Газета ужгородської міської ради і виконкому

Архів за 15/03/06№ 11 (371) Не тягнiть Шевченка на барикади!

Два днi цього тижня в Українi були Шевченкiвськими: 9 березня вiдзначали 192-гу рiчницю з дня народження великого поета i художника, а 10-го — 145-ту з дня смертi. За традицiєю, в Києвi та по областях покладали квiти до пам’ятникiв Шевченку, в столицi називали лауреатiв Шевченкiвської премiї (цьогорiч їх 13).

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Однак близькiсть парламентських виборiв наклала свiй вiдбиток на святкування, i дуже прикро було спостерiгати, як день народження Тараса Шевченка в новинах телеканалу “1+1” став таким собi ненав’язливим фоном для з’ясування стосункiв мiж партiями: хто ж був провокатором “чорного четверга” 9 березня 2001-го? Цьогорiч теж не обiйшлося без конфлiктiв, правда, на щастя, далеко не таких масштабних. У Києвi й Харковi знову виникло протистояння навколо того, кому покладати квiти до пам’ятника, а кому нi.

Чесно кажучи, на тлi реальних проблем, якi iснують у країнi, все це виглядає надуманим i розрахованим виключно на полiтичний пiар. Нiхто в Українi не має якогось монопольного права на Шевченка. Вiн — наш нацiональний символ, основоположник української лiтературної мови i аж нiяк не чийсь полiтичний бренд. У рiзнi часи рiзнi люди намагалися творити з Шевченка то iкону, то навiть великого грiшника. Цитатами з його вiршiв у радянських школярiв укорiнювали атеїстичний свiтогляд, абсолютно чужий самому поетовi, а нещодавно одна з жiнок-полiтикiв намагалася притягти його як аргумент для введення другої державної мови — росiйської. Все це Шевченко переживе, бо iнсинуацiї вiдсiє час, а справжнє мистецтво — вiчне, поза полiтикою i поза часом, бо вiдстоює загальнолюдськi цiнностi.

Отож давайте не тягнути Шевченка на полiтичнi барикади. Вони йому чужi, адже передбачають подiл на тих, що по цей бiк, i тих, хто по iнший. Вiн же у своєму “Заповiтi” просив споминати його “в сiм’ї єдинiй”, а значить — у нероздiленiй на своїх i чужих Українi. Нехай великий поет стане для нас об’єднуючим фактором. Читайте Шевченка, i це буде найкращим ушануванням його пам’ятi!

(опубліковано в категорії: Загальна, Місто, Соціум, Країна)  -  15/03/06, 16:08
Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS