Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Листопад 2009№ 46 (566) Карантин продовжили. Наразі на 3 дні

У четвер надзвичайна протиепізоотична та протиепідемічна комісія при Ужгородській міській раді, розглянувши стан захворюваності на грип та ГРВІ в місті, вирішила продовжити карантин іще на 3 дні, себто до 25 листопада. Чи варто його розтягувати в часі надалі - розглядатимуть на засіданні наступної середи, о 16.00.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Основна причина такого рішення - епідпоріг наразі ще перевищений на 12%. Звичайно, це важко порівнювати з п’ятикратним його перевищенням 2 тижні тому і в 2,5 раза - минулого тижня, проте заспокоюватися рано. Завідуюча епідвідділом СЕС Людмила Пономарьова каже, що обмежувальні заходи в освітянських, лікувально-профілактичних закладах, в інших установах та на підприємствах залишаються в силі до повної нормалізації епідемічної ситуації. Себто школи, садки - закриті, масковий режим та дезінфекційні заходи й надалі є обов’язковими.

Трохи статистики для тих, хто стежить за динамікою захворюваності. З 29 жовтня по 18 листопада за медичною допомогою із симптомами ГРВІ звернулося 5579 ужгородців, у тому числі 2061 неповнолітній. Як уже наголошувалося, кількість хворих зменшується. За цей час госпіталізовано 412 чоловік, у т. ч. 27 вагітних та породіль, і 241 дитина. Вірусу каліфорнійського, чи свинячого, грипу в Ужгороді не виявлено, “гуляють” А1 і А3, парагрип та респіраторно-синцитіальні віруси.

Як повідомила нашій газеті в. о. начальника відділу охорони здоров’я міста Ірина Столярова, у п’ятницю в Ужгороді до лікарів звернулося 60 чоловік, зокрема 20 дітей, а це менше, ніж за попередню добу. Госпіталізовано всього 5 неповнолітніх та 1 дорослого. Себто маємо стійку тенденцію спаду епідемії. Якраз час подбати про те, щоб убезпечитися від наступної її хвилі, яку прогнозують на кінець грудня - початок січня. Медики закликають щепитися, причому організовано, вже найближчим часом, щоб устиг сформуватися імунітет, а на це потрібно 2-3 тижні. За кошти міського бюджету буде закуплено вакцину для цілодобового садочка № 18, де перебувають дітки з групи ризику, за рахунок лікарняних кас - для працівників галузі охорони здоров’я, котрі щомісячно роблять до них внески (таких в Ужгороді більшість). Ну а керівників інших підприємств, установ та організацій члени надзвичайної протиепізоотичної та протиепідемічної комісії закликають подбати про своїх підлеглих і теж закупити для них вакцини проти сезонного грипу. Для проведення власне щеплень на великі об’єкти зможуть виїздити бригади медиків, а для маленьких колективів організують процедуру в кабінеті профілактичних щеплень. За консультаціями з питань вакцинації звертайтеся до лікаря-інфекціоніста міської поліклініки Вікторії Маркусь за телефоном: 64-22-71.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  27/11/09, 13:28


№ 46 (566) Сергій Ратушняк: “Ми повинні висмикнути зі шлунків олігархів свою державу”

Сергій Ратушняк, мер Ужгорода, перший кандидат у Президенти від Закарпаття і член Спілки журналістів із 20-річним стажем, у День радіо й телебачення понад дві години спілкувався з мас-медійниками. Говорив про найрізноманітніші речі, починаючи з помилок нашої незалежної історії і закінчуючи власним баченням шляхів розвитку держави, тверезо оцінював свої можливості й завдання, відповідав на всі поставлені запитання. Судячи з того, що під кінець зустрічі у залі дружно сміялися навіть ті, кого важко назвати симпатиками мера, захід вийшов неформальним і невимушеним.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Помилки історії і висновки з них

“Треба розуміти, що незалежний етап історії України ми всі з вами профукали, - вважає Сегрій Ратушняк. - Чому? Бо після комуністів державу треба було очистити. Саме їхня ідеологія творила голодомори, ГУЛАГи, знищила 25 млн. людей до Другої світової війни, під час і після неї. Проголосивши незалежність, варто було зробити 3 речі. По-перше, на 3 роки відсторонити від влади, навіть на низових ланках, усіх комуністів. По-друге, розкрити архіви КДБ, щоб виявити “стукачів”, які спричинили купу нещасть. По-третє, для Буковини, Закарпаття і Прикарпаття провести реституцію, себто повернути неправомірно відібране з приходом радянської влади майно його законним власникам або їх нащадкам. Якщо в тих квартирах, будинках, скажімо, зараз живуть інші люди - матеріальну й моральну компенсацію мала б узяти на себе держава. Але замість цього ми обрали першим Президентом не-залежної України Леоніда Кравчука, котрий відповідав за ідеологію Комуністичної партії.

Безпосередньо його помилками було позбавлення України ядерного статусу, поспішна й непродумана репатріація татарів у Криму, через що той став українською Чечнею. Наш риболовецький флот, за Союзу 6-й у світі, продали за ціною брухту - від 20 до 30 доларів за тонну. Так само сталося з військово-морським і торговельним флотом. Потім почали переписувати на Суркісів стадіони за 20 тис. грн. І так випадково сталося, що на українця жоден не оформляли. Звичайно, в той час хтось за це ставав Лицарем почесного легіону, Леонід Макарович отримав хатинку у Швейцарії на березі Женевського озера. А там, до речі, нема жодної ділянки, дешевшої за 1,5 млн. євро, і це - офіційний хабар…

На час розпаду СРСР економіка України була 15-ю у світі, ми мали розвинуту промисловість. Стали продавати це іноземцям. Цементну галузь віддали, а тепер цемент купуємо у 4 рази дорожче собівартості. Акцизна галузь, яка могла б наповнювати бюджет, теж пішла. Крім Ахметова, ви не знайдете жодного українського виробника горілки. Зате зараз ми серед 182 країн за розвитком економіки на 173-му місці. І це результат діяльності трьох наших великих керманичів.

Потім ми вирішили, що краще за комуніста Кравчука нову демократичну державу будуватиме комуніст Кучма. А той, талановитий преферансист, прикинув: для чого продавати все іноземцям? Краще на себе переписати. А для уникнення великого галасу треба висмикнути кілька точок по державі, щоб не було незадоволених регіонів. Ну, так вийшло, що ці точки виявилися неслов’янськими. І почалося присвоєння того, що створювалося з 1917-го року, на ці бригади, а наймасовіше - на Кучму та його сім’ю, до якої увійшов Пінчук. Вони монопольно володіють експортною продукцією, Укртелекомом, металургійною галуззю, які мали б наповнювати бюджет. Земельки у Порошенків, Губських, Суркісів стало по 100 - 150 га, ну і Балога від них не відставав. Передавалися в управління, а потім викуповувалися підприємства. І таким чином створилася олігархія, яка заволоділа 85% інтегральних багатств України. Нікопольський феросплавний завод випадково опинився у Пінчука, котрий у 1994 році (коли я вже був офіційним мільйонером у доларах, не продавши жодного закарпатського дерева чи шматка землі) працював лаборантом на заводі й отримував мізерну зарплату. Звідки в нього гроші? Питання риторичне. А цей завод дає 50-80 млн. грн. прибутку на місяць, і його доходи могли наповнювати державну скарбницю. Натомість сьогодні ім’я цієї скарбниці - холдинг “Кучма - Пінчук”. 5% доходу вони виділяють на відрядження сюди Елтона Джона, “Пінчук-арт”, володіння ІСTV, “Новим каналом”. І що маємо? Шалом-шалом, українська громадо. Ось ми вам пропонуємо цих і цих, можете обирати Президента.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/11/09, 13:27


№ 46 (566) Професор Микола Рішко: “Трилисник мого життя - це медицина, наука і любов”

Микола Рішко - відома й шанована людина не тільки в області чи Україні, а й далеко за її межами. Він один із провідних кардіологів Європи, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри госпітальної терапії УжНУ, заслужений лікар України, голова обласного товариства терапевтів та кардіологів, член президії кардіологів і терапевтів України, дійсний член Європейської асоціації кардіологів, депутат обласної ради, заступник голови обласного товариства мисливців “Лісовик”.

А ще він - ужгородець, щирий закарпатець, добродушна й відверта людина, яка полюбляє гумор. Спілкуючись із ним, і не подумаєш, що він володар вищезгаданих титулів, світоч медичного небосхилу, бачиш перед собою просто файного “дохтора”.

Одружений. Батько трьох донечок, дідусь чотирьох онуків.

Володимир ТОВТИН, Ужгород

- Ледве умовив вас на інтерв’ю. Чому так неохоче спілкуєтеся з пресою?

- Бо часу не маю. Дехто дуже полюбляє трибуни, мікрофони, телекамери. Я цим не хворію.

- Корінь слова “медик” - слово “мед”. У лікарів дійсно робота солодка, наче цей нектар?

- Мед - продукт харчування, а ще ліки. Згадаймо емблему - змія над чашею. Інколи її отрута для хворих - найліпший мед у світі. Таблетки гіркі, але людина їх приймає, бо знає: вони врятують. Ефективність меду й ліків залежить від лікаря, який їх призначає.

- Де ваші корені, Миколо Васильовичу?

- Мої батьки із с. Драгово, що на Хустщині, а я народився в Радванці. Тато - хірург, мама - вчителька. Нині вони на пенсії, виховують правнуків та готуються до свого 80-річчя. А прізвище моє походить від слова “ріш”, котре перекладається як багатий. Але не статками, а духовною мудрістю.

- А з чого почалася крона вашого дерева?

- Із СШ № 1 ім. Т.Г. Шевченка. У школі мріяв стати інженером. Навіть змайстрував акваланг із пластмасових бочок і 5 хвилин пробув під водою Доманинського водоканалу. Про медицину ніколи не думав, але завдяки батьковим розповідям вибрав медфак. Школу закінчив із золотою медаллю, тому проблем із вступом не мав. До речі, з мого класу 1972 року випуску тільки 5 учнів не отримали вищої освіти. Тобто рівень навчання у школах тоді був набагато вищим, ніж зараз.

- Ви були чемним студентом?

- Аякже! До навчання ставився серйозно. До цього спонукала не тільки наука батьків, учителів, а й громадська робота. Як-не-як, а мене обирали комісаром та керівником будзагонів, комсоргом групи, курсу та секретарем комітету комсомолу медичного факультету.

А ще була наукова робота. На медфаці у віварії утримувалися собачки, над якими ми з 3-го курсу проводили експерименти. Із застосуванням анестезії оперували їх, відкривали грудну клітку, перев’язували коронарну артерію, викликали інфаркт, лікували. Дізнавшись про це, багато ужгородців приносили до нас на лікування своїх улюбленців. Ось тоді й відчув, що кардіологія - це моя стихія.

Крім того, навчання поєднував із практикою, працюючи медбратом хірургічного відділення міськлікарні. У ті роки студенти хвалилися не дорогими речами, а хорошими знаннями, участю в громадській роботі, науковими працями. Будучи студентом, уже мав три публікації в солідних виданнях. Медичний факультет закінчив із відзнакою в 1978 році.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  27/11/09, 13:26


№ 45 (565) Пропущені через карантин уроки школярі відпрацьовуватимуть. У теплих класах

Зростання захворюваності на грип та ГРВІ подарувало дітям додаткові три тижні карантинних канікул, однак навчальний план ніхто не відміняв, отож доведеться наздоганяти пропущене. Як саме і не тільки про це журналістам у прес-клубі “Нове Закарпаття” розповідали начальник управління освіти Ужгородської міської ради Володимир Огар та його заступник Богдан Кіштулинець.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Рішення про запровадження карантину, каже Володимир Іванович, 30 жовтня прийняла наша надзвичайна протиепідемічна й протиепізоотична комісія, яку очолює заступник міського голови Федір Апшай, і лише во-на може в разі потреби достроково припинити його. Наразі такого рішення не було, отож, незважаючи на стабілізацію ситуації і зменшення захворюваності, залишається в силі попереднє, згідно з яким освітні заклади не працюють до 22 листопада. “Якщо буде інше розпорядження, комісія повідомить наше управління, а ми протягом двох годин дамо знати директорам навчальних закладів. Ті, у свою чергу, через класних керівників поінформують учнів”, - додає Володимир Огар, очевидно, щоб діти занадто не розслаблялися. Тим більше, що прогаяне їм усе одно доведеться наздоганяти. Наказ Міністерства освіти передбачає суворо визначену структуру навчального року: для початкової школи - 175 робочих днів, із 5 по 11 клас - 190, а відтак розробляються заходи щодо відпрацювання плану. Яким чином? Через інтенсифікацію навчального процесу, котра передбачає різні варіанти: за рахунок робочих субот, використання навчальної практики (8-10 днів перед літніми канікулами) для додаткових уроків; щільнішого навантаження на заняттях (себто можна вивчати 2 параграфи за 1 раз). Який із шляхів (чи їх поєднання) обрати - вирішує керівництво конкретного закладу, порадившись з усіма учасниками навчального процесу. Адже не секрет, що навантаження у звичайній школі і, скажімо, гімназії абсолютно різне. 60% закладів уже подали в управління освіти свої пропозиції з цього приводу, решта повинні зробити це до кінця тижня.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:20


№ 45 (565) Грип та ГРВІ здають позиції, проте розслаблятися не варто

За даними епідемічного моніторингу, який ведеться фахівцями міської СЕС, з 29 жовтня по 11 листопада в Ужгороді за медичною допомогою із симптомами ГРВІ звернулося 4 767 осіб (себто в перерахунку на 100 тисяч населення - 4091,8 чоловіка), у тому числі 1808 неповнолітніх (на 100 тис. - 8870,1). Госпіталізовано 313 чоловік (з них 15 вагітних і 199 дітей). Слід зауважити, що вчасно запроваджені карантинні заходи дали результат - у другій половині минулого тижня ситуація стабілізувалася, хворих поменшало.

Якщо з 29 жовтня по 5 листопада епідемпоріг було перевищено у 5 разів і рівень захворюваності становив 2513 осіб, то з 5.11 по 11.11. 2009 р. він зменшився майже вдвічі. Однак, застерігає завідуюча епідвідділом міської СЕС Людмила Пономарьова, втрачати пильність не слід. Погодні умови зараз не найсприятливіші, віруси ще не подолано, карантин триває, тож і надалі потрібно дотримуватися всіх раніше затверджених посилених протиепідемічних заходів.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:20


№ 45 (565) Оформляйте субсидії

Управління праці та соціального захисту населення нагадує ужгородцям, що ті громадяни, в кого плата за житлово-комунальні послуги перевищує 15% - для пенсіонерів і непрацездатних осіб та 20% - для решти від середньомісячного сукупного доходу сім’ї, мають право на субсидії.

Для оформлення субсидій необхідно звернутися до відділу соціальних допомог згаданого управління і пред’явити паспорт, довідку про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні, та дані про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами (розміри платежів). Безпосередньо у відділі громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи й майновий стан осіб.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Чим ми дихаємо?

На це запитання відповідь дають щоденні кількаразові дослідження, які проводяться лабораторією спостережень за атмосферним повітрям Закарпатського центру гідрометеорології. На жаль, їхні дані не надто втішні: повітря в нас забруднене, і дедалі більше. Про причини цього ми неодноразово писали: з одного боку, географічне положення і роза вітрів в Ужгороді така, що до 70% днів у році тут повний штиль, себто шкідливі речовини не видуваються, а просто зависають у своєрідному котлі. З іншого боку, кількість автомобілів постійно зростає, і вихлопних газів відповідно теж. А масовий перехід машин на дешевше за бензин газове пальне сприяє підвищенню вмісту формальдегіду в повітрі.

Абстрагуючись від причин забруд-нення, пропонуємо нашим читачам відтепер раз на місяць ознайомлюватися з аналізом стану атмосферного повітря, який надає начальник ЛСЗА Закарпатського ЦГМ Василь Лобко.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Облраді не подобається, що КРУ перевіряє всіх і розповідає про виявлені порушення

Закарпатське обласне контрольно-ревізійне управління, очолюване Романом Чубком, активно працює й виявляє численні порушення, повертаючи таким чином у державну та місцеву казну дуже солідні суми. Деякі організації краю, відчуваючи пильне око, стали набагато уважнішими до “дрібниць”, тож у Чопі й Міжгір’ї, наприклад, перевірки практично не виявили зловживань. Здавалося б, насамперед облрада мала би бути зацікавлена в наведенні порядку, та вийшло навпаки. Депутати настільки образилися на Романа Володимировича за те, що “копає” де не слід, і до того ж щедро ділиться інформацією зі ЗМІ, що на сесії 5 листопада звернулися до прокуратури й обласного ГУМВС із проханням перевірити діяльність КРУ. А вже цього тижня Роман Чубко у прес-клубі “Нове Закарпаття” розповідав журналістам, чому облрада порушила питання про його відповідність займаній посаді.

Очільник КРУ не підзвітний облраді, проте на засідання пішов із доброї волі - пояснити, що не він не вміє рахувати, а ці порушення реально є. Поін-формував депутатів про проведені перевірки, звернув увагу, що на території Великолазівського радгоспу-заводу незаконно вилучено з державної власності й роздано 50 га землі на 21,7 млн. грн. Згадував і про дирекцію з будівництва дамб, котра, отримавши від уряду кошти на протипаводкові заходи, придбала автомобіль вартістю 600 тис. грн. та техніку на 3,9 млн. грн., якою так ніхто й не користується. Це при тому, що в умовах кризи Кабмін заборонив подібні витрати. Виявлено махінації й у Хусті, де 100 тис. грн. незаконно виплатили перевізникам. Ті сплачують єдиний податок, однак їм чомусь повернули ПДВ, платниками якого вони не є.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  17/11/09, 10:19


№ 45 (565) Пологовому будинку вже 15

Четвергова оперативна нарада працівників Ужгородського перинатального центру з вельми поважних причин була нетиповою: заклад відзначив 15 років від дня відкриття, а вся акушерська служба - 115 з часу заснування. (Її появою закарпатці мають завдячувати професору Новаку). Відтак святкове зібрання використали, щоб пригадати найважливіші віхи становлення МПЦ та його досягнення, а заодно висловити підтримку людині, котра немало зробила для його розвитку, - Сергієві Ратушняку.

Попри урочистість моменту, в. о. головного лікаря перинатального центру Олександра Шютєва наголосила й на робочих питаннях: грип та ГРВІ розслаблятися не дозволяють, адже вагітні, породіллі й немовлята - особливо вразливий контингент, котрий потребує великої уваги. Далі вже зосередилися на святові. Щиро привітала колектив із “днем народження” в. о. начальника управління охорони здоров’я Ужгорода Ірина Столярова. За плідну працю вона вручила 4 працівникам грамоти від міськради, ще більше подібних визнань великого внеску в роботу закладу від профкому роздав його очільник Іван Трещак. Сам, до речі, іменинник, він розповів про нелегкий початок пологового будинку. В тяжкі 90-ті будівництво закладу всерйоз і надовго заморозили, тож якби не залізна воля Сергія Ратушняка, МПЦ був би значно молодшим. Із бідного, без належного обладнання закладу він перетворився на сучасний об’єкт із чудово оснащеним відділенням інтенсивної терапії новонароджених, сучасною апаратурою для недоношених і глибоко недоношених дітей. Перинатальний центр наразі працює за міжнародними стандартами, бере участь у проекті “Здоров’я матері й дитини” і, хоч де-юре має статус міського, де-факто виконує функції обласного закладу. Усього цього МПІ не досяг би без підтримки чинного міського голови Сергія Ратушняка, а тому медики закладу підтримали його як кандидата в Президенти і зібрали для цього відповідні підписи.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  17/11/09, 10:18


№ 45 (565) Не лише ознайомитися з процедурою ЗНО, а й виграти ноутбук зможуть учасники пробного тестування

Майже 2 тижні, з 1 листопада, триває реєстрація бажаючих узяти участь у пробному тестуванні, що є свого роду генеральною репетицією зовнішнього незалежного оцінювання. Тож усім випускникам, котрі планують наступного року вступати до ВНЗ і бажають попередньо перевірити свої знання, слід зареєструватися до 15 грудня.

Реєстрація здійснюється тільки через мережу Інтернет. Для цього необхідно: зайти на сайт Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти www.test.if.ua; заповнити на сайті форму заяви; роздрукувати заяву на пробне тестування з кодом персональної сторінки і квитанцією (квитанціями) на оплату проходження пробного тестування (воно є платним, його вартість становить 62 грн.); здійснити оплату на основі квитанції(-й) на оплату проходження пробного тестування протягом 7 робочих днів в установах будь-якого банку України. Оплачена квитанція є підтвердженням факту реєстрації на пробне тестування.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  17/11/09, 10:18
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS