Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 05/08/09№ 29 (549) Ужгородську дитячу залізницю прийнято в комунальну власність міста

Минулотижневе засідання сесії Ужгородської міської ради нарешті поставило крапку в тривалих пересудах стосовно подальшої долі дитячої вузькоколійки, яку “Укрзалізниця” кілька років тому закрила через нерентабельність.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Нещодавно наша газета вже писала про те, що керівництво Укрзалізниці не планувало відновлювати роботу маленького потяга і чекало пропозицій від міської або обласної влади щодо прийняття цього об’єкта на баланс однієї з них. З об’єктивних причин жоден з органів самоврядування довго не наважувався зробити це, адже утримання дитячої вузькоколійки щороку забирало би з бюджету вкрай потрібні для інших цілей 600 тис. гривень. Узагалі за роки простою маленького потяга ходило чимало чуток про те, що Ботанічна набережна давно розпродана і там уже скоро виросте ряд однакових приватних котеджів, або про появу в місті інвестора, котрий бажає розширити дитячу залізницю, проклавши колії на обох берегах, так, аби поїзд прямував аж до Боздоського парку, пере-тинав Уж біля підвісного мосту і, повертаючись назад, знову перетинав річку вже в районі Підзамкового парку. Як бачимо, жодна з цих чуток не виявилася правдивою, як, на жаль, не справдились і плани працівників обласного театру ляльок, котрі свого часу просили управління культури ОДА приєднати вузькоколійку до театру, аби діти мали змогу не лише кататися на потязі, а й розважатися в колі акторів, переодягнених у казкових персонажів. Щоправда, як повідомив нам директор театру ляльок Василь Чайкович, лялькарі все ж братимуть участь у відкритті дитячої залізниці, яке одна з політичних сил краю планує провести наступного тижня. Поки що актори влаштують пробне свято для дітей, але не виключають своєї участі в розвагах на залізниці й у майбутньому. Що ж до поновлення діяльності потяга в департаменті міського господарства кажуть: поки що воно відбуватиметься не за рахунок міської влади, оскільки депутати лише проголосували за прийняття вузькоколійки на баланс міста, а щоб залізниця могла офіційно вважатися міською, потрібно ще узгодити купу юридичних моментів. Тільки після того, як будуть готові всі папери про передачу об’єкта від Укрзалізниці Ужгороду, департамент міського господарства почне будувати конкретні плани щодо подальшого функціонування дитячої залізниці (для її утримання або створять нове комунальне підприємство, або знайдуть інвестора, котрий бажатиме вкласти кошти в цей розважальний проект). Остаточно не вирішена також доля гуртка “Юний залізничник”, в якому займалися ужгородські школярі. Єдине, в чому впевнені міські керманичі, - це те, що попри скруту, спричинену економічною кризою, вони намагатимуться зробити все, аби зберегти маленький потяг для ужгородців та гостей міста.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  05/08/09, 09:06


№ 29 (549) Стоматологічне здоров’я наших дітей забезпечене спеціальною програмою

Минулотижнева сесія Ужгородської міської ради прийняла ряд важливих рішень, зокрема затвердила Програму забезпечення стоматологічного здоров’я дитячого населення міста на 2009-2013 роки (рішення Ужгородської міської ради № 4148 від 16 липня 2009 року).

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Прокоментувати та роз’яснити необхідність уведення такої програми ми попросили депутата міської ради, заступника головного лікаря по поліклінічній роботі міської дитячої клінічної лікарні Єлизавету Лях, котра була однією з тих, хто виступив ініціатором розробки рішення. Єлизавета Йосипівна розповіла, що в структурі загальної захворюваності населення країни хвороби порожнини рота та зубів займають третє місце, особливе ж занепокоєння викликає збільшення кількості хворих серед дитячого населення. Причину фахівці вбачають у тому, що профілактична дитяча стоматологія нині переживає складні часи, натомість на ринку з’явилося дуже багато неякісних і не дуже корисних продуктів, споживання яких неабияк шкодить вразливим дитячим зубкам. Наші педіатри, наголошує Єлизавета Лях, не втомлюються розповідати батькам про шкоду “фарбованих” солодких водичок, чипсів, сухариків, фаст-фуду і “хімічних” приправ для приготування різних страв, що нині так масово використовуються на кухні, але поради медиків батьки частіше за все пропускають повз увагу, натомість у подальших проблемах зі здоров’ям своїх дітей готові звинувачувати кого завгодно, та лише не себе.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  05/08/09, 09:05


№ 29 (549) Бейла Балог став кращим бодібілдером The World Games

Із 16 по 26 липня на острові Тайвань (КНР) проходили Всесвітні ігри, які ще називають олімпійським іграми з неолімпійських видів спорту. Україна нині займає загальне 5 місце за кількістю медалей, їх наші спортсмени вже завоювали 21. Почесне “золото” вперше за історію цих перстижних змагань привіз на Закарпаття і наш земляк Бейла Балог, котрий став найкращим бодібілдером у ваговій категорії 80 кілограмів.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Змагання бодібілдерів проходили на Тайвані 19 липня. Українська команда складалася з 4 чоловіків та 3 жінок, що виступали в різних категоріях бодібілдингу та фітнесу - в підсумку спортсмени завоювали 3 золоті медалі й 2-ге загальнокомандне місце. Наш 26-літній Бейла Балог потрапив до лав української команди завдяки бронзовій нагороді чемпіонату Європи. Власне, брати участь у The World Games має право лише той спортсмен, котрий посів перше місце на європейському або світовому чемпіонаті, але для Бейли Європейська федерація бодібілдингу зробила виняток, запросивши взяти участь у Світовий іграх через неабиякий потенціал молодого спортсмена. І він не підвів, завоювавши найвищий можливий титул серед любителів.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Новини)  -  05/08/09, 09:04


№ 29 (549) Податківці зустрілися з директорами ринків

Одним із джерел податкових надходжень до місцевого бюджету є ринкова торгівля. Від повноти сплати ринкового збору значною мірою залежить виконання бюджетних призначень до казни міста.

Тому днями відбулося чергове засідання „круглого столу” керівництва Державної податкової інспекції в м. Ужгороді з директорами ринків. Начальник ДПІ в м. Ужгороді Марія Бадида, яка відкрила засіднання, зазначила, що на сьогодні на території обласного центру працює 16 ринків. І хоч плановий показник по сплаті ринкового збору за січень-червень поточного року міські податківці в цілому виконали на 105%, усе ж турбує те, що по 6 ринках рівень його сплати не дотягує до минулорічного. Тому по цих об’єктах проводитимуться перевірки повноти обілечування приватних підприємців, котрі провадять торгівлю.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  05/08/09, 09:04


№ 29 (549) Закарпатські санаторії “Укрпрофоздоровниці” хочуть “прихватизувати” за допомогою облради та суду?

Ще не вщух скандал навколо масового харчового отруєння в “Перлині Карпат”, як закарпатські оздоровниці знову потрапили в епіцентр “розборок”. Правда, цього разу вони самі виступають у ролі потерпілих, а конфлікт зародився ще три роки тому, проте зараз відбулося нове його загострення. Як за допомогою облради та суду 7 крайових профспілкових санаторіїв намагаються перевести у комунальну власність із перспективою подальшої “прихватизації”, журналістам на прес-конференції розповідала директор представництва ЗАТ “Укрпрофоздоровниця” в Закарпатській області Любов Бурак.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Розпочалася ця історія в листопаді 2006-го, коли наша доблесна облрада прийняла рішення про передачу цілісних майнових комплексів санаторно-курортних закладів профспілок у комунальну власність. Звичайно, не всі депутати голосували “за”. Деякі вказували на приклад “Гірської Тиси” з унікальною мінеральною водою, аналогів якій нема в усій Європі, котру на початку дев’яностих так само зробили КП, а за 3 місяці вона … збанкрутувала, і зрештою після максимальної втрати балансової вартості потра-пила у приватні руки. Застереженням слугувала й “Перлина Карпат”, що вже тоді стала комунальною, а попередні власники намагалися відсудити її. (На жаль, безуспішно. До чого ж довів санаторій “комунальний” директор пан Сікора, нещодавно побачила вся Україна). Та більшість в облраді керувалася зовсім іншими міркуваннями, тому потрібне рішення проштовхнули. У відповідь ЗАТ “Укрпрофоздоров-ниця”, Федерація профспілок України, Фонд соціального страхування звернулися до Верховної Ради, Кабміну, Генпрокуратури та за місцем реєстрації власника - в Київський господарський суд. Останній, після півтора року слухання справи (причому юрист нашої облради за цей час зволив з’явитися до суду всього один раз), незаконне рішення відмінив. Та це не завадило Закарпатській ОДА організувати реєстрацію статутів комунальних підприємств - санаторіїв “Карпати”, “Синяк”, “Поляна”, “Сонячне Закарпаття”, “Квітка полонини”, “Шаян”, “Верховина”, які податківці області відразу ж узяли на облік як платників податків. Директором віртуальних КП призначили В.О. Денисова. Це прізвище варто запам’ятати, оскільки воно стане фігурантом цікавого збігу обставин. А комунальні підприємства з юридичними адресами об’єктів “Укрпрофоздоровниці”, до речі, досі не ліквідовані. Більше того, оскільки не вдалося реально прибрати до рук санаторії, то облрада вхопилася хоча б за палац графа Шенборна, котрий на підставі охоронного договору на 55 років входить до майнових комплексів ЗАТ. І 2008 року з’являється ще одне незаконне рішення: оформити право спільної власності територіальної громади на будівлю палацу. Відповідно Чинадіївська сільрада виготовляє свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а БТІ реєструє його. Те, що спочатку повинно б відмінитися попереднє право власності (але ж причин зробити це не було), його ма-ли зняти з ре-єстрації і лише потім видавати нове, - дрібниці, на які ніхто не зважав. Пішов у наступ і голова облради Михайло Кічковський. У липні того ж року він звертається до органів прокуратури з вимогою… накласти арешт на майно закладів “Укрпрофоздоровниці” і передати його у комунальну власність, посилаючись на необхідність виконання рішення ради 2006 року, хоча знає, що суд його відмінив. Правда, в районних прокурорів переміг здоровий глузд, і скромне прохання пана Кічковського вони не виконали. Тим часом облрада робить другу спробу домогтися потрібного результату щодо оздоровниць, подавши апеляційну скаргу до суду. І тут має місце ну просто дивовижний збіг обставин: прізвище судді, котрий веде справу, А.О. Денисов, а директора незаконних КП, нагадаємо, - В.О. Денисов. І, звичайно, чисто випадково 13 липня цього року Апеляційний адміністративний суд м. Києва виносить рішення на користь облради й комунального майбутнього санаторіїв “Укрпрофоздоровниці”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  05/08/09, 09:03


№ 29 (549) У 4 рази більше ужгородців, ніж торік, звернулося до управління праці та соціального захисту населення протягом І півріччя 2009-го

Це не означає, що так різко погіршився рівень життя, просто функції управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міськради дедалі розширюються: воно супроводжує ужгородців від першого й до останнього дня життя. Йдеться про допомогу при народженні дітей і виплату по догляду за ними до 3-річного віку, про субсидії, продуктові набори незахищеним громадянам та багато іншого. Власне, про все зроблене в І півріччі цього року в четвер у форматі “круглого столу” за участю заступника міського голови Федора Апшая, заступника начальника головного управління праці та соціального захисту населення ОДА Людмили Ляпіної, представників численних дотичних організацій відзвітувала начальник управління Галина Гецко. Й оскільки зібрався повний зал людей, пов’язаних спільним родом діяльності, заодно вдалося відверто обговорити всі проблеми, котрі виникають у процесі роботи.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

На щиру розмову присутніх із самого початку налаштував Федір Апшай, заявивши: оскільки не так давно курирує гуманітарну сферу, то хотів би мати повну інформацію про стан справ у соцзахисті, а не тільки те, що написано в звіті. Й закликав сміливо говорити про проблеми та разом шукати шляхи їх вирішення, замість кулуарно скаржитися, мовляв, нам не допомагають. Далі слово взяла Галина Михайлівна. Вона коротко пройшлася по всіх напрямах роботи, оперуючи конкретними цифрами й фактами. Особливо вразило, наскільки зросло навантаження на соціальних працівників. У І півріччі 2009-го до них звернулося 5125 чоловік, а за відповідний період минулого року - 1296. Це ж майже у 4 рази більше! З року в рік управління розширює свою діяльність і освоює все більше коштів: якщо в 2006-му це було 36 млн. грн., у 2007-му - 48 млн., потім - 52, і нарешті цьогоріч передбачається за всіма програмами та видами фінансування освоїти 63 млн. грн. При цьому штат за останні 5 літ скорочено з 64 до 50 чоловік, а отже, надмірна завантаженість є однією з серйозних проблем. Наприклад, до звичних обов’язків працівників додалося ще й обстеження матеріально-побутових умов проживання інвалідів, малозабезпечених, багатодітних сімей, аби визначити, хто відповідно до Програми встановлення індивідуального електричного опалення малозабезпеченим та одиноким громадянам міста може розраховувати в цьому на допомогу муніципального бюджету. Наразі обстежено 513 помешкань, а обігрівачі встановлено 115 особам. Про завантаженість працівників говорить і той факт, що на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, значиться 23541 справа. Їм надано пільг із житлово-комунальних та інших послуг на суму 5 млн. 504,4 тис. грн.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  05/08/09, 09:03


№ 28 (548) 130 полотен видатного Золтана Шолтеса Можна побачити на виставці, присвяченій 100-літтю з дня народження митця

21 липня, у день, коли заслуженому художнику України Золтану Шолтесу виповнилося б 100 років, художній музей ім. Бокшая урочисто відкрив велику виставку творів митця. Понад 130 полотен, зібраних із музейного фонду, приватних колекцій та особистого архіву сина художника Степана Шолтеса, прикрашатимуть стіни художнього музею до 15 серпня, тож усі поціновувачі таланту одного з найяскравіших представників закарпатської школи живопису можуть помилуватися його неперевершеними роботами.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Відкриття ювілейної виставки митця вийшло урочистим і водночас теплим. Посадовці, друзі, колеги, представники мистецького кола ужгородців та інші присутні насолоджувалися переглядом Шолтесових картин під автентичну гуцульську музику, яку тут-таки грав колектив місцевих музик. Найбільше теплих слів лунало на адресу сина художника Степана Шолтеса, котрий доклав чималих зусиль для того, аби зібрати з приватних колекцій найкращі роботи свого батька для виставки та альбому, який також видали до відзначення цієї дати. Слід сказати: альбом вийшов добротним, адже містить не лише багатий ілюстративний матеріал, що допоможе всім, хто цікавиться творчістю Золтана Шолтеса, відрізнити оригінали його робіт від численних підробок, котрі починають з’являтися на ринку, а й цікаве дослідження біографії митця, над яким працювала мистецтвознавець Людмила Біксей. Ушанувати 100-ліття з дня народження художника планував і Ужгородський поштамт, який оголосив у ЗМІ про спецпогашення поштової марки “Зол-тан Шолтес 1909-1990″. На жаль, з організаційних причин поштовики не встигли виготовити спеціальні конверти, тож погашення було перенесено на наступний місяць. Натомість виставку, організовану художнім музеєм ім. Бокшая, всі бажаючі можуть оглянути протягом чи не цілого місяця. Власне, видатний художник за своє багате на події життя намалював таку кількість картин, що представлені на виставці роботи становлять лише 10 частину всієї його творчої спадщини. В кількох залах художнього музею можна побачити полотна різних періодів та жанрів. Найширше представлені неперевершені гірські, сільські й міські пейзажі, зовсім небагато портретів, а от твори сакрального змісту, над якими, копіюючи свого вчителя Йосипа Бокшая, Шолтес працював у часи навчання в Ужгородській греко-католицькій духовній семінарії, на жаль, відсутні зовсім. Приємно, що відкриття виставки відвідало досить багато ужгородців. Усі вони були дуже задоволені побаченим та щедро залишали квіти під картинами митця, пам’ять про якого досі живе у його чудових полотнах.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  05/08/09, 09:02


№ 28 (548) У нас побували з концертом посланці “маленької” України

У понеділок - вівторок у нашому місті перебував ансамбль української пісні та танцю “Верховина” з Едмонтона (Канада), який працює під патронатом Спілки української молоді (СУМ). Цьогоріч однойменному хору названого самодіяльного колективу виповнилося 50 років, а танцювальному ансамблю “Дунай” - 35, тож за усталеною традицією “верховинці” вирушили в ювілейний тур. Цього разу - Східною Європою. До Ужгорода вони відвідали лемківський фестиваль “Ватра” в Польщі, виступали у Львові та Трускавці. Від нас попрямують до Боснії, а завершать гастролі у Відні.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Про Закарпаття та Ужгород зокрема, окрім того, що звідси тягнеться коріння ряду учасників ансамблю й тут донині проживають їхні родичі, канадські гості знають і завдяки тривалим творчим контактам керівниці хору Галини Лазурко із засновником Мукачівського хору хлопчиків Володимиром Волонтиром, і через виконання закарпатських танців. А в нинішній приїзд вони отримали змогу познайомитися особисто з нашим краєм. Проте метою візиту було показати власний доробок і пройти майстер-клас у народної артистки України, балетмейстера-постановника заслуженого академічного Закарпатського народного хору Клари Балог. “Пані Клара відома у світі, - каже художній керівник ансамблю “Дунай” Тамара Татух, - особливо в Канаді. Ми знаємо всі її хореографічні постановки, і для нас велика честь із нею попрацювати. У нашому репертуарі є закарпатські танці, але тут танцюристи побачать притаманний їм характер”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  05/08/09, 09:02


№ 28 (548) Олександр Сидорук: “Найважче жити в любові…”

Олександр Сидорук - митець глибокий, самобутній з оригінальним світосприйняттям. Його твори легко впізнавані, що зумовлено не тільки школою, здобутою освітою, а й світоглядом митця. Оглядаючи роботи, створені протягом десятиріч творчої праці, бачиш етапи еволюції майстра, котрий у постійному русі, мінливості настроїв і форм самовираження. У його творчості 90-ті роки - це період експресії, підвищеного трагізму та емоційності, на зміну якому приходять зосередження і прагнення тиші. У підсумку з’являються натюрморти абсурдно гіперреалістичні за своїм характером. Останнім часом художник багато працює в жанрі пейзажу та портрету, намагаючись розкрити сутність, передати настрій, емоційний стан, характер і через прості речі, що оточуюь нас, сенс існування. Художника характеризує особливо серйозне й відповідальне ставлення до наповнення творів. Це, очевидно, пов’язано з тим, що за фахом він художник-сценограф, а тому композиції в його роботах завжди вмотивовані й підпорядковані задумові. Митець, здається, зумисне уникає показної, зовнішньої ефектності техніки живопису, не намагається вразити нею глядача, а творить ніби поверхнево, легко імпровізуючи й делікатно зосереджуючи увагу глядача там, де, на його думку, необхідно..

Біографічна довідка

Олександр Володимирович Сидорук народився 16 липня 1959 року в м. Жданові (нині Маріуполь) Донецької області в родині українців, виходців із Волині. Закінчив Краснодарське художнє училище, відділ сценографії (1978). Працював у театрі, викладав в художній школі ім. Куінджі. З грудня 1983 живе в Ужгороді. З 1988 року й донині працює викладачем в Ужгородській дитячій школі мистецтв у відділі образотворчого мистецтва, який очолював у 1998-2006 роках.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  05/08/09, 09:01
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS