Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Вересень 2008№ 41 (507) Ужгород готується до дня народження

До Дня міста залишився всього тиждень, отож цієї п’ятниці перший заступник міського голови Володимир Бобков зібрав на нараду представників усіх задіяних структур, щоб перевірити їхню готовність до свята. Втім, технічні моменти ми залишимо за лаштунками, ужгородців більше цікавить, як відзначатиметься 1115-річчя Ужгорода. До речі, його розпочнуть святкувати вже з наступної середи.

Якихось кардинальних змін у традиційну програму не вносили, каже начальник міського управління культури Олег Муртазін, однак ряд новинок усе-таки є. За звичною схемою буде багато виступів дитячих колективів, але цьогоріч вони радуватимуть ужгородців не тільки на Театральній, а й на пл. Б. Хмельницького, на розі вул. Грушевського і 8 Березня, а також у “новому” мікрорайоні перед ЗОШ № 19.

Напередодні Дня міста, в п’ятницю, програма вже буде дуже насиченою. Серед іншого вперше проведуть конкурс кондитерських виробів, переможця якого визначатимуть діти (вони поряд виставлятимуть свої осінні композиції). Їм же дістануться всі солодкі експонати, а автору найсмачнішої випічки за нагороду стане безкоштовна реклама на ТБ. Так що варто опинитися у потрібному місці у потрібний час. 3 жовтня відкриється і Міжнародний фестиваль органної музики, про що детальніше читайте на стор. 12, як і про “Інтерляльку”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  29/09/08, 09:34


№ 41 (507) Програма роздільного сортування сміття незабаром стартує Її успішна реалізація залежить від доброї волі ужгородців

Проблема утилізації сміття, якщо й надалі вирішувати її примітивним вивезенням відходів на полігон, у недалекому майбутньому загрожує Ужгороду екологічною катастрофою: звалище в Барвінку майже заповнене, а землі під нове — нема. Відчутно покращити ситуацію може хіба що запровадження роздільного сортування ТПВ, яке в розвинутих країнах скорочує обсяг сміття на 65 відсотків. І зовсім скоро ми випробуємо цей метод у своєму місті.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Старт — у жовтні

Проект роздільного збирання, вивезення та переробки твердих побутових відходів був підготовлений управлінням з інноваційних впроваджень Ужгородської міської ради ще в 2007-му, і тоді ж він став переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів та програм місцевого самоврядування. Відтак 500 тис. грн. на його реалізацію виділено з Державного бюджету, 625 тисяч — із міського, ще 250 тисяч забезпечать організації-партнери — Регіональне молодіжне екологічне об’єднання “Екосфера” та КШЕП. Проект втілюватиметься у життя за підтримки Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  29/09/08, 09:34


№ 41 (507) Ужгородський соціальний захист оновлюється

Напередодні Міжнародного дня людей похилого віку в приміщенні управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради відбулася робоча зустріч заступника начальника управління, начальника відділу соціальних допомог Дмитра Свирида та заступника начальника управління Костянтина Яворського із журналістами. Як правило, напередодні цього свята керівні особи управління підбивають підсумки, планують свою роботу на перспективу та намагаються через пресу донести до ужгородців зміни й нововведення в соціальних законах.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

Що стосується саме проведення Міжнародного дня людей похилого віку, то міський голова Сергій Ратушняк уже підписав відповідне розпорядження, згідно з яким затверджено план заходів. Перша його частина — це, так би мовити, традиційні заходи напередодні свята. Управління рекомендує всім керівникам підприємств, організацій та установ міста провести зустрічі зі своїми колишніми працівниками — ветеранами війни, військової служби та праці; керівникам усіх навчальних закладів міста організувати тематичні вечори за участю ветеранів із метою виховання молоді за кращими традиціями старшого покоління. До речі, з міського бюджету виділено кошти для закупівлі продуктових наборів для мешканців міста, які не можуть самостійно пересуватися.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  29/09/08, 09:32


№ 41 (507) Наші бібліотеки заслуговують кращого…

Наукова бібліотека УжНУ є одним із провідних наукових і культурних центрів не лише Закарпаття, а й цілої України. Найбільшою книгозбірнею користуються студенти, аспіранти, професорсько-викладацький склад університету, вітчизняні та зарубіжні вчені-дослідники. Її фонди налічують понад 1,5 млн. примірників книжок та інших видів друкованої продукції.

Любов ДЕЯК, “Ужгород”

Народження наукової бібліотеки УжНУ датується жовтнем 1945 року, коли Рада Народних Комісарів УРСР та ЦК КП(б) України постановили відкрити в Ужгороді державний університет з бібліотекою. З лютого 1946 розпочалися заняття студентів. Книжковий фонд у той час нараховував 43500 примірників книжок та 2500 підручників. Бібліотека почала своє існування в одній із кімнат першого поверху державної реальної гімназії (нині вул. Підгірна, 46) з 4-ма працівниками-бібліотекарями. Через півроку заклад переселився у дві кімнати колишнього гуртожитку жіночої семінарії, згодом — у три кімнати колишнього гуртожитку монастиря отців Василіан (сьогодні фізфак). З поповненням книжкового фонду з’явилася необхідність у збільшенні площі. Тож навесні 1949 року бібліотека перемістилася у приміщення резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії по вул. Капітульній, 9, де знаходиться й сьогодні. У 1963 році їй було передано частину книжок із старовинної книгозбірні Мукачівського жіночого монастиря. Серед цих фондів — цінні книжки й унікальні зразки як вітчизняного, так і зарубіжного друку, рукописи, інкунабули, тобто першодруки латиною до 1500 р., палеотипи тощо. Деякі з примірників настільки рідкісні, що не мають аналогів у бібліотеках України та зарубіжжя. Поповнювалися фонди й за рахунок періодичних видань.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  29/09/08, 09:31


№ 41 (507) Передаючи добро по колу…

У цей приїзд до Ужгорода Лев Луцкер завітав до нашої редакції зі своєю давньою знайомою, а нині партнером по культурницьких акціях, головою Асоціації російських товариств Чеської Республіки і співголовою організації “Українські матері” Оксаною Продан. Вона з тих наших земляків, котрі, живучи далеко від батьківщини, пропагують нас за кордоном.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Оксана з 1995 року межкає в Брно. Народилася ж на Міжгірщині в родині вчителя й поета Петра Продана. Фах російського філолога здобула в Ужгородському держуніверситеті. Згодом учителювала, працювала в дитячих та молодіжних організаціях. Її останнім місцем роботи в Ужгороді було культосвітнє училище. Усе ніби складалося, проте, як розповіла наша гостя, “в певний момент відчула, що люди й суспільство грають в ігри, правил яких я не розумію й не сприймаю. Від цього з’явилося внутрішнє незадоволення, я не бачила можливостей для подальшої своєї реалізації, тому вирішила поїхати з України”. Звісно, закордон не чекав із розкритими обіймами. До всього не знала чеської, тож доки вчила мову, працювала на текстильному заводі. “Було важко, — розповіла гостя. — Адже людина, котра приїздить у чужу країну, прибуває на порожнє місце. Не має дитинства, юності, школи, університету, друзів тощо. І починає все з чистого аркуша, який треба заповнити”. Слава Богу, Оксана зустріла багатьох хо- роших людей, до того ж чехи середнього і старшого віку знали російську. Тому нерідко, коли приходила мити вікна чи прибирати квартиру, в них виникали розмови на різні теми, наприклад, про чеську історію, президента Масарика. “Як, ви це знаєте? — запитували вони. — Яка у вас освіта?” Коли дізнавалися, що вища, дивувалися, що змусило її зайнятися такою працею… І саме ці люди підтримали в ній прагнення шукати своє місце вже в новому суспільстві.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум)  -  29/09/08, 09:31


№ 41 (507) Рейдерство по-баранинськи

Минулої п’ятниці багатостраждальна Баранинська сільрада, голові якої ось уже 2,5 року не дають нормально працювати, була захоплена сторонніми особами, котрі прийшли туди у супроводі представників райвідділу міліції та виконавчої служби. З цього приводу Павло Чучка-молодший (той самий сільський голова), голова правління Агентства місцевого розвитку та інформаційних ресурсів “Європоліс” Олег Лукша і депутат Баранинської сільради Марія Граб дали прес-конференцію для журналістів у “Новому Закарпатті”.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Щоб читач зрозумів суть проблеми, доведеться зробити невеличкий екскурс у недалеку історію. Після виборів 2006 р. головою Баранинської сільради обрали Павла Чучку, але більшість у раді сформували прихильники колишнього голови та люди, близькі до екс-нардепа О. Ледиди. Із самого початку ця більшість заблокувала роботу органу місцевого самоврядування і поставила собі за мету усунути з посади законного голову. Оскільки іншими шляхами це зробити не вдалося, одного чудового дня поза регламентом зібралися в школі й незаконно прийняли потрібне їм рішення, ще й постановили забрати від П. Чучки печатку. Рішення цих зборів Ужгородський міськрайонний суд не визнав, проте зацікавлені особи подали апеляцію у Львів, де справу розглянули без представників чинного сільського голови, і вже в березні цього року “більшовики” отримали замовне рішення про передачу печатки Чучкою. Власне саме воно стало підставою для подій минулої п’ятниці з “рейдерською атакою” на сільраду Баранинців. І хоч приміщення самозванці захопили, півбагажника документації кудись вивезли, але отримати печатку їм усе-таки не вдалося. Павло Чучка приніс її на прес-конференцію як знак того, що влада ще в його руках, і він разом із громадою її відстоїть. Люди, до речі, цього понеділка таки повернули собі сільраду, зрізавши повішений сторонніми особами замок. Вони збираються день і ніч чергувати там, щоб не допустити в кабінет тих, кого громада на керування не уповноважувала.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум, Новини)  -  29/09/08, 09:30


№ 41 (507) Угода про місцевий прикордонний рух зі Словаччиною запрацює нинішньої суботи

А в понеділок, 29 вересня, Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді розпочне прийом заяв для оформлення дозволів на місцевий прикордонний рух. Про це в середу повідомили журналістам місцевих ЗМІ генконсул Маріан Сладечек та консул Їтка Фішерова.

Наразі Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді ще не має відповідних умов для виконання нових завдань відповідно до Угоди про місцевий прикордонний рух. Тож у перехідний період, до закінчення будівельних робіт, які проводяться з метою покращення умов для заявників та працівників Генконсульства, заяви прийматимуться в приміщеннях, призначених для прийняття заявників на оформлення віз, а робота консульського відділу провадитиметься у дві зміни. Зранку, з 9.00 до 12.00, відбуватиметься прийом заявників для оформлення віз, після обіду ж, з 13.00 до 16.00, прийматимуть тих, котрі подаватимуть документи на видачу дозволу на місцевий прикордонний рух.

Що ж до власне дозволів на МПР, то щоб їх отримати, потрібно особисто подати:

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини, Країна)  -  29/09/08, 09:30


№ 41 (507) Ужгород зафестивалить

Наступного тижня наше місто прийматиме одразу два міжнародні фестивалі — ХІ фестиваль театрів для дітей “Інтерлялька-2008” та Перший молодіжний фестиваль органної музики.

Першою стартує “Інтерлялька”, на яку цьогоріч очікують 15 колективів. Частина з них уже прописалася на фестивалі й добре відома ужгородцям, зокрема жешувський, новосадський, бая-марський театри. Проте будуть і новачки — із міста Бар, що в Чорногорії, з Москви та Вологди і навіть … із далекого Китаю. А отже, слід очікувати на сюрпризи. Тим паче, організатори обіцяють їх як для дітей, так і для дорослих.

1 жовтня фестивальну програму в ляльковому театрі об 11.00 відкриють миколаївці виставою “Гидке каченя”; “Про Хому та щуку” “розкажуть” о 13.30 кіровоградці, а ужгородці представлять “Діда Кузьму та юрбу” о 15.30. А вже ввечері, о 19.00, відбудеться офіційне відкриття фестивалю та одразу по ньому — о 19.30 — театр ляльок із Гродно (Білорусь) покаже виставу для дорослих, яка виборола численні гран-прі на міжнародних фестивалях, “Трагедія Макбет” (на фото). Це один із сюрпризів “Інтерляьки”.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  29/09/08, 09:29


№ 41 (507) Руслана Писанка: “Телебачення без інтриг не буває!”

У неділю, 21 вересня, для ужгородських театралів було свято: до нас приїздив Російський незалежний театр із виставою “За двома зайцями” з Русланою Писанкою в головній ролі. Свою Проню Прокопівну Руся геть осучаснила, повкладала в її уста чимало “крилатих висловів” від яскравих представників російського й українського шоу-бізнесу, та й режисер вніс корективи до п’єси Старицького. Але глядачам, схоже, сподобалось. У драмтеатрі був якщо не аншлаг, то принаймні майже повний зал. Враховуючи вартість квитків — від 40 до 100 грн. — це зовсім непогано. А після вистави велика в усіх розуміннях киянка, котра стала своєю у Москві, у гримерці розповіла журналістові про власне життя у рамках телебачення й театру, і не тільки. За що окреме спасибі організаторові гастролей Петрові Ониськові, якого в Ужгороді ще добре пам’ятають як Піта-радіожурналіста.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

“Театр зараз — моє життя”

Оскільки ми в театрі, то спершу про нього. Руслана каже, що в них зараз великий тур, і це не частина її життя, а всі сто відсотків. Але він закінчиться, і буде щось інше. Минулого року, наприклад, пріоритетними стали зйомки в серіалах, художніх фільмах, а зараз дуже багато важить театр. “Це добре, що в моєму житті є можливість змінюватися і не займатися постійно одним і тим же”, — впевнена акторка. Хоча зазначає: артист — професія підневільна. Вибирати можеш, тільки якщо ти себе добре зарекомендував, — тоді є багато пропозицій.

За професією Писанка — режисер. Ще коли вчилася, паралельно займаючись акторською роботою, дивилася збоку не тільки на інших, а й на себе. Ця звичка залишилася досі, тому у виставі “За двома зайцями” дуже багато її творчих знахідок, котрі сама називає швидше режисерськими, ніж акторськими.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Соціум)  -  29/09/08, 09:28


№ 40 (506) До Дня Ужгорода депутати визначилися з почесними громадянами міста

Традиційно першої неділі жовтня відзначається День міста, а напередодні обирають Почесних громадян Ужгорода та претендентів на здобуття лауреата “Почесної відзнаки Ужгородської міської ради”. Саме цим депутати займалися у п’ятницю на 50-му пленарному засіданні ІV сесії V скликання.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Цього року на звання Почесного громадянина подали 10 кандидатур. Серед них були і чиновники при владі, але Сергій Ратушняк сказав, що за таких не голосуватиме, і запропонував обмежитися трьома номінантами. Мовляв, тоді це звання матиме вагу і не уподібниться “генералам від Ющенка” (наш Президент за останні півроку збільшив кількість останніх на 80). Голосування вперше вирішили зробити таємним і найдостойніших визначити за рейтингом. Роздруківки з кандидатами роздали депутатам, і кожен позначив до трьох прізвищ. У підсумку найбільше голосів отримав колишній голова виконкому Ужгородської міськради Микола Руснак, на другому місці — народна артистка України, солістка заслуженого Закарпатського народного хору Клара Попович-Лабик, а на третьому — художник, заслужений майстер народної творчості України, голова Закарпатського об’єднання майстрів народного мистецтва та самодіяльних художників Закарпаття Михайло Баник. Саме вони і стали почесними громадянами Ужгорода-2008, а як бонус отримали від міста стовідсоткову пільгу на житлово-комунальні послуги та право безкоштовного проїзду в нашому громадському транспорті.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  23/09/08, 10:22
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS