володимира Заранського скрипалями Назаром Федюком, Миколою Гав’юком та нашими знаними музикантами, викладачами Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора, лауреатом міжнародного конкурсу трубачем Михайлом Бачинським та композитором, піаністом, заслуженим діячем мистецтв України Віктором Теличком.

У концертній програмі, складеній із шедеврів світової класики від Антоніо Вівальді до Джорджа Гершвіна, сольна та оркестрова музика органічно і невимушено змінювали одна одну, а солісти - львів’яни та ужгородці - продемонстрували високий професійний рівень, природний артистизм і глибоке проникнення у виконувану ними музику.

Молодий творчий колектив Закарпатської філармонії - симфонічний оркестр, про відновлення роботи якого так палко і довго мріяло багато професійних музикантів, -відчутно зріс, активно і плідно працює з видатними сучасними музикантами різних країн. Хочеться побажати колективу гарних гастролей - по містах краю і далі, а також повторення цієї безперечно вдалої програми в інших районних центрах області.

Численні слухачі двох найбільших міст краю довго і гаряче аплодували талановитим музикантам і неохоче залишали зал - зате з прекрасним святковим настроєм.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  30/12/09, 17:48


№ 50 (570) “Не розумію, чому маю виправдовуватися, що я не антисеміт” Сергій Ратушняк розповів “Коммерсанту”, чому він вирішив стати президентом

Мер Ужгорода Сергій Ратушняк, котрому деякі політики намагаються приписати антисемітські погляди, розповів кореспонденту газети “Коммерсантъ” Валерію Кучеруку, кого вважає своїми політичними партнерами, і повідомив, що знає про замах, який на нього готується.

- Традиційне питання: чому балотуєтеся в Президенти і чому вважаєте, що саме ви повинні стати главою держави?

- Я прожив достатньо, і останні 20 років уважно стежу за суспільно-політичними процесами в країні. З більшістю того, що відбувається, я не згоден. Тому і йду на вибори, щоб поділитися своїми думками. Не хочу мовчати і понести все, що знаю, із собою.

- З чим саме ви не згодні?

- З тим, що вся власність українців стала власністю 15 злодійських сімей. З тим, що 45 млн. українців випрошують у них пенсії і зарплати. Я не згоден з тим, що у нас добувається 20 млрд. куб. м газу і замість того, щоб продавати його населенню по

30 дол., продають по 300. З тим, що люди йдуть у президенти для того, аби отримувати $2 тис. зарплати, але витрачають на свою кампанію мільярди доларів. З тим, що 3 євреї володіють практично всіма засобами масової інформації в Україні і зомбують людей, я теж не згоден.

- Ви тільки зараз це помітили? Чому раніше не виступали проти?

- Як це не виступав? Я з першого дня приходу Кучми до влади в 1994 році заявив, що комуністи не мають права будувати нову державу. 10 років наді мною знущалися - закінчилося тим, що кинули до в’язниці, розгромили більшість бізнесу. Але суд мене виправдав. Майже 9 місяців я сидів у СІЗО, з них близько 100 днів - в одиночній камері. Ви підіть, спробуйте посидіти в 4 квадратних метрах 100 днів тільки за те, що не згодні з тим, що влада займалася “безпредєлом”, розпродувала і переписувала власність на себе та холуїв, які її обслуговували! Я це заявляв - і за це мене кинули на нари.

- У своїй передвиборній кампанії ви пропонуєте повернути державі 95% вартості приватизованих об’єктів, якщо буде встановлено, що вони придбані за 5% їх реальної вартості. У такому випадку доведеться націоналізувати практично всі підприємства країни.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  23/12/09, 11:35


№ 50 (570) Запалала вогнями міська новорічна ялинка

Близько тисячі школярів-Миколайчиків у веселих ново-річних шапочках, 50 дорослих Миколаїв, батьки з дітками та й просто всі охочі заполонили вчора Театральну площу, де на головній ялинці міста запалала святкова ілюмінація.

Традиція влаштовувати парад маленьких Миколайчиків виникла ще 13 років тому і відтоді стала незмінним атрибутом масових заходів, присвячених Новорічно-Різдвяним святам. З кожним роком кількість школярів, котрі бажають узяти участь у параді Миколайчиків, стає все більшою, відповідно зростає й кількість цукерок, які маленькі помічники Святого Миколая дарують перехожим, принагідно вітаючи їх із наступаючими святами. Цьогоріч організатори параду (ГО “Паннонія” та міське управління освіти) зібрали понад тисячу школярів, котрі роздали ужгородцям рекордні півтонни солодощів. Діти прийшли на Театральну площу, де о 14.00 на них чекала годинна інтермедія від акторів театру ляльок “Бавка”. Кого тільки не побачили глядачі на сцені! Янгол, чорт, господар із господинею і, звісно, Святий Миколай не залишили байдужими ані малих, ані дорослих. Щодо малих, то тут-таки на них чекав приємний обов’язок почепити на ялинку іграшку, зроблену власними руками. Цьогоріч традиційний конкурс на кращу ялинкову прикрасу охопив не лише школи, а й дошкільні заклади. В гуртках та вдома батьки, вчителі й діти кілька місяців фантазували та майстрували і врешті просто засипали міське управління освіти напрочуд цікавими прикрасами. Слід сказати, що автори ялинкових іграшок виявили неабиякий креатив, адже в роботі використовували не лише звичні матеріали, як-от: картон, дощик тощо, а й імпровізували з попкорном, гофрованими трубами для димоходу, пластиковими стаканчиками, пляшками і навіть звичайними целофановими пакетами. Організатори розсортували найкращі прикраси на ті, що не розмокають під снігом (саме ними прикрасять головну ялинку міста), та більш тендітні, які передадуть для святкового оздоблення Падіюну. Найкращими ж авторами саморобних ялинкових прикрас визнано серед представників навчальних закладів Юліана Ембера з Ужгородського економічного ліцею, котрий створив із каштанів чудову композицію під назвою “Чобіток”; навчально-виховних комплексів - Володимира Вачілю з НВК “Дивосвіт”, автора композиції з вершечків пластикових пляшок “Новорічні дзвіночки”, та дошкільних навчальних закладів - групи “Барвінок” (вихователь О. Стрічко) і “Веселка” (вихователь Т. Маняк) ДНЗ № 21 з колективною роботою “Сніговички”, яку вони майстерно виготовили зі звичайних квіткових горщиків. Слід сказати, що свої призи автори найкращих ялинкових прикрас отримають лише в січні, під час проведення щорічного конкурсу “Вчитель року”, але ГО “Паннонія” (в особі голови організації Федора Шандора) вже передало управлінню освіти подарунки: мобільний телефон та “флешку”, які разом із комплектом дитячої літератури для дошкільнят із садочка № 21 вручать переможцям акції.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  23/12/09, 11:31


№ 50 (570) Перший сніг завдав клопотів комунальникам і автомобілістам

У середу в Ужгороді нарешті пішов сніг, чому дуже зраділа дітвора. Та в автомобілістів зовсім інше уявлення про гарну зиму - їм сніг завдає тільки клопотів, як і комунальним службам міста.

Директор департаменту міського господарства Віктор Мартин каже, що наразі для розчищення й посипання доріг у нас задіяно 12 одиниць техніки: трактори, грейдери, КДМ. Крім того, 60 двірників прочищають автобусні зупинки, тротуари, площі в найбільш людних місцях. ЖРЕРам дано вказівки звільнити від снігу підходи до під’їздів багатоповерхівок. Відтак із ковзкими вулицями в центральній частині уже розібралися, вирішено й питання щодо тих доріг, які підіймаються круто вгору: до міської лікарні, греко-католицького собору тощо.

Віктор Іванович повідомив, що проїжджі частини й тротуари посипаються сіллю, 3 вагони якої закупили ще восени. У той же час він звертається до власників машин із проханням паркувати їх так, аби не заважали роботі комунальної техніки, в тому числі й уночі (громіздким грейдерам краще розчищати сніг у період найменш інтенсивного руху транспорту). Якщо не буде розуміння з боку автомобілістів, доведеться домовлятися з міліцією про співпрацю у боротьбі з порушниками.

Тим часом, за словами командира взводу ДПС м. Ужгорода Віталія Ліщинського, перший сніг завжди є випробуванням для водіїв і традиційно супроводжується численними ДТП. За середу-четвер їх у нас сталося 26, правда, всі без травмованих, із легкими механічними ушкодженнями машин. Річ у тім, що чисто психологічно люди не встигають відразу перебудуватися на водіння в складніших умовах, до того ж багато хто до останнього продовжує їздити на літніх шинах, що провокує аварійні ситуації. Інспектори ДАІ звертатимуть на це особливу увагу: спершу попереджатимуть, а згодом і штрафуватимуть за порушення.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  23/12/09, 11:30


№ 50 (570) Рівень злочинності на Закарпатті зростає, але на фоні України виглядаємо добре

У вівторок начальник обласного ГУ МВС Павло Кононенко зібрав прес-конференцію, аби до Дня міліції відзвітувати про стан злочинності на Закарпатті за рік, що минає, та нагородити журналістів, котрі найкраще висвітлювали діяльність правоохоронців. Оскільки друга частина цікава хіба для медійників, зупинимося на першій.

Факти Павло Кононенко наводив досить невтішні: у 2009-му загальнокримінальна злочинність зросла на 17%, а тяжких і особливо тяжких злочинів стало більше на 28%. Утім, він запевняє, що на загальноукраїнському фоні наша область виглядає непогано: 42 злочини на 10 тис. населення - це один із найнижчих показників у державі, менше тільки в Івано-Франківську. Взагалі-то настільки суттєве зростання злочинності маємо в основному за рахунок зниження планки завданих збитків, за якої починається карне переслідування, з 907 до 60 грн. А тенденція розкриття злочинів позитивна, тут ми мало не в лідерах - на 2-му місці по державі. З 32 вбивств нерозкритими залишилися 3: підприємця Грузіна і валютника Руднєва в Ужгороді та на перший погляд невмотивоване вбивство чоловіка на Тячівщині, де в загиблого не забрали ніяких цінностей, та й ворогів він начебто не мав.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  23/12/09, 11:29
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS