Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 07/09/09№ 34 (554) Сергій Ратушняк: “Сьогодні ми - держава, яка може не відбутися. А я хочу, щоб вона відбулася”

День Незалежності цьогоріч святкували разом із Днем Державного прапора України. Перші офіційні урочистості відбулися в неділю, 23 серпня. Біля пам’ятника воїну-визволителю поблизу словацького кордону міський голова Сергій Ратушняк, голова Українсько-угорської демократичної спілки Єлизавета Лях та голова крайового товариства “Просвіта” Павло Федака підняли попередньо освячений представниками різних конфесій жовто-блакитний стяг, після чого перед присутніми виступив мер Ужгорода.

Промова, присвячена Незалежності, не грішила надуманою пафосністю. Реалії не ті. “Держава існує тоді, коли має свою територію, валюту, систему законів, певні культурні й духовні цінності, - наголосив Сергій Миколайович. - Усі ці атрибути ми нібито маємо, але чи маємо насправді свою державу? Вона відбувається тоді, коли весь її інтегрований потенціал - земельний, промисловий, транзитний, фінансовий, духовний, інтелектуальний - працює на неї. І коли плоди праці колективів, регіонів - від сировини до космічних розробок - працюють на політичну націю. (Кажу політичну, бо етнічно навіть тут серед нас є представники з 30 різних народностей і національностей). А в нас плоди, які витискаються з цієї країни, належать не народу. І тому ми не маємо можливості підтримувати достойні, з року в рік зроста-ючі, стандарти життя. В сусідніх Словаччині, Угорщині, у котрих сировинних ресурсів - як у мене волосся на голові, рівень життя у 4 рази вищий, ніж у нас. Наш потенціал співвідносний із потенціалом Німеччини, а подивіться, де ми і де вони. Результати нашої праці присвоюють кримінальні клани. Нам потрібно забрати їх для себе, для наших дітей, бабусь і дідів, і тоді будуть у нас і пенсії, і наука, і дороги, і правоохоронні структури. Бо наразі в Україні системна духовна криза. Нині труд міліціонера, митника, чиновника майже не оплачується державою. Тобто держава робить вигляд, що його оплачує, а кожен із них, у свою чергу, робить вигляд, що за ту зарплату згоден працю-вати. Це роз’їдає нас. Ми повинні плоди нашої спільної праці, нашого інтегрованого багатства поставити на службу народу, інакше не будемо мати держави. І тоді центробіжні тенденції Закарпаття, Буковини, Криму, Галицької Асамблеї, Криворізько-Донецької Республіки можуть не те що реалізуватися, а й стати єдиним порятунком від громадянської війни й кровопролиття. Проте в нас іще є шанс змінити все на краще. І я пропоную зробити це мирно, з бюлетенями, а не зі зброєю в руках, переконуючи один одного, обговорюючи це питання і в підсумку обираючи керманичів правильно. Сьогодні ми - держава, яка може не відбутися. А я хочу, щоб вона відбулася і стала не просто відносним географічним центром Європи, а її частиною. Щоб до нас намагався приєднатися Євросоюз, а не ми стояли навколішки в черзі, чекаючи, коли вони нас приймуть. За велику й могутню Україну! Слава Україні!”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  07/09/09, 09:16


№ 34 (554) В Ужгороді може з’явитися пам’ятник ліхтарнику єврейської національності

Його автор - скульптор Михайло Колодко, ужгородець, випускник Львівської академії мистецтв. Наступної середи проект розглядатиме науково-художня рада, а наразі міський голова Сергій Ратушняк оголосив про широке громадське обговорення цього пам’ятника.

Від Михайла Івановича ми дізналися, що ідея пам’ятника єврейському ліхтарникові належить меру. Він висловив її ще рік тому, коли спілкувався зі скульпторами, розглядаючи їхні пропозиції щодо облаштування проспекту Свободи. “Мені ця думка відразу сподобалася, і я вирішив втілити її в життя. - каже пан Колодко. - Це буде алегорична, символічна фігура, хоча її прототип - реальний ужгородець єврейської національності, дуже ерудований, із двома вищими освітами, котрий вручну, за допомогою обценьок, протягом 40 років запалював старі електричні ліхтарі в центрі міста. Адже тоді вимикачі були окремо на кожному з них, і ввечері їх треба було включати, а вранці - виключати, не те що зараз - усе робиться натисканням однієї кнопки”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  07/09/09, 09:16


№ 34 (554) Вітання Сергієві Ратушняку надіслали з усіх куточків країни

До Дня Незалежності України міському голові Ужгорода Сергієві Ратушняку надійшло стільки листівок із привітаннями, що можна не сумніватися в підтримці та повазі до нього урядових осіб і посадовців різного рівня.

Зокрема теплі слова надійшли від голови Ради національної безпеки і оборони України Раїси Богатирьової, міністра регіонального розвитку та будівництва України Василя Куйбіди, голови Державного комітету України із земельних ресурсів О.Кулініча, народного депутата України О.Буряка, міських голів Луганська, Сумів, Сімферополя, Харкова, Рівного, Кривого Рогу, Хмельницького, директора Закарпатського обласного центру зайнятості, начальника Чопського прикордонного загону, начальника ГУМВС України в Закарпатській області та багатьох інших. Вітали Сергія Миколайовича і прості громадяни, котрі надіслали слова подяки за його громадянську позицію та висловили підтримку в боротьбі за кращу Україну. Цікавим виявився і лист від луцької приватної адвокатської компанії “Конфідент”, президент та адвокати якої не лише привітали міського голову Ужгорода зі святом, а ще й запропонували консультативну чи іншу правову допомогу. “У випадку вашого звернення по справах, пов’язаних із боротьбою проти світового сіонізму, адвокатська допомога буде надана вам безоплатно”, - написали вони.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  07/09/09, 09:15


№ 34 (554) Управління муніципальної міліції уповноважили складати адмінпротоколи за паління у недозволених місцях

Минулої п’ятниці на засіданні виконкому Ужгородської міської ради у світлі Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” та відповідного рішення нашої міськради прийняли рішення №212, яким уповноважили та надали право посадовим особам управління муніципальної поліції складати протоколи про адміністративні порушен-ня, передбачені ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Себто за куріння в місцях, де це заборонено законом, а також місцях, визначених рішенням міськради від 23.05.2008 р. (ідеться про Програму зменшення шкідливого впливу куріння тютюнових виробів на здоров’я населення на території м. Ужгорода на 2008-2012 роки”, яку наша газета свого часу друкувала), порушникам “світить” накладання штрафу від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів. Якщо ж когось уже притягали до відповідальності з цього приводу і протягом року знову впіймали на гарячому - штраф сягне від 5 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада, Новини)  -  07/09/09, 09:15


№ 34 (554) До відома ужгородців

Традиційно до Дня міста Ужгородська міська рада відзначає тих ужгородців, котрі зробили найбільш помітний внесок у розвиток міста, своєю невтомною працею примножили його здобутки в економічній, освітній, культурній та інших галузях, а також беруть активну участь у громадсько-суспільному житті.

Саме цього дня міський голова вручає Почесну відзнаку Ужгородської міської ради. Пропозиції щодо претендентів на ці високі звання вносять трудові колективи та громадські організації міста.

Ужгородська міська рада звертається до трудових колективів та громадських організацій міста з проханням подати до 14 вересня 2009 року на розгляд міської ради пропозиції щодо кандидатур для присвоєння Почесної відзнаки Ужгородської міської ради за таким зразком:

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  07/09/09, 09:14


№ 34 (554) Зворотний зв’язок

До редакції звернулася група мешканців вулиці Перемоги, котрі попросили з’ясувати, чому через цю вулицю не пролягають автобусні маршрути. Жителям багатьох багатоповерхівок “нового” району доводиться йти на зупинку аж до ринку на Заньковецької або Легоцького, а це досить незручно. І якщо з “нового” району до центру через вулицю Перемоги їде маршрутне таксі № 7а, то зворотний маршрут чомусь не відпрацьований, хоч раніше тією частиною міста також курсували автобуси.

За коментарем ми звернулися до виконуючого обов’язки начальника міського відділу промисловості, транспорту, зв’язку та з питань державного технічного нагляду Юрія Драшкоці, котрий розповів, що до них уже не раз зверталися з проханням відновити проїзд громадського транспорту через вулицю Перемоги.

Усі пропозиції мешканців того району міста були розглянуті й узяті до уваги. Детальніше міський відділ переглядатиме маршрутну сітку наступного року, оскільки мікрорайон між вулицею Перемоги й Слов’янською набережною ще остаточно не розбудований (там зводиться одразу кілька житлових комплексів). Щойно забудовники завершать свої проекти й до нових осель в’їдуть мешканці, для їхнього обслуговування введуть і нові маршрути, обіцяють у міському відділі промисловості, транспорту, зв’язку та з питань державного технічного нагляду.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  07/09/09, 09:14


№ 34 (554) Країну чекає реформа місцевого самоврядування

Жодного пересічного громадянина нашої країни не потрібно переконувати в тому, що реформа вже давно назріла, адже система відносин “центр - периферія” в Україні вже давно застаріла й регресує. Але оскільки занадто великою залишається спокуса керувати всім і вся з Києва, ділитися владою з місцевим самоврядуванням центру аж ніяк не хочеться. Тому ще з 1991 року триває нескінченна дискусія про перерозподіл повноважень і не доходять руки до реформи місцевого самоврядування, яке становить фундамент державної будівлі країни.

Та час не стоїть на місці. І вже 29 липня 2009 року розпорядженням КМУ № 900-р схвалено Концепцію реформи місцевого самоврядування, котра розроблялася Мінрегіонбудом за участю міжвідомчої комісії протягом декількох років і яка передбачає внесення кардинальних змін у діяльність органів місцевого самоврядування в Україні.

Головна причина реформи - сьогоднішня подрібненість адміністративно-територіальних одиниць: в Україні - 12 тис. сільрад та 500 районів.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада, Новини, Країна)  -  07/09/09, 09:13


№ 34 (554) Від загального - до конкретного. Такі запитання ставили під час “гарячої лінії” головному податківцю Ужгорода Марії Бадиді

“Гаряча лінія” з проблем оподаткування справді була гарячою. Ужгородці активно телефонували, цікавлячись як загальними й, мовити б, теоретичними питаннями, так і шукаючи поради у вирішенні своїх конкретних ситуацій. Начальник ДПІ в м. Ужгороді Марія Бадида дала вичерпні відповіді всім. Думається, вони становитимуть інтерес і для наших читачів.

• Першою зателефонувала ужгородка, котра не відрекомендувалася. Вона спитала, як податківці справляються із виконанням бюджету в умовах фінансової кризи?

- За підсумками 7 місяців зведений бюджет ми виконали на 100% і мали непогане зростання порівняно з показниками минулого року. Місцевий бюджет, затверджений Мінфіном, теж витягнули, проте той, що приймали на сесії міської ради, - ні: не вистачило 7%. Тобто виконання становить 93%. Ми взяли на себе трохи завищені зобов’язання.

Редакції “Ужгорода” Марія Петрівна додатково пояснила: “Зростання місцевого бюджету до мінфінівських планових показників сесія міськради затвердила на рівні 10% зі скидкою на кризу, хоча раніше воно становило 30-40%. Але, на жаль, і це виконати не вдалося. Тих 7%, яких ми недобираємо, - це приблизно 6 млн. грн. Зрозуміло, що така ситуація негативно впливає на видаткову частину міста, тому є проблеми із затримкою зарплат - наразі у межах одного місяця. Але якщо до кінця року збережеться подібна тенденція, то захищені статті (зарплату, енергоносії, харчування та медикаменти) ми ще зможемо фінансувати, проте майже не залишиться коштів на міське господарство, і це найстрашніше. Думаю, жителі міста бачать, що наразі проводяться досить великі роботи з благоустрою парків, скверів, внутріквартальних територій, ремонту магістральних шляхів. Якщо грошей не буде, то, звісно, їх зведуть до мінімуму. Але, сподіваємося, період відпусток скоро закінчиться, і наші підприємці активізуються. Адже багато з них пов’язані з зовнішньоекономічною діяльністю, зокрема ті, що працюють із давальницькою сировиною, а Європа у другій половині липня-серпні відпочиває. Тож, маємо надію, з вересня справи щодо наповнення муніципального бюджету таки підуть краще.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  07/09/09, 09:13


№ 34 (554) Відкрити для себе Лесю Українку запрошує “Бавка”

За тиждень, наступних суботи та неділі, театр ляльок “Бавка” після літньої перерви знову збере у своїх стінах поціновувачів мистецтва лялькарів. І, звісно, не обійдеться без приємних несподіванок. Причому як для постійного юного глядача, так і для зрілого: у новому, 29-му театральному сезоні тут не збираються відходити від успішно зреалізованої в “Недотепі із Вертепа” та “Енеїді” ідеї створення постановок для дорослих, яка ламає стереотип, що театр ляльок працює лише для дітей.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Першою виставою, яку побачать малюки в неділю у звичні години (об 11-й та 13-й), буде “Поросятко Чок”, що входить до “золотого” фонду “Бавки”. “Якщо вистава хороша, вона має довге життя”, - каже головна режисерка театру Наталія Орєшникова. Так сталося і з “Поросятком”. Воно є майже ровесником театру - на сцені йде чверть сторіччя й однаково захоплено сприймається як 25 років тому, так і нині.

Проте родзинкою початку сезону стане прем’єрний показ вистави для молоді та дорослих “Лісова пісня” за Лесею Українкою, якому буде відведено два вечори: суботній та недільний. Ідея постановки відомого й дуже непростого твору видатної письменниці належить надзвичайно талановитому білоруському режисеру Олегу Жюгжді. “Мавку” я покохав дуже давно… І ось тепер так склалося, що це моє старе кохання постає у зримих образах, ясних і туманних, реальних і примарних, - сказав він. - “Пісня” ніколи не була для мене суто фольклорною п’єсою. Напевно, так само заманливо вона б лунала всіма слов’янськими мовами. Тому що це класика, а класика належить усім… Але я завжди хотів почути, як звучать останні слова Мавки її рідною українською: “Грай же, коханий, благаю!”. (До речі, до постановки в Ужгороді режисер знав лише російськомовний варіант твору).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  07/09/09, 09:12


№ 34 (554) У Шелестівській церкві обвінчали вже дві подружні пари

Старовинні дерев’яні храми в наших закордонних сусідів користуються неабиякою популярністю. Їх старанно оберігають, а для того, щоб обвінчатися у віками намоленій церкві чи охрестити там дитину, вичікують велику чергу.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Повернути до життя надзвичайно красиву Шелестівську церкву 1777 року, яка є окрасою обласного музею народної архітектури та побуту, спробувала Мукачівська греко-католицька єпархія. Саме її представники запропонували дирекції музею започаткувати недільні богослужіння та проведення обрядів вінчання й хрещення. Тож тепер кожної неділі об 11.30 вірників греко-католицького віросповідання, а також усіх охочих на службу скликають дзвони старовинної дерев’яної церкви.

Директор скансену Габріела Андял розповіла, що музейні працівники вже давно хотіли перетворити храм зі статичної пам’ятки сакрального мистецтва на діючу церкву, яка б відтворювала побут закарпатців. На жаль, у радянські часи годі було й мріяти про те, щоб відновити в ній проведення богослужінь, не наважувалися на таке й донедавна, адже храм, який перевезли на Замкову гору ще 1974 року, конче потребував реставрації. Після того, як музей нарешті отримав кошти на довгоочікуване оновлення пам’ятки, церкву укріпили, повністю замінили покриття зі смерекових шинглів та дубових гонтів (усі покрівельні роботи виконувала ліцензована фірма “Наша спадщина”), а всередині фахівці вищої категорії провели реставрацію ікон XVI, XVII, XVIII століть. Слід сказати, що храм із Шелестова був перевезений до скансену без внутрішнього оздоблення, тож нинішній інтер’єр церкви не є оригінальним. Утім фахівці зробили все, щоб відтворити його ймовірний вигляд, зокрема оформили іконостас та прикрасили стіни церкви колекцією старовинних ікон, написаних за всіма канонами тогочасного іконописного мистецтва. Усе оздоблення Шелестівської церкви музейні працівники привезли з численних науково-дослідних експедицій краєм - більшість з цих ікон, ряс та іншого церковного начиння вдалося врятувати від знищення ще в 50-х роках минулого століття, адже в гірських селах не надто цінували старовину.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  07/09/09, 09:11
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS