Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 27/08/07№ 33 (446) Біля витоків незалежності

Цими днями Україна святкує проголошення своєї незалежності. Шістнадцять років тому, ще за Радянського Союзу, цьому передували події, які наклали свій відбиток на перебіг тогочасних перипетій. І головна з них — короткотривала поява 19 серпня 1991 року на політичній арені СРСР путчистів і так званого ГКЧП. Про хронологію того непростого серпневого дня згадує безпосередній учасник подій, депутат Ужгородської міської ради ще радянського скликання Володимир Іванович Ломоносов.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

— У 1991 році я був депутатом Ужгородської міської ради і у довісок отримав посади голови депутатської комісії по тодішньому обміну 50- та 100-карбованцевих купюр, голови комісії з реєстрації суб’єктів підприємництва та голови комісії по захисту прав споживачів. Одним словом, опинився в потрібний час у потрібному місці (сміється — авт.).

Одразу хочу підкреслити: хто б і що не згадував про ті дні — це буде лише суб’єктивна думка очевидця, бо в кожного своя об’єктивність.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  27/08/07, 09:31


№ 33 (446) 50 городян отримали почесні відзнаки за розвиток Ужгорода

На честь 16-ї річниці Незалежності України 23 серпня Падіюн приймав велику кількість гостей. У залі зібралися відомі люди, котрі так чи інакше відзначилися у нашому суспільно-культурному житті.

Урочистості розпочалися з промови міського голови Ужгорода Сергія Ратушняка. Після цього мер уперше за “незалежну” історію міста з нагоди свята Незалежності нагородив 50 ужгородців — лікарів, учителів, працівників культури і спорту, комунальних служб, маму 14 дітей та інших — почесними відзнаками “За розвиток Ужгорода”.

Після церемонії нагородження відбувся концерт. Присутніх вітали відомі в нашому місті колективи та солісти, а саме: “Бліц”, “Корпорація друзів”, В’ячеслав Корсак, Віталія та Сергій Баранов.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:30


№ 33 (446) Виконком. Бюджет за І півріччя перевиконаний, але частину грошей “з’їли” підняті урядом зарплати

На четверговому засіданні виконкому було прийнято звіт фінуправління Ужгородської міської ради про виконання бюджету в першому півріччі 2007 року. Показники отримали зовсім непогані. Скажімо, середньомісячна зарплата за січень — червень у нас зросла до 1184, 7 грн., що на 21,9 % більше, ніж за відповідний період минулого року.

За І півріччя в економіку міста залучено 5,7 млн. доларів іноземних інвестицій (а всього на 1 липня обсяг прямих інвестицій становив 53,3 млн. доларів), значно розвинулася мережа туристично-рекреаційних та готельних закладів. Нині в Ужгороді в них одночасно можна розмістити понад 1600 осіб. А ось зі сплатою комунальних послуг ситуація хоч і покращилася (рівень проплати у липні становив 97,2%), та все ж ужгородці ще боргують 46,4 млн. грн.

Загалом, підкреслив Сергій Ратушняк, бюджет міста перевиконано на 128 відсотків, і це чудово, однак, на жаль, замість витратити додатково отримані 10 млн. грн. на потреби Ужгорода, ми змушені були вкладати їх у зарплати бюджетників, щоб забезпечити обіцяне урядом підвищення їхніх зарплат.

Мер також відзначив, що в поточному році збільшилися відрахування Ужгорода в зведений центральний бюджет України. Ми сплачуємо найбільше з-поміж усіх суб’єктів Закарпаття. Разом із тим міська влада щиро вдячна бізнесу: за січень — червень 2007-го до бюджетів усіх рівнів мобілізовано податків та зборів на 167,9 млн. грн., що на 31,8% більше, ніж за відповідний період минулого року. Це вдалося завдяки тому, що податкова інспекція почала ставитися до підприємців як до партнерів, а вони, зі свого боку, збільшили відрахування в бюджет.

Серед інших питань, що розглядалися на виконкомі, — про активізацію створення товариств співвласників багатоквартирних будинків.”Це світова практика, і рано чи пізно ми дійдемо до цього на загальноукраїнському рівні, ЖРЕРи відімруть”, — прокоментував Сергій Ратушняк. Ішлося також про широке залучення людей до отримання субсидій та підготовку до зими.

До речі, за рейтинговими оцінками результатів економічного і соціального розвитку районів і міст області, в І півріччі 2007-го Ужгород увійшов у трійку кращих.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:29


№ 33 (446) Ужгородська санепідемстанція змінила “прописку”

Останні 2 тижні працівники міської санепідемстанції жили “на валізах” — поступово перебиралися з Київської набережної на так званий БАМ, у щойно відремонтоване просторе приміщення на 3-му поверсі одного з корпусів УЦМКЛ, який ужгородці за звичкою називають старим пологовим будинком.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Головний державний санітарний лікар Ужгорода Василь Петричко розповів цікаву історію, як СЕС потрапила в тепер уже колишню свою будівлю у центрі міста. Виявляється, у 1946-му, коли служба була тільки створена, її розташували на вул. Бо-женка. Але у 1987-му в державі вирішили провести перепис населення, і рішенням партійних органів добротне приміщення передали управлінню статистики. Тоді ж у країні велася антиалкогольна кампанія, і під приводом аварійності на Київській набережній закрили лікеро-горілчаний завод. Його позбулися, а у звільнене дійсно аварійне приміщення… вселили санстанцію. Очевидно, цей варіант розглядався як тимчасовий, бо будівлю так і не передали на баланс СЕС, а значить, ніяких капітальних вкладень у її ремонт робити було неможливо. Втім, так-сяк латаючи дірки за спонсорські кошти, станція “прожила” там ще 20 років.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:28


№ 33 (446) Процес “автономізації” опалення триває, але з виготовленням документації ужгородці зволікають

Здавалося б, установити автономне опалення — не проблема, були б кошти, але… На сьогодні в Ужгороді практично не залишилося багатоповерхівки, з якої б не надійшли заяви про відключення від централізованого теплопостачання.

Любов ДЕЯК, “Ужгород”

Загалом уже є понад дві тисячі заяв від тих, хто хоче сам контролювати тепло у своїй оселі. Принцип отримання дозволу простий, і якщо понад 80 відсотків мешканців бажають установити або вже мають “індивідуалку”, будинок відключається від централізованого теплопостачання.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  27/08/07, 09:27


№ 33 (446) МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ УЖГОРОДА

Про мінеральні води Закарпаття писали та переписували чимало. І недаремно, адже в нашому краї розташовані основні запаси вуглекислих гідрокарбонатних натрієвих та вод інших типів усієї Центральної Європи! А ось про ужгородську “мінералку” наші мас-медіа нечасто згадували. А якщо і згадували, то більше негативно, аніж у позитивному ключі. Тому зараз ми спробуємо заповнити цю прогалину, поспілкувавшись на тему мінеральних вод обласного центру із завідувачем кафедри туризму УжНУ Федором Шандором. Сподіваємося, що наша розповідь вийде науково-популярною і, як мінімум, об’єктивною.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

ІСТОРІЯ “УНГВАРЪСКОЇ МІНЕРАЛЬНОЇ”

Серед усіх розроблених джерел мінеральних вод Закарпаття у нас існує 11 вод міжнародних типів та, як мінімум, 4 — суто закарпатського походження. З-поміж них — крем’янисті води Ужгорода, які містять багато кремнієвої кислоти, залізо та вуглекислий газ. Перші відомості про використання мінеральних вод в Ужгороді належать до ХVІІ століття, коли у 1631 році в “Ужгородській інвентарній книзі” було зроблено запис про наявність у місті мінеральних джерел та водолікарень. Тоді це були примітивні купелі та вириті в землі ями, які обкладалися камінням, неподалік від джерел. Мінеральна вода в Ужгороді згадується і в урбарії Ужгородської домінії 1793 року. На одному з таких джерел у центрі міста під Замковою горою (сьогодні вулиця Підградська) на правому березі річки Малий Уж було зведено водолікарню “Квасна вода”, будівля котрої проіснувала до початку Другої світової війни. У цьому ж районі (вулиця Електрозаводська) на одному з джерел ще з XIX сторіччя існував бювет мінеральної води та “Унгваръська купель”, яку широко використовувало тодішнє населення (на фото). Пізніше на цьому місці збудували пансіонат, де лікувальні води приймали гості та мешканці Ужгорода. У 1796 році хімічний склад наших мінеральних вод вивчав відомий учений, почесний член Московського фізико-хімічного товариства й Петербурзького товариства лікарів та природознавців, професор хімії й ботаніки медичного факультету єдиного на той час Угорського університету Пауль Китайбел. А в 1887 році купелі та мінеральні води Ужгорода були описані в книжці І. Болемана. Цікаво, що вже в ХІХ столітті місцеві ресторатори возили “унгваръську мінералку” в скляних пляшках на продаж до Львова, Будапешта, Дебрецена, Кошице та Відня. Завдяки вченим нині відомо, що “Ужгородська мінеральна” за основним складом належить до групи нарзанів Дарасунського й Кукінського типів, для яких характерні високий вміст вуглекислоти, мікроелементів і чудові смакові якості. Через це вони й сьогодні широко відомі та розливаються для всього світу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  27/08/07, 09:26


№ 32 (445) Йолка: “Я хочу не дивувати, а радувати людей і себе. Бо для мене кожен виступ — це свято душі і тіла”

Сценічне ім’я Йолка приліпилося до неї так, що справжнього вже ніхто й не згадує. І воно повністю гармоніює з яскравою особистістю нині відомої на теренах усього СНД співачки, котра в 22 роки поїхала з рідного Ужгорода завойовувати Москву і таки завоювала її. А зараз повернулася, щоб порадувати земляків концертом на День Незалежності й показати: вона відбулася, реалізувавши свій талант.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Про концерт

Журналістам у Карпатському інформаційному агентстві Йолку представляв ре- дактор Закарпатської ліги КВН Сергій Денисенко. Колись вони грали в одній команді (співачка в нашому місті була учасницею кількох відомих колективів), і КВНівська “закваска” відчувається в Йолці досі: розкута, артистична, постійно піджартовує і посміхається. На закцентованій Сергієм некомерційності концерту (ініціатором якого стала сама виконавиця, а вже місцева ліга КВН і Ужгородське управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді активно підтримали задум) загострювати увагу не хотіла. Натомість зізналася: підштовхнула її до такого рішення неприємна історія зі зривом запланованого в Ужгороді платного виступу. Хоча каже, що своєї вини в тому не відчуває, і це не виправдання, а швидше, компенсація рідному містові.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Новини)  -  27/08/07, 09:26


№ 33 (446) Світлана Совіна: “Батько мріяв створити музей Ужгорода, в якому серед інших експонатів будуть і його знахідки”

Донька першого мера Ужгорода, суспільного діяча, відомого краєзнавця Петра Сови Світлана довго не погоджувалася на це інтерв’ю, скромно зазначаючи, що вона — живий приклад прислів’я “природа відпочиває на дітях геніїв”. Та ми не вірили, що в такій інтелігентній і відомій родині можна прожити нецікаве життя, тому все ж таки вмовили Світлану Петрівну на розмову. Пані Світлана свято береже все, що дісталося їй від батька й матері: книжки, фотографії, листівки, картини, меблі, але каже, що головною їхньою спадщиною була любов до Ужгорода. Тож сьогодні “Суботні зустрічі” у гостях у справжнього патріота нашого міста — Світлани Совіної.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

— Світлано Петрівно, поясніть перш за все, чому ви Совіна, а не Сова?

— Таким було бажання батька. Якось, коли прийшов час мені отримувати перший радянський паспорт, він повернувся додому з документом, що дозволяв “неповнолітній дочці Петра Петровича Сови іменуватися Совіною”. Мені, пам’ятаю, зовсім не хотілося змінювати прізвище, але батько сказав: “Мене все дитинство дражнили “совою”, і я не хочу, щоб і ти від цього страждала”. Так і сталося, що в житті я не носила ані батькового, ані чоловікового прізвища, а була собі окремо Совіною.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  27/08/07, 09:25
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS