Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 17/11/09№ 45 (565) Пропущені через карантин уроки школярі відпрацьовуватимуть. У теплих класах

Зростання захворюваності на грип та ГРВІ подарувало дітям додаткові три тижні карантинних канікул, однак навчальний план ніхто не відміняв, отож доведеться наздоганяти пропущене. Як саме і не тільки про це журналістам у прес-клубі “Нове Закарпаття” розповідали начальник управління освіти Ужгородської міської ради Володимир Огар та його заступник Богдан Кіштулинець.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Рішення про запровадження карантину, каже Володимир Іванович, 30 жовтня прийняла наша надзвичайна протиепідемічна й протиепізоотична комісія, яку очолює заступник міського голови Федір Апшай, і лише во-на може в разі потреби достроково припинити його. Наразі такого рішення не було, отож, незважаючи на стабілізацію ситуації і зменшення захворюваності, залишається в силі попереднє, згідно з яким освітні заклади не працюють до 22 листопада. “Якщо буде інше розпорядження, комісія повідомить наше управління, а ми протягом двох годин дамо знати директорам навчальних закладів. Ті, у свою чергу, через класних керівників поінформують учнів”, - додає Володимир Огар, очевидно, щоб діти занадто не розслаблялися. Тим більше, що прогаяне їм усе одно доведеться наздоганяти. Наказ Міністерства освіти передбачає суворо визначену структуру навчального року: для початкової школи - 175 робочих днів, із 5 по 11 клас - 190, а відтак розробляються заходи щодо відпрацювання плану. Яким чином? Через інтенсифікацію навчального процесу, котра передбачає різні варіанти: за рахунок робочих субот, використання навчальної практики (8-10 днів перед літніми канікулами) для додаткових уроків; щільнішого навантаження на заняттях (себто можна вивчати 2 параграфи за 1 раз). Який із шляхів (чи їх поєднання) обрати - вирішує керівництво конкретного закладу, порадившись з усіма учасниками навчального процесу. Адже не секрет, що навантаження у звичайній школі і, скажімо, гімназії абсолютно різне. 60% закладів уже подали в управління освіти свої пропозиції з цього приводу, решта повинні зробити це до кінця тижня.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:20


№ 45 (565) Грип та ГРВІ здають позиції, проте розслаблятися не варто

За даними епідемічного моніторингу, який ведеться фахівцями міської СЕС, з 29 жовтня по 11 листопада в Ужгороді за медичною допомогою із симптомами ГРВІ звернулося 4 767 осіб (себто в перерахунку на 100 тисяч населення - 4091,8 чоловіка), у тому числі 1808 неповнолітніх (на 100 тис. - 8870,1). Госпіталізовано 313 чоловік (з них 15 вагітних і 199 дітей). Слід зауважити, що вчасно запроваджені карантинні заходи дали результат - у другій половині минулого тижня ситуація стабілізувалася, хворих поменшало.

Якщо з 29 жовтня по 5 листопада епідемпоріг було перевищено у 5 разів і рівень захворюваності становив 2513 осіб, то з 5.11 по 11.11. 2009 р. він зменшився майже вдвічі. Однак, застерігає завідуюча епідвідділом міської СЕС Людмила Пономарьова, втрачати пильність не слід. Погодні умови зараз не найсприятливіші, віруси ще не подолано, карантин триває, тож і надалі потрібно дотримуватися всіх раніше затверджених посилених протиепідемічних заходів.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:20


№ 45 (565) Оформляйте субсидії

Управління праці та соціального захисту населення нагадує ужгородцям, що ті громадяни, в кого плата за житлово-комунальні послуги перевищує 15% - для пенсіонерів і непрацездатних осіб та 20% - для решти від середньомісячного сукупного доходу сім’ї, мають право на субсидії.

Для оформлення субсидій необхідно звернутися до відділу соціальних допомог згаданого управління і пред’явити паспорт, довідку про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні, та дані про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами (розміри платежів). Безпосередньо у відділі громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи й майновий стан осіб.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Чим ми дихаємо?

На це запитання відповідь дають щоденні кількаразові дослідження, які проводяться лабораторією спостережень за атмосферним повітрям Закарпатського центру гідрометеорології. На жаль, їхні дані не надто втішні: повітря в нас забруднене, і дедалі більше. Про причини цього ми неодноразово писали: з одного боку, географічне положення і роза вітрів в Ужгороді така, що до 70% днів у році тут повний штиль, себто шкідливі речовини не видуваються, а просто зависають у своєрідному котлі. З іншого боку, кількість автомобілів постійно зростає, і вихлопних газів відповідно теж. А масовий перехід машин на дешевше за бензин газове пальне сприяє підвищенню вмісту формальдегіду в повітрі.

Абстрагуючись від причин забруд-нення, пропонуємо нашим читачам відтепер раз на місяць ознайомлюватися з аналізом стану атмосферного повітря, який надає начальник ЛСЗА Закарпатського ЦГМ Василь Лобко.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Облраді не подобається, що КРУ перевіряє всіх і розповідає про виявлені порушення

Закарпатське обласне контрольно-ревізійне управління, очолюване Романом Чубком, активно працює й виявляє численні порушення, повертаючи таким чином у державну та місцеву казну дуже солідні суми. Деякі організації краю, відчуваючи пильне око, стали набагато уважнішими до “дрібниць”, тож у Чопі й Міжгір’ї, наприклад, перевірки практично не виявили зловживань. Здавалося б, насамперед облрада мала би бути зацікавлена в наведенні порядку, та вийшло навпаки. Депутати настільки образилися на Романа Володимировича за те, що “копає” де не слід, і до того ж щедро ділиться інформацією зі ЗМІ, що на сесії 5 листопада звернулися до прокуратури й обласного ГУМВС із проханням перевірити діяльність КРУ. А вже цього тижня Роман Чубко у прес-клубі “Нове Закарпаття” розповідав журналістам, чому облрада порушила питання про його відповідність займаній посаді.

Очільник КРУ не підзвітний облраді, проте на засідання пішов із доброї волі - пояснити, що не він не вміє рахувати, а ці порушення реально є. Поін-формував депутатів про проведені перевірки, звернув увагу, що на території Великолазівського радгоспу-заводу незаконно вилучено з державної власності й роздано 50 га землі на 21,7 млн. грн. Згадував і про дирекцію з будівництва дамб, котра, отримавши від уряду кошти на протипаводкові заходи, придбала автомобіль вартістю 600 тис. грн. та техніку на 3,9 млн. грн., якою так ніхто й не користується. Це при тому, що в умовах кризи Кабмін заборонив подібні витрати. Виявлено махінації й у Хусті, де 100 тис. грн. незаконно виплатили перевізникам. Ті сплачують єдиний податок, однак їм чомусь повернули ПДВ, платниками якого вони не є.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Пологовому будинку вже 15

Четвергова оперативна нарада працівників Ужгородського перинатального центру з вельми поважних причин була нетиповою: заклад відзначив 15 років від дня відкриття, а вся акушерська служба - 115 з часу заснування. (Її появою закарпатці мають завдячувати професору Новаку). Відтак святкове зібрання використали, щоб пригадати найважливіші віхи становлення МПЦ та його досягнення, а заодно висловити підтримку людині, котра немало зробила для його розвитку, - Сергієві Ратушняку.

Попри урочистість моменту, в. о. головного лікаря перинатального центру Олександра Шютєва наголосила й на робочих питаннях: грип та ГРВІ розслаблятися не дозволяють, адже вагітні, породіллі й немовлята - особливо вразливий контингент, котрий потребує великої уваги. Далі вже зосередилися на святові. Щиро привітала колектив із “днем народження” в. о. начальника управління охорони здоров’я Ужгорода Ірина Столярова. За плідну працю вона вручила 4 працівникам грамоти від міськради, ще більше подібних визнань великого внеску в роботу закладу від профкому роздав його очільник Іван Трещак. Сам, до речі, іменинник, він розповів про нелегкий початок пологового будинку. В тяжкі 90-ті будівництво закладу всерйоз і надовго заморозили, тож якби не залізна воля Сергія Ратушняка, МПЦ був би значно молодшим. Із бідного, без належного обладнання закладу він перетворився на сучасний об’єкт із чудово оснащеним відділенням інтенсивної терапії новонароджених, сучасною апаратурою для недоношених і глибоко недоношених дітей. Перинатальний центр наразі працює за міжнародними стандартами, бере участь у проекті “Здоров’я матері й дитини” і, хоч де-юре має статус міського, де-факто виконує функції обласного закладу. Усього цього МПІ не досяг би без підтримки чинного міського голови Сергія Ратушняка, а тому медики закладу підтримали його як кандидата в Президенти і зібрали для цього відповідні підписи.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  17/11/09, 10:18


№ 45 (565) Не лише ознайомитися з процедурою ЗНО, а й виграти ноутбук зможуть учасники пробного тестування

Майже 2 тижні, з 1 листопада, триває реєстрація бажаючих узяти участь у пробному тестуванні, що є свого роду генеральною репетицією зовнішнього незалежного оцінювання. Тож усім випускникам, котрі планують наступного року вступати до ВНЗ і бажають попередньо перевірити свої знання, слід зареєструватися до 15 грудня.

Реєстрація здійснюється тільки через мережу Інтернет. Для цього необхідно: зайти на сайт Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти www.test.if.ua; заповнити на сайті форму заяви; роздрукувати заяву на пробне тестування з кодом персональної сторінки і квитанцією (квитанціями) на оплату проходження пробного тестування (воно є платним, його вартість становить 62 грн.); здійснити оплату на основі квитанції(-й) на оплату проходження пробного тестування протягом 7 робочих днів в установах будь-якого банку України. Оплачена квитанція є підтвердженням факту реєстрації на пробне тестування.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  17/11/09, 10:18


№ 45 (565) ПЕРШИЙ РАЗ У П’ЯТИЙ КЛАС

Перехід учнів із початкової школи до середньої спричиняє зростання навантаження як на самих учнів, так і на їхніх батьків. Це пов’язано зі зміною класного керівника, появою нових учителів, предметів, із кабінетною системою навчання та ще й збігається з віковими змінами - вступом дитини в підлітковий вік.

Учневі доводиться вирішувати ряд психологічних й організаційних проблем, а саме: як не загубитися в просторах школи; як розподілити час на перерві: для переходу в інший кабінет, для відпочинку, відвідування їдальні; що робити, коли ображають старшокласники; як впоратися зі зростанням кількості уроків, а отже, й домашніх завдань; як налагодити взаємини з різними вчителями, пристосуватися до їхніх вимог, методів навчання, а можливо, й темпераменту; як стати значущою людиною для класного керівника?

До цього додаються можливі нерозв’язані проблеми, які тягнуться за дитиною з початкової школи: особистісного характеру, пов’язані з навчанням, взаєминами з однокласниками тощо.

У навчально-виховних закладах Ужгорода на початку кожного навчального року традиційними стали психологічні дослідження рівня шкільної тривожності учнів 5-х класів. Цього року в дослідженні узяли участь 913 учнів таких навчально-виховних закладів міста: АНВК, ЗОШ №№ 5, 6, 7, 8, 12, 15, 19, ліцеїв “Інтелект” та “Лідер”, гімназії, угорськомовної гімназії та лінгвістичної гімназії. Дослідження дає змогу визначити, які ситуації шкільного життя пов’язані з високою емоційною напруженістю і негативними переживаннями.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  17/11/09, 10:18


№ 45 (565) Знавці української мови розпочнуть змагання в грудні

Щороку, починаючи з 2000-го, в День української писемності та мови в Україні стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Та урочисте відкриття ювілейного, десятого, яке мало відбутися 9 листопада в Миколаєві, а отже, і його етапів через епідемію грипу й ГРВІ довелося відтермінувати.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Конкурс, як і планувалося, розпоч-неться в місті українських корабелів, обіцяють його організатори - Ліга українських меценатів, Міністерство освіти і науки України та Міністерство культури і туризму України. “Щороку ми розпочинаємо конкурс у новому місті, і це для нас принципове питання”, - зазначив виконавчий директор ЛУМ Михайло Слабошпицький. При цьому неодмінною умовою є пов’язаність цього місця з видатним для нашого народу іменем.

Цьогорічний мовний марафон, як і раніше, проходитиме в 4 етапи: школа - район - область - країна. І етап відбудеться з 9 до 16 грудня в загальноосвітніх навчальних закладах, професійно-технічних училищах; серед студентів 1 курсу, які мають базову загальну середню освіту; студентів педагогічних училищ та коледжів. ІІ етап - із 16 до 25 грудня - в районних центрах і містах обласного підпорядкування; серед студентів ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації, у тому числі студентів філологічних факультетів, курсантів вищих військових навчальних закладів Збройних сил України, ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна. ІІІ етап - з 12 до 20 січня 2010 р. - в Автономній Республіці Крим, обласних центрах, містах Києві та Севастополі; ІV етап (підсумковий) - у лютому. А фінал, на якому назвуть переможців, відбудеться в травні у Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка. За 14 грошових премій, установлених Президентом України, за словами М. Слабошпицького, змагатимуться понад 5 млн. українських школярів, учні професійно-технічних училищ, курсанти військових училищ та академій, студенти ВНЗ. Крім того, про свою участь у конкурсі заявили представники української діаспори з 27 країн світу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  17/11/09, 10:17


№ 45 (565) Лев Луцкер: “Нині в КВНі багато чого дозволено: і уряд можна критикувати, і політиків, і президента”

Цього дня поки немає в реєстрі всесвітніх свят ООН, як, утім, він досі не набув офіційного статусу ні в нас, в Україні, ні в Росії. Проте, беручи до уваги розмах КВНівського руху, виключати, що невдовзі він усе ж з’явиться в переліку визначних дат, не можна. А тим часом кавеенівці - і гравці, і їхні прихильники, - починаючи з 2001-го, щороку відзначають Міжнародний день КВН. 8 листопада для святкування було вибране не випадково: цього дня 1961 року перша гра Клубу веселих та найкмітливіших вийшла в ефір. Доволі швидко КВНом захопилися мільйони, в нього почали грати повсюдно. До перших ужгородських КВНівців належав і Лев Луцкер. З ним ми й вирішили пригадати, як усе було.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

- Леве Йосиповичу, звідки ваше захоплення КВНом?

- Ще школярем, десь у 6-му класі, я вперше побачив по телевізору нову телевізійну гру-вікторину “ВВВ” (Вечер веселых вопросов), що нагадувала чеську телепрограму “Ворожи, ворожи, ворожбите”. Це було на початку “хрущовської відлиги”, коли помітно ослабла цензура в літературі, кіно й інших видах мистецтва. Юні голови були сповнені щасливих надій, творчих проектів, геніальних ідей. У цей час молоді автори - журналіст Сергій Муратов, майбутній лікар Альберт Аксельрод та інженер Михайло Яковлєв - і вигадали цю програму. Популярний композитор і неперевершений гострослов Микита Богословський та молода акторка Маргарита Лифанова вели її перше відділення. А от друге було віддане Альберту Аксельроду і Марку Розовскому - тоді ще студентам медичного інституту і журфаку МДУ. “В історії радянського телебачення ще не було випадку, коли мікрофон давали в руки непрофесіоналам. Усе відбувалося в прямому ефірі, що додавало екстриму: одне неправильне слово ведучого - і невідомо, що буде з передачею”, - згадують її старожили. Незважаючи на те, що вікторина мала великий успіх, вона вийшла всього тричі - після накладки в прямому ефірі її зняли. І лише за 4 роки потому з’явилася ідея гри “Клубу веселих і найкмітливіших”, яка вийшла в ефір 8 листопада 1961 року.

Тоді мені було 17, і я активно займався в університетському театрі, хоча ще не був студентом, - навчався в художньому училищі, а в УжДУ вступив 1964-го. Я дуже любив усілякі змагання та конкурси, і, природно, КВН став моєю улюбленою передачею, тож, як і багато хто з моїх друзів, кидав усе, тільки-но лунала музична заставка “В урочный день, в урочный час”. У 1971 році керівництво Держтелерадіо СРСР закрило програму, казали, вона не подобалася його тодішньому голові Сергієві Лапіну. Фактичною ж причиною закриття стали надміру гострі жарти її учасників. Це нині в КВНі багато чого дозволено: хочеш критикувати уряд - валяй, міністра - із задоволенням, яку-небудь партію або її лідера - завжди будь ласка, Президента - та скільки хочеш! У 60-х, коли ігри КВН транслювалися в прямому ефірі, все було по-іншому. Відповідні служби мали постійний головний біль - спробуй-но вгадай, що в черговій передачі студент зморозить на весь Союз!

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  17/11/09, 10:17
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS