Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за Грудень 2006№ 52 (412) Платiть за тепло, щоб не зустрiчати Новий рiк у холодних квартирах

Уже хронiчна проблема неплатежiв у четвер дала про себе знати черговим попередженням вiд “Закарпатгазу”: якщо грошi не надiйдуть, 26 грудня ужгородськi котельнi не отримають блакитного палива.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

За словами першого заступ-ника мiського голови Володимира Бобкова, подiбнi сигнали про вичерпання лiмiтiв газу мiська рада отримує мало не щотриднi. Хоча, в принципi, незрозумiло, чому апе-люють саме до мерiї: мiський бюджет нiкому нiчого не винен. Зате вельми плачевна ситуацiя з розрахунками населення за тепло та гаряче водопостачання. Нещодавно газовики таки вiдключили котельнi на 3 днi (правда, цьогорiчна зима напрочуд тепла, отож промерзнути до кiсток нiхто не встиг), та радикального покращення платежiв унаслiдок такого “виховного заходу” не спостерiгається. Всього 5—10% ужгородцiв сумлiнно сплачують за спожитi енергоносiї, борг решти коливається у межах 1—1,5 млн. грн. Точну цифру назвати важко, бо її постiйно коригують субсидiйнi вливання.

Як би там не було, Володимир Олександрович наголошує: незалежно вiд того, що коїться у Верховнiй Радi чи Київськiй держадмiнiстрацiї, нiяких послаблень щодо оплати комунальних послуг не буде. Тому мiська влада ще раз звертається до населення з настiйним проханням: усiма можливими способами — використовуючи субсидiї, наданi державою пiльги — розраховуйтеся за спожитi енергоносiї. Нехай це буде 30 чи 50% — декларуйте свої можливостi, але платiть. Бо ситуацiя справдi критична (це вже не кажучи про передоплату — українське ноу-хау 2006-го, яке, попри свою нелогiчнiсть, не знiмається з порядку денного), i якiсь iнсинуацiї тут недоречнi.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  26/12/06, 14:53


№ 52 (412) Не сподіватися лише на шини та гальма радять фахівці

Узимку кількість ДТП на дорогах різко зростає. Як свідчить статистика, щороку цієї пори реєструється на 50 аварій більше, ніж восени, в кожному третьому випадку жертвами стають пішоходи.

Капітан Юрій Каганець, командир Ужгородського взводу ДПС по обслуговуванню доріг державного значення УДАІ УМВС, каже, що лік цьогорічним зимовим автопригодам уже відкрито, незважаючи на те, що справжніх проявів зими ще не було. Перша ж ожеледиця минулої суботи спричинила аварію — на трасі Київ—Чоп близько 8-ї ранку сталося зіткнення 4 авто. Водій маршрутки, що прямувала до Чопа, зупинив автобус перед мостом через Латорицю, аби висадити пасажира (до речі, в недозволеному місці). “Мазда”, що їхала слідом, теж зупинилася, проте наступні “Нива шевроле” та ВАЗ-2104 через недотримання безпечної дистанції та ожеледицю не змогли уникнути зіткнення з нею. В “четвірку” вдарилася ще одна машина, але її водій, напевне, повважавши пошкодження незначними, покинув місце пригоди. Водії ж постраждалих авто її номера не запам’ятали. На щастя, людських жертв немає.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Випадок, Країна)  -  26/12/06, 14:53


№ 52 (412) Новорічно-різдвяні свята додають роботи закарпатським митникам

Наближення Новорічно-Різдвяних свят, а відповідно і додаткових грошових витрат, підштовхує багатьох з нас на пошуки якомога “поблажливіших” цін на продукти харчування до святкового столу та різноманітні продарунків для сім’ї й друзів. Дехто витрачає увесь вільний час, аби вивчити ціни на ринках, у супермаркетах і магазинах (благо, нині вони є на кожному кроці), а дехто виїжджає закупити дещо з дешевших продуктів і речей до сусідніх Угорщини та Словаччини — там якраз починає діяти система святкових знижок на усе, починаючи від апельсинів і закінчуючи пральними машинами. Наші сусіди відповідно також активізувалися: щодня вони кілограмами везуть із наших супермаркетів та ринків солодощі, вершкове масло, одяг, взуття, постільну білизну. Читачі “Ужгорода” вже не раз виявляли цікавість до правил ввезення і вивезення через кордон валюти, продуктів харчування й різних товарів, тож з огляду на загальне передсвяткове пожвавлення ми вирішили розповісти про такі правила докладніше. Маємо надію, що ця інформація стане у нагоді також тим, хто вже пакує валізи для того, аби зустріти за кордоном свята, але ще роздумовує, скільки грошей взяти для безперешкодного перетину кордону та які сувеніри дозволено привезти з собою.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Головний інспектор зі зв’язків з громадськістю Чопської митниці Наталія Лях, до якої ми звернулися за роз’ясненнями, розповіла, що якогось передсвяткового ажіотажу на кордоні з Угорщиною нині не спостерігається. Українці, як, власне, і угорці, справді багато їздять до сусідніх країн на закупівлю (це явище стало звичним відтоді, як Угорщина стала членом Євросоюзу), та роблять це зазвичай, не порушуючи митних правил. Основним таким правилом для бажаючих увезти або вивезти з країни куплені товари є вимога, аби вага придбаного не перевищувала 50 кілограмів, а вартість не була більшою за 200 євро. Ті, хто бажає придбати за кордоном товарів на більшу суму, повинні пам’ятати, що при ввезенні в Україну їм доведеться сплатити податок. Натомість, аби вивезти з нашої країни речі, дорожчі за 200 євро, необхідно буде оформити вантажну митну декларацію.

Оскільки Україна, як і будь-яка інша держава, оберігає інтереси свого виробника, на кордоні введені деякі обмеження стосовно ввезення продуктів харчування. Тобто вивозити за межі країни можна геть усі продукти, незалежно від їх виду і кількості — аби лише вкладалося у вимоги стосовно 50 кілограмів та 200 євро, а ввезти дозволяють тільки по одному-двом кілограмах кожного виду продукції (якщо цей продукт упакований, то лише одну упаковку) загальною вартістю до 50 євро. Упаковка виробника є ще однією обов’язковою вимогою для продуктів харчування, що ввозяться до нашої країни, — ця умова не стосується хіба що овочів і фруктів, які дозволяється перевозити неупакованими. Для того, аби під час перевірки на митному посту у вас не виникло зайвих проблем, Наталія Лях радить зберігати чеки на усі куплені за кордоном товари. У випадку, якщо інспектору митниці здасться, що ви перевищили ліміт дозволених 50 кілограмів та 200 євро, завжди можна буде пред’явити чеки, які допоможуть при визначенні вартості товару. Але не слід думати, що чеки у таких неоднозначних випадках мають вирішальну роль: аби вберегтися від занадто винахідливих гро-мадян, котрі могли б за допомогою підроблених оплачених рахунків безперешкодно ввозити значно більшу кількість товару, на митниці працює відділ контролю митної вартості, звернувшись до якого, кожен інспектор може швидко отримати інформацію про митну вартість того чи іншого товару.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  26/12/06, 14:51


№ 52 (412) Турбота та піклування — сьогодні чи матимуть покинуті діти це завтра?

Напевно, в тi часи, коли Господь давав Мойсею десять заповiдей, матерi не полишали своїх дiтей, iнакше “Не лишай дитя своє” стало б однiєю з них.

Уже зовсiм скоро ми зустрiчатимемо свято, яке в дитинствi завжди асоцiювалося з дивом, сюрпризами, веселим сiмейним застiллям. Довгоочiкуваний подарунок вiд Дiда Мороза, цукерки та гірлянди, солодощi — без обмежень, ялинковi горiшки у фользi. Але дитинство в кожного рiзне. В когось — забезпечене з численною люблячою родиною, а в когось — без найголовнiшого — батькiвського тепла. Майже за кожним iз них поламана людська доля, i ростуть вони в оточеннi напiвлюбовi та напiвтепла. Та все-таки, як би банально це не звучало, чужих дiтей не буває. Навiть якщо їх залишили батьки, вiдповiдальнiсть за них бере на себе держава. А ми за щоденними турботами та влаштуванням свого життя не помiчаємо, що вони зовсiм поруч i потребують нашої допомоги.

До міської дитячої клiнiчної лiкарнi частина з них потрапляє вiдразу пiсля пологового будинку, iнших приносять самi батьки. За словами головного лiкаря Оксани Передрiй, щороку тут перебуває вiд 23 до 35 немовлят. Пiсля оформлення вiдповiдних документiв та медичного обстеження i за потреби лiкування комусь iз цих дiток щастить — ростимуть у сiм’ї, а iншi потрапляють до Свалявського дитячого будинку.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Країна)  -  26/12/06, 14:50


№ 51 (411) Виконком оштрафував… МIСЬКОГО ГОЛОВУ

Останнє засiдання виконкому мiської ради, яке вiдбулося в Ужгородi в середу, ординарним назвати важ-ко. Окрiм рiшень щодо приватизацiї квартир та дозволу опiкунської ради на операцiї з низкою помешкань, де прописанi неповнолiтнi дiти, розглядалося й питання несанкцiонованих забудов у мiстi.

Серед таких виявилася й новобудова, яка належить мiському головi. За iнформацiєю головного спецiалiста вiддiлу iнформацiйних зв’язкiв мiськради Олега Подебрiя, Сергiй Ратушняк вiдмовився вiд будь-яких можливостей уникнути належного за це штрафу i сумлiнно виплатить усю суму, яку встановить спецiально створена комiсiя. Вiдомо, що пеня має складати 50 вiдсоткiв вiд проведеної оцiнки, отож штраф може сягнути 10 тисяч гривень. Якщо мiський голова готовий сплатити штраф, будемо сподiватися, не уникатимуть вiдповiдальностi й iншi власники несанкцiонованих забудов.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  19/12/06, 09:59


№ 51 (411) ЗАПРОВАДЖЕНО СОЦІАЛЬНО ОРІЄНТОВАНІ ЦІНИ НА ГАЗ. ДЛЯ ДЕКОГО ЦЕ БУДЕ 1170 ГРИВЕНЬ ЗА ТИСЯЧУ КУБОМЕТРІВ…

29 листопада кабінет міністрів таки затвердив диференційовані тарифи на природний газ для населення. Що ж це за тарифи, навіщо їх запроваджують, коли і якими вони будуть?

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

Диференційований, як відомо, — це різний. Тобто тепер тариф буде не усереднений, а залежатиме від того, скільки газу споживатиме сім’я. Що більше споживатиме, то й більшу суму за нього платитиме.

За словами чиновників із уряду, це робиться для того, щоб стимулювати енергоощадність, бо нині в Україні на одну людину споживається газу більше, аніж у Європі. Хоча на необхідному мінімумі навряд чи можна заощаджувати. Бо якщо сім’ї потрібно приготувати обід, підігріти воду, запалити бойлер, аби було тепло в помешканні, то як на цих елементарних потребах економити? Тарифи, до яких входять норми споживання, не повинні обмежувати потреби людей. Тому тут, скоріше за все, задіяно соціальний фактор. Населення, яке живе скромно, має й менші потреби в газі, бо в їхній власності лише одно-, дво-, трикімнатні квартири. А в кого хороми — той не бідняк, тож, за словами Бойка, може платити відповідно більше.

Отож для тих, хто споживає до 2000 кубів газу на рік — а це, власне, і є мешканці 2—3-кімнатних квартир площею до 110 квадратних метрів — граничний рівень ціни на газ становитиме 339 гривень за тисячу кубів. За даними Міністерства палива, під цю категорію підпадає 75% населення. Тож для них ціна на газ зменшиться проти нинішньої.

А ось для тих, хто споживає від 2000 до 6000 кубів на рік, тобто мешканців 4—6-кімнатних квартир, гранична ціна встановлена на рівні 480 гривень за тисячу кубів. Хто використовує понад 6000 кубів газу, той платитиме по 1170 гривень за тисячу кубів. Це невеликий, але заможний прошарок населення.

Виникає логічне запитання: а чи справедлива така диференціація, яка орієнтована на гаманець споживача? Адже газ — це природне багатство і повинне належати людям на рівних умовах. За словами міністра палива та енергетики, у світі широко застосовують різні тарифи. Але хочеться наголосити, що ці тарифи залежать не від статків людини, а від того, скільки вона споживає. Це справді стимулює до заощадження. А так ми можемо дійти до того, що з багатих дорожче братимемо й за хліб з ковбасою…

Уточнимо ще одну важливу деталь. Як відомо, Національна комісія з регулювання електроенергетики знизила з 1 листопада тарифи на газ для населення, що використовується лише для приготування їжі і підігріву води, до 31,5—34,5 коп. за куб. м. При цьому граничний рівень оптової ціни на газ, що його використовують комплексно, тоді зоставався незмінним. А тепер цим газом можна буде ще й дешевше грітися.

Правда, політологи та економісти вважають: цьогорічні підвищення цін на побутовий газ будуть не останніми. Очікується, що з нового року ціна імпортного газу зросте ще на 37 відсотків і сягне 135 доларів за тисячу куб. м проти 95 доларів нинішніх. І хоча енергетики постійно нас запевняють, що в побуті ми користуємося не імпортним, а вітчизняним газом, який дешевший (зараз його середня вартість становить 424 гривні за 1 тис. куб. м для населення), чомусь і він миттєво “економічно обґрунтовано” злітає в ціні, щойно дорожчає імпортний. Якщо виходити з цієї тенденції, то до наступного опалювального сезону українців цілком може чекати блакитне паливо мінімум по 0,7—0,8 гривні за кубометр.

Граничні рівні тарифів днями були затверджені Національною комісією регулювання електроенергетики, і з 1 січня ми платитимемо по-новому.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  19/12/06, 09:58


№ 51 (411) Власники авто до 10 років теж отримають субсидію

Заяви урядовців про те, що невдовзі оформити субсидії стане набагато легше, цього тижня набули реальних обрисів. 12 грудня Кабмін прийняв Постанову “Про спрощення порядку надання населенню субсидій”. Що реально дає вона ужгородцям, дізнавалися в Іллі Машкаринця, начальника відділу соціальних допомог Ужгородської міської ради.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Постанова передбачає для призначення допомоги подання двох довідок — про доходи та про наявність комунальних послуг. Зокрема для киян, які сплачують за всі отримані послуги ЖРЕРам, таких довідок справді буде дві. Ужгородці ж проводять оплату кожному надавачу послуг окремо, тому порядок оформлення допомоги для них залишається незмінним. Тобто городяни, як і раніше, мають зібрати 8 довідок: про склад сім’ї, про доходи всіх працездатних членів родини (за період з травня по жовтень) та від усіх підприємств, які надають комунальні послуги (енергонагляд, водоканал, газове, ліфтове господарство, теплопостачальне підприємство, організація з вивозу сміття). Крім того, при собі подавач заяви повинен мати: паспорт, свідоцтво про народження (дітей), ідентифікаційний номер, трудову книжку (для непрацюючих, у т. ч. пенсіонерів).

За згаданою Постановою, відтепер субсидія призначатиметься і власникам автомобілів до 10 років. Є також зміни щодо зняття субсидії за подані в довідках недостовірні дані: якщо раніше сім’я позбавлялася допомоги на весь період, то зараз — з моменту виявлення порушення. Самим же відділам соціальних допомог продовжено термін перерахунку з 2-х до 3-х місяців.

Загалом протягом листопада—грудня по субсидії звернулося на 20% громадян більше, ніж за відповідний період минулого року. Оформлення допомоги триває, тож усіх, хто її потребує, чекають у відділі соціальних допомог з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 20.00, у суботу — з 8.00 до 13.00 за адресою: пл. Ш. Петефі, 24, 26. Консультації за телефонами: 61-25-14, 3-22-00, 3-53-79.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини, Країна)  -  19/12/06, 09:57


№ 50 (410) “Росукренерго” запропонувало “Закарпатгазу” продати контрольний

У четвер о 8 год. 30 хв. на територію ВАТ “Закарпатгаз” прибули працiвники управлiння по боротьбi з органiзованою злочиннiстю у Закарпатськiй областi та прокуратури областi, якi, не пред’являючи керiвництву жодних документiв, увiрвалися в адмiнiстративне примiщення товариства. Працiвникiв “Закарпатгазу” правоохоронці ізолювали в актовому залi, представників преси не допускали на територію підприємства та відмовляли в будь-якій інформації. З цього приводу в. о. голови правлiння ВАТ “Закарпатгаз” Юрiй Русин вчора зібрав прес-конференцію, на якій поділився думками з приводу ситуації, що склалася.

Олексій МЕГЕЛА, “Ужгород”

За його словами, останнім часом правоохороннi органи здiйснюють систематичний тиск на обласнi пiдприємства з газопостачання з метою передачi контролю над ними третiм особам. Це сталося після того, як представники “Росукренерго” запропонували акціонерам ВАТ “Закарпатгаз” продати контрольний пакет акцій та отримали негативну відповідь.

Юрій Русин повідомив, що за останнi декiлька мiсяцiв у рядi областей газопостачальним підприємствам вiд регiональних управлiнь прокуратури, УБОЗ МВС та СБУ надiйшла надзвичайно велика кiлькiсть запитiв iз рiзноманiтних питань господарської дiяльностi з вимогою у найкоротший термін дати відповідь. Проте на них фізично неможливо вчасно відповісти через гігантський обсяг затребуваної інформації.

В. о. голови правлiння ВАТ “Закарпатгаз” розповів, що у четвер правоохоронці без присутностi посадових осiб та не допускаючи адвоката, провели незаконний обшук приміщень підприємства, вилучили масу документів та комп’ютер. Крім того, їхню поведінку можна класифікувати як брутальну, бо Юрiй Русин і заступник з питань фiнансiв Олександр Голуб отримали тілесні ушкодження, що підтверджує відповідний медичний документ. Юрій Русин підкреслив: дiї правоохоронців вчинялися без наявностi вiдповiдних законних пiдстав та повноважень. Зокрема управлiння МВС та прокуратури затребували документи по проведенiй за рахунок дебiторської заборгованостi на суму 70 мільйонів гривень газифiкацiї згiдно з укладеними договорами доручення з ДК “Укртрансгаз”. Тим часом Контрольно-ревiзiйним управлiнням уже було проведено комплексну перевiрку фiнансово-господарської дiяльностi всiх вказаних газопостачальних компанiй, про що складенi вiдповiднi акти. В них пiдтверджуються фактичнiсть та обсяги виконаних робiт кожним iз відповідних пiдприємств: всi роботи по будiвництву газопроводiв, що здiйснювалися газопостачальними пiдприємствами в межах визначених регiонiв, вiдповiдають проектно-кошториснiй та дозвiльнiй документацiї. Пiдтверджено й обсяг використаних коштiв та виконаних робiт вiдповiдно до актiв прийому-передачi.

Складається враження, сказав Юрій Русин, що окремi керiвники правоохоронних органiв виконують замовлення певних полiтичних сил та високопосадовцiв у сферi ПЕК, якi переслiдують єдину мету — паралiзувати роботу пiдприємств, погiршити їх фiнансово-господарський стан та в подальшому передати контроль над ними компанiям, якi стали монополiстами з газопостачання в Українi. В такому разі в. о. голови правлiння ВАТ “Закарпатгаз” не виключає можливості страйку з боку його організації. На жаль, Юрій Русин не зміг відповісти журналістам на ряд запитань, зокрема, про конкретне використання 70 мільйонів гривень та про наслідки вищезгаданого страйку для населення області…

Насамкінець зауважимо, що ми подаємо лише думку “Закарпатгазу”. Жодних коментарів із боку правоохоронних органів поки що не було. Якщо вони з’являться, обов’язково надрукуємо їх у наступному номері.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Новини, Випадок, Країна)  -  12/12/06, 10:33


№ 50 (410) Здається, майбутнє перевезень — за зручними “Богданами”

Цього тижня в Ужгороді пройшла дводенна акція, організована Ужгородською міською радою та представниками автопідприємства, які випускають вітчизняні автобуси “Богдан”. 6—7 грудня в години пiк за маршрутами №№ 8, 14, 20 i 21 містом курсували новенькі “Богдани”, котрi безкоштовно перевозили ужгородцiв.

Нині на маршрути міста щодня ви-їжджають сотні мікроавтобусів та “пазиків”. Однак будемо відвертими: діючі маршрутки не можуть повністю задовольнити транспортні потреби городян. Про це свідчать черги на зупинках, пасажири, які стоять у салонах, недотримання графіка руху й узагалі символічна присутність машин на маршрутах у “некасовий” час.

Перед акцією “Богдани” виставили для огляду в центрі міста, аби всi зацiкавленi могли оцiнити їхнi переваги зблизька. Новенькі автобуси, різні за дизайном та розміром, розраховані як для міських, так і приміських перевезень, вишукувалися на площі перед драмтеатром. Експонована техніка — доробок наших машинобудівників — має пристойний європейський вигляд, а тому, за словами представників підприємства, їх охоче закуповують перевізники по всій Україні.

Метою акції було привернення уваги перевiзникiв Ужгорода до автобусiв “Богдан” як до бiльш комфортабельних та мiстких. Саме на них влада планує з часом покласти обов’язки з обслуговування мiських маршрутiв. I особлива увага придiлятиметься забезпеченню регулярного руху транспорту згiдно з графiком. За словами першого за-ступника міського голови Володимира Бобкова, не даремно міською владою оголошено пріоритет у перевезенні пасажирів середніми та великими автобусами, залишаючи маршруткам нішу лише “допоміжного транспорту”.

Виробники “Богданів” повідомили про свої наміри рекомендувати ужгородським перевізникам купувати саме їхні машини. За їхніми словами, вони маневрові, мають зручні салони, низьку підлогу, економічні і надійні в роботі. Купуючи нові, але дешевші десь на 50 тисяч гривень за “Богдани” (ціна виставлених моделей коливалася від 169 до 210 тисяч) ПАЗи, перевізники не враховують такої важливої деталі, як ресурс двигуна. “Богдани” спокійно наїжджають 1 мільйон кілометрів моторесурсу без капремонту, а двигуни ПАЗів та “газельок” не такі витривалі, і тому потребують постійної уваги. Окрім того, завдяки конструкції “Богдана”, посадка і висадка пасажирів відбувається швидше, то і час поїздки, відповідно, скорочується. І хоч би які мобільні та прудкі були “Газелі”, без автобусів середньої місткості таке місто, як Ужгород, не може обійтися, впевнений Володимир Бобков. Відомо, що маршрутки з’явилися колись через брак альтернативи у вигляді достатньої кількості муніципального транспорту. А пасажира цікавить якість послуги, наданої за його кошт: доїхати треба швидко, комфортно, безпечно й гарантовано.

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Влада, Новини)  -  12/12/06, 10:31


№ 50 (410) Суботні зустрічі “Ужгорода”. Андрiй Головацький: “Треба бiльше працювати над собою i менше говорити”

Гiсть нинiшнiх “Суботнiх зустрiчей” — людина поважна й “обтяжена” цiлою купою регалiй: заслужений працiвник освiти України, академiк Української академiї наук, доктор медичних наук, професор, завiдувач кафедри анатомiї людини та гiстологiї медичного факультету УжНУ та ще й голова редколегiї журналу “Науковий вiсник Ужгородського унiверситету” серiї “Медицина”. Однак це не заважає Андрiю Головацькому бути простим i щирим у спiлкуваннi та, як випливає з iнтерв’ю, у повсякденному життi. Зiзнаюся, така “незiрковiсть” спiврозмовника у поєднаннi з шармом класичного iнтелiгента й ерудованої людини справили дуже приємне враження.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

— Андрiю Степановичу, ви — корiнний закарпатець?

— Нi, я народився в селi Брошнiв-Осада на Iвано-Франкiвщинi. Там закiнчив 7 класiв середньої школи, однак у 1950-му разом iз батьками був вивезений до Сибiру.

— За що?

— Тодi мотивування було одне: український буржуазний нацiоналiзм, пiдтримка бандерiвцiв. Пiсля Рiздва якось уночi прийшли до нас енкаведисти, перекинули хату догори дригом i пiд ранок забрали тата з мамою. Пiвроку ми не могли дiзнатися, де вони. Я залишився сам, добре, бабуся приїхала, дала менi можливiсть закiнчити 7-й клас. А влiтку був у стрия-священика у Делятинi на Iвано-Франкiвщинi, коли прийшла телеграма, що маю з’явитися за такою-то адресою в Долинi. Стрий вiдвiз мене туди, а це виявився районний вiддiл НКВС. Вийшов звiдти капiтан, подивився на мене й питає: “Ты здесь останешься или с родителями поедешь?”. Я, звiсно, кажу: “С родителями”. Мене завели в камеру, де сидiли батьки, дверi зачинили — i все. Побачивши через такий час тата й маму — змучених, виснажених, —я, 14-лiтнiй хлопець, розплакався. Це був шок.

— Тобто ви, фактично, самi вибрали Сибiр, аби бути з батьками?

— Так. За кiлька днiв нас вiдправили у Брошнiв, де був пересильний пункт, розташований метрiв за 300 вiд нашої рiдної хати. За колючим дротом ми пробули мiсяць, а як набралося багато людей — пiдiгнали ешелон i повезли нас пiд суворою збройною охороною, наче якихось злочинцiв, аж за Хабаровськ, на станцiю Литовка. Там спецпереселенцiв порозпихали у кiлька баракiв i звелiли: “Стройтесь!” За два мiсяцi люди побудували примiтивне село. Однак ми там довго не затримались: мамину сестру енкаведисти забрали на пiвроку ранiше, вона жила в Читi, отож нашi родини писали в рiзнi iнстанцiї листи з проханням дозволити об’єднатися. Як не дивно, дозвiл таки дали, тому вже в груднi 1950-го мою сiм’ю вiдправили в Читу, пiд розписку передали тамтешнiй спецкомендатурi, й лише пiсля цього ми змогли зустрiтися з тiткою. У пiдсумку через усi цi подiї я цiлий рiк не вчився.

(more…)

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум)  -  12/12/06, 10:30
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS