Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Жовтень 2009№ 42 (562) В Ужгороді започаткували Міжнародну асоціацію європейських прикордонних муніципалітетів

Нова неурядова інституція - Міжнародна асоціація прикордонних європейських муніципалітетів - зародилася в Ужгороді цього четверга. Відповідний меморандум після міжнародної конференції “Українсько-словацькі відносини в контексті програми Східного партнерства…” підписали представники 25 населених пунктів із 5 країн, і він залишається відкритим для всіх бажаючих.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Своєю метою запропоноване об’єднання бачить зниження системного негативного впливу фактора прикордонного географічного положення міст і сіл на рівень життя людей, на можливості різностороннього розвитку общин та зменшення бар’єрів людських контактів. При цьому декларуються рівноправність усіх дійсних членів Асоціації, демократизм і прозорість у діяльності.

Мер Ужгорода Сергій Ратушняк, коментуючи журналістам цю подію, зазначив, що вздовж штучно створених кордонів від Прибалтики до Чорного моря існують села, селища й міста зі спільними проблемами. Для їх вирішення потрібна допомога національних і міжнаціональних інституцій, а також безперешкодне пересування капіталів та трудових ресурсів. “Це обов’язкова умова: громадяни, інвестиції і товари повинні вільно переміщатися через кордони, - наголосив Сергій Миколайович. - Як Закарпаття, Буковина, Львів є західною периферією України, так Словаччина, Угорщина, Румунія, Польща, Прибалтійські країни є східними окраїнами Західної Європи. Для того, щоб ми всі динамічно розвивалися, потрібно усувати перешкоди, які стоять на шляху нашої тісної співпраці. Візовий режим має бути не те що пільговий, а прозорий. Те саме стосується й податкового, інвестиційного клімату”.

Щодо перспектив нової Асоціації Сергій Ратушняк повідомив: вона має лобістів у Європарламенті, отож є шанси бути включеними до програми фінансування в його бюджет на 2010 рік.

До речі, ні український уряд, ні Президент до заснування Міжнародної асоціації в Ужгороді не мають ніякого відношення, їх збираються поставити до відома про підписання меморандуму постфактум.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  29/10/09, 11:15


№ 42 (562) Цьогоріч нас атакуватимуть одразу чотири віруси грипу

Це штами сезонного грипу “Брісбен” (2 підтипи групи А - H1N1 та H3N2 й один групи В), які циркулюватимуть одночасно з новим вірусом, відомим нам як “свинячий грип”, прогнозують епідеміологи. Проте не можна скидати з рахунку й високопатогенний штам вірусу пташиного грипу А (H5N1), що продовжує циркулювати у світі, каже Лариса Зарембо, лікар-епідеміолог міської СЕС.

Водночас спеціалісти повідомляють і про те, як захиститися від хвороби. Найбільш ефективним і науково обґрунтованим методом профілактики грипу є імунізація проти захворювання на сезонний грип, розповідає лікарка. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, в епідсезоні 2009-2010 рр. до складу вакцин мають входити штами: А/Брисбен/59/2007 (Н1N1), А/Брисбен/10/2007(Н3N2) та В/ Брисбен/60/2008. В Україні зареєстровані та дозволені до застосування 5 вакцин: французький “Ваксігрип”, швейцарський “Інфлексал В”, німецький “Флюарикс”, нідерландський “Інфлувак” та російський “Грипол плюс”.

Наразі захворювання на грип серед мешканців міста не зареєстровано, зазначила Лариса Олексіївна. Проте з погіршенням погодних умов, як і по всій країні, відзначається зростання рівня захворюваності на грип. Цього тижня офіційно зареєстровано 479 випадків ГРВІ, що на 20% перевищує минулорічний показник за аналогічний період. Серед недужих - 302 дітей та підлітків, 35% із них складають учнів ЗОШ. Минулого тижня відбулося засідання Надзвичайної протиепідемічної комісії, на якому затверджено “Комплексний план профілактичних, протиепідемічних та протиепізоотичних заходів в місті на період епідемії грипу, ГРВІ та захворюваності на пташиний грип та грип А (H1N1) на 2009-2010 рр. в м. Ужгороді”. Фахівці ж міськСЕС щоденно проводять моніторинг температурного режиму в закладах та установах. За результатами замірів головний державний санітарний лікар м.Ужгорода прийняв постанови про тимчасове припинення діяльності ряду освітніх закладів.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Країна)  -  29/10/09, 11:15


№ 42 (562) Мер вважає, що Володимира Симулика зробили цапом-відбувайлом, хоч зауважує: з понеділка той уже не був головлікарем

Затримання головного лікаря Ужгородського перинатального центру активно мусується в Інтернеті й обростає інсинуаціями на зразок того, що мер нібито пропонував 20 тис. доларів правоохоронцям за сприяння у вирішенні цього питання.

Електронні видання пишуть, що за отримання хабара у розмірі 500 дол. від родичів породіллі прокуратура видала санкцію на арешт Володимира Симулика, вона ж порушила кримінальну справу, хоча затримання проводив ВБЕЗ обласного управління міліції. Утім у центрі громадських зв’язків останнього від коментарів наразі утримуються, бо обставини ще з’ясовуються. Через значний суспільний резонанс прокоментувати цей прикрий випадок ми попро-сили міського голову Сергія Ратушняка.

“Почнемо з того, що ще минулого тижня я поставив Володимира Дмитровича перед фактом, що він звільнений, причому не за власним бажанням, а за певні порушення, - зауважує Сергій Миколайович.- Якщо я тричі на місяць приходжу до нього, а його нема на роботі, значить, він займається не своєю справою. З понеділка у пологовому будинку обов’язки головного лікаря мала виконувати інша людина, тож у якій ролі він знаходився в службовому кабінеті - не знаю. Після нашої з ним розмови я поїхав у Київ, Харків, Дніпропетровськ, повертаюся вночі - а тут виникають якісь питання.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  29/10/09, 11:15


№ 42 (562) “Доступне Закарпаття” для інвалідів зору розпочнеться з Ужгорода

Незабаром завдяки Ужгородській міській громадській організації інвалідів зору “Дивосвіт”, а головно з легкої руки її очільниці Оксани Богданець, котра розробила проект “Доступне Закарпаття”, відіслала його на конкурс і виграла грант у 100 тисяч гривень, у нас з’являться звукові світлофори й “маячки”. Про них зокрема та завдання програми загалом ми вирішили розпитати безпосередньо в її авторки.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

- Оксано Володимирівно, для початку розкажіть ужгородцям про свою організацію, адже вона відносно молода.

- У сучасному суспільстві склалася неадекватна думка про інвалідів зору, хоча ХХІ століття через новітні інформаційні технології збільшило можливості незрячих та людей зі слабким зором. Саме це спонукало групу активних інвалідів зору Ужгорода прийняти рішення про створення своєї громадської організації “Дивосвіт”. Вона діє з 1 лютого 2009 року і має на меті захищати права та інтереси цієї категорії людей, сприяти їх соціальній підтримці та всебічній реабілітації. Наразі ми займаємося створенням Інформаційно-реабілітаційного центру для дітей та молоді з вадами зору й членів їх сімей з аналогічною назвою - “Дивосвіт”, причому ефективно спів-працюємо як з органами влади, так і з громадою міста. Звернулися до мера Сергія Ратушняка з проханням виділити якісь квадратні метри для центру, і нам не відмовили: рішенням сесії Ужгородської міської ради надали нежитлове приміщення на пл. Ш. Петефі за символічну суму оренди. Його розташування є дуже зручним для осіб з вадами зору.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/10/09, 11:14


№ 42 (562) Іван Шутєв запрошує до зустрічі…

Народний художник України Іван Михайлович Шутєв знову на побаченні з глядачами на своїй персональній виставці в художньому музеї, яка відкривається 29 жовтня 2009 року.

Зустріч із мистецтвом - це завжди зустріч із життям. Бравурні райдужні полотна Івана Шутєва додають оптимізму. Що хвилює автора? З чим він прийшов до нас? Сама назва виставки - „Да святиться ім’я твоє” - звернення. Фраза, що відома всім і часто вимовляється автоматично. Святитися - значить бути світлим, чистим, одухотвореним. Практично однокореневі старослов’янські слова „свят”, „свєт”. Бути світлим, безгрішним, щирим і відвертим, без темних закутин у житті й душі. Іван Михайлович екстраполює це поняття до формату нашої культурної спадщини. Небайдужа йому вона. Відомо, що митець багато подорожує. З мандрівок привозить ескізи та полотна з видами старовинних церков та храмів. Ці пам’ятки історії століттями стояли на Верховині, а зараз часто занепадають через людську недбалість та жадобу до грошей. Художник не повчає прямо, а говорить мовою живопису - мовою небайдужою, емоційною. Пригадуються слова уславленого знавця російського зодчества, нашого земляка, академіка Ігоря Грабаря, який дерев’яні шатрові церкви називав „мареннями”, „мріями”. Підносилися вони над поселеннями, адже для храмів обиралося найкраще місце, в тиші і спокої, ближче до Господа. Створювали подібні церкви тільки ті професіонали-будівельники, яких називали майстрами. Народний художник України Іван Шутєв проводить паралель із побаченим у подорожах Швеціїєю та Норвегією. Тут вразило його дбайливе, турботливе ставлення громадян до своєї культурної спадщини. Навіть маленький дерев’яний храм був схований під рукотворний прозорий плексигласовий куб від суворої природи Півночі. Адже спадщина батьків - це надбання дітей. Це стосується і культури. Пам’ять народу - наша спадщина, традиції, звичаї, фольклор. Без пам’яті не може бути народу, бо тоді розпорошаться люди просторами світу. А „ім’я” народу має бути збереженим.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/10/09, 11:14


№ 42 (562) Будьте уважними до того, що їсте

Якість продуктів харчування нині є однією з найулюбленіших побутових тем. Безліч телевізійних програм, газетних публікацій та вуличних оповідок присвячені тому, що сучасна харчова промисловість України працює на те, аби повільно винищити все її населення. Звісно, людям, котрі все життя прожили в Радянському Союзі, невтямки, як може морозиво чи плавлений сирок бути шкідливим для здоров’я,- саме тому старше покоління, а разом з ними й усі інші громадяни зазвичай спокійно купують спред, завуальований під масло, чи гірчицю, виготовлену виключно з “хімії”.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Продукти, які містять різноманітні стабілізатори, барвники, емульгатори та замінники цукру, заполонили полиці українських магазинів так швидко, що споживачі зовсім не мали часу ознайомитися з новою рецептурою їхнього вмісту. Власне, деякий час люди взагалі не звертали увагу на незвичні Е у графі “склад продукту”, і лише потім з’явилася інформація про те, що ці Е нібито не дуже добре впливають на здоров’я.

Розповісти про якість нинішніх продуктів харчування ми попросили Віталія Танчинця, начальника Управління у справах захисту прав споживачів у Закарпатській області. Ця поважна структура здійснює контроль за виконанням конституційного права українців на якісні товари та послуги, здійснюючи перевірки і приймаючи скарги громадян стосовно будь-яких товарів та послуг. Як розповів нам Віталій Танчинець, протягом 9 місяців 2009 року до управління надійшло 275 скарг, із них 130 стосувалися незадовільної якості промислових товарів, 87 містили скарги на неякісно надані пос-луги, 51 - на продукти харчування, і 7 - на заклади харчування. Більша частина цих скарг надійша від мешканців Ужгорода - тут, каже начальник обласного управління у справах захисту прав споживачів, люди активніше відстоюють своє право на якісні товари й послуги і не шкодують часу для того, щоб прийти, поскаржитися й навіть домогтися того, аби повернути назад витрачені дарма кошти (про це свідчить той факт, що з 275 скарг, прийнятих цьогоріч, 220 були вирішені на користь споживачів).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Країна)  -  29/10/09, 11:13


№ 42 (562) В Ужгороді заборонено експлуатацію 26 ліфтів

Територіальне управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області провело планову оперативну перевірку ужгородських ліфтів на предмет їх безпечності при перевезенні пасажирів.

- Підсумок цієї роботи невтішний, - прокоментував результати перевірки головний державний інспектор ТУ Держгірпромнагляду по Закарпатській області Василь Василинчук, - спеціальним розпорядженням ми заборонили користування 26 ліфтами обласного центру, зокрема на вул. Минайській, Нахімова, Грушевського, Челюскінців, Можайського, 8-го Березня та на пр. Свободи. Ця запобіжна міра, без сумніву, викличе справедливі нарікання ужгородців. Але кожен із них, сподіваюся, між зручністю і безпекою зробить вибір на користь останньої.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/10/09, 11:13


№ 42 (562) Фахівці прогнозують дуже брудну передвиборну кампанію

У день старту передвиборної кампанії, 19 жовтня, до Ужгорода приїхали директор PR-групи “Politech” Тарас Березовець та директор центру “Соціополіс” Володимир Поляков із Києва. У прес-клубі вони розповідали журналістам про можливі розклади фаворитів президентської гонки, їхні рейтинги, нові технології, що використовуватимуться штабами кандидатів, тощо. Загалом висновок невтішний: ми знову обиратимемо кращих серед гірших, якоїсь реальної альтернативи “важковаговикам”, судячи з відсотків підтримки, так і не з’явилося.

Взагалі-то, на час реєстрації кандидатів у Президенти - з 19 жовтня до 6 листопада - будь-яка передвиборна агітація заборонена. По ідеї, політсили мали познімати всі свої зовнішні носії реклами, притримати матеріали такого характеру в ЗМІ. Проте в Ужгороді, як і по всій Україні, бігборди висіли і висять. Столичні гості кажуть, що там є маленька хитрість: у випадку чого цю політичну рекламу завжди можна назвати соціальною. Доведи потім, що “Вона працює. Вона - це Україна”, або ж “Почую кожного” мають не соціальне спрямування. Тож на практиці передвиборна кампанія почалася задовго до її офіційного старту (чи не відразу після завершення попередньої) і триває, незважаючи на обмеження.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  29/10/09, 11:12


№ 42 (562) Владика Мілан: “Господи, Ти дав мені п’ятого сина, тож якщо буде Твоя воля, візьми його служити Тобі”, - молила Бога моя мама після мого хрещення”

Владика Мілан Шашік в Ужгороді замалим 7 літ. Відпрацювавши 6 років в Апостольській Нунціатурі в Києві та два - в рідній Словаччині, він знову попросився в Україну. І таким чином потрапив на Закарпаття: спочатку в Перечин, а за 2,5 року - в Ужгород, де очолив Мукачівську греко-католицьку єпархію. За доволі короткий час єпископ Мілан зумів стати не лише справжнім духовним отцем для понад 300-тисячної пастви, а й одним із найпопулярніших і шанованих городян. Зізнається, що й сам устиг прикипіти душею до нашого міста та його людей і хотів би ще чимало для них зробити. Він відкритий для спілкування, його слово переконує і розраджує, а все, що робить для греко-католицької громади, дає привід для захоплення. Тому цьогорічне обрання Апостольського адміністратора владики Мілана Почесним громадянином Ужгорода є цілком логічним визнанням його заслуг.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

- Владико, офіційно громадянином України ви є трохи більше півроку, з березня 2009-го. Проте проживаєте тут значно довше. За яких обставин уперше потрапили сюди?

- Після 2-річного навчання в Римі у 1992 році я був запрошений на працю в Апостольську Нунціатуру в Києві. А перед тим, як поїхати до столиці, 2 місяці, до початку жовтня, провів на Закарпатті, щоб адаптуватися.

- І якою вам видалася Україна?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/10/09, 11:12


№ 42 (562) Презентація видань в єпископській резиденції стає доброю традицією

На цьому закцентував проректор Закарпатського художнього інституту мистецтвознавець Михайло Приймич під час нещодавньої презентації книжки ужгородки, прихожанки Хрестовоздвиженського кафедрального собору Олександри-Лесі Боднар “Тайна втілення. Образ Ісуса Христа в сакральному мистецтві” в резиденції єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії. У цих стінах за участю владики Мілана, авторів та видавців журналістам услід за ґрунтовним дослідженням закарпатських іконостасів Михайла Приймича та спогадів репресованого греко-католицького священика Стефана Бендаса, підготовлених до друку його сином отцем Даниїлом, представили вже третє видання, і це справді стає доброю традицією.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

“Я радий, що в часи, коли всі нарікають на економічну кризу, робиться й багато хорошого, і ми можемо це побачити”, - зазначив єпископ, відкриваючи презентацію. До речі, першими з цією книжкою познайомилися відвідувачі 16-го Форуму видавців у Львові, з-поміж котрих вона викликала неабиякий інтерес. Воно і не дивно, бо подібного дослідження в Україні досі не було. На думку ж видавців - директора видавництва “Карпати” Віктора Браславця та головного редактора Бориса Кушніра, - науково-популярна, гарно проілюстрована розповідь теолога і мистецтвознавця Олександри-Лесі Боднар про втілення образу Ісуса Христа у різні епохи історії буде цікава не лише тим, хто вивчає теологічні дисципліни й історію мистецтва, а й усім, хто прагне долучитися до прекрасного сакрального. Більше того, рецензент книжки, професор Люблінського католицького університету (в якому пані Леся навчалася на відділі фундаментальної теології, а згодом і захистила магістерську роботу з питань зображення Ісуса Христа в історії сакрального мистецтва) пан Кляуза повідомив про те, що це дослідження нині використовується як курс лекцій для студентів університету, і згодом він має намір перекласти її польською.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/10/09, 11:11
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS