Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Березень 2009№ 11 (531) Міські новини: Сергій Ратушняк наполягає на закритті аеропорту

Експлуатація ужгородського аеропорту, котрий в офіційній назві містить слово “державний”, але фактично є обласним комунальним підприємством і в загальноукраїнському списку потрапив до переліку безперспективних, — поза законом і становить щоденну загрозу як для пасажирів, так і для городян.

На цьому наголошує міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк і наполягає на негайному закритті аеропорту й винесенні його за межі міста. Аргументи мера такі: це підприємство не має акредитації, навіть не подавалося на міжнародну сертифікацію, договору на оренду 76 га землі з містом не укладало, приаеропортівська зона не визначена, локатор не відповідає євростандарту і відпрацював своє вже тричі. При цьому керівництво аеропорту за хабарі ставило підписи під земельними актами навколо аеропорту, чим саме паралізувало його роботу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/03/09, 11:52


№ 11 (531) Толерантність властива не всім. Минулого тижня здійснено акти вандалізму

У ніч із 14 на 15 березня в Ужгороді невідомі облили фарбою пам’ятник угорському поету Шандору Петефі. Подібний ганебний випадок паплюження пам’яток угорської історії на Закарпатті днями стався і на Верецькому перевалі, де встановлено монумент, присвячений переходу угорцями Карпат у 895 р. та віднайдення ними своєї теперішньої батьківщини на території Угорщини. Вже не вперше представники певних шовіністично налаштованих політичних сил опоганюють цей пам’ятник. Зараз там вандали пошкодили монумент, намалювали свастику та написали слова: “Будапешт — покайся за Карпатську Україну”. Це, звичайно, негативно відобразиться на іміджі України в Європі та сформує образ нашої держави як території бандитизму й вандалізму (як це було в середині 90-х).

Подібні випадки чомусь збі-гаються з відзначенням річниці проголошення Карпатської України та вшануванням подій на Красному полі. Саме тоді шовіністичні сили “із-за Карпат” паплюжать усі пам’ятники угорської історії, які потрапляють їм під руку. Напевно, цим вони хочуть висловити своє особисте ставлення до причетності угорців до вищезгаданих подій або ж роздмухати національну ворожнечу, яка закарпатцям абсолютно не потрібна, оскільки в нашому краї сторіччями мирно, плідно й компактно співіснують представники понад десятка національностей і народностей. Така “підтримка” закарпатцям не потрібна, націоналісти навряд чи матимуть хоча б розуміння наших краян. Про допомогу навіть не йдеться.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Країна)  -  27/03/09, 11:51


№ 11 (531) Наркотизації суспільства має протидіяти саме суспільство

Таке переконання висловили всі учасники “круглого столу” з питань посилення протидії наркотизації суспільства та попередження наркозлочинів у підлітковому середовищі, що відбувся з ініціативи Ужгородського міського управління ГУМВС у Закарпатській області за участю головного лікаря Закарпатського наркологічного диспансеру Василя Кручаниці, начальників відділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків та кримінальної міліції у справах дітей майора міліції Сергія Рубана і старшого лейтенанта міліції Романа Короля та представників місцевих ЗМІ.

Нині наше суспільство на тому етапі, коли вдавати, що проблеми вживання наркотиків у нас немає, вже не можна. Вона, як хвиля, наростає і набуває загрозливих масштабів. Так, якщо на початку 90-х років на обліку перебувало 33,5 тисячі споживачів наркотиків, із них 1,4 тисячі неповнолітніх, то наразі чисельність офіційно зареєстрованих наркоманів становить понад 120 тисяч, у тому числі 5,6 тисячі неповнолітніх. Спеціальні дослідження свідчать, що насправді кількість наркозалежних сягає понад півмільйона чоловік. Стосовно Закарпаття, то на обліку в обласному наркодиспансері перебуває 250 осіб із діагнозом “наркотична залежність”, із них 127 ужгородців. Проте реальний показник усемеро більший, каже Василь Кручаниця.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  27/03/09, 11:50


№ 11 (531) Тібор Зомбор: “Є організації, котрі звикли брати гроші, не відповідаючи за якість робіт. Тепер ми це контролюватимемо”

Весна оголила проблеми міста, і ми відновлюємо нашу традиційну рубрику “Трибуна депутата”, щоб обговорювати в ній із обранцями громади найважливіші питання життєдіяльності Ужгорода. Першим на інтерв’ю визвався депутат від фракції “Народної” Тібор Зомбор.

— Тіборе Івановичу, нещодавно на сесії розглядали виконання плану соціально-економічного розвитку міста на 2008 рік, план на 2009-й. Що скажете з цього приводу?

— Хотів би відзначити, що є динаміка зростання дохідної частини бюджету міста — за чотири роки вона збільшилась утричі. Якщо у 2005 році становила 105 млн. грн., то за 2008-й загальний обсяг видатків бюджету сягнув понад 300 млн. грн. Минулоріч виконано великий обсяг ремонтних робіт щодо закладів освіти, охорони здоров’я — загалом на 20 млн. грн. Реконструйовано обладнання водозабору “Минай”, КНС-6, водопровідних та теплових мереж, 16 котелень. Проведено ремонт житла, ліфтів, покрівель 10 будинків. Тільки на утримання і розвиток житлово-комунального господарства витрачено понад 40 млн. грн., на ремонт доріг — 9 млн. На європейському рівні реконструйовано проспект, удосконалюється освітлення вулиць, установлено 9 дитячих і спортмайданчиків. Такі обсяги робіт у місті ще не виконувались. Ужгород серед перших в Україні щодо облаштування квартир автономним опаленням: його встановлено в 70% житлового фонду. Будуються міні-котельні в школах і дитсадках, закладах охорони здоров’я, реконструюються діючі котельні. Таким чином проблему теплопостачання міста буде вирішено.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  27/03/09, 11:50


№ 11 (531) Хто “підкопує” Невицький замок?

Однозначно на це запитання зараз важко відповісти. Але з деякими фактами, пов’язаними з діяльністю громадської організації “Невицький замок”, до якого входить багато науковців із різних областей України, з представниками мас-медіа поділився її очільник Олександр Дзембас, котрий із дітьми-ентузіастами вже багато років проводить у замку археологічні розкопки та дослідження. Основним акцентом прес-конференції був факт відкриття на Олександра Васи-льовича кримінальної справи щодо ведення ним волонтерсь-кого руху… Втім, усе по порядку.

Свого часу на Закарпатті пер-шим в Україні розпочав діяльність осередок волонтерського руху, що займається збереженням та охороною пам’яток культурно-історичної спадщини. Він працює на базі Закарпатського центру туризму, краєзнавства, ексурсій та спорту учнівської молоді, де проводиться позашкільна робота, ведуться гуртки археології та інших напрямів. На роботу центру звернули увагу навіть сусідні держави, які зацікавилися нашим досвідом у цій сфері. Планується розроблення спільних програм та проектів із можливим майбутнім європейським співфінансуванням. Центр виховує молодь у дусі цінування історичного надбання країни, важливості збереження автентичності культурних пам’яток.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  27/03/09, 11:49


№ 11 (531) На передовій охорони державної таємниці

Державну таємницю відповідний закон визначає як інформацію у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення якої може завдати шкоди національній безпеці держави. А забезпечення її охорони, а також конфіденційних відомостей, що є державною власністю, він відносить до компетенції Служби безпеки України. Безпосередньо в цьому напрямі працює спеціальний орган в її структурі — управління охорони державної таємниці. Є такий підрозділ і в Управлінні Служби безпеки України в Закарпатській області. Він, як зазначає його керівник підполковник Сергій Корольчук, геополітично на передовій охорони державної таємниці. Напевно, тому на підкріплення своєї авангардної позиції закарпатці демонструють і відповідні показники роботи — вони традиційно в десятці кращих. А те, що про них не чути, то так, на думку керівника, і має бути — це не та тема, котра підлягає обговоренню.

Проте професійне свято є приводом, аби — наскільки це можливо —відхилити завісу таємничості й дізнатися, які саме відомості і яким чином захищаються, а отже, й спробувати подолати певний скептицизм наших співгромадян, котрі вважають, що ми в плані державної таємниці вже нікому не цікаві. Тож запросили до „круглого столу”, окрім Сергія Корольчука, директора Закарпатського обласного вузла спеціального зв’язку Віктора Шкобу, начальника головного управління Держкомзему в Закарпатській області Івана Калинича та головного спеціаліста з питань режиму ДАЗО Михайла Марканича.

Олена МАКАРА, «Ужгород»

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Країна)  -  27/03/09, 11:48


№ 11 (531) Ужгород колись і сьогодні

Продовжимо серію матеріалів із порівнянням світлин архітектурних родзинок міста історією найбільшої та найгарнішої синагоги Закарпаття, яка вже піввіку виконує функції зали обласної філармонії.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Краєзнавець Петро Сова у своїй роботі “Прошлое Ужгорода” згадує, що імпозантна синагога євреїв-ашкеназів (так називають усіх євреїв — вихідців з Європи на противагу сефардам — вихідцям з арабського світу — авт.) була побудована в неомавританському стилі 1904 року. Міська управа пожертвувала для цього цінну прибережну ділянку землі, а саме будівництво, за словами члена єврейської громади міста Томаша Бреннера, здійснювалося за рахунок невідомого мецената, котрий надав основну частину коштів. Перед першою світовою війною ужгородський мільйонер виїхав за кордон, але залишив по собі чудовий подарунок усім городянам. Єврейська громада додала до пожертвуваних ним коштів ще якусь суму, після чого архітектори Дюла Папп та Ференц Саболч приступили до проектування будівлі ортодоксальної синагоги. Її стиль був даниною тодішній європейській моді, та й незабудована тоді Нова площа давала можливість не прив’язуватися до певного архітектурного напряму.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  27/03/09, 11:48


№ 11 (531) “Гіркоту солодкої землі” показали на великому екрані

Цього тижня в залі кінокомплексу “Доміон” відбувся показ кінострічки “Гіркота солодкої землі”, сценарій до якої написав відомий закарпатський письменник Дмитро Кешеля. Це не була прем’єра фільму, оскільки до цього його тричі демонстрував “господар” проекту — телеканал “Тиса -1”. Але в рамках відзначення 70-ї річниці Карпатської України, учасникам якої й був присвячений його вихід, фільм вирішили показати на великому екрані, об’єднавши захід із нагородженням журналістів обласних та районних видань, котрі працювали над висвітленням теми Карпатської України.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Країна)  -  27/03/09, 11:47


№ 11 (531) Ганна Грицько: “Ми однаково відповідально готувалися до операцій і до виходу на сцену”

І знову — екскурс у минуле, в часи процвітання театральних гуртків, коли художня самодіяльність була позначена благородством — бо, на відміну від часу нинішнього, і в трудових колективах, і на радіо, й на телебаченні займала своє, а не чуже місце… Народний (не за званням, а за суттю) театр діяв в обласній клінічній лікарні з 50-х аж до початку 70-х років минулого століття. З цього приводу ми й розмовляємо зі старшою операційною медсестрою відділення офтальмології Ганною Грицько. Одна лише прикрість — загубилася єдина сценічна фотографія: юна Аня в ролі Наталки Полтавки. Довелося виправляти становище самотужки. Мій знімок важко назвати професійним — тим більше можете переконатися, що наша героїня цілком могла б зіграти Наталку й тепер.

Наталя ДЯЧЕНКО, Ужгород

— Ганно Юріївно, зважаючи на круглу дату, яка настане через рік, ви в такій чудовій формі, що не тільки на сцені могли б грати, а й у балет піти.

— Ще одна кругла дата — і теж 1 березня — минула цьогоріч: 40 літ від початку трудової діяльності. 1969-го я закінчила Виноградівське медучилище. А мріяла про сцену.

— То чому ж не пішли в училище чи інститут культури?

— Нас у мами було восьмеро. Останніми народилися — у Горинчеві Хустського району — близнята: я і братик, але він не вижив. Мама в цьому побачила дороговказ для мене — бути медиком. Я й починала саме акушеркою — два роки після училища пропрацювала у Зняцівському пологовому будинку на Мукачівщині. А вже відтоді і по сей день — в Ужгороді, в обласній лікарні. Спочатку була операційною сестрою, потім — старшою операційною.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум)  -  27/03/09, 11:47


№ 10 (530) Хай-тек проти класики. Через Уж перекинеться новий пішохідний міст

Про те, що нині діючий пішохідний міст перебуває в аварійному стані, фахівці говорять давно. Але закривати його, не замінивши іншим, поки ситуація не кри-тична, ніхто не наважу-ється. Утім у недалекому майбут-ньому аль-тернатива таки може з’явитися. Цього тижня в Ужгородській міськраді відбувся конкурс проектів моста, який перекинеться від місця розташування пам’ятника Августину Волошину до драмтеатру.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Журналістам проекти, які мали визначити концепцію моста, представляв мер Сергій Ратушняк. Попередньо він задекларував свою ідеологічну позицію: треба працювати, а не панікувати через кризу, і відтак втілювати в життя нові ідеї. В даному випадку “фішка” у тому, щоб міст побудувати без копійки бюджетних коштів — їх на такі речі просто нема. Зате можна зацікавити інвестора, запропонувавши варіант моста із офісом, торговими приміщеннями чи кафе, які років за 10 дозволили б окупити вкладені кошти й потім отримувати прибутки.

Власне, проектів на конкурсі було представлено 6—7, але концептуально їх можна поділити на 2 види: ультрасучасні з елементами хай-тек та класичні. Сам міський голова тяжіє до другого варіанту, бо він вписується в архітектуру старої частини міста і не завантажує забудовою берегову лінію Ужа. Зате в районі драмтеатру, частини футбольного поля ЗОШ №5 і швейної фабрики передбачає появу торгово-офісного центру. Під площею Поштовою — можливий 1—2-рівневий підземний паркінг. Сам міст тримається на кількох опорах і має численні торгові приміщення. Щоправда, виникали зауваження: він занадто високий і має 2 зайві опори, які ускладнюватимуть протікання води під час паводка. Утім це можна підкоригувати. Реалізація подібного проекту обійшлася б у 5—7 млн. дол.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада, Новини)  -  20/03/09, 12:25
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS