Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Серпень 2007№ 33 (446) Біля витоків незалежності

Цими днями Україна святкує проголошення своєї незалежності. Шістнадцять років тому, ще за Радянського Союзу, цьому передували події, які наклали свій відбиток на перебіг тогочасних перипетій. І головна з них — короткотривала поява 19 серпня 1991 року на політичній арені СРСР путчистів і так званого ГКЧП. Про хронологію того непростого серпневого дня згадує безпосередній учасник подій, депутат Ужгородської міської ради ще радянського скликання Володимир Іванович Ломоносов.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

— У 1991 році я був депутатом Ужгородської міської ради і у довісок отримав посади голови депутатської комісії по тодішньому обміну 50- та 100-карбованцевих купюр, голови комісії з реєстрації суб’єктів підприємництва та голови комісії по захисту прав споживачів. Одним словом, опинився в потрібний час у потрібному місці (сміється — авт.).

Одразу хочу підкреслити: хто б і що не згадував про ті дні — це буде лише суб’єктивна думка очевидця, бо в кожного своя об’єктивність.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  27/08/07, 09:31


№ 33 (446) 50 городян отримали почесні відзнаки за розвиток Ужгорода

На честь 16-ї річниці Незалежності України 23 серпня Падіюн приймав велику кількість гостей. У залі зібралися відомі люди, котрі так чи інакше відзначилися у нашому суспільно-культурному житті.

Урочистості розпочалися з промови міського голови Ужгорода Сергія Ратушняка. Після цього мер уперше за “незалежну” історію міста з нагоди свята Незалежності нагородив 50 ужгородців — лікарів, учителів, працівників культури і спорту, комунальних служб, маму 14 дітей та інших — почесними відзнаками “За розвиток Ужгорода”.

Після церемонії нагородження відбувся концерт. Присутніх вітали відомі в нашому місті колективи та солісти, а саме: “Бліц”, “Корпорація друзів”, В’ячеслав Корсак, Віталія та Сергій Баранов.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:30


№ 33 (446) Виконком. Бюджет за І півріччя перевиконаний, але частину грошей “з’їли” підняті урядом зарплати

На четверговому засіданні виконкому було прийнято звіт фінуправління Ужгородської міської ради про виконання бюджету в першому півріччі 2007 року. Показники отримали зовсім непогані. Скажімо, середньомісячна зарплата за січень — червень у нас зросла до 1184, 7 грн., що на 21,9 % більше, ніж за відповідний період минулого року.

За І півріччя в економіку міста залучено 5,7 млн. доларів іноземних інвестицій (а всього на 1 липня обсяг прямих інвестицій становив 53,3 млн. доларів), значно розвинулася мережа туристично-рекреаційних та готельних закладів. Нині в Ужгороді в них одночасно можна розмістити понад 1600 осіб. А ось зі сплатою комунальних послуг ситуація хоч і покращилася (рівень проплати у липні становив 97,2%), та все ж ужгородці ще боргують 46,4 млн. грн.

Загалом, підкреслив Сергій Ратушняк, бюджет міста перевиконано на 128 відсотків, і це чудово, однак, на жаль, замість витратити додатково отримані 10 млн. грн. на потреби Ужгорода, ми змушені були вкладати їх у зарплати бюджетників, щоб забезпечити обіцяне урядом підвищення їхніх зарплат.

Мер також відзначив, що в поточному році збільшилися відрахування Ужгорода в зведений центральний бюджет України. Ми сплачуємо найбільше з-поміж усіх суб’єктів Закарпаття. Разом із тим міська влада щиро вдячна бізнесу: за січень — червень 2007-го до бюджетів усіх рівнів мобілізовано податків та зборів на 167,9 млн. грн., що на 31,8% більше, ніж за відповідний період минулого року. Це вдалося завдяки тому, що податкова інспекція почала ставитися до підприємців як до партнерів, а вони, зі свого боку, збільшили відрахування в бюджет.

Серед інших питань, що розглядалися на виконкомі, — про активізацію створення товариств співвласників багатоквартирних будинків.”Це світова практика, і рано чи пізно ми дійдемо до цього на загальноукраїнському рівні, ЖРЕРи відімруть”, — прокоментував Сергій Ратушняк. Ішлося також про широке залучення людей до отримання субсидій та підготовку до зими.

До речі, за рейтинговими оцінками результатів економічного і соціального розвитку районів і міст області, в І півріччі 2007-го Ужгород увійшов у трійку кращих.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:29


№ 33 (446) Ужгородська санепідемстанція змінила “прописку”

Останні 2 тижні працівники міської санепідемстанції жили “на валізах” — поступово перебиралися з Київської набережної на так званий БАМ, у щойно відремонтоване просторе приміщення на 3-му поверсі одного з корпусів УЦМКЛ, який ужгородці за звичкою називають старим пологовим будинком.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Головний державний санітарний лікар Ужгорода Василь Петричко розповів цікаву історію, як СЕС потрапила в тепер уже колишню свою будівлю у центрі міста. Виявляється, у 1946-му, коли служба була тільки створена, її розташували на вул. Бо-женка. Але у 1987-му в державі вирішили провести перепис населення, і рішенням партійних органів добротне приміщення передали управлінню статистики. Тоді ж у країні велася антиалкогольна кампанія, і під приводом аварійності на Київській набережній закрили лікеро-горілчаний завод. Його позбулися, а у звільнене дійсно аварійне приміщення… вселили санстанцію. Очевидно, цей варіант розглядався як тимчасовий, бо будівлю так і не передали на баланс СЕС, а значить, ніяких капітальних вкладень у її ремонт робити було неможливо. Втім, так-сяк латаючи дірки за спонсорські кошти, станція “прожила” там ще 20 років.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  27/08/07, 09:28


№ 33 (446) Процес “автономізації” опалення триває, але з виготовленням документації ужгородці зволікають

Здавалося б, установити автономне опалення — не проблема, були б кошти, але… На сьогодні в Ужгороді практично не залишилося багатоповерхівки, з якої б не надійшли заяви про відключення від централізованого теплопостачання.

Любов ДЕЯК, “Ужгород”

Загалом уже є понад дві тисячі заяв від тих, хто хоче сам контролювати тепло у своїй оселі. Принцип отримання дозволу простий, і якщо понад 80 відсотків мешканців бажають установити або вже мають “індивідуалку”, будинок відключається від централізованого теплопостачання.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  27/08/07, 09:27


№ 33 (446) МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ УЖГОРОДА

Про мінеральні води Закарпаття писали та переписували чимало. І недаремно, адже в нашому краї розташовані основні запаси вуглекислих гідрокарбонатних натрієвих та вод інших типів усієї Центральної Європи! А ось про ужгородську “мінералку” наші мас-медіа нечасто згадували. А якщо і згадували, то більше негативно, аніж у позитивному ключі. Тому зараз ми спробуємо заповнити цю прогалину, поспілкувавшись на тему мінеральних вод обласного центру із завідувачем кафедри туризму УжНУ Федором Шандором. Сподіваємося, що наша розповідь вийде науково-популярною і, як мінімум, об’єктивною.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

ІСТОРІЯ “УНГВАРЪСКОЇ МІНЕРАЛЬНОЇ”

Серед усіх розроблених джерел мінеральних вод Закарпаття у нас існує 11 вод міжнародних типів та, як мінімум, 4 — суто закарпатського походження. З-поміж них — крем’янисті води Ужгорода, які містять багато кремнієвої кислоти, залізо та вуглекислий газ. Перші відомості про використання мінеральних вод в Ужгороді належать до ХVІІ століття, коли у 1631 році в “Ужгородській інвентарній книзі” було зроблено запис про наявність у місті мінеральних джерел та водолікарень. Тоді це були примітивні купелі та вириті в землі ями, які обкладалися камінням, неподалік від джерел. Мінеральна вода в Ужгороді згадується і в урбарії Ужгородської домінії 1793 року. На одному з таких джерел у центрі міста під Замковою горою (сьогодні вулиця Підградська) на правому березі річки Малий Уж було зведено водолікарню “Квасна вода”, будівля котрої проіснувала до початку Другої світової війни. У цьому ж районі (вулиця Електрозаводська) на одному з джерел ще з XIX сторіччя існував бювет мінеральної води та “Унгваръська купель”, яку широко використовувало тодішнє населення (на фото). Пізніше на цьому місці збудували пансіонат, де лікувальні води приймали гості та мешканці Ужгорода. У 1796 році хімічний склад наших мінеральних вод вивчав відомий учений, почесний член Московського фізико-хімічного товариства й Петербурзького товариства лікарів та природознавців, професор хімії й ботаніки медичного факультету єдиного на той час Угорського університету Пауль Китайбел. А в 1887 році купелі та мінеральні води Ужгорода були описані в книжці І. Болемана. Цікаво, що вже в ХІХ столітті місцеві ресторатори возили “унгваръську мінералку” в скляних пляшках на продаж до Львова, Будапешта, Дебрецена, Кошице та Відня. Завдяки вченим нині відомо, що “Ужгородська мінеральна” за основним складом належить до групи нарзанів Дарасунського й Кукінського типів, для яких характерні високий вміст вуглекислоти, мікроелементів і чудові смакові якості. Через це вони й сьогодні широко відомі та розливаються для всього світу.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  27/08/07, 09:26


№ 32 (445) Йолка: “Я хочу не дивувати, а радувати людей і себе. Бо для мене кожен виступ — це свято душі і тіла”

Сценічне ім’я Йолка приліпилося до неї так, що справжнього вже ніхто й не згадує. І воно повністю гармоніює з яскравою особистістю нині відомої на теренах усього СНД співачки, котра в 22 роки поїхала з рідного Ужгорода завойовувати Москву і таки завоювала її. А зараз повернулася, щоб порадувати земляків концертом на День Незалежності й показати: вона відбулася, реалізувавши свій талант.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Про концерт

Журналістам у Карпатському інформаційному агентстві Йолку представляв ре- дактор Закарпатської ліги КВН Сергій Денисенко. Колись вони грали в одній команді (співачка в нашому місті була учасницею кількох відомих колективів), і КВНівська “закваска” відчувається в Йолці досі: розкута, артистична, постійно піджартовує і посміхається. На закцентованій Сергієм некомерційності концерту (ініціатором якого стала сама виконавиця, а вже місцева ліга КВН і Ужгородське управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді активно підтримали задум) загострювати увагу не хотіла. Натомість зізналася: підштовхнула її до такого рішення неприємна історія зі зривом запланованого в Ужгороді платного виступу. Хоча каже, що своєї вини в тому не відчуває, і це не виправдання, а швидше, компенсація рідному містові.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Новини)  -  27/08/07, 09:26


№ 33 (446) Світлана Совіна: “Батько мріяв створити музей Ужгорода, в якому серед інших експонатів будуть і його знахідки”

Донька першого мера Ужгорода, суспільного діяча, відомого краєзнавця Петра Сови Світлана довго не погоджувалася на це інтерв’ю, скромно зазначаючи, що вона — живий приклад прислів’я “природа відпочиває на дітях геніїв”. Та ми не вірили, що в такій інтелігентній і відомій родині можна прожити нецікаве життя, тому все ж таки вмовили Світлану Петрівну на розмову. Пані Світлана свято береже все, що дісталося їй від батька й матері: книжки, фотографії, листівки, картини, меблі, але каже, що головною їхньою спадщиною була любов до Ужгорода. Тож сьогодні “Суботні зустрічі” у гостях у справжнього патріота нашого міста — Світлани Совіної.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

— Світлано Петрівно, поясніть перш за все, чому ви Совіна, а не Сова?

— Таким було бажання батька. Якось, коли прийшов час мені отримувати перший радянський паспорт, він повернувся додому з документом, що дозволяв “неповнолітній дочці Петра Петровича Сови іменуватися Совіною”. Мені, пам’ятаю, зовсім не хотілося змінювати прізвище, але батько сказав: “Мене все дитинство дражнили “совою”, і я не хочу, щоб і ти від цього страждала”. Так і сталося, що в житті я не носила ані батькового, ані чоловікового прізвища, а була собі окремо Совіною.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  27/08/07, 09:25


№ 31 (444) Тендерна палата України знову ставить нам палиці в колеса

Після того, як Ужгород підтримав акцію протесту Асоціації міст України, котра мала на меті звернути увагу на проблеми, спричинені нововведеннями в тендерному законодавстві (вони набрали чинності з березня цього року), столичні представники громадської (!) організації “Тендерна палата України” тільки й роблять, що вишукують найменший привід, аби вставити палиці в колеса нашому місцевому самоврядуванню. Принаймні такий висновок напрошується із їхніх дій.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Не так давно ми повідомляли: Тендерна палата України подала в суд на міську раду, аби призупинити рішення про закупку бензину для “швидкої допомоги”. Зачіпка була формальною. Як каже завідуючий відділом промисловості, транспорту та зв’язку Володимир Талісман ішлося буквально про змінений порядок слів у тексті, який абсолютно не впливав на його зміст, але в підсумку постала реальна загроза, що одного чудового дня медики не зможуть виїхати на допомогу хворим. 10 днів, за зізнанням Володимира Юхимовича, тендерний комітет був у стані підвищеної бойової готовності. До вирішення питання залучили міське керівництво, головного лікаря “швидкої” — до Києва пішли дзвінки, листи, були направлені копії всіх документів (а це 2 великі папки), що підтверджували: процедуру, незважаючи на всі труднощі, викликані нововведеннями, провели у повній відповідності до закону. Під таким активним тиском з усіх сторін Тендерна палата минулого тижня таки відкликала свій позов, питання оперативно вирішилося. Тепер до кінця року “швидка” не матиме проблем із пальним. Здавалося б, можна радіти, але…

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  13/08/07, 10:02


№ 31 (444) Фактів хабарництва при вступі до вузів у нас цьогоріч не зафіксовано

Про це на прес-конференції розповів головний освітянин Закарпаття Юрій Герцог. За його словами, вступна кампанія йде до завершення, план держзамовлення виконано повністю і на нього вже подано зарахування (до речі, маємо дві нові спеціальності — “лісівництво” та “системи технічного захисту інформації”).

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  13/08/07, 10:01
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS