Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Травень 2007№ 20 (433) Основна частина ужгородських ринків — у жахливому стані

На це вказує інформація про хід виконання рішень виконкому “Про атестацію ринків міста”, “Про заходи по впорядкуванню благоустрою міста” та “Про вдосконалення функціонування ринків”. Нині на території Ужгорода працює 17 ринків, із яких 2 — неформальні (на вул. Фединця та Заньковецької). Свого часу рішенням сесії міської ради було вирішено ліквідувати КП “Ринок-1”, про що писали-переписали всі засоби масової інформації. Тому повторюватися не будемо і лише нагадаємо: тоді було зініційовано та здійснено ряд заходів щодо звільнення площі, яку займає цей ринок. Але на сьогодні він продовжує незаконно працювати, на виконання вищезгаданих рішень несанкціонована торгівля правоохоронними органами не ліквідована, а примусовий демонтаж тимчасових об’єктів торгівлі не може бути здійснений через ряд об’єктивних причин.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  28/05/07, 09:30


№ 20 (433) З перших уст. За рік-два елементарний порядок у місті буде, обіцяє Микола Дем’янчук

З 1 травня на вулиці міста вийшли працівники нещодавно створеного КП „Інспекція з благоустрою „Муніципальна поліція”. Зазвичай прийнято підбивати підсумки після ста днів роботи, проте журналісти вирішили не чекати cтільки, а зініціювали зустріч із керівником нової структури Миколою Дем’янчуком, аби почути від нього про перші результати і перші враження, про бачення подальших пріоритетів.

Олена МАКАРА, „”Ужгород”

Від Миколи Львовича медійники дізналися, що муніципальна поліція забезпечує дотримання Правил благоустрою в місті. У поле її зору потрапляють стихійні сміттєзвалища, несанкціоноване перериття вулиць, паркування автотранспорту в зелених зонах, порушення тиші у вечірні години, випадки пошкодження комунального майна, незаконне захоплення землі — одним словом, усе, що пов’язане з порядком та чистотою в місті. Нині так званим комунальним порядком переймаються 10 муніципальних полісменів. Попередньо вони пройшли конкурсний відбір, при якому до уваги бралися не лише їхній фізичний стан, а й інтелектуальні здібності. Усі мають вищу освіту, переважно юридичну. Матеріальне забезпечення „муніципальників” пристойне, проте і вимоги до них жорсткі. Наразі фінансуються з міського бюджету, з часом же мають перейти на самофінансування. На часі придбання для служби автомобіля, а поки для виїзду на місця реагування використовують власний транспорт. Щодо озброєння: в майбутньому планують усіх забезпечити пістолетами з ґумовими набоями.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна)  -  28/05/07, 09:29


№ 20 (433) Конфлікт. БЮТівці посварилися?

Свою точку зору щодо ситуації в обласному осередку БЮТу на цьоготижневих засіданнях Ужгородського прес-клубу реформ висловлювали нардеп, голова облорганізації ВО “Батьківщина” Олександр Кеменяш та міські депутати, члени фракції БЮТ Павло Федака і Степан Шолтес.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

За словами Олександра Кеменяша, до загострення ситуації призвело недотримання міськими депутатами-БЮТівцями партійної дисципліни при голосуванні із земельних питань. Усупереч рішенню бюро облорганізації 6 квітня вони взяли участь у непрозорому, на його думку, голосуванні. Того ж дня голова міського осередку ВО “Батьківщина” Павло Федака подав заяву про увільнення від обов’язків голови. Протягом місяця обласне керівництво БЮТ безуспішно намагалося порозумітися з міськими партійцями. А 8 травня задовольнило заяву П. Федаки. 16 ж травня Павла Федаку на зборах УжМО знову було обрано очільником. Проте ці збори, вважають в обласному БЮТі, були призначені з порушенням прав багатьох членів міської парторганізації, тому на своєму засіданні бюро Закарпатської обласної організації ВО “Батьківщина” визнало їх нелегітимними і призначило в.о. голови Андрія Шекету. До того ж прийнято рішення про виключення із партії міських депутатів-партійців “за невиконання програмних положень та статутних вимог, порушення партійної етики і дисципліни, дискредитацію партії”. Водночас О. Кеменяш запевняє: і надалі шукатимуть порозуміння, на що мають місяць-півтора, і лише в разі, якщо його не буде, застосують до “винуватців” імперативний мандат.

Натомість Павло Федака початок конфлікту вбачає у відмові міських депутатів-БЮТівців на пропозицію обласного керівництва голосувати за виділення земельної ділянки під Національний банк. “Фракція БЮТ єдина не голосувала за таке рішення”, — сказав він. А також у тому, що вони підтримали політичну заяву, в якій міський депкорпус засудив визнання обласною радою національності “русин”. Збори ж Ужгородської міської організації за участю 110 членів партії із 186-ти, членів контрольно-ревізійної комісії, представників обласного бюро вважає легітимними. А партійний осередок знову очолив, бо так вирішили партійці. Обласне ж керівництво понад місяць ніяк не могло визначитися із призначенням в.о. голови: власної кандидатури воно, вочевидь, не мало, а тих, кого пропонували з міського осередку, відкидали. Тому було вирішено зініціювати збори й обрати голову.

Своє й однопартійців виключення із партії, членом якої є з 1998 року, прокоментував Степан Шолтес. Він про це дізнався із прес-релізу, котрий отримали журналісти перед зустріччю з О. Кеменяшем. Степан Золтанович вважає, що вищестояща організація не мала права цього робити — вона могла лише зініціювати розгляд питання про виключення. До того ж жодних підстав для такого кроку не бачить. Усі закиди на їхню адресу про порушення статуту не мають підґрунтя. Тому залишає за собою право відстоювати власну позицію.

Розв’язання конфлікту П. Федака та С. Шолтес бачать у переобранні обласного бюро партії.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  28/05/07, 09:27


№ 20 (433) Зворотний зв’язок. Лічильники води ужгородці мають здавати на повірку самі

До редакції зателефонувала читачка і попросила з’ясувати у спеціалістів, як і коли треба здавати на повірку лічильники води. Бо їй сказали, що прилад обліку давно пора перевірити, але хто має його демонтувати — чітко не роз’яснили.

Як розповіла “Ужгороду” начальник управління збуту міського водоканалу Наталія Третякова, знімати лічильники для повірки люди мають самі — чи то власноруч, чи запросивши сантехніка. Справа в тому, що згідно з нормативними вимогами вартість повірки лічильників, а також пов’язаних із цим робіт, має бути включена до складу тарифів: якщо йдеться про лічильники в квартирах багатоповерхівок — то до тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, а там, де є будинкові засоби обліку, в т.ч. у приватному секторі, — на послуги з водопостачання та водовідведення. Однак наразі це питання не вирішено, і ні в одні, ні в інші тарифи повірка лічильників та супутні роботи у більшості обласних центрів України не включені.

Якщо ж говорити конкретно про Ужгород, то існує чинне рішення виконкому від 10.09.2003 р., згідно з яким повірка лічильників для населення проводиться за рахунок абонентів, і її вартість складає 10,20 грн. Але демонтаж і установка до цієї суми не входять, бо водоканал взагалі не займається внутрішніми мережами. Отож ужгородцям таки доводиться самим знімати лічильники і доправляти їх до спеціалізованого відділу “Водомірна майстерня”. Теоретично прилад обліку можуть там перевіряти місяць, однак на практиці зазвичай повертають уже за день. За час виконання повірки оплата вираховується виходячи з середнього споживання води за попередній період.

Ніяких штрафі за невчасно проведену повірку не передбачено, але якщо порушення буде виявлено — водоканал має право проводити нарахування оплати не за лічильником, а за нормами споживання на кожного зареєстрованого в квартирі мешканця.

Наталія Миронівна нагадує, що міжповірочний інтервал для лічильників холодної та гарячої води, згідно з рішенням Науково-технічної комісії з метрології Держспоживстандарту України №5 від 24.11.2004 р., становить не більше трьох років, і це зазначено в абонентських книжках нового зразка, які видає водоканал.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  28/05/07, 09:26


№ 20 (433) “Тато, мама, я — дружна сім’я”

Асамблея ООН у 1993 році започаткувала святкування Всесвітнього Дня сім’ї, що традиційно відзначається й у нашому місті.

Любов ДЕЯК, “Ужгород”

Цього разу ініціаторами проведення конкурсу “Тато, мама, я — дружна сім’я”, присвяченого Дню сім’ї, виступили управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міської ради, благодійний фонд “Стевія” та КП “Боздоський парк”. Відмінними від попередніх років були масовість, формат та різноманітність дозвіллєвого заходу.

Представив учасників і суддів та оголосив умови конкурсу Євгеній Бобров, а свято відкрив Олег Муртазін, начальник управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді. Бажання взяти участь виявили шість сімей. Крім звичних уже стрибків у довжину, бігу із м’ячами та бар’єрами, надзвичайно цікавими були такі змагання, як сімейне караоке, дартс та пейнт-больна стрільба по повітряних кульках. Дуже вдалим виявилося поєднання спортивної тематики з творчою. В загальному заліку професійні судді переможцем визнали сім’ю Коломоєць, другими стали Маргітичі, а третіми — Богости. Призи були цінними: сучасний телевізор, мікрохвильова піч та DVD-програвач, які надали підприємства “Дастор”, “РІО-Трейд” та магазин “Фокстрот”. Від голови Федерації з дартсу Івана Ванджурака одна із сімей отримала комплект професійного дартсу. Інші учасники теж не залишилися без подарунків. Окрім пам’ятних грамот управління КССМ, вони отримали можливість усією сім’єю пере-глянути мультфільм “Шрек-3” та сходити в цирк.

Організатори конкурсу висловлюють сподівання, що наступного року це сімейне свято буде ще масовішим та ще популярнішим серед городян.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  28/05/07, 09:24


№ 19 (432) Вони фіксують усе, що стосується актів цивільного стану громадян

Цього вівторка вся Україна відзначала День сім’ї. Про сім’ю від самого народження громадянина і протягом усього його життєвого шляху в документальному викладі ми попросили розповісти завідуючу Ужгородським РАЦСом Людмилу Сидорович.

Любов ДЕЯК, “Ужгород”

— Сімейний кодекс України, Правила реєстрації актів цивільного стану в Україні, Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актів цивільного стану — основні документи, якими керуються працівники Ужгородського відділу реєстрації актів цивільного стану, — каже Людмила Миколаївна. — А це вісім юристів — фахівці своєї справи, котрі майже без вихідних ведуть прийом ужгородців.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  21/05/07, 11:34


№ 19 (432) Тендерне законодавство заганяє місцеве самоврядування в глухий кут

Нова редакція Закону про державну закупівлю, яка набрала чинності в березні цього року, фактично паралізувала господарську діяльність у галузях медицини, освіти, комунального господарства тощо. Місцеві тендерні комітети за виписаними в законі правилами просто не можуть провести відкриті торги, без яких, у свою чергу, казначейство не має права виділити кошти на бензин для машин швидкої допомоги, освітлення й озеленення вулиць та купу інших необхідних речей. У чому проблема і як виникла така ситуація, журналістам розповідали заступник міського голови Ужгорода Микола Адамовський, головний спеціаліст відділу промисловості, транспорту та зв’язку і заодно секретар тендерного комітету Вікторія Химич, а також начальник управління освіти Ужгородської міськради Володимир Огар.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Корінь проблеми

Все почалося з, на перший погляд, не таких уже й страшних змін у законодавстві: поріг вартості товарів, робіт та послуг, які можна закуповувати лише через тендер, знизили до 20 тис. грн. для товарів та послуг і 50 тис. грн. — для робіт, мінімальну кількість учасників торгів збільшили з 2 до 3 та змусили повідомляти про них в інформаційному бюлетені Тендерної палати України. Здавалося б, що поганого? Благородна мета — зробити торги більш конкурентними, підсумком чого, по ідеї, мала б стати вигідніша закупівля за оптимальним співвідношенням “найнижча ціна — найкраща якість”. Однак це тільки теоретично, бо на практиці є ще один маленький нюанс: розміщення інформації про торги не безкоштовне. Мало того, воно дуже дороге: обходиться бажаючим як мінімум у 5 тис. грн., плюс виготовлення тендерної документації — за рахунок учасників. У підсумку тим відкриті торги обходяться приблизно у 10 відсотків вартості закуповуваних товарів, робіт чи послуг (причому гроші не повертають ні переможцю, ні тим, хто програв). Враховуючи, що у невеликих містах типу Ужгорода тендери на значні суми не проводяться і великий бізнес у них не зацікавлений, претенденти залишаються лише з кола малих та середніх підприємців. Але вони не можуть собі дозволити брати участь у торгах: 5 і більше тисяч гривень, викинутих практично на вітер, — надмірна розкіш для них.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  21/05/07, 11:34


№ 19 (432) Володимир Талісман: “Маємо 21 категорію пільговиків, а компенсувати сповна їх транспортування перевізникам нема можливості”

Відділ промисловості, транспорту та зв’язку Ужгородської міськради, як видно із самої назви, опікується не тільки перевезенням пасажирів, однак дзвінки на “гарячу лінію” до його завідувача Володимира Талісмана стосувалися переважно саме цього питання. Та і в повсякденному режимі найбільше уваги відділ приділяє роботі з транспортом: із 3-х його головних спеціалістів один займається організацією роботи транспорту на міських маршрутах, другий — реєстрацією та проведенням технічних оглядів тракторної і дорожньо-будівельної техніки, “прописаної” в місті, і третій — готує документацію для проведення тендерів та займається промисловістю. А самому завідуючому віділу періодично доводиться “виховувати” водіїв, котрі не досить коректно повелися з пасажирами.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

До редакції зателефонувала пенсіонерка, котра цікавилася, які санкції очікують на водія, який відмовився безкоштовно везти пільговика або нечемно повівся з пасажиром.

В.Ю.: — У нас є великі автобуси, які без проблем перевозять пільговиків. Але з водіями “маршруток” в ужгородців трапляються конфлікти. Якщо хтось комусь нагрубив, не так повівся з пасажиром і до мене надійшла скарга про це, я відразу викликаю водія, що завинив, підприємця, котрому належить автобус, запрошую самого ображеного (якщо, звичайно, той називає своє ім’я та координати), і розбираємо ситуацію. Здебільшого справа завершується тим, що водій вибачається перед пасажиром, а від нас отримує попередження. До речі, ще не було випадку, щоб після такої “виховної роботи” на когось надходила повторна скарга.

— А взагалі водій “маршрутки” має право відмовитися брати пільговика? Адже їм компенсують ці витрати з бюджету.

— Справа в тому, що ми не маємо можливості повністю компенсувати перевізникам витрати на перевезення пільговиків: хоча проїзд коштує 90 коп., компенсація іде з розрахунку 65 коп. на 1 пасажира, та й то не враховується реальна кількість пільговиків. Такий розмір компенсації встановлений не нами, а облдержадміністрацією, котра, в свою чергу, спирається на київські розрахунки. Однак там вартість випливає з кількості населення та наявного електротранспорту, який у нас, на жаль, відсутній. І якщо в інших великих містах пенсіонери їздять в основному тролейбусами-трамваями, то у нас все навантаження припадає на автобуси. Та ще й, зауважте, приватні — ми єдиний обласний центр України, який не має комунального автопарку для пасажирських перевезень — його приватизували кілька років тому. Звісно, ми якось домовляємося з перевізниками: великі “Богдани”, “Рути” беруть пільговиків без обмежень, а маленькі маршрутки (там, де на рейсах нема великих автобусів) по 1—2. Якщо водій уже взяв таку кількість (а це видно неозброєним оком усім присутнім), він може попросити чергового пільговика почекати наступну маршрутку. Ще раз підкреслю: з держбюджету на компенсацію пільгових перевезень ОДА виділяє Ужгороду 1 млн. 20 тис. грн. на рік за потреби як мінімум 2,5 млн. грн. Якби ми на кожен малий автобус могли виділяти 300—400 грн. компенсації — проблем не виникало б. У нас пільговиків аж 21 категорія, а компенсації мізерні. Я спеціально їздив до Львова, щоб особисто вивчити, як вирішується це питання там. У них проблема знімається завдяки комунальному та електротранспорту, про що ми можемо зараз хіба мріяти. Але, як я вже казав, і в наших умовах можна знайти вихід, і ми це робимо.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада)  -  21/05/07, 11:31


№ 19 (432) Федір Шандор: “Мені цікава саме динаміка туриста як особистості”

Федір Шандор, він же Гід-Довідник, він же Дід-Говідник, він же Ферко Машлик, він же Ф.Ф. Працював учителем історії в Авторській ЗОШ №2, був співробітником НДІ карпатознавства УжНУ, редактором відділів газет “РІО”, “Молодь Закарпаття”, “Рок-солянка”, ведучим програм “Радіо-107”, “СВІТ-FМ”, “Альянс-ТБ”, обласного телебачення, головним редактором газети “Тур-інформ”. Уже дев’ять років працює в Ужгородському національному університеті, де нині очолює кафедру туризму. Паралельно є директором Карпатського центру полінгових досліджень, керівником громадської організації “Моє місто — Ужгород”. Автор довідників “Обличчя Ужгорода”, “Ужгород. Довідник”, “Обличчя Закарпаття”, “Мій Ужгород”, ряду краєзнавчих буклетів, карт та фотоальбомів. Організатор регіональних акцій “Збережемо закарпатські замки”, “Порятуймо дерев’яні церкви Закарпаття”, “Дитяче свято Святого Миколая в Ужгороді”, “Найдовша в Європі липова алея”. Автор веб-сайту про Закарпаття десятьма мовами. Кандидат соціологічних наук (дисертація на тему “Секуляризація як об’єкт соціологічної рефлексії”, захищена у Київському національному університеті ім.Т.Г.Шевченка в 2006 році).

Таким абзацом могло б починатися досьє на нього в Комітеті державної безпеки. Дійсно, важко знайти в Ужгороді людину, котру знають майже всі. Коли ми разом із ним ідемо вулицями, то спілкуватися з Федею неможливо: він або говорить по мобільному, або тисне руку черговому перехожому, для котрого завжди знаходить хвилину. Якщо зустрічаєш у місті групу туристів, то у восьми випадках із десяти їхнім екскурсоводом буде Федір Шандор.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  21/05/07, 11:30


№ 18 (431) Віктор Теличко: „Духовність працює на десятиліття вперед і дає моральні дивіденди в майбутньому”

Бог дав йому великий і багатогранний талант, який він щедро дарує людям. Плідний композитор, в активі котрого близько 100 різножанрових музичних творів; чудовий піаніст, що успішно концертує як в Україні, так і за її межами; досвідчений учитель, чиї учні теж сягають професійних висот; невтомний організатор різних мистецьких заходів, які набули розголосу і збирають широке коло учасників; а ще — голова Закарпатського осередку Національної спілки композиторів, заслужений діяч мистецтв України, лауреат обласних премій імені Д. Задора та братів Шерегіїв — усе це про Віктора Теличка. Щирий патріот Ужгорода, він прагне, аби культурне життя в місті не згасало, аби співгородяни мали доступ до кращих зразків академічної музики, і все робить для цього. Його енергія та здатність запалювати інших захоплюють. І, без перебільшення, допоки будуть такі люди, житиме надія, що все в нас буде добре.

Про справи навколомузичні розмовляємо з ювіляром, котрому днями виповнилося 50.

Олена МАКАРА, ”Ужгород”

— Вікторе Федоровичу, як людині творчій, як вам ведеться в сьогоденні?

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Новини)  -  14/05/07, 13:11
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS