Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 14/09/09№ 35 (555) Новосілля. Ужгородський соцзахист оновився за європейськими стандартами

Цього тижня відбулася святкова подія для працівників управління праці та соціального захисту Ужгородської міської ради та безпосередньо для підопічних управління: червону стрічку відреставрованого та оснащеного за європейськими стандартами закладу урочисто перерізали міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк та начальник цього управління Галина Гецко.

На офіційному відкритті Сергій Миколайович констатував: “Ця подія свідчить, що історична будівля на пл. Ш. Петефі слугуватиме місту та тисячам його городян - соціально незахищеним верствам, а не кільком військовим, завданням котрих було двічі на рік організувати військовий призов. Ужгородський військкомат від міської влади отримав альтернативу цьому приміщенню, яке зараз стало достойним і зручним центром для роботи з відвідувачами управління праці та соціального захисту”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  14/09/09, 09:25


№ 35 (555) Першовересень в Ужгороді

У вівторок ще напередодні притихле й малолюдне місто завирувало квітчасто-стрічкастими потоками школярів, котрі стікалися до своїх альма-матер на свято Першого дзвоника. На вихованців чекали 30 освітянських закладів, з-поміж яких 3 гімназії, 3 ліцеї, 10 НВК, і кожен подбав про те, аби зустріч зі школою була яскравою й незабутньою.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

*Так, першокласники лінгвістичної гімназії імені Т.Г. Шевченка, яких на лінійці привітав загальний улюбленець Шрек (це подарунок співдружнього лялькового театру), побачили, що їм належить влитися у велику і дружну сім’ю гімназистів, котрі не лише успішно вчаться (традиційно вони в лідерах за кількістю переможців всеукраїнських олімпіад різного рівня), а й мають неабиякі таланти: танцюють, співають і навіть знають Шевченківський “Заповіт” 8-ма мовами. Порадів за нинішніх учнів і випускник 1993 року Б. Ганчин, представник 3-го покоління династії, що з 60-х років постійно поповнює лави учнів цього закладу: вони гідно тримають високу планку рідної школи. Відтепер тут звірятимуть час за найбільшим у місті годинником, який подарував колишній випускник, а нині голова батьківського комітету, депутат міської ради Олексій Химинець як символ відліку успішного навчального року для гімназистів.

*Свято Першого дзвоника в угорськомовній гімназії, гостями якого вже традиційно є провідний консул Генерального консульства Угорської Республіки в Ужгороді Томаш Віціан та один із перших найстаріших гімназистів Леонтін Бачинський, було багате на відзнаки. Зокрема їх отримали автор єдиного нині діючого шкільного веб-сайту Антал Клімко (оскільки юнака не було на лінійці, то подарунок від депутата міської ради, спонсора міського конкурсу на створення кращого шкільного веб-сайту Ігоря Барана прийняв його вчитель інформатики Ференц Біров); учителька української мови та літератури Клара Рего, чий кабінет визнано найкращим в обласному огляді-конкурсі кабінетів української мови шкіл національних меншин; та учениця 9 класу, Габріела Деренак, котра брала участь у конкурсі малюнку під егідою Чиказького університету “Голодомор очима дітей”. Водночас декан гуманітарно-природничого факультету з угорською мовою навчання УжНУ, депутат міської ради Олександр Шпеник запропонував закладу співпрацю з науково-дослідної роботи старшокласників зі своїм факультетом.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  14/09/09, 09:25


№ 35 (555) Факти

Четверговий візит крайового отамана Закарпатської області, генерал-майора козацтва Андрія Дояренка став продовженням співпраці між козацьким осередком та Сергієм Ратушняком.

На День Незалежності міському голові отаман Дояренко вручив булаву, а зараз - універсал (посвідчення), що підтверджує статус Почесного отамана ЗОО Всеукраїнської громадської організації “Козацька територіальна оборона України”.

Сергію Миколайовичу також подарували 2-томне видання про Й. Сталіна “Повернул истории бег” (автор - верховний отаман, головнокомандувач КТОУ, генерал армії козацтва Віктор Сєдих) та книжку, що відображає події в Афганістані, учасником яких був автор Віталій Раєвський як командир десантно-штурмової бригади (потомок героя війни 1812 року генерала М. Раєвського). С. Ратушняк був приємно вражений і з радістю прийняв подарунки.

• • •

З нагоди Дня підприємця міська влада запросила близько 30 кращих підприємців міста на невеличкий фуршет та вручення грамот.

Щороку різні відділи міської ради та викон-кому, управління Пенсійного фонду та соціального захисту, податківці тощо подають кандидатури на визначення тих підприємців, котрі працюють у своїй галузі найуспішніше, - саме їм представники влади вручають почесні грамоти з нагоди професійного свята. Оскільки міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк вимушений був працювати на засіданні сесії, підприємців вітав його заступник Володимир Химинець. Він щиро подякував цим ужгородцям за те, що в часи економічної скрути вони не піддаються труднощам, а продовжують успішно працювати, допомагаючи наповнювати міський бюджет, опісля чого вручив кожному грамоту за вагомий внесок у розвиток підприємницької діяльності міста.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  14/09/09, 09:24


№ 35 (555) Ужгород в об’єктиві камери

Наступного тижня наша країна відзначатиме День українського кіно. І хоч у нас прийнято говорити й думати, що українська кіноіндустрія переживає часи занепаду, з року в рік усе більше людей намагається спростувати цю думку, знімаючи фільми, які не соромно показати ані в Україні, ані за її межами.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Ви спитаєте, який стосунок до виробництва фільмів має Ужгород? Прямий. Адже те, що наше місто не славиться відомими на увесь світ титулованими режисерами, котрі б знімали щось на зразок “Титаніка”, зовсім не означає, що в нас немає пристрасних фанатів кіно.

Перші з них об’єдналися в Клуб кінолюбителів ще в кінці 70-х років минулого століття. Ця структурна одиниця облпрофради налічувала 5 штатних працівників, але об’єднувала аматорів і професіоналів усієї області. З 1980-го по 1989-й роки директором обласного Клубу кінолюбителів був Олег Ладижець, відомий крайовий журналіст і керівник Центру журналістських досліджень. Нашій газеті він розповів, що зацікавився виробництвом стрічок ще за тих часів, коли співпрацював як сценарист із Київською кіностудією художніх фільмів ім.О.Довженка. В обласний клуб кінолюбителів Олег Ладижець намагався залучити всіх, хто бажав спробувати себе у зніманні фільмів. Згадує, що тоді це був досить трудомісткий процес, адже працювати доводилося з громіздкими кінокамерами, які записували відзнятий матеріал на стрічку. Власне, це не заважало членам клубу виготовляти чудові кінофільми, які повсякчас брали участь у різноманітних (подекуди навіть республіканського рівня) фестивалях аматорського кіно. Олег Ладижець згадує, зокрема, рахівського лісівника Івана Шелевера, котрий неодноразово вигравав призи за свої надзвичайно сильні документальні фільми про природу Карпат. А ще зізнається, що й сам був автором понад 20 стрічок, більшість з яких, на жаль, донині не збереглася. Найбільше журналістові запам’яталися зйомки напівдокументального-напівхудожнього фільму “Посмішка відьми”, котрий у 1988 році також брав участь у республіканському конкурсі аматорського кіно. Стрічка розповідає про історію Ужгорода, а точніше так званої “відьмачої ями”, яка знаходилася в рові біля Ужгородського замку і в якій спалювали жінок, підозрюваних у відьмацтві. Олег Ладижець розповів, що, за його дослідженнями, біля “відьмачої ями” в давні часи знаходився монастир домініканського ордену, який активно боровся з єрессю і займався інквізицією, тож про цей цікавий факт із життя міста було вирішено зняти фільм. “Посмішка відьми” хоч і не стала в 1988 році переможцем республіканського фестивалю аматорського кіно, та все ж отримала чимало схвальних відгуків. Його автор зізнається, що не зберіг і цей, мабуть, найбільш серйозний з усіх своїх проектів.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  14/09/09, 09:24


№ 35 (555) Ремонт доріг, підготовка до опалювального сезону, благоустрій міста та ОСББ - нинішні першочергові завдання департаменту міського господарства Ужгорода

Цього тижня у прес-центрі ГО “Нове Закарпаття” із журналістами зустрівся начальник департаменту міського господарства Ужгорода Віктор Мартин. Віктор Іванович зупинився на основних питаннях, які турбують як владу, так і городян: підготовка міста до опалювального сезону, поточний ремонт основних та внутріквартальних шляхів, створення об’єднань співвласників будинків.

Начальник департаменту міського господарства констатував: зобов’язання влади щодо ка-пітального ремонту доріг виконані на 95 відсотків. Залишилося лише відремонтувати кілька немагістральних вулиць (Локоти, Довбуша, Фучіка), на яких ці роботи будуть завершені до кінця місяця. До слова, ремонт ужгородських доріг проводиться за рахунок коштів, отриманих як від транспортних надходжень (5 млн. 136 тис. 700 грн.), так і з цільового фонду (8 млн. 644 тис. 400 грн.), і ці гроші на сьогодні практично освоєні. До кінця року від транспортного збору, розповідає Віктор Мартин, ще очікується надходжень приблизно на суму 3-4 млн. грн. Коли міський бюджет отримає ці кошти, він одразу спрямує їх на ремонт ще кількох вулиць до початку заморозків. Віктор Іванович також поінформував, що з обласним Управлінням автомобільних доріг є домовленість про переведення коштів із вул. Минайської (оскільки там уже зробили ремонт і вона цілком придатна для повноцінної експлуатації) на ремонт об’їзної дороги в районі вулиць Легоцького та Можайського. Тут підготовчі ремонтні роботи проведуть за рахунок міста, а облавтодор прокладе асфальтне покриття, і таким чином дорога стане готовою для проїзду транспорту, в т. ч. вантажного. Віктор Мартин наголосив: проїзд вантажівок по вул. 8 Березня, Ген. Свободи заборонено, а дорожні знаки, які це регламентують, уже встановлено.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  14/09/09, 09:22


№ 35 (555) Ужгород і ужгородці

Старовинний Ужгород - дивовижне місто-музей. Воно має свою непросту біографію. Історичний та художній портрет Ужгорода і його мешканців епохи останніх 200 років, від часу зведення комітатського будинку (ратуші), привернув нашу увагу. Специфічним часовим тунелем від ХІХ до ХХІ століття проведе глядача виставка, присвячена 200-річчю спорудження будівлі ратуші, яка відкриється наступної п’ятниці, 11 вересня, о 16.00. Зусилля спеціалістів двох музеїв - художнього і краєзнавчого - були спрямовані на належне висвітлення теми „Ужгород та ужгородці” засобами історичної науки, краєзнавства й образотворчого мистецтва.

Людмила БІКСЕЙ, Ужгород

Особливий інтерес виникає в нас до будівлі „жупного дому”, адже понад 30 років вона є домівкою Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая. Небагато матеріалів збереглося про саму ратушу. Більше є легенд. Масивна пізньо- барокова споруда привертає увагу, підносячись над містом разом із замком, єпис-копатом, Горянською ротондою. Дата закладення фундаменту будівлі не зафіксована. Не диво, адже у XVIII-XIX століттях усі документи міста вміщалися в маленькій скриньці й за потреби переносилися з будинку в будинок.

Початок будівництва припадає, ймовірно, на кінець XVIII - початок XIX ст., коли наджупаном комітату Унг був Іштван Перені. До 1807 року місто не мало адміністративного будинку. В цьому й не виникало потреби. Ужгород на той час був маленьким містечком. До початку XVIII ст. ним керували офіціаліси, тобто урядники, яких призначав, а потім затверджував власник міста (це були Другети). Тільки в 1838 році Ужгород став самоврядним, хоча повна самоврядність була здобута тільки на початку ХХ ст. Під час виборів 1872 року голову міської управи вже називають не старостою, а мером.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  14/09/09, 09:22


№ 35 (555) Оксана Передрій: “Медицина - це те, що мені до душі і що співзвучне моєму я”

Вона дочка шанованих в Ужгороді людей - Марії Іванівни та Андрія Михайловича Шекетів, дружина авторитетного науковця Олександра Передрія, сестра талановитого лікаря Мирослава Шекети. Проте й сама є не менш відомою. Оксана Передрій утвердилась як чудовий педіатр, фаховий ендокринолог та успішний керівник. А відомість найрідніших людей хіба позначилася на бажанні бути не гіршою за них. І це їй вдалося. Окрім того, що Оксана Андріївна справжній професіонал, про що свідчать і її вища категорія дитячого ендокринолога й перша з організації та управління охороною здоров’я, вона гарна людина, котру оточуючі цінують за мудрість та виваженість, небайдужість і чуйність.

Нині, в день свого ювілею, Оксана Андріївна є гостею наших “Суботніх зустрічей”.

НАША ДОВІДКА. Оксана Передрій народилася 5 вересня 1954 року в Ужгороді. У 1977 році закінчила медичний факультет Ужгородського державного універ-ситету. Інтернатуру з педіатрії проходила в обласній дитячій клінічній лікарні в Мукачеві. Там же розпочала лікарську практику дільничним педіатром. З 1979 року працює в Ужгородській міській дитячій лікарні спочатку дільнич-ним педіатром, згодом ендокриноло-гом та завідувачем педіатричного відділення № 1. З грудня 2002 року очолює МДКЛ. Заміжня. Має двох дітей та двох онуків.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

- Оксано Андріївно, як давно ви в медицині?

- Понад 30 років, а точніше - з 1976-го, коли ще студенткою медфаку почала працювати медичною сестрою в ЛОР-відділенні міської лікарні, де завідувачем був Йосип Васильович Машкаринець. Саме в цього шанованого й улюбленого всіма керівника я отримала перші й, без перебільшення, безцінні практичні знання з медицини, а також уроки сумлінного ставлення до своєї справи.

- З огляду на чималий власний досвід скажіть: як стають медиками? Зрозуміло, що для цього фахової освіти замало.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  14/09/09, 09:21


№ 35 (555) День Незалежності на Хортиці зініціювали ужгородські велобайкери та Наймасовіший європейський велопробіг

Два дні, 23-24 серпня, острів Хортиця приймав понад півтори тисячі молодих людей з усієї України, котрі відгукнулися на ініціативу ужгородських велобайкерів відсвяткувати тут День прапора і День Незалежності.

Така акція, на переконання її організаторів - Громадського альянсу “Рідний Ужгород” та клубу “Велобайк Закарпаття”, - ефективно працює на ідею єдиної України, бо саме в неформальному, позбавленому політичного забарвлення спілкуванні налагоджуються дружні контакти. А Хортицю вони обрали для зустрічі через те, що це острів свободи, де зароджувалася наша незалежність.

Акція стартувала в Ужгороді 11 серпня, а за 2 дні 30 велосипедистів вирушили в подорож Україною. Це була вже не перша їхня веломандрівка. Торік вони об’їздили все Закарпаття, побували в Одесі, Кам’янці-Подільському й Тернополі, а День Незалежності зустріли на київському Майдані. “Загалом ідея велоподорожей виникла в нас ще 2,5 року тому, - розповідає Анатолій Синишин, голова Громадського альянсу “Рідний Ужгород”, президент клубу “Велобайк Закарпаття”. - У сучасному житті всі поспішають, живуть у напруженому ритмі, натомість ми вирішили об’єднати однодумців навколо велосипедного руху. Адже цей вид спорту дає змогу не лише змагатися, а й цікаво проводити дозвілля. Це і здоровий спосіб життя, і підтримка екології. Крім того, можна побачити красиві мальовничі місця”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Новини, Країна)  -  14/09/09, 09:21
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS