Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Травень 2009№ 19 (539) Музеї теж святкують

Міжнародний день музеїв з’явився в календарі 1977 року, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums – Міжнародна музейна рада) була прийнята пропозиція радянської делегації щодо започаткування цього свята. З наступного, 1978 року День музеїв почали щороку відзначати в понад 150 країнах світу. Зазвичай 18 травня чи не всі музейні заклади Європи працюють безкоштовно, надаючи можливість навіть найбіднішим людям ознайомитися з експозиційними багатствами тієї чи іншої країни. За традицією цей день є святом не лише для працівників музейної справи, а й для всіх відвідувачів, оскільки в більшості закладів проводяться незвичні екскурсії, виставки, концерти та інші святкові заходи.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Гарну традицію з відзначення професійного свята започаткували й закарпатські музеї. Його, звичайно, святкували і раніше, та з огляду на часи занепаду музейної справи робили це більш ніж скромно. А от кілька років тому наші культурно-освітні заклади відчули зростання зацікавленості до своєї роботи і вирішили подарувати свято не лише собі, а й усім бажаючим оглянути постійні й нові експозиції.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  25/05/09, 11:07


№ 19 (539) Про сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у 2009 році

ДПІ у м. Ужгороді повідомляє, що 25 грудня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України „Про внесення змін до деяких Законів України з питань оподаткування” № 797-VI (далі — Закон № 797-VІ), пунктом 8 якого внесено зміни до Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991 р. № 1963-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 1963-ХІІ), яким визначено платників податку, об’єкти оподаткування, ставки податку, порядок його обчислення і строки сплати, а також установ-лено пільги, зокрема, внесено зміни до статті 3 Закону в частині збільшення ставки податку на деякі види легкових автомобілів, про що було повідомлено листом ДПА України від 10.01.2009 р. № 280/7/17-0317 щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у 2009 році.

Ставки податку з власників транспортних засобів, установлені Законом 797-VI, діяли до 26 березня 2009 року, дня набрання чинності Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 5.03.2009 р. № 1075-VI (далі Закон № 1075-VI). Зазначеним Законом внесено зміни до Закону № 1963-ХІІ у частині зменшення ставок податку на деякі види легкових автомобілів (код 8703).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  25/05/09, 11:06


№ 19 (539) Корвет “Ужгород” чекає нових ужгородців

Цього тижня до міста-шефа по свіжу команду для протичовнового корвета “Ужгород” приїздив його новий капітан Дмитро Горбенко. Серед призовників відібрали 13 найдостойніших. Обов’язкова умова — людина повинна горіти бажанням служити на морі. Окрім кадрового питання, Дмитро Вікторович мав на меті й зустрітися з керівництвом Ужгорода, аби продовжити співпрацю, започатковану його попередниками. Він поспілкувався з першим заступником мера Миколою Адамовським, а потім зайшов до редакції газети — тезки свого корабля. Військових таємниць, звичайно, не видав, але розповів багато цікавого.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Командиром цього корвета Дмитро Горбенко став тільки в січні, проте з усіма нашими земляками, що служили там донедавна, встиг познайомитися. Каже, хороші хлопці, з покладеними на них завданнями впоралися і честь форми не зганьбили. Та свої півтора року вони вже відслужили (як і колись, термін служби на флоті довший), тож їм підшуковують гідну заміну. Призовники, котрі з капітаном у середу поїхали до Криму, спершу пройдуть курс молодого бійця, там подивляться на їхні здібності й вирішать, на корабель чи в піхоту відправляти.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  25/05/09, 11:06


№ 19 (539) Тестування відбувається без порушень і надзвичайних ситуацій

Позаду випробування з 4 дисциплін: історії України, біології, фізики та географії. Відрадно, що процес ЗНО проходить чітко і без зайвого ажіотажу.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

• 8 травня відбулося тестування з біології. В Ужгороді воно проходило на 2 пунктах — при ЗОШ № 8 (уповноважений за ПТ — Михайло Шеверя, начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти управління освіти і науки ОДА; відповідальний — Ярослав Кирлик, директор школи) та ЗОШ № 12 (уповноважений — Ганна Сопкова, заступник начальника управління освіти і науки ОДА; відповідальний — Світлана Ващук, директор школи). До складання тесту зареєструвалося 627 випускників, 312 із них мали проходити випробування на базі ЗОШ № 8, 315 — при ЗОШ № 19. Проте на перший пункт тестування не з’явилося 19 осіб, на другий — 20. Таким чином, у ЗНО з біології в Ужгороді взяло участь 588 випускників, а його проведення відстежували 2 громадські спостерігачі (по 1-му на пункті тестування).

По області ЗНО складали 2339 осіб із 2506 зареєстрованих українською, російською, угорською та румунською мовами. На 10 ПТ працювали 425 спеціально підготовлених осіб та 17 громадських спостерігачів. Жодних порушень чи надзвичайних ситуацій не зафіксовано.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  25/05/09, 11:05


№ 19 (539) Хлопчиків, котрих тримали на прив’язі власні батьки, виписали з лікарні

Сумну історію двох звичайних ужгородських хлопчиків Іванка й Володі нещодавно показали всі центральні канали телебачення. Писала про них і наша газета, тож можемо нагадати читачам, як кілька тижнів тому міська служба у справах дітей, кримінальна служба у справах дітей та медики міської лікарні проводили рейд по тих родинах, в яких, за спостереженнями дільничних лікарів, неналежним чином виховуються неповнолітні діти.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Начальник міської служби у справах дітей Сергій Просяник постійно бачить хворих і занедбаних батьками дітей під час подібних рейдів. Про кожного з них можна знімати сльозливі телевізійні сюжети, адже живуть такі малята в непростих матеріальних і психологічних умовах, а від найрідніших людей часто отримують не ласку й піклування, а сухий хліб і п’яні сварки. Лише за 2 останні місяці в місті від неналежного догляду загинуло 3 дітей (одна ромська дитина померла внаслідок пожежі, двоє захлинулося блювотинням), тож відповідні служби роблять усе можливе, аби виявити батьків, котрі не здатні забезпечити своїм дітям повноцінний догляд і виховання.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  25/05/09, 11:05


№ 19 (539) Унікальний хрест, знайдений у деревині, oсвятили у грушівському музеї

Міжнародний день музеїв відзначають не лише великі музейні заклади краю, а й невеличкі, “домашні”. 14, 15, 16 травня на туристів та місцевих жителів чекав один із таких — історико-краєзнавчий народний музей ім. В. Тегзи “Сріберна земля”. Знаходиться він у селі Грушево Тячівського району — саме там колись оселився професійний художник Василь Тегза, котрий був палким поціновувачем історії та побуту закарпатців.

На жаль, збирати предмети старовини Василеві Тегзі судилося недовго: 2006 року він помер від раку легенів. Продовжувати його справу взялася дружина Людмила Миколаївна та син Василько. Як розповіла пані Людмила на засіданні Ужгородського прес-клубу реформ, спочатку вона, як і решта їхніх односельчан, не розуміла захоплення чоловіка та була проти того, щоб він тягнув додому різний старезний “мотлох”. За 11 років спільного життя Василь Тегза перетворив будинок подружжя на справжній музей, от тільки впорядкувати його не встиг. Після його смерті це зробила Людмила Миколаївна, котра виявила, що чоловік назбирав понад 5 тис. різноманітних експонатів. Власниця музею каже: Василь Тегза ніколи не ховав навіть найцінніших своїх знахідок (а серед них є 65 фоліантів релігійного змісту XVIII–XX століття, ікона закарпатської школи живопису, старовинна церковна чаша, римські монети, рідкісні марки тощо), радо показуючи їх усім бажаючим. Історичну значущість колекції Василя Васильовича пані Людмила зрозуміла, коли до музею почали з’їжджатися науковці, котрі твердили, що деяким експонатам просто немає ціни. Саме вони порадили новому власнику “Сріберної землі” на деякий час заховати частину колекції — так, мовляв, їй спатиметься спокійніше. Виняток Людмила Тегза наважилася зробити на цьогорічне свято музейної справи, тож усім бажаючим побачити унікальну колекцію родини художника слід поспішати, оскільки день відкритих дверей завершується сьогодні ввечері.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  25/05/09, 11:04


№ 19 (539) “Чехословацькі сліди у Підкарпатській Русі” вже мають 3 частини

“Ужгород” уже згадував про першу частину набору листівок “Чехословацькі сліди у Підкарпатській Русі”, яку нещодавно перевидав Ужгородський клуб Томаша Гарика Масарика у співпраці з Ужгородським товариством чеської культури ім. Я. Коменського, Генеральним консульством Чехії у Львові, Чеським центром у Києві, Ужгородським товариством словаків та Закарпатським товариством охорони пам’яток.

Це листівки так званої чехословацької доби 1918—1938 років, на котрих краяни можуть побачити, яким було Закарпаття в ті часи, коли під назвою Підкарпатської Русі входило до складу Чехословацької Республіки. Минулого тижня перевидання поповнилося другою і третьою частинами з видами Ужгорода і Мукачева. Голова Клубу Т.Масарика Іван Латко розповів, що вихід цих наборів дуже зацікавив багатьох філокартистів, чи пак, колекціонерів старовинних листівок, високо оцінили роботу видавців і численні гості з Чехії та Словаччини. Так, чеський музикант Їржі Дєдечек, котрий грав і співав для активу Клубу Масарика минулого тижня, був у щирому захопленні від закарпатської гостинності, чеської архітектури та домашнього вина, а на згадку про наш край повіз і перевидані листівки.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  25/05/09, 11:02


№ 19 (539) Світлана Пахомова: “Батько хотів уберегти мене від журналістики. У підсумку я не дописую в газету, а друкуюся в наукових журналах”

Нас зі Світланою Пахомовою пов’язують спільні світлі спогади дитинства.

Маленький колектив хустської районки був наче одна сім’я: наші батьки не лише працювали разом, а й дружили родинами, і ми, діти, росли вкупі. Свєта була зі “старших”, тому терпляче займалася з нами, молодшими, а я в усьому хотіла бути схожою на неї… Тим приємнішими для мене є її “дорослі” успіхи. Вона із золотою медаллю закінчила Ужгородську третю школу, так само на відмінно відучилася на російському відділенні Ужгородського університету. У 25 років захистила кандидатську дисертацію, в 41 — докторську. І нині є доктором філологічних наук, професором, завідувачкою кафедри словацької філології УжНУ, членом Українського комітету славістів, членом експертної ради ВАК зі спеціальності “мовознавство”, автором майже півтораста наукових праць. У тому, що саме так усе склалося, вважає, й чимала частка долі, яка весь час подавала їй знаки. Про це — в перед’ювілейному інтерв’ю.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

— Чи таким ти бачила свій шлях?

— Вже точно не таким. У дитинстві мріяла бути стюардесою або парашутисткою. Це було доти, доки в 2-му класі не пішли з піонервожатою на екскурсію до Хустського замку (в Хусті наша сім’я жила до 1969 року). Вона нас повела таким шляхом, що ми мусили пройти по замкових мурах. Це було жахливо: будь-якої миті ризикувала зірватися вниз. Я пройшла, та бути стюардесою розхотілося… А ще мені подобалося малювати, співати, грати на гітарі – усі ці захоплення пізніше знайшли своє втілення в студентському театрі “Гаудеамус”. У школі мені однаково легко давалися англійська й російська, математика й хімія. Та серйозним захопленням була журналістика. Школяркою я багато дописувала в “Молодь Закарпаття”, одного разу навіть стала переможницею конкурсу юних кореспондентів. У нас у сім’ї майже щотижня виходила гумористична стіннівки “За здоровий побут”, у ній виявлялися творчі, поетичні й педагогічні таланти моїх батьків. Мама у вигляді влучних текстів на мотиви актуальних шлягерів критикувала наші з братом недоліки. Мені бувало дуже соромно, коли ці пісеньки повторювалися перед нашими знайомими, а Сашко був задоволений від цього. До речі, брат пише і публікує прекрасні поезії, а от я свої ніколи не насмілилася надрукувати.

Коли постало питання, ким мені бути, тато (відомий журналіст Микола Рішко — авт.) висловився категорично проти того, щоб я йшла в журналістику. Він казав: “По-перше, скільки я бачив жінок-журналісток, у всіх у них важке життя. І по-друге, ти щодня повинна будеш щось писати. Знаєш, яка це робота?!”. Якби я була такою ж самостійною, як мої діти Сергій і Лада нині, напевно, поїхала б у Москву чи Київ. А тоді думка батьків важила більше за моє бажання. Зрештою обрали компромісний варіант, і я вступила на російську філологію в Ужгородський університет.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  25/05/09, 11:02


№ 18 (538) Пологовий будинок розродився скандалом

П’ятеро провідних фахівців Ужгородського перинатального центру цієї середи дали прес-конференцію, на якій фактично звинуватили свого нещодавно призначеного шефа Володимира Симулика у намаганні обкласти “даниною” підлеглих. Головний лікар, у свою чергу, це заперечує і каже: його хочуть облити брудом і відсторонити, бо ламає налагоджену схему заробляння грошей спеціалістами пологового будинку.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Тепер детальніше. У прес-клубі з журналістами спілкувалися Анатолій Куцина (до речі, заступник головного лікаря), Руслан Федько, Василь Піриді, Іван Палюк, Юрій Мартин. За їхніми словами, від нового керівника, який очолив перинатальний центр 3 місяці тому, всі чекали системних позитивних змін, і спочатку вони були. Але потім почалися незрозумілі речі. Спершу Володимир Симулик позичив у підлеглих 6 тис. доларів, а коли побачив, що вони спокійно можуть виділити таку суму, нібито висунув їм умову: щомісяця класти на стіл 20 тис. доларів. Така цифра вималювалася, виходячи з кількості пологів, помножених на енну суму. “З нас хочуть зробити “засівальників”, — запевняють медики, — а ми відмовилися чинити тиск на колег і займатися поборами. За це нас самих систематично “пресує” головний лікар, по одному викликає на бесіди”. При цьому медики наголосили, що матеріальні претензії висувалися виключно до провідних спеціалістів, тому більша частина колективу навіть не знала про суть конфлікту. Втім у вівторок чаша терпіння переповнилася і було зібрано понад 100 підписів за зняття Володимира Симулика із займаної посади, які мають намір передати меру Ужгорода і навіть у столичні інстанції. Проте безпосередньо до Сергія Ратушняка чи до правоохоронних органів ніхто не звертався. Серед інших претензій, які висувають головному лікарю колеги, — звинувачення в тому, що кадрові ротації відбуваються тільки на базі грошових відносин, допуск відвідувачів до породіль і чужих лікарів на приймання пологів іде виключно через його особистий підпис і не за “дякую”; бюджетні кошти використовуються неефективно, бо останнім часом перинатальний центр заборгував 36 тис. грн. за дезінфекційні засоби, а тим часом гроші з благодійного фонду спрямовують на благоустрій території біля пологового будинку. До того ж виступаючі вважають, що фахова кваліфікація їхнього очільника не відповідає займаній посаді: він хоч і кандидат медичних наук, проте педіатр, інфекціоніст, адміністратор, а не акушер-гінеколог.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Випадок)  -  18/05/09, 09:10


№ 18 (538) Тестування таки незалежне

Можливо, скептики назвуть мене невиправною оптимісткою, проте я беруся стверджувати, що процедура ЗНО справді незалежна. Принаймні на етапі його проведення в пунктах тестування. На одному з них, що працював на базі Авторського навчально-виховного комплексу, цієї середи, 6 травня, мені довелося бути громадським спостерігачем, тож увесь процес побачила зсередини.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Процедура ЗНО на цьому етапі (а саме про нього я можу судити) вибудувана таким чином, що фактор людського втручання в неї виключений. Усі матеріали на пункти тестування (ПТ) доправляються в контейнері спецзв’язком, який на місці з моменту отримання і до моменту виймання перебуває під пильним оком Державної служби охорони. Неушкодженість пакетів, в яких містяться тестові матеріали, засвідчують безпосередньо перед початком тестування спочатку уповноважені на це особи, що задіяні до роботи на ПТ, та громадські спостерігачі, а згодом і самі учасники ЗНО вже в аудиторіях (до речі, пакети в разі порушення цілісності змінюють колір). Саме в їхній присутності сек’юр-паки відкривають. Тож із друкованим варіантом свого завдання тестувальники знайомляться першими (тестовий зошит до них не бачив ніхто) і перевіряють якість друку, через брак якого можуть не прочитуватися окремі фрагменти бланка відповідей або ж зошита з тестовими завданнями. Кожен бланк безіменний, його може ідентифікувати лише комп’ютер за штрих-кодом, який, за твердженням фахівців, запам’ятати нереально. Більше того, роботи перевіряються не за місцем написання — їх так само у запечатаному вигляді спецзв’язком відправляють “за рознарядкою” на перевірку за межі регіону (це можуть бути як, наприклад, Харків чи Донецьк, так і будь-яке інше місто). Про якусь допомогу на етапі написання роботи теж не йдеться. Насамперед тому, що інструктори в аудиторії — фахівці не з того предмета, який складають учні. Ці особи пройшли відповідну процедуру навчання і допуску й чудово усвідомлюють своє завдання. Що ж до самих тестувальників, то за порушення процедури ЗНО їх можуть позбавити права складати тести.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  18/05/09, 09:09
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS